Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ultima Carte Cumparata
Anime-Club Forum > Non-Anime > Carti
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
rogueman999
Moshu' se pune? Nu-s chiar cumparate...

Michael Ridpath - Lovitura Virtuala. Dupa cum scrie pe coperta, e "business thriller". Fainutz, lectura usoara intre chestii mai grele. A, si inainte de asta mi-am tiparit Shadow Puppets. Parca incepe si seria asta s-o ia usor pe langa... 3 carti ca sa omoare un nebun schiop e cam mult. Da' oricum faina.
sailorcorvus
Ultima carte cumparata a fost pentru scoala din nefericire " Sfanta Treime sau la inceput era iubirea", ieftina dar cam grea pentru varsta mea. Autorul ei este Parintele Dumitru Staniloaie.
angelboy
Ultima carte cumparata si citita Alchemistul

A fost super misto este o carte despre un Păstor andaluz pe nume Santiago care işi părăseşte casa din Spania, aventurindu-se in Africa de Nord in căutarea unei comori ingropate in Piramide. Pe drum intilneşte o ţigancă tinără şi frumoasă, un bărbat care işi spune rege şi un alchimist, care ii arată calea. Nimeni nu ştie care este comoara sau dacă Santiago poate depăşi obstacolele intilnite in drumul prin deşert. Dar ceea ce incepe ca o aventură copilărească pentru a descoperi locuri exotice şi bogăţii lumeşti se transformă intr-o căutare de comori ce nu pot fi aflate decit inlăuntrul tău. Plină de sevă, evocatoare şi profund umană, povestea lui Santiago este un etern indemn de a ne urma visele şi de a ne asculta inima.

Mie mia placut la nebunie si cred ca o sa va placa si voua biggrin.gif
caroline
Ultima carte achizitionata este "Evanghelia pierduta - pe urmele Evangheliei dupa Iuda Iscarioteanul" de Herbert Krosney pe care nu am citit-o inca, pentru ca acum citesc "Pustiul dragostei" de Francois Mauriac.
Sper ca in curand sa imi pot lua si "Evanghelia dupa Iuda", numai sa imi adun banuti. biggrin.gif
KenyaSong
o fi in plus sa postez aici?...
poate

pai, cred ca ultima carte cumparata de mine, de fapt 2 in acelasi timp, a fost acum vreo 6-7 ani (omul amfibie si rapit de pirati), carti pentru sfarsitul copilariei :P

de atunci, doar am imprumutat de la biblioteci tot ce voiam sa citesc sau, cand nu gaseam sa iau acasa, stateam la sala de lectura...

de ce asta? pentru ca nu imi place sa cumpar o carte stiind in mod sigur ca nu o voi citi decat o data si apoi va sta sa putrezeasca intr-o cutie sau biblioteca.
...
Lother
Alchimistul in franceza, calatoriile lui Gulliver in franceza, Die Schoensten Erzaehlungen von Conrad Joseph.
kmrade
Antichristul - NIETZSHE o carte minunata " Care este cel mai daunator viciu ? Mila pentru cei slabi : CRESTINISMUL" o carte care merita citita si e doar 7.2 roni
Trickster
Yes yes, it makes for fun reading, dar sa nu o iei la modul serios...
Arien
Ei, dar intr-o nota similara, insa de data mult mai recenta, una din ultimele mele achizitii, Peter Sloterdijk, Reguli pentru parcul uman
Makes for an interesting read... icon_twisted.gif
AlraM
nu prea imi cumpar carti, mwahaha tongue.gif le imprumut de la colegi/biblioteca/le citesc in carturesti tongue.gif

still though, ultima cumparata a fost NP de Banana Yoshimoto... I quite liked it
Lother
Also sprach Zarathustra, dar nu pentru mine am luat-o smile.gif
AlraM
nice, tocmai in germana tongue.gif e misto cartea aia, pacat ca nu stiu o boaba de germana sa citesc "originalul"
Lother
Eu stiu 3 boabe, dar am luat-o in romana. Poti sa zici ca a fost soarta cum am gasit-o.
Hisoka
QUOTE(Lother @ Feb 19 2007, 11:10 PM)
Also sprach Zarathustra, dar nu pentru mine am luat-o smile.gif
*


Kewl.
Charles Bukowski - Femei. Am auzit multe lucruri bune despre nenea. Sper sa se adevereasca.
sailorcorvus
Feng Shuin , pentru gradina , editura Vox. O carte interesanta .
Love And Death
"Scoala de vrajitorie"
by E. Rose Sabin

Mai am foarte putin din ea.. cand o voi termina.. va voi spune pe scurt despre ce a fost vorba.. oricum.. e superba !! :x
Kisa
Ultimele carti cumparate (amandoua o data) sunt Morti pana la apus si Moartea la Dallas de Charlaine Harris. Fictiune cu vampiri intr-o maniera oarecum originala (carti usoare, placute). tongue.gif
trust_no_more
Cartea de la Cotidianu`. smile.gif
Ultima carte citita: "Lumea Sofiei" Super faina cartea.
waste
Cumparata? Sa ma gandesc...cand am cumparat eu ultima carte??? Daca era vorbe din biblioteca familiei, imprumutata sau asa ceva era mai simplu...pai, avand o memorie beton (armat) acum 2 ani am cumparat Harry Potter 6 si apoi Codul lui DaVinci si vreo tona de carti de paranormal......tongue.gif
Emanuel
ultimele carti cumparate :
Jefrey Eugenides - Middlesex - excelenta carte
Haruki Murakami - La Sud de Granita La Vest de Soare - n-am citit-o inca dar am inteles ca e faina
Muza chan
Din seria Star Wars: James Luceno - Dark Lord (The Rise of Darth Vader).
anaxor
"Zorii celor preaiubiti" de Louis Gardel. Foarte draguta; o recomand!
Kisa
"Call-girl" de Jeannette Angell si "Divortul in inalta societate" de Plum Sykes.
Am mai citit o carte de Sykes si are un stil foarte lejer, relaxant si amuzant. happy.gif
Rezo The Red Priest
"Fata cu cercel de perla", de Tracy Chevalier. Are un mare grad de implicare din partea autoarei. Unele pasaje ii tradeaza sensibilitatea. Este vorba de geneza taboului omonim pictat de Johannes Vermeer. Din cat am citit pana acum, nu da dureri de cap si este chiar placuta.
anaxor
"Cei cinci oameni pe care ii intalnesti in Rai" de Mitch Albom
"O poveste pe care o devorezi cand esti indragostit, pe care simti nevoia sa o ai aproape cand te simti pierdut, o poveste la care te intorci iar si iar pentru ca iti da posibilitatea sa te vezi pe tine insuti si lumea din jur intr-o lumina noua" (Amy Tan)
trust_no_more
"Ghidul Nesimtitului" de Paraschivescu. Vi-o recomand cu incredere! E super cartea smile.gif
andrutz4
Copiii lampii fermecate de P.B. Kerr smile.gif este o serie de cartii. f interesanta pt copii
key_cee
Ion Manolescu - Derapaj
si
Gilles Deleuze - Tratative

A doua e m mult teoretica, pt. pasionati.
Prima insa... se zvoneste ca va lua premiul Uniunii Scriitorilor cool.gif
Vebby
Luata de la Vasiliada, sau cum s`o numi, o carte subtirica si foarte dragutza cu un substrat de notat tongue.gif M`am hotarat sa devin prost - Martin Page
trust_no_more
^-haha, super tare cartea, am citit-o si eu, am avut-o in format electronnic, si mi-am scos-o la imprimanta. E faina rau. smile.gif
rogueman999
Kurt Vonnegut - Barba albastra. N-am mai citit nimic de el, dar am auzit lucruri bune.
Lumpy
Cu ocazia targului de carte din Iasi mi-am achizitionat:
Dragos Bucurenci - RealK
Thomas L. Friedman - Pamantul este plat. Scurta istorie a sec XXI ambele de la editura Polirom.
O.S. Card - Umbra lui Ender
- Umbra Hegemonului
- Umbra marionetelor... uhuu the collection is complete.
Kagome-chan
Ultimele au fost Taiko-Eiji Yoshikawa (roman istoric ce se concetreaza asupra faptelor lui Oda Nobunaga, Toyotomi Hideyoshi si Tokugawa Ieyasu) si Calea Samuraiului Astazi-Yukio Mishima (inca nu stiu despre ce este vorba in mod concret, dar, dupa rasfoiri repetate, am intrevazut pasaje foarte interesante.)
key_cee
Draga rogueman999,

Iti mai recomand Slaughterhouse-Five, Cat's Cradle sau Breakfast of Champions.
Asta daca chiar ti-a placut Barba albastra smile.gif

Muza chan
De cand o astept in romaneste.... Noua printi din Amber de Roger Zelazny. Vor fi 10 volume in total, proza fantastica de referinta. tongue.gif
Kisa
Mama si copilul - Emil si Herta Capraru tongue.gif Had to. laugh.gif
Plus multe carti de drept... eh... this too shall pass. tongue.gif
Daianara
Ultima carte cumparata ar fi aceasta biggrin.gif :
user posted image
Hitomi
Ultima carte cumparata a fost Memoriile unei gheishe.....vazusem filmul dar trebuia sa citesc si cartea....
trust_no_more
"Tunelul" de Ernesto Sabato, o porcarie de carte,dar eram curioasa care ii este stilul acestui scriitor. Daca nu era la reducere cartea nu o cumparam
sinedd
Sa fim seriosi santem pe un site de anime .....pe cine intereseaza Ion C biggrin.gif Ceanga dry.gif sau mai stiu eu ce...glumeam ..ultima carte pe care am cumparat-o a fost una despre anime la care si acum lucrez si incerc de a o descifra.Se gaseste in Bucuresti ,sau se gasea ,oricum are o multime de intrebari interesante.
Rezo The Red Priest
Cronicile Wardstone de Joseph Delaney, alea cu Ucenicul, Blestemul si Secretul Vraciului. La cum aratau trebuia sa le iau, plus mi s-au parut interesante. S-a dovedit ca sunt ceva aparte, detasandu-se de ploaia de Harry Potter wannabes care au asaltat in ultima vreme piata. Fun dar nu sunt cine stie ce opere.
andrutz4
"Scotidusii Liberi" de Terry Pratchett... este draguta cartea, dar e si plictisitoare sad.gif
Diana
Primele 2 volume din The Wheel of Time de Robert Jordan. Ma intreb daca traiesc pana cand scoate Rao toate cele 12 volume biggrin.gif.
Van Dan
QUOTE(anakagome @ Mar 15 2006, 11:09 AM)
Care a fost ultima carte pe care ati cumparat-o? La mine a fost "Maitrey" de Mircea Eliade.
*


ultima carte cumparata au fost d fapt mai multe: Cronicile vampirilor e seria si titlurile sunt: Interviu cu un vampir, Vampirul Lestat, Regina Damnatilor, Hotul de trupuri, diavolul Memnoch, Merrick, Sange si aur, Fema din Blckwood, si Blood canicle. astea sunt. vi le recomand sau dak le-a citit cineva sa-mi spuna parerea
Missa-chan
"Carrie" de Stephen King. Si sper sa pun mana in curand pe alte carti de-ale lui Stephen King. Este un scriitor foarte bun. Asta a fost prima carte a lui pe care am citit-o si pot spune ca m-a impresionat. Mi-a parut foarte rau de Carrie. Maica-sa si-a meritat soarta, dar ea nu.
A folosit un limbaj modern si expresii din viata de zi cu zi (care mi-au placut XD). E un citat care am sa-l tin minte tot timpul si care mi-a placut cel mai mult:

QUOTE
Carrie facu un pas incet, greoi, inainte.
- Am venit sa te omor, Momma. Iar dumneata asteptai aici ca sa ma omori. Momma, eu... nu-i drept, Momma. Nu e...
- Sa ne rugam, spuse incetisor Momma.



Si alt citat pe care o sa-l cenzurez unde e nevoie desi astfel de expresii predominau in carte XD:

QUOTE
- O S*GI! zbiera.
Momma sasai ca o pisica arsa cu fierul rosu...
- Pacat! tipa ea. O, Pacat!
Incepu s-o loveasca pe Carrie in spinare, in ceafa, in cap. Fata fu imbrancita, clatinandu-se, in penumbra albastra si stramta a camarutei.
- TE F*TI! racni Carrie.
(asa asa o asa cum altfel crezi ca te-a facut o doamne o ce bine)


Asta era o convorbire normala intre doi:
QUOTE
- Dar...
- Gura. Vorbesti in p*zda ma-ti prea mult.



EDIT: domo arigato gozaimasu, Sid-kun! M-am pus pe cautat filmul biggrin.gif .
Sidonix
haha... dy... uitata-te la film... chiar este reusit http://imdb.com/title/tt0074285/
Sissy Spacek o interpreteaza excelent pe Carrie ... just don't be afraid smile.gif

Stephen King este regele romanelor horror... am citit si vazut aproape tot ce a fost mai bun din ce a scris si fost ecranizat ...

iti recomand The Shining... atat cartea cit si filmu facut de Stanley Kubrick ... jenial wink.gif
mistic_angel
Pai....
Ultima carte cumparata a fost Nunta in cer de Mircea Eliade.
Este o carte frumoasa care descrie doua povesti de dragoste.
Descrierea este superba.
Cartea o recomand cu caldura.
Ja ne... smile.gif
trust_no_more
QUOTE
Nunta in cer de Mircea Eliade


awww...da, da...subscriu :X

ultima carte cumparata, au fost 52 de carti! mi-am cumparat un nou pachet de carti de joc ^.^

[edit]

Mi-am facut azi cadou *no special occasion*
"Plansul lui Nietzsche" de Irvin D. Yalom, aparuta la ditura Humanitas.
Place place, nu-i rea deloc.
*bine ca a venit vacanta, pot sa mai citesc si eu ceva care sa imi faca placere, nu doar carti bagate pe gat de profesori, mrr*
Muza chan
Bineinteles ca Harry Potter and the Deathly Hallows... tongue.gif
Diana
Felicitari Muza chan smile.gif Eu voi astepta filmul biggrin.gif

In ultima luna m-am multumit cu primul volum din seria "A Song of Ice and Fire" (A Game of Thrones) de George R R Martin. Si dupa ce am cititit vreo 4 ore, cred ca investesc si in celelalte 3 volume aparute pana acum biggrin.gif. Nu degeaba este in top 5 best fantasy books happy.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.