Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ultima Carte Cumparata
Anime-Club Forum > Non-Anime > Carti
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Moonsparkle
Homer - The Odyssey. in preparation for Ulysses, I guess.

Megiddo, Children of Hurin e ok, dar e un pic cam simpluta, if you ask me. but then again, I'm not a Tolkien fan. oricum, opera a fost "completata" de fiu-sau si parca se simte pe alocuri.
shuin
My god, clipici reads.. part 2. Btw clipici when are we getting married tongue.gif

On topic: bought "Death by Black Hole and Other Cosmic Quandaries".
Arien
Daca tot a intrat in librarii acum vreo 3 saptamani Blestemul nobilului Foul, mi-am zis ca suna suficient de tentant dupa ce voi termina cu Moartea lui Bunny Munroe, so I got it biggrin.gif
Shuin, ai citit-o? is it worth it? a se nota ca o s-o citesc in paralel cu Fablehaven si Skulduggery Pleasant, so I need it to be really good ^^

Btw, to whom it may concern: cam intr-o saptamana, poate 2, iese si Festinul ciorilor *bounces with joy* s-au miscat mai repede decat m-as fi asteptat biggrin.gif
removed_on_request_20121227
http://img6.imageshack.us/i/img0039tq.jpg/
a fost gaudeamus
Moonsparkle
house of the dead. what a great book.

yay for wuthering heights, I have that edition too, love penguin popular classics ^^ speaking of that, am reading the turn of the screw, I wouldn't exactly buy it. but not half as much as I wouldn't buy lost chronicles. what's up with that? tongue.gif

removed_on_request_20121227
Arata bine in biblioteca. Also, de ce n-ai cumpara Turn of the Screw? Mai ales la ce preturi au penguin classics.
Moonsparkle
la cat e de mica de'abia "arata" tongue.gif ma refeream mai mult la faptul ca nu m-a incantat extraordinar de mult incat sa ma convinga sa o cumpar, in ciuda pretului mic. dar poate intr-o zi, cand am o colectie sanatoasa de penguin classics si trebuie sa umplu un mic loc ca sa stea cartile drepte, cine stie... tongue.gif
Trix
Plum Island - Nelson DeMille
Al Cincilea As - Rodica Ojog Brasoveanu.

Tehnic le-am cumparat. Practic, vor deveni cadouri pt rude. Dar tot cumparate sunt, nu? biggrin.gif
shuin
@Arien: n'am citit'o. Incerc sa evit sa'mi mai cumpar carti. Am terminat recent Mana Stanga A Intunericului iar acum mai am de citit Foc in Adanc, Hyperion, Caderea lui Hyperion, A Feast for Crows plus doua non-fiction (Death by Black Hole printre ele). Ma abtin cu greu sa nu comand The Name of the Wind (fantasy) si seria First Law (tot fantasy). Asa ca, avand in vedere ce backlog am, no more books for me pana le termin pe'astea.

@card: that Guy Fawkes mask is cool.

@clipici: house of the dead...din img lui card e un joc. were u kidding or smth?
Moonsparkle
laugh.gif duh. see why we're not getting married?
Animal
"Mana Stanga A Intunericului iar acum mai am de citit Foc in Adanc, Hyperion"

Ursula K Leguin = AWESOME smile.gif Mi-a placut mana stanga a intunericului...
Foc in adanc chiar mia placut FOARTE mult. Pur si simplu nu am putut sa las cartea jos. Foarte buna cartea.

Acum citesc de Philip Jose Farmer seria Lumea Fluviului. Sunt la jumatate asa ca inca nu ma pronunt. De asemenea am inceput si Ciuma Alba de Frank Herbert. Nu ma asteptam ca modul de a povesti sa fie atat de diferit fata de cel folosit in Dune si totusi sa fie asa bun.
removed_on_request_20121227
http://img689.imageshack.us/i/img0040i.jpg/

My collection is complete :love:
http://img689.imageshack.us/i/img0041u.jpg/
removed_on_request_20121227
http://img710.imageshack.us/i/img0042v.jpg/
Intarziere o saptamana, multumita Postei Romane :\
Trix
Birdman - Mo Hayder

Putin dificil limbajul la inceput, poate unde nu sunt obisnuita cu denumirile si functiei politiei din Anglia dar treptat, a devenit interesanta si foarte buna biggrin.gif

22 Decembrie
Revin cu o mica editare. Tocmai mi-a venit coletul cu Plum Island - Nelson Demille si In the Rough - JB McDonald wub.gif
removed_on_request_20121227
http://img163.imageshack.us/i/img0043x.jpg/
Doamne cat am mai cautat 1985, naiba s-o ia. Abia astept sa o citesc.

edit: inca una, de la Anthony Frost
http://img710.imageshack.us/i/img0044us.jpg/
Trix
Noi achizitii biggrin.gif (abia astept sa termin sesiunea ca sa le pot citi)

The Call of Earth - Orson Scott Card
The Ships of Earth - Orson Scott Card
Earthfall - Orson Scott Card
Earthborn - Orson Scott Card

user posted image
removed_on_request_20121227
http://img683.imageshack.us/img683/9137/img0046ds.jpg
vai cat le-am cautat, abia astept sa termin sesiunea si sa intru in ele.
removed_on_request_20121227
http://img85.imageshack.us/img85/7902/img0049n.jpg
N-am citit nimic de doua posturi incoace, im going crazy sad.gif
finn
Din ciclul "Sa ma bag si eu in seama" ultima carte cumparata a fost Myths of the Norsemen de H. A. Guerber, care este despre exact aia: mitologie nordica. Nu am apucat sa citesc foarte mult din ea (cateva capitole), dar se vede si asa ca este bine scrisa si documentata [citation needed], contine ilustratii care sunt reproduceri dupa picturi si gravuri pentru fiecare capitol si la 300+ pagini se merita toti banii cheltuiti; cartea a costat 19 RON de la Antic Exlibris si am cumparat-o noua efectiv. Editia este bine ingrijita si este hardcover cu dustjacket. Superoferta ca asta nu prea vezi.

Pe langa asta ar mai fi un volum Starman care este de fapt comic book, care este de fapt literatura ilustrata.

http://www.dccomics.com/media/product/1/4/1433_400x600.jpg
Garden Girl
Ultima achizitie:

user posted image

Sa vedem ce stie... tongue.gif
finn
Numai buna de citit, nu ai cum sa gresesti cu Brunner.
Garden Girl
Azi la Adevarul, Prin foc si sabie - Henryk Sienkiewicz (vol 1) - so i herd it's awsm (de obicei nu cumpar colectia Adevarul..), Bufnita si hohotul de ras care a salvat lumea - Carl Hiaasen (cu 5 RON din Carturesti, de la etaju 2 lol) (cica ar fi ceva umor negru..) si Elefantul a disparut - Haruki Murakami (tot din Carturesti, pe care n-am de gand s-o citesc chiar acum).
Meh...
removed_on_request_20121227
http://yfrog.com/bfimg0057jwj
Mai sunt cateva de venit, dar posta romana e inca pe drumuri...
Small-Lady
Tocmai am ridicat de la posta The father of Forensics by Colin Evens... abia astept sa o citesc. Am pandit-o de mult sa o gasesc la reducere... and here it is happy.gif:
user posted image
si Robin Hood de la colectia Adevarul, printre putinele romane de gen care mi-au scapat pana acum de la citit. smile.gif
Trix
Ultimele 2 achizitii:

The Host - Stephanie Meyer
The Lion's Game - Nelson DeMille

Prima am citit-o deja, evident tongue.gif A doua asteapta sa vada daca supravietuiesc dizertatiei... laugh.gif
cezeus
Compania neagra de Glen Cook
Editura: Milennium Books

si ma gandesc la

Robin Hobb - Ucenicul asasinului
Robin Hobb - Asasinul regal

sau

* Urzeala tronurilor
* Inclestarea regilor
* Iuresul sabiilor
* Festinul Ciorilor

sa vad ce alg.
Trix

Luck in the Shadows - Lynn Flewelling
Stalking Darkness - Lynn Flewelling
Traitor's Moon - Lynn Flewelling
Shadows Return - Lynn Flewelling
The White Road - Lynn Flewelling

... din seria Nightrunner. Afurisitii nu mi-au trimis inca volumul 1. Din fericire insa, l-am citit online, deci pot trece usor la Stalking Darkness biggrin.gif O sa am ce face intre Craciun si Revelion.
Kassy
Ma alatur si eu "intelectualilor" laugh.gif
Ultimele carti cumparate: Cartea Mironei de Cella Serghi, Cianura pentru un suras & Buna seara, Melania de Rodica O. Brasoveanu
Momentan nu planuiesc sa mai cumpar nimic, am descoperit subit ca am prea multe carti necitite chiar in casa biggrin.gif
Botan
LOL..just..LOL..
In afara de ce a cumparat mama, cartile alea care le dau la ziare, am cumparat cartile pt clasa a 11a... =)))) Ca deah, exista biblioteca...
Kassy
Pt mine, chiar daca majoritatea se gasesc la biblioteca, vreau sa le simt aproape de mine =)) sunt bibliofila =))
Botan
Si? Nu e un lucru rau, ba din contra!
Mi-e rusine de mine care simt acelasi lucru despre manga/anime..daca sunt in calculator, descarcate, sau in mana mea, ma simt mai bine... =v= ah...ce frumos... LOL

E bine sa-ti placa cartile, caci o sa-ti fie mai usor cand trebuie sa te 'lupti' cu ele. Eu intotdeauna pierd batalia.
Trix
Terminat si cele 5 volume din seria "Nightrunner". Asa ca mi-am cumparat:

The Way of Shadows - Brent Weeks

Ar trebui sa ajunga in cateva zile. biggrin.gif
Trix
River Marked - Patricia Briggs
LINK

Astept sa imi fie livrata acasa biggrin.gif
darczon69
Am cumparat cartea pe care o citesc acum, si anume:

Padurea Norvegiana - Kenzaburou Oe.

A fost vreo 30 de lei de la Alexandria (parca. niciodata nu stiu de unde imi cumpar carti.. rolleyes.gif Stiu ca eram in mall, dar cam atat tongue.gif ).
Garden Girl
Impreuna cu "Gargui", mi-am cumparat "Sanctus" de Simon Toyne, ca erau la reducere. Cum pe prima am terminat-o, maine ma voi apuca temeinic de cea de-a doua.
Nagisa-chan
Psihologie Practica-Cum sa ne purtam cu personalitatile dificile. Am luat-o de la Carturesti, pentru cine sta in Bucuresti. Am citit-o si mi-a asigurat si un 10 la psihologie fara sa vreau. Nu ma asteptam sa fie atat de useful. Dar e. Descrie fiecare personalitate in parte si explica de ce oamenii se poarta asa, care sunt motivele pentru care unii sunt atat de dificili si te ajuta sa poti purta o conversatie cu ei.
Garden Girl
Uhm... you do know that psihologia practica e pentru amatori. Deci daca vrei sa studiezi domeniul, iti propun sa incepi cu diverse tratate, nu cu practica. Cred ca ai avea nevoie in primul rand de ceva fundament.
Nagisa-chan
Sunt destul de pasionata de psihologie, poate o sa dau la facultatea de psihologie, who knows. Am atatea in cap, incat nu stiu ce sa aleg, imi plac mai multe domenii si nu le pot invata pe toate dintr-o data. Imi place si sa desenez, ma gandesc si la o cariera bazata pe limbi straine, si la drept, si psihologie. It's hard to decide. Eu le cumpar si le citesc mai mult din placere pentru ca ma pasinoeaza. Am mai cumparat una numita Patologiile excesului. Foarte interesanta si aia.
darczon69
Sunt de acord cu cartile acestea, chiar daca nu vrei in mod neaparat sa dai la psihologie; te ajuta sa cunosti oamenii mai bine. Le consider un fel de FAQ biggrin.gif.

Ultima carte cumparata de mine a fost Invingatorul e intotdeauna singur de Coelho. Pana acum (50+ pagini) pare extrem de interesanta. Ma rog, e Coelho, asa ca bistos e buna biggrin.gif.
Garden Girl
Incercati Pavel Corut.
Nagisa-chan
-Gelozia-Alain Robbe-Grillet. Azi am cumparat-o evident. Un roman mic, de 130 de pagini, prezinta un triunghi amoros. O sa ma apuc de ea soon.
Cartea gesturilor- evident, psihologie. Tot azi cumparata.

GG-e chiar asa bun? Vad ca nu e un scriitor prea...old. A inceput sa scrie destul de recent...si eu am o parere proasta despre tot ce e nou.
Garden Girl
Uhm... citeste-l si apoi da-ti cu parerea.
Nagisa-chan
Am fost azi intr-un supermarket si am gasit o gramada de carti Pavel Corut, si mi se par e foarte tari. Din pacate nu am avut bani sa cumpar, dar promit ca o sa fac curand rost de bani.
darczon69
QUOTE(Nagisa-chan @ Jan 15 2012, 05:34 PM)
Am fost azi intr-un supermarket si am gasit o gramada de carti Pavel Corut, si mi se par e foarte tari. Din pacate nu am avut bani sa cumpar, dar promit ca o sa fac curand rost de bani.
*



Remember: thievery is a crime. Unless you're a major corporation. smile.gif

Sau guvernul.

Am cumparat saptamana trecuta "Invingatorul e mereu singur" de P. Coehlo, dupa ce am citit exemplarul unui prieten.

Mi s-a parut o analiza foarte corecta (desi nu am de unde sa stiu adevarul) a lumii cinematografiei si nu numai.
Small-Lady
Ultima cumparata(si pe care o si citesc acum) este "Blood on the Table: The Greatest Cases of New York City's Office of the Chief Medical Examiner" - Colin Evans. Am mai citit de el Killer Doctors(tradus la noi 'Doctori ucigasi' si vanduta cu un ziar acum vreun an sau 2) si Father of forensics. Asa am descoperit ca imi place cum scrie, nu e prea tehnic(cu mici exceptii), dar nici prea simplu in modul de exprimare. Cred ca o sa ma minunez(ingrozesc) de multe lucruri de prin carte... oh boy.
Garden Girl
"Codul genetic" de John Case. Can't wait to finish "Ordinul negru" ca sa ma apuc de ea biggrin.gif
tykeros
Serge Brussolo - Noaptea Lupului
Garden Girl
A opta zi si Intaiul calaret al Apocalipsei - ambele John Case.

Nu am stiut pe care s-o cumpar intai asa ca le-am luat pe amandoo. Am terminat Codul genetic si sunt pe la jumate cu A opta zi. Reading is MUCH more fun when it's about creepy stuff biggrin.gif
Garden Girl
Misterul manuscrisului - Ian Caldwell, Dustin Thomason. In progress too.
IceJack
QUOTE(Garden Girl @ Apr 7 2012, 08:53 PM)
Reading is MUCH more fun when it's about creepy stuff biggrin.gif
*



Your into creepy stuff G-chan? unsure.gif (Stalking you... is all i ever wanna do! laugh.gif )

Dar totusi, daca tot fac off-topic, poate ar fii bine sa va dati si cu o mica (dar mai mare) opinie despre ce v-a placut si ce nu v-a placut, makes for more interesting reading. Din pacate eu nu pot contribuii la topicul acesta, I don't buy books... Yarr!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.