Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ultima Carte Cumparata
Anime-Club Forum > Non-Anime > Carti
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
rogueman999
Kataracta, ultimele doua shadow-uri continua dupa Shadow of the Hegemon? Daca da mi-ai mancat banii de carti pe luna viitoare... De unde le-ai luat?

Ultima data am comandat de pe amazon vol I si III din ciclul Videssos de Harry Turtledove. Sper sa ajunga in august... Fictiune istorica, dar calitatea scrisului e undeva sus de tot.
Rezo The Red Priest
Dupa ce l-am citit de la o bibl am decis ca Dracula merita sa il am si eu. Cartea se citeste surprinzator de repede in ciuda formatului de jurnal pe care il are. Stoker a reusit sa scrie o carte care merita si astazi.
Tezeu
Mi-am petrecut o saptamana intr-un orasel din Transilvania (Ocna Mures biggrin.gif) si intr-o zi am plecat sa-mi gasesc bile (pentru pistolul cu bile daca va intrebati la ce-mi foloseau) si am intrat intr-o librarie si mi-am dat toti banii de bile pe o carte: Emile Zola - O pagina de dragoste
jory
ultima carte.... Margaret Atwood - ''The Blind Assasin'', Booker Prize in 2000 sau 2001 nu mai stiu, in orice caz cartea e absolut bestiala, partea dubioasa dar in acelasi timp fericita e ca am citit-o in engleza si cred ca pe de o parte esti mult mai aproape de adevaratul inteles al cuvintelor si jocurilor de cuvinte si expresivitate totala dar pe de alta parte pot spune ca pe alocuri mi-ar fi placut sa am un dictionar which i didn't .... in orice caz o recomand cu caldura, la noi nu s-a publicat inca sper sa se intample chestia asta in curand pentru ca e o carte care merita citita...insa tot de aceeasi tipa se gaseste la noi in librarii ''Povestea unei menajere'', cred ca e traducerea (''A Handmaid's Tale'' in engl), am inteles ca f misto si asta, o utopie legata de drepturile femeii si alte de astea....

Probabil ca unii ar spune ca si cartea de care vorbeam mai devreme ''The Blind Assasin'' ar fi mai mult pentru fete, i don't think so..... e f misto ca povestea e structurata in mai multe planuri.....e vorba de o tipa care acum e destul de inaintata in varsta si povesteste istoria familiei ei si viata ei si a surorii ei (care era o fata tare ciudata si care la inceputul cartii tocmai se sinucide aruncandu-se de pe un pod cu masina la cei 25 de ani ai ei).....in paralel avem fragmente din cartea scrisa de surioara ciudata si publicata postmortem, carte pe care toti tinerii o adora pentru ca li se pare lor ca e genul care iti spune adevarurile vietii in fata....plus niste articole din ziarele vremii care dau un al treilea punct de vedere asupra tuturor lucrurilor....atmosfera e foarte faina si tonul e pe alocuri foarte ironic si funny....merita macar incercata.... ah, hope u did manage to understand something from this.... laugh.gif
Tezeu
Mi-am cumparat azi O pisica, un barbat si doua femei de Jun'ichiro Tanizaki. Am observat ca e o carte laudata iar literatura orientala mi se pare interesanta asa ca nu m-am putut abtine si mi-am luat-o. Dupa ce termin Fluviul Vietii probabil c-am sa ma ocup de asta.
Deadline_angel666
Pai...ultima carte cumparata a fost Memoriile unei gheise...cooollll rau cartea..Ar trebui sa o cititi! tongue.gif
Urfe
Yasunari Kawabata, 'Frumoasele adormite' si 'Vuietul muntelui'. Pe partea mai spre Europa, Cinghiz Aitmatov, cu 'O zi mai lunga decat veacul'.
caroline
Ultima carte cumparata este "Viata de caine" de Peter Mayle. E tare haioasa. E vorba despre unul dintre cainii autorului. Este o biografie a cainelui, in stilul haios al lui Peter Mayle.
Peter Mayle a mai scris "Un an in Provence" si "Din nou in Provence", care am vazut ca au aparut din nou pe piata. Eu le-am cumparat in 1998, cand au aparut prima data. "Viata de caine" e cea mai recenta.
O recomand ca fiind o lectura usoara celor care vor sa mai rada putin.
Zuzi
hmmmm sunt mai multe nu mai tin minte exact dar printre ultimele se numara Gabriel Garcia Marquez cu Povestea tarfelor mele triste ... pt cui ii place Marquez e super cartea si am mai cumparat si Diavolul schiop de Lesage la prima vedere o sa para copilaroasa cartea .. dar mie mia placut foarte mult

Car despre Poveste .. este <<povestea>> unui om ce la implinitrea celor 90 de ani vrea sa isi faca cadou o virgina .. e faina povestea ...
shoppy
Ultima carte : Vehicule Feroviare cu Motoare Termice., editura Asab. De la aceeasi editura va mai recomand Istoricul Tractiuni Feroviare din Romania (vaol. 1) si Compendium de Vagoane de Marfa.
http://www.asab.ro/transporturi.php
Tezeu
Eu mi-am cumparat vreo 7 carticele ca fac reducere de 35% la Nemira pt. elevi (taranu' tot taran, ce sa-i faci).

Pana acum am citit Mana stanga a intunericului de Le Guin si Vaticanul, ultimul conclav de Robert Silverberg (desi ultima carte o mai aveam odata, din editia veche asa ca doar am rasfoit-o biggrin.gif... nu sunt diferente)

Mai am de citit ultimele doua volume din Lumea Fluviului de Farmer, Despartiri de JC Onetti si Vibrator de M. Akasaka. Deja m-am apucat de Omul din castelul inalt si maine cred ca o termin.
Kisa
Well... eu m-am dat pe literatura chic... or whatever... tongue.gif

Asa ca ultimele carti cumparate de mine sunt: Diavolul se imbraca de la Prada si Vreau sa fiu V.I.P - Lauren Weisberger; si Blonde de milioane - Plum Sykes.

Le recomand cu caldura (literatura usoara, super amuzanta).
caroline
Ultima carte achizitionata, este Ghidul nesimtitului de Radu Paraschivescu. Mi-a fost recomandata de cineva si bine am facut ca am luat-o. Te prapadesti de ras. laugh.gif
O recomand tuturor!
Mogadorian
"Morningstar" by David Gemmell...o carte pe gustul meu...pentru cei care iubesc genul fantasy, plin de magie shi dueluri intre spadasini, cu un ushor gust de intriga shi putzin complot, intoarceri de situatzii shi un final surprinzator...exact ceea ce imi trebuie pentru zilele friguroase ce se apropie...
mihaitza
Ultima carte cumparata apartine unei colectii si m-a costat doar 3lei.

Colectia e Cotidianul si cartea e Omul ilustrat de Ray Bradbury,cel care a scris si Fahrenheit 451.

In fiecare miercuri alaturi de suplimentul din ziarul Cotidianul primesti si o carte.
Recomand Fahrenheit si Creatura de John Saul.
Trickster
Primul volum din Riverworld-ul lui Philip José Farmer... nu m-am apucat inca de el dar de-abia astept.

Apropo, daca cineva de prin cluj a vazut cumva prin vreo librarie Egipteanul de Mika Waltari sa zica smile.gif
rogueman999
Limba Japoneza, Simplu si eficient, de Neculai Amalinei (http://shogun.ro/index.php?p=publicatii)
Mogadorian
Cratura de John Saul ...dar nu mi se pare cine shtie ce...ideea e chiar aiurea...
Rezo The Red Priest

Clive Barker - Cabal...must read ptr fani tongue.gif Atmosfera buna, stilul este caracteristic icon_twisted.gif
rogueman999
Nush' daca intra la carti cumparate dar dupa multe amanari mi-am tiparit "Miyamoto Musashi, A book of five rings". Yup, inceputa "during the first ten days of the ten month in the twentieth year of Kanei (1645)".
Mogadorian
Ultima achizitzie la biblioteca personala..."Waylander" de David Gemmell...
Povestea este tipica genului acestui autor Englez, Wailander este un asasin platit care, contra unei sume de bani ishi omoara regele. Bantuit de fantoma tatalui raposatului rege, el pleaca in cautarea unei armuri care ii poate readuce linishtea sufletului, dar care totodata poate reintregi un regat destramat, pentru a-l pregati impotriva unei armate cotropitoare...
Daca Waylander reusheshte sau nu sa-shi duca misiunea la bun sfarshit...nu va spun, dar va spun ca merita citita...
bogdan
rogueman999 "Miyamoto Musashi, A book of five rings" e si pe lista mea de must have biggrin.gif da pana atuncea am luat un titlu care m-a facut teribil de curios "Njala" care este o saga scandinava despre evenimente cotidiene din Islanda pe al inceputul mileniului 2 acoperind trecerea la crestinism ... chestia e ca am vazut cartea la o expo mai acu o luna si nu m-am indurat sa o iau ..dar acu am gasit-o la un anticariat si am zis ca tre sa vaz despre ce e vb wink.gif ...
noh acu la sfarsit ... impresia e ceva de genu ..nu e o carte sa o citesti pt calitati artisticea.. ca nu are punct ... dar e interesanta pt cei curiosi sa vaza cam cum gandeau oamenii aia acu 1000 de ani
Lumpy
Tocmai am terminat de citit Xenocid a lui Orson Scott Card, a treia carte din saga lui Ender. Absolut genial. Interactiunea lui Ender cu oamenii de pe planeta Lusitania si cu pequeninos. Dar totusi sfarsitul cartii a fost cam grabit a lasat un pic gust amar. Un fel de they lived happily ever after, bine cu "micile scapari" care urmeaza sa fie "corectate" in Copii mintii (o primesc maine sau poimaine)
ruxi
QUOTE(Rezo The Red Priest @ Nov 10 2006, 04:17 PM)
Clive Barker - Cabal...must read ptr fani tongue.gif Atmosfera buna, stilul este caracteristic  icon_twisted.gif
*



eh cu un capitol din cartea aia mi-am dat eu testul de traducator la RAO acu vreo 2 ani si ceva si pot sa-ti zic ca mi-a venit sa vars in sensul cel mai biologic cu putinta in timp ce traduceam....

la mine, ultima carte cumparata (ma rog, comandata - ca nu se gaseste la noi) a fost The World of the Shining Prince (de Ivan Morris). E un fel de analiza (istorica, literara si culturala) a Japoniei in perioada Heiana, cu accent (evident) pe The Tale of Genji, capodopera lui Murasaki Shikibu (o am si pe-aia, in editie integrala). daca va intereseaza si altceva decat fictiune pura, v-o recomand
just girl
domnisoara Christina-Mircea Eliade
Robur Cuceritorul-Jules Verne
si ma gadesc sa cumpar si "de veghe in lanul de secara"(dar nu stiu are vreo cineva caartea ca sa stiu daca e mistho) e scrisa de J.D.SALINGER
rogueman999
bogdan: http://devel.neti.ro/radu/ , pentru Musashi. Daca vrei ii dau si un print, dar te las pe tine sa o capsezi tongue.gif
Ghilgamesh are cam 5000 de ani, si am ramas masca cand mi-am dat seama cat de putin ne-am schimbat. Nu e nimic arhaic in ea...

just_girl: Hehe, "De veghe..." am citit-o dupa ce am vazut Ghost in the Shell. Se merita.

lumpy: Traiasca ciclul Shadow (Ender's Shadow etc) Children of the mind nu mai e nici pe departe la fel de faina ca restul.
just girl
ahamz,msik am sa o cumpar azi cred sa vad cum stau cu banii

tocmai am terminat de citi "O tragedie americana" de Thedore Dreiser
ruxi
The Catcher in the Rye (aka De veghe...) e superba.

nu cred ca am prins discutia, spunea cineva despre Ghilgames ca ar fi arahica? daca da, nimic mai eronat. Felul in care e scrisa cartea aia (ma rog pe tablite) si ideile pe care le contine m-au lasat masca. oricum, parerea mea e ca nu oricine o poate "ingurgita". nu-i chiar atat de simpla cum ar putea parea la prima vedere
caroline
just girl - "De veghe in lanul de secara" merita citita. Eu am avut-o ca lectura obligatorie in liceu la literatura universala. Mi-a placut mult. De altfel, imi place stilul lui J.D. Salinger, asa ca pot spune ca sunt subiectiva.
Pentru mine - it's a must have in biblioteca.
Iti recomand si "Franny si Zooey", daca iti va placea stilul lui Salinger.
smile.gif
rogueman999
QUOTE(ruxi @ Nov 16 2006, 12:50 PM)
nu cred ca am prins discutia, spunea cineva despre Ghilgames ca ar fi arahica? daca da, nimic mai eronat. Felul in care e scrisa cartea aia (ma rog pe tablite) si ideile pe care le contine m-au lasat masca. oricum, parerea mea e ca nu oricine o poate "ingurgita". nu-i chiar atat de simpla cum ar putea parea la prima vedere
*


Nu intotdeauna se discuta in contradictoriu tongue.gif Pur si simplu remarcam (vis-a-vis de Njala lui bogdan) ca ma asteptam de la ghilgames la echivalentul literar al picturilor rupestre. De ce, nu stiu, pentru ca de fapt o mai citisem in copilarie pe post de poveste. Oricum dupa cum spuneam am dat de o carte mult mai greu/placut de "ingurgitat" decat petele de culoare de pe pereti la care ma asteptam. Si extraordinar de actuala... sau mai degraba perena.

Si ca sa raman in ton cu thread-ul... "Zambete zen" de Henri Brunel, de la Carturesti.
just girl
mi-a cumparat-o sa vad daca am timp in week-end sa o citesc acum biggrin.gif biggrin.gif
Trickster
Nothing like a good old book, eh? Really old tongue.gif

Asa, in stil cu Gilgames ati putea incerca si ceva poeme epice indiene, si anume Mahabharata sau Ramayana. Te loveste aceeasi impresie de maturitate. Sau Shahnameh, asta din urma citit si de mine doar prin prisma unie carti numita Legendele lui Rustem sau ceva de genul... Chiar, daca mai stiti legende sau carti antice in stilul Gilgames (adica epice) sa spuneti, is ani buni de cand n-am mai gasit ceva de genul.
just girl
eu as vrea sa-mi cumpar daar poate mi-o face cadou mos neculai...mai stii blink.gif .."legiunea blestematilor blindatelor mortii"-SVEN HASSEL
Trickster
Nu esti cam tanara si fata pentru Sven Hassel? tongue.gif
just girl
aam gasit hassel in biblioteca lu tata dar dc spunetzi ca-s prea tanara.?
dar atunci recomandati-mi nisthe carti ptr varsta mea dar nu baltagu(care l-am citit ca mo obligat mama si credeam ca mor de plictiseala) carti asha mai cool biggrin.gif
meverick
Ultima mea carte cumparata este "Tear of the Gods" de Raymond E. Feist. este super misto recomand cartea la toata lumea care citeste fantasy
Trickster
Daca-i de la diverta ma si duc si-o iau... Magician mi-a placut la nebunie rolleyes.gif
meverick
e continuarea la magician si e in engleza, din pacate in romana nu s'a scos dak o vrei din 22 octombrie o gasesti la gaudeamus
Trickster
Nu conteaza limba, dar daca o gasesc sa stii ca mi-ai implinit ziua user posted image


Alte carti din saga riftwar nu ai vazut cumva? rolleyes.gif
bogdan
@rougueman999 mersi de link dude .. io am gasit cartea la diverta .. si deja i-am pus gand rau biggrin.gif la primu salariu tongue.gif

cat despre epopeea lui ghilghames ..nu am avut inca ocazia ..nici epopeile indiene ..dar Legendele lui Rustem de care zicea Trickster am citit mai demult .. si ramas destul de impresionat oricum nu confundati cu Njala (vb de ea ca abea am terminato) sau alta saga ... in general o saga este o cronica celelalte titluri amintite sunt legende ... faptu ca sunt actuale sia cuma arata cat de putin ne-am schimbat noi oamneii ..poate ca ne jucam cu rachete si laseri dar just beneth the surface we are still savages unsure.gif

In alta ordine de ides i on topic .. ultima carte cumparata a fost defapt 2 si defapt primite cadou ... aicea e o povete mai lunga si anume un porf de la poli de la mine tot m-a vazut citind in apuze si sa hotarat sa-mi faca cadou 2 carti de poezi ... scrise de el acu vreo 10 ani laugh.gif nohh admir intentia omului dar nu am apucat sa le rasfoiesc inca ..pormit sa o fac insa wink.gif daca intereseaza pe cineva se numesc : "Lacrima cu Zavor" si "Poezii Amare" de Dumitru Nicodim
meverick
toate cartile scrise de Raymond E. Feist o sa le gasesti la gaudeamus, eu deja mi'am luat aproape toate cartile tongue.gif astept aku sa iau ce mai este nou aparut biggrin.gif
iub|rea
ultima carte..am imprumutat`o..gemenele de alexandre dumas, nu mai stiu cum se numea ultima carte cumparata mad.gif
Trickster
QUOTE(meverick @ Nov 20 2006, 08:00 PM)
toate cartile scrise de Raymond E. Feist o sa le gasesti la gaudeamus, eu deja mi'am luat aproape toate cartile tongue.gif astept aku sa iau ce mai este nou aparut biggrin.gif
*


Nope... trecut pe acolo si n-am gasit nici macar o carte sad.gif
just girl
A..hello..ce-mi mai recomandati ca-s in apana de idei...! blink.gif
Trickster
Pai spune ce gen... carti bune is cu sutele si multe depind de gusturi, greu de recomandat ceva
iub|rea
eu ti`as recomanda toate cartile lui paul coelhio...dar..depinde mult de gusturi:)
Kisa
Topic-ul se numeste "Ultima carte cumparata", asa ca ar fi cazul sa incetati cu off-topic-urile.
@just girl: Poti citi topic-ul "Carti" din acest sub-forum sau poti initia un topic nou pt recomandari.
Rezo The Red Priest
De la ed Lucman seria romanul istoric: Mata Hari. Am luat-o desi nu cred ca o sa am timp prea curand sa o citesc. Dar aceasta serie merita (am mai citit din ea Theodora si Alexandru cel Mare); cartile sunt captivante si afli o multime de lucruri din ele. Cat despre subiect... nu am gasit pana acum o sursa de info mai placuta despre Mata Hari, un subiect interesant despre care vreau sa aflu cat mai mult.
Miko
platon - republica, am citit aprox 100 de pag pana acum si sper sa o termin cat mai curand. e pretty interesting, if you like politics
Missa-chan
Ultima carte cumparata a fost "Ucenicul vraciului" de Joseph Delaney (sper ca am scris corect numele autorului XD). Este o carte horror care mai are dupa ea inca doua volume (pe care mi le-au cumparat ai mei de Craciun, respectiv "Secretul vraciului" si "Blestemul vraciului"). Inca nu m-am apucat sa o citesc fiindca acum citesc o alta carte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.