Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ultima Carte Cumparata
Anime-Club Forum > Non-Anime > Carti
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
anakagome
Care a fost ultima carte pe care ati cumparat-o? La mine a fost "Maitrey" de Mircea Eliade.
cdg
John Brunner - Retelele Infinitului (s.f.)
Inca nu ma terminat-o din lipsa acuta de timp smile.gif Dar inceputul pare destul de interesant
zeri
Silmarilionul de Tolkien (199.000 lei). Am vrut sa o mai citesc inca odata dar se pare ca nu imi mai gasesc timpul necesar. Oricum, o recomand oricarui pasionat de fantasy.
Lumpy
Clientii lu' Tanti Varvara de Stelian Tanase. O recomand pasionatilor de istoria nationala de inainte de primul razboi mondial si cea de dupa.
CyBeR
Dune de Frank Herbert...pe langa faptul ca era sa pic din picioare cand am vazut cat trebuie sa scot din buzunar pentru ea, nici nu mi-am gasit timp sa o citesc.
Kisa
Ok... avand in vedere ca nu s-a specificat ce fel de carte, postez si eu pe aici si spun ca ultima carte cumparata de mine este Tratat de drept succesoral a lui Francisc Deak. Are sens sa zic ca este buna? icon_twisted.gif (ai mei deja m-au intrebat daca vreau sa-i "grabesc" laugh.gif )
Singura mea problema ar fi ca, intrucat d-l Deak a trecut in nefiintza in 2001, tratatul nu contine modificarile din noua Constitutie... asa ca ma voi distra la exam. laugh.gif

P.S. Nu e vina mea ca in ultima vreme cumpar numai carti de specialitate. tongue.gif
Diana
=)) ..Kisa, daca tot mi-ai aminitit .. am cumparat si eu o carte de "Drept civil" in ultimul timp si nu-s de specialitate smile.gif) ..si daca stau sa ma gandesc e ultima carte cumparata de mine in ultimii 3 ani
jkno
Lasand la o parte cartile de specialitate in turism (imi fac doctoratul in turism rural) ultima carte cumparata: Carl Von Clausewitz - "Despre Razboi".

Voiam neaparat sa fac o comparatie intre stilul european al razboiului total si cel subtil al lui Sun-Tzu. Insa nu stiu cand voi avea timp sa o si citesc in intregime sad.gif
Rezo The Red Priest
Ultima carte cumparata????? Daca era primita, imprumutata mai mergea biggrin.gif

Da cum e eveniment zic si eu: Piticul de Par Lagerkvist. Ca de ob o recomand celor ce vor o lectura desteapta desi s-ar putea sa nu placa la multi. Oare a citit-o cineva blink.gif
Innocent
In ceea ce ma priveste este o carte care se cheama Baiutasii (baiutzashii) ... o recomand...
Laura
Ultima carte cred ca a fost Colt Alb, acum vreo 10 ani smile.gif)
Lumpy
Iar acum ca sa va fac in ciuda ieri am cumparat seria de carti al lui Orson Scott Card - Jocul lui Ender, Vorbitor in numele mortilor, Xenocid si Copiii mintii (cu doar 70 de lei). Apropo Cyber am gasit seria dune la 130 de lei. Ambele de la editura Nemira. Si din cate am vb eu cu nenea ala trebuie sa apara la sfarsitul anului ultima carte din seria Ender - Umbra lui Ender.
selen_dom
mama da ce carti va-ti mai cumparat! Eu inca mai sunt la stagiul ''cartile copilariei''. deci ultima carte cumparata a f o culegere de romana(sapt trecuta) si hanu ancutei.
hunter
ultima carte cumparata de mine se numeste 'The Waves' de Virginia Woolf, esti varianta in limba engleza , mi-am luat-o sambata trecuta, dar din pacate nu m-am apucat s-o citesc din cauza lipsei de timp! sad.gif
Alinna
Himmm, din lipsa timpului eu imi cumpar cartile la "kilogram" biggrin.gif (citesc o carte si daca-mi place ma duc si cumpar tot ce-mi iese in cale de acelasi autor...)
Ultima data am cumparat:
* Colin Falconer :Xanadu, Triada, Venin, Demonii si Cleopatra (si pana in momentul de fatza necitita a rams Demonii...)
*John Saul - Umbra - este prima carte de genul asta cumparata si citita..si mi s-a facut pielea de gaina in nenumarate ocazii si ..himm nu stiu daca as rezista sa vad o ecranizare a cartii smile.gif, dar am fost (de ce oare?!?!) fascinata si nu m-am putut oprii din citit...
*Nicholas Sparks - Nunta [nu am citit-o inca, dar stiu ca este continuarea cartii "Jurnalul unei iubiri" - iar asta chiar mi-a placut enorm de mult(acum daca nu o sa se ridice la nivelul acesteia nu m-ar mira, caci deja am citit Nopti in Rodanthe..si nu am fost atat de impresionata...)]
*Dan Brown - Conspiratia..am si citit-o si pot sa spun ca are ceva in plus fata de celelate carti..apare o nota de amuzament smile.gif...dar ca poveste ..favorita ramane Codul lui DaVinci , iar Conspiratie este cu siguranta - in topul Dan Brown- inainte de Fortareata Digitala.

Astea sunt ultimele carti cumparate si cand voi termina de citit Demonii si Nunta, cu siguranta voi aparea cu o noua lista tongue.gif

Pot sa trec aici si Angel Sanctuary manga primele 3 volume? chiar este cea mai fresh achizitie - aseara am intrat in posesia lor ( si am comandat urmatoarele 3 volume ...)
ruxi
ultima carte cumparata: Tales of Genji (da tre sa mi-o aduca prietenul care mi-a cumparat-o din State). mi-o doream de cam multishor. cumpar carti foarte des, dar sunt super incantata de aceasta achizitie si simteam nevoia sa ma manifest laugh.gif

@Hunter: fa-ti timp sa citesti The Waves, pentru ca merita. De fapt, Virginia Woolf chiar are un stil foarte fain, impresionist. Iti mai recomand Anii, carte care mie mi-a placut mult (ce-i drept am citit-o cand eram prin clasa a 10-a).

@Alinna: jur ca nu inteleg pasiunea asta pentru Dan Brown.... Exista atatea carti faine care merita citite, si totusi vad ca chestiile astea comerciale au o priza din ce in ce mai mare la public. Vad ca Dan Brown a devenit un al doilea Coelho laugh.gif
pusy_grl
lol...pai cred ca "secretele fetelor"...am terminato de curand...e super tare pt ca e jurnalul unei fete...asa ca guys...nu va asteptati ca secretele fetelor sa fie dezvaluite in cartea asta...titlul e doar asa ...de umplutura...lol!
Rezo The Red Priest
Mi-am luat carte, mi-am luat carte >_>. Am fost curios si am achizitionat si eu o traducere a Kalevalei sa ma mai culturalizez si eu mai ales ca ii datorez Finlandei asa de mult biggrin.gif
Vebby
O carte super frumoasa, pe care am si reusit s`o termin..
Rapeste-mi viata - Angeles Mastretta

QUOTE
Romanul „Rapeste-mi viata” – al carui titlu este refrenul unui faimos tango ce cinta pasiunea nestavilita – este o extraordinara fresca a societatii mexicane din prima jumatate a secolului XX, vazuta prin ochii eroinei, Catalina Gutierez, fiinta sensibila si plina de imaginatie. O data cu trecerea anilor, ea ajunge sa patrunda tainele existentei si ale iubirii, descoperind fatarnicia si coruptia mediului social mexican, framintat de ambitii devastatoare si rivalitati politice, in cadrul caruia femeii ii este sortit un rol pur decorativ si marginal. Proza creata de Angeles Mastretta este, asa cum observa prestigioasa revista literara „Vangurdia”, seducatoare si magica, izbutind sa puna in valoare cotidianul, prefacindu-se fie in strigat, fie in soapta, spre a talmaci intensitatea emotiei. „Rapeste-mi viata”, prima opera a scriitoarei mexicane Angeles Mastretta, a devenit inca de la aparitia sa, in 1986, un adevarat bestseller.


Sursa: www.polirom.ro
Alinna
Ultima carte cumparata (de sot pentru mine smile.gif ) este "Istoria frumusetii" editie ingrijita de Umberto Eco
jkno
"Libertatea urii" - Cristian Tudor Popescu.

Duc inca dorul nuvelelor SF scrise de CTP... Cartea asta nu are insa nici o legatura cu SF-ul
yumi
Ultima carte care am cuparato?.."gossip girl"..este o triologie defapt! Dar este super cool si funny! I love it!
anakagome
Ultima a fost "11 SEPTEMBRIE 2001 Ziua in care lumea s-a cutremurat". Super tare.
Trix
Ultima carte cumparata? "Memoriile unei Gheise" ...cred ca acum 30 de minute biggrin.gif

Can`t wait to read it... sa vad ce s-a pastrat in film fata de carte! wub.gif
lumiere_ina_2005
Ultima krte cumparata:"Colectzionarul" d J.Fowles.Tot d el m-am apukt aq sa citesc "Iubita locotenentului francez"( e km boring!).Va recomand s-o cititzi p prima. smile.gif
jkno
QUOTE(lumiere_ina_2005 @ Apr 18 2006, 10:22 PM)
Ultima krte cumparata:"Colectzionarul" d J.Fowles.Tot d el m-am apukt aq sa citesc "Iubita locotenentului francez"( e km boring!).Va recomand s-o cititzi p prima. smile.gif
*




Lumiere te tog din suflet nu ai putea scrie pe forum ca pe un forum si nu ca pe chat, adica incearca sa nu folosesti cuvinte de genul: apukt, adik, km, cititzi. Noi stim ce sunt diacriticele si ca nu se pot folosi pe forumuri, dar trebuie sa recunosc ca este extrem de obositor sa-ti citesc reply-ul

Ultimul volum cumparat: Geoffrey Regan - Cartea gafelor militare
lizzuka
Ultima carte cumparata este "Charles Baudelaire - Florile raului". este o colectie de poezii f frumoase. Va recomand si voua volumul acesta de poezii.
Alinna
"Misterul Templierilor - Lynn Picknett&Clive Prince
"Rafuiala - Colin Falconer
"Cei 6 mesia" - Mark Frost

si pentru ca le-am imprumutat si nu mi-au mai fost aduse inapoi smile.gif mi-am re-cumparat:
"Nu sunt ce par a fi" - Ion Minulescu
"Mandrie si prejudecata" - Jane Austen
"Magicianul" - John Fowles
cioby2k
se pare k lumea din ziua de azi inca citeste. eu unu ma fac de rusine. ultima carete cumparata a fost de php si mysql...
Datastorm
ultima carte cumparata Adolfo Bioy Casares - O papusa ruseasca (dar inca n-am citit-o...da e mishto....mom a citit-o) tongue.gif
ultima carte citita- Haruki Murakami - La capatul lumii fantastice si in tara aspra a minunilor...SUUUUUPER deci chiar merita cumparata...chiar daca pare voluminoasa te prinde!!! biggrin.gif
Alinna
Ultimele carti cumparate :"N.P" - Banana Yoshimoto ( Un roman feng shui scris simplu si poetic, o peveste atat de tulburatoare, incat ai impresia ca te afli intr-o camera aproape goala, tragand cu urechea la cele 2sau 3 voci care discuta despre viata. Despre viata si despre trecerea in nefiinta.O carte ce pare sa aduca moartea, odata cu nasterea ei, celor ce vor sa o traduca. Iar moartea devine propria lor optiune, intr-o lume aflata sub semnul incestului, al lesbianismului, dar si al dragostei si al religiei...<---- acum eu nu am citit-o, dar daca si "produsul" e la fel de bun ca reclama smile.gif o sa vad ), Albastru nemarginit, aproape transparent - Ryu Murakami (" O carte unica, dedicata celor care bateau strazile in anii '60 si recomandata celor care inca mai cred ca Japonia este taramul ciresilor infloriti"); Elefantul a disparut" Haruki Murakami (volum de povestiri).
Ultima carte citita a fost "Cei 6 mesia" - Mark Frost, iar acum citesc "Rafuiala" - Colin Falconer.
Tezeu
Am cumparat de la anticariat "Adam si Eva" de Rebreanu, dupa ce o buna prietena mi-a recomandat-o in mai multe randuri. Inainte de asta am citit "Hax Grid" de Bogdan Gheorghiu, o colectie de povestiri SF-CP scrisa pe cand pustiul avea 14 ani.
Alinna
Ultimele mele achizitii sunt Vocile - John Saul si Carnete - Albert Camus. Acum citesc Albastru nemarginit, aproape transparent si... ma asteptam sa vad o "alta" Japonie, dar concentratia de denumiri de droguri /pagina este cam mare...am gasit si pagini care m-au fermecat ...insa sunt mult mai multe cele care m-au oripilat...(cei sub 18 ani ar trebui sa se tina departe de aceasta carte)
Gokuva
pai ultima carte cumparata pt mine este De ce iubim femeile de M Cartarescu dar ultima carte cumparata(pt tata) este Alchimistul de P. Coelio
jory
Haruki Murakami scrie super, am citit si eu "Padurea norvegiana" si mi-a placut tare mult, are un stil tare direct si realist dar atat de placut...e un fel de poveste de dragoste but not the usual type...

Alinna, dc o sa-ti placa Banana Yoshimoto iti recomand tot de ea "Kitchen", e super faina...are o atmosfera atat de misto, eu am ramas cu un sentiment super fain cand am terminat-o...toate descrierile si dialogurile iti lasa senzatia aia de liniste tipic japoneza...e despre o relatie foarte interesanta intre o tipa care ramane singura pe lume, un coleg al ei de facultate si mama acestuia...si totul se invarte in jurul bucatariei pt ca tipa chiar se pricepe super bine la gatit...
Tezeu
Imparatul Mustelor de William Golding si Crai de Curtea-Veche de Mateiu I. Caragiale. Sunt doua carti pe care doream mult sa le citesc, dar nu am avut ocazia sa le achizitionez. Cum se termina scoala (daca nu si mai devreme, am si sarit pe ele biggrin.gif)
ruxi
Tezeu: excelenta alegere, bravo! ma bucur ca lumea inca mai cumpara carti, nu shtifturi. astea doua merita intr-adevar citite. nu ma apuc sa discut despre ele pentru ca nu e locul potrivit, dar le recomand, la randul meu, celor carora intr-adevar le place sa citeasca smile.gif
Tezeu
PFIU! (expiratie de linistire) Cand am vazut mesajul din shout am zis ca cine stie ce prostie oi fi scris.
Alinna
Ultima carte cumparata este Padurea norvegiana de Haruki Murakami

@jory - multumesc pentru recomandari. Kitchen nu am cumparat-o inca, dar cu siguranta o voi cumpara cu prima ocazie.
@HEartLES - asta da coincidenta, presupun ca deja ai citit-o... smile.gif
jkno
Confucius - Analecte (Ed. Humanitas)
Miko
Ultima carte cumparata este "Puntea pisicilor" de Hermann Sudermann si de-abia am inceput-o. Nu preconizez ca o termin inainte de Bac huh.gif
Kisa
Mi-am luat si eu in sfarsit Memoriile unei Gheise - Arthur Golden... ieri. tongue.gif Asa ca nu am apucat sa citesc nimic din ea. Dar filmul mi-a placut foarte mult si am asteptari destul de mari de la carte. tongue.gif
trust_no_more
sad.gif din pacate nu am mai cumparat in ultimele luni nici o carte, dar am primit de ziua mea una de la doua colege, pe care am si citit-o. "Knulp*Demian" de Hermann Hesse, unul din autorii mei favoriti. Pentru cine a citit Hesse, recomand cu incredere cartea mai sus mentionata.
jkno
Platon - Republica de la editura Antet. Acum sa vad cand am timp sa o citesc...
Mogadorian
"White wolf" de David Gemmell... nu stiu cand ma apuc de ea ca mai am vreo 3 de citit inainte...
Sunire
Din pacate cred ca ultima carte am cumparat-o acu' cinci ani ,parca.Ultima citita a fost "Maitrey" de Mircea Eliade parca(ultima care am citit-o toata si care a fost interesanta, fiindca eu citesc cam tot ce vad si unele carti sunt plictisitoare).Maitrey am citit-o la 10 ani.Asa am mai citit pentru scoala, chestii de clasa a-V-a date de prof :"Piciul" de Alphonse Doudet, "Print si Cersetor" de Mark Twain, n-am apucat sa citesc decat un capitol din "Copiii capitanului Grant" de Jules Verne ca ma plictisea.Astea au fost anul asta.
Kagome-chan
Ultima carte...? sa vedem... la mine de fapt sunt mai multe carti cumparate in acelasi timp! tongue.gif

Agentul secret de Joseph Conrad
Fantoma de la Opera de Gaston Leroux
Leonardo de Michael White

Acum ramane de vazut cand le citesc! laugh.gif
Trix
Ultima carte am luat-o de la Bookfest tongue.gif (I need to get out more)... Se numeste Misiune ingrata de Nelson DeMille. Si cum mi-au placut si celelalte carti pe care le-am citit de el (Fiica generalului, Spencerville) evident ca si asta imi place wub.gif

Fost soldat, detectiv penal, se intoarce in Vietnam (fusese acolo in timpul razboiului) pentru a rezolva o crima care se dovedeste mai complicata decat credea. Interesanta!!!! smile.gif
Kataracta
He he he, eu mi-am cumparat 8 carti in acelasi timp.

Ender's game
Speaker for the Dead
Xenocide
Children of the Mind

Ender's Shadow
Shadow of the Hegemon
Shadow Puppets
Shadow of the Giant

Toate de Orson Scott Card si toate in Engleza.
Le-am cumpartat acum o luna jumate si acusi o termin si pe ultima de citit.

Imi plac la nebunie cartile scrise de OSC
Tezeu
Am cumparat "Rinocerul Indragostit" de Liao Yimei. Sper sa merite (desi chiar nu cred c-am dat mult pe ea).

P.S. Acum am terminat de citit si... a meritat biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.