Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Love Hina
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Romantic Anime > Love Hina
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Majin
sethi...si eu sunt la scoala...dar am timp da mai intru 5 minute pe forum din cand in cand......incearca sa mai faci niste sacrificii si sa te intorci''acasa''pt ca ...i miss you!!!!
Bawmwolle
Zeri, scuze, te-am confundat cu Zamolxis.Nu am fost atent la nick :oops: El intrebase "cum e Love Hina?" , iar eu i-am raspuns.
M_Vegita, ma bucur ca sunt "dorit".Problema e ca la scoala calculatoarele sunt un mare hoax, chiar si netul merge ca un alt mare hoax.
Majin
da in dru spre casa su spre scoala nu e nici o sala de net?????intra si tu in prima pe care o vezi ......ca nam cu cine ma ''certa''..:>poate doar cu scorpi..:>
Bawmwolle
Gata, s-a terminat periada de cosmar.Sunt din nou online!Yuhuu!Intre timp, cred ca o sa ma uit la Onegai Twins si o sa corectez titlul de la On"a"gao Teacher.Voi, ati mai vazut careva Love Hina?Mai aveti idei pentru discutii?
Majin
sethi..am o nedumerire..pana la urma keitaro cui facuse promisiunea aia and era kinder???lui naru???
Bawmwolle
M_Vegita, cand era mic, Keitaro ii promisese fetei brunete caina(nu-mi amintesc numele ei :oops: ).CEl putin eu asta am inteles.Naru era si ea pe acolo.In Love Hina Again, promisiunea de a fi impreuna este facuta surorii sale, dar in joaca.
zeri
Eu din cate am reusit sa inteleg cred ca e tocmai invers. In episodul 24, la sfarsit cand vorbesc Naru cu Mutsumi, aceasta din urma ii spune cum ca de fapt ea nu a facut nici o promisiune cu Keitaro ci doar a auzit, cand era mica, pe cineva vorbind cu Keitaro si promitandu-i ca atunci cand vor creste mari vor intra impreuna la Tokyo U. Episodul de termina exact cu dialogul:

naru: "so who was it that actually knew keitaro?"
mutsumi: "there's a lot of people you know...it's within the people that urashima knows"

=> cea cu care a facut promisiunea e Naru biggrin.gif
Majin
sethi..eui sunt de acord cu zeri...mitsume numai a auzit cum keitaro a promis unei fete ca va intra cu ea la tokoy u...si cred ca era naru!
:>
SebyTheDragon
tin minte..ca am meditat m,ult la chestia asta cand am vazut seria...si ajunsesem si io la aceeasi concluzie...fata din copilarie e Naru!!!
Bawmwolle
Ntz...ntz...Naru avea o poza de cand era copil.In acea poza era ea in prim plan, iar in fudal se vedea Keitaro jucandu-se in nisip cu fata din promisiune.Deci nu Naru era fata din promisiunea de a intra in TokyoU! :? Raman la parerea ca Mutsumi este acea persoana.
Kataracta
Sethi, tocmai poza aia ar putea fi o dovada ca Naru e fata cu promisiunea. De unde si pana unde daca in poza Keitaro este in fundal atunci Naru trebuie exclusa Nu se putea prea bine sa o cheme mai incolo si sa ii faca o poza?

Daca vrei sa o luam cu dovezi atunci sa luam de exemplu episodul 24(unul din preferatele mele) in care Naru afla ca de cand a fost mai mica o tinea in continuu cu Tokyo U. Si perioada in care a inceput pare sa coincida cu perioada cand a fost la Hinata Inn.
zeri
Eu tot zic ca Naru a fost fata careia ia promis Keitaro. Uitati un link unde s-a mai discutat ceva legat de chestia asta
http://lovehina.vivelared.com/modules.php?...e2f1cb32c9f19a8
Bawmwolle
Episodul 24 zici?O sa-l revad atunci, sa vad despre ce era vorba.Ma, io nu cred, nu cred....De ce se combina asa de greu daca Naru era fata promisa?
Kataracta
Poate din cauza ca au trecut atatia ani de la promisiune? Erau mici cand au spus asta si Naru nici nu mai tine mine. Pot fi o multime de explicatii. Dar asta nu e motiv ca nu e ea fata (adica, din cauza ca se combina greu)
Majin
keitaro ii promite lu naru,apoi ea e chemata sa faca poza,iar langa keitaro vine fetita din poza
Bawmwolle
Ntz ntz ntz...nu e mai asa.Nu Naru e fata promisa.Am revazut episodul 24.Daca Naru era prin preajma in momentul in care poza aceea a fost facuta nu inseamna ca automat ea era si fata in juramant.Mutsumi era acea fata.
Kataracta
Bah Sethi. De unde si pana unde daca Naru este in poza atunci ea nu poate sa fie. Momentul in care a fost facuta poza nu are nici o treaba cu momentul in care cei doi si-au facut promisiunea.
Bawmwolle
Sper ca nimeni sa nu se mai supere pe mine si de data asta, dar am redeschis aici topicul despre "Love Hina", din moment ce Scorpio nu a mutat topicul deja creat la "General Anime".

Si ca sa nu se zica ca spamuiesc, redeschid si discutiile despre serial.Intrebarea mea este:
"Ce parere aveti despre Motoko?"
Eu unul nu mai stiu ce sa cred...Poate ca il iubeste pe Keitaro, poate ca il uraste, poate ca nu-l suporta.Poate ca are aceeasi atitudine defensiva ca si Naru(adica nu-si recunoaste sentimentele fata de Keitaro).Heh...voi ce parere aveti??
z-kun
Vreau sa mentionez intai ca n-am vazut LH nici LH Again nici specialurile inca, dar am citit tot manga


Motoko intai nu stia exact ce simte. Acest sentiment nou pentru ea nu stia unde sa-l incadreze. De aceea ti se pare ca reactiona ca Naru, numai ca background-ul era diferit. Intai incearca sa fuga de aceste simturi ciudate, ii era rusine. Dupa niste discutii cu sora sa incepe sa inteleaga. Dupa ce afla despre ce e vorba, se gandeste sa-i zica sau nu, dar din respect pentru Naru, nu insista. Din cate imi amintesc, vorbeste odata cu Keitaro despre asta, ca nu mai rezista presiunii sentimentelor, dar il face pe Keitaro sa inteleaga ca este si va ramane un one-sided love, fara sa spere de la el un sentiment reciproc.

La urma urmei, toate fetele o sa-l iubeasca pe Keitaro intr-un fel sau altul, fiecare ajungand sa-l sarute macar odata.
zeri
Aha...deci trebuie sa citesc si eu manga-ul...are mai multe detalii vad. Din cate am dedus eu din anime, Motoko il place pe Keitaro...dar numai pt ca este primul baiat de care a putut sa se apropie (fizic)...nu cred ca este vorba de iubire.

Ma rog...cert este ca are tzestoaso-fobie biggrin.gif . Cadeam pe jos de ras cand o auzeam: KAME, KAME, KAME !!! smile.gif
Majin
sa inteleg ca sa spus tot ce era despus despre seria asta??????nu pot sa cred asa ceva!!sethi-kun!mai zi si tu ceva!!!!
Claudia
Eu am inteles din anime (din cate imi amintesc) ca Motoko il iubea cu adevarat..si-a dat seama de asta..La inceput nu vroia sa realizeze ce simtea, dar nu putea sa lupte impotriva acestui sentiment..Si era normal ca pentru o fata pentru care contactul cu partea de sex opus era cam inexistent..sa nu stie ce e si sa nu stie cum sa reactioneze..iar felul in care se purta cu Keitaro cand ei se apropiau din greseala tongue.gif smile.gif ..adica mai bine zis bataia pe care o lua saracul smile.gif) ..este tocmai un alt argument pentru ceea ce simtea.. In nici un caz nu il ura..doar era speriata.. Iar cand si-a dat seama cum stau lucrurile de fapt..s-a resemnat si a incercat sa-i ajute pe Naru si Keitaro..pentru ca era evident faptul ca el nu tine la ea decat ca la o buna prietena..si one-sided love nu rezista mult..si doare smile.gif
Majin
motoko maehara.....the ninja girl...eu cred ca ea il yubea pe keitaro,dar era si putin speriata de cee simtea...daca nu ma insel,keitaro era p[rima ei dragoste,primul baiat de care sa simtit atrasa...dar el era ''vrajit'' de naru.asa ca a renuntat
Bawmwolle
Ba da, mai am destule de zis.Uita-te si tu pe la Roamntic Anime, unde am redeschis un topic "Love Hina"...Si as vrea ca toti cei care sau ceva de zis despre aceasta serie sa o faca la sectiunea sus-amintita. biggrin.gif
Bawmwolle
Z-kun, ai spus ca mai devreme sau mai tarziu toate fetele din Hinata Sou ajung sa-l sarute pe Keitaro.Eu nu imi aduc aminte ca Sara sa-l fi sarutat vreodata.Sau Shinobu...Sau chiar Motoko Maehara-san...Ma rog, poate ca ma lasa memoria...Dar nu cred.
SebyTheDragon
E interesant...cum un tip....sa zicem...papa lapte...cam asa l-as incadra..ajunge sa fie iubit..de o intrega grupa de fete!!!!Macar asa ...se mai maturizeaza si el macar un pic.... laugh.gif
Majin
vazut,placut.,deacum acolo postez
z-kun
Sethi, asa e, toate inclusiv Su / Shinobu ajung sa-l sarute XD

Manga-ul este de obicei mai misto / mai complet decat anime-ul sau complementar biggrin.gif
Bawmwolle
Ei na! tongue.gif Eu nu imi aduc aminte de Sara sarutandu-l pe Keitaro.Poate imi reimprospatati voi memoria putin biggrin.gif
Bawmwolle
Asa sa faci! biggrin.gif Pentru linistea a unora dintre noi, ar fi bine ca acea sectiune sa fie "productiva" biggrin.gif
z-kun
intr-o noapte cu full moon, apare Su foarte matura si mai 'dotata' intr-un costum traditional al ei (in care arata super hot), tocmai cand Keitaro se uita la luna pe acoperisul hinata-inn-ului. Su il seduce, il imbratiseaza si-l saruta, cu toate ca lui Keitaro totul i se pare ca intr-un vis....
Bawmwolle
Nu ziceam de Kaolla, sau de sora ei, ci de Sara-chan, fiica lui Seta-san.Este adoptat din America.Are parul blons si ochi albastri, si devine cea mai buna prietena a lui Kaolla-Su.
zeri
Ca sa spam-uiesc si eu aici...sunt de acord cu Sethi...Sara nu prea la sarutat pe Keitaro.....ii ziceau aia pedofil pe urma smile.gif
z-kun
da, gomen, greseala mea, ma gandeam la Su dar am scris Sara ...

Sara nu l-a sarutat pe Keitaro, dar in schimb a avut un rol destul de important in relatia lui Keitaro cu Naru.

I should do some re-reading sometime... De necrezut cum poti sa uiti in 2 ani un manga citit....
Bawmwolle
Huh?Eu nici de asta nu-mi amintesc...Deh, memorie volatila biggrin.gif Cand se intampla asta?Eu cred ca cel mai bun rol intermediar inrelatie lui Keitaro cu Naru l-a avut Shinobu-chan.
Thor
Eu cred ca Naru e fata cu promisiunea....Parca tin minte ca Mitzumi isi aminteste de faza din poza si tocmai ii daruise lui Naru animalutzu ala galben:rezulta:NARU-chan winner! PAREREA MEA!
Thor
Ai dreptate.Shinobu-chan are un rol important>Motive:
Realizeaza ca dragostea ei nu este mutuala(adica:Keitaro nu o iubeste inapoi) si decide sa-l vada pe acesta din urma fericit biggrin.gif .Si cum stie ca dragostea lui Keitaro pentru Naru este mult prea mare....Restul e istorie.Si apropo: Motoko il saruta pe Keitaro?Cand?
Bawmwolle
Shinobu este mult prea timida si de aceea cred ca se poarta asa.Isi da seama ca nu are sanse sa fie cu Keitaro, si decide macar sa-l faca pe el fericit si incearca sa il ajute in relatia cu Naru.Ceea ce, recunosteti, e un gest nobil!
CyBeR
Baieti,imi pare rau pentru aceasta postare dar nu va face parte din discutia inceputa.Vreau doar sa-mi spun parerea despre acest anime.
Nu cred ca am sa mai uit vreodata la un anime romantic,nu ca nu mi-a placut Love Hina ci deoarece am avut cateva nopti nedormite dupa ce l-am vazut.
Personajele sunt realizate foarte bine chiar desi la unele backgoundul este cam ambiguu.
Sethi>sunt de acord cu tine,gestul are un caracter chiar nobil.
andrixnet
QUOTE(Diana)
Mai este si alta varianta: nu are de ales. Si ii place mai mult sa fie inconjurat de fete chiar daca primeste cam zilnic portia de cafteala. A gasit el niste avantaje biggrin.gif. Dar asta nu inseamna neaparat ca are intentii perverse.



Corect. De fapt chiar acest lucru e explicat in cateva randuri.

E mai mult neindemanarea lui care-l aduce in situatii ce pot fi perfect nevinovate si accidentale, dar extrem de suspecte, asa ca...

Vinovat pana la proba contrarie.



Dar chiar si asa, locatarii de la Hinata-sou tin la el si il apreciaza.
andrixnet
QUOTE(Sethi)
M-a cam mirat faptul ca episodul 25 nu avea nici o legatura cu 24.




Cica ala a aparut doar pe distributia DVD, nu a fost transmis la TV la ei.
andrixnet
QUOTE(SebyTheDragon)
Io am vazut Love Hina primu...si in momentul in care am vazut Onegai Techer...imediat a trecut in fata...fara alte comentarii!!!  


Le-am vazut in aceeasi ordine, dar eu zic ca nu prea incape comparatia.

Sunt genuri muult prea diferite.



maximum ce ai putea sa incerci (excluzand similaritatile din OT ep13) e sa consideri doar ep23, ep24 si Christmas Special din Love Hina ...
andrixnet
QUOTE(Claudia)
parerea mea e ca aberant nu e cuvantul potrivit pt a caracteriza felul in care se \"juca\" Koalla..e total nerealistic..




Un alt detaliu care nu l-am observat, dar m-a frapat nitel cand l-am revazut, si nu-mi explic (logic cel putin) : Kaolla nu poarta incaltari in aproape 90% din aparitii. Vezi inclusiv la scoala, pe strada.

Ok, ok, vine de undeva de la tropice poate, da totusi...
andrixnet
QUOTE(SebyTheDragon)
Da Clau..dar macar in Onegai..stiai macar ca tipa e alien...si nu te mai intrebei de ce face sau de ce se teleporteaza...In timp ce in Hina..io nu am vazut nici un alien...dar fetiscana aia...tot iesea cu tancu...si se facea ca rupe tot cand defapt...nu facea nikk..grrr..suna cam intortocheat.. :? dar aata e..




2 lucruri :



- de atatea ori are loc cate o comotie de zici ca se darama totul din temelii, si totusi, Hinata-sou e ca nou in scena urmatoare...

- prea multe testoase. Adica o parte din inventiile, sau ma rog, cel putin jucariile lui Kaolla sunt digerabile. Si exagerate intr-o oarecare masura. Dar invazia de testoase, episodul cu mega testoasa mecanica, prea mult.

Tocmai citeam manga-ul si imi place mai mult. Parca as fi vrut ca anime-ul sa fie mai aproape de manga.
andrixnet
[quote=Sethi]Ntz ntz ntz...nu e mai asa.Nu Naru e fata promisa.Am revazut episodul 24.Daca Naru era prin preajma in momentul in care poza aceea a fost facuta nu inseamna ca automat ea era si fata in juramant.Mutsumi era acea fata.

[/quote]



Initial povestea lui Mutsumi e practic identica cu a lui Keitaro. Apoi in ep24 o intoarce, ca de fapt ea a auzit povestea de la un baiat si si-a insusit-o si ea...



Este Naru?

Improbabil. naru era prea mica, abia invata sa vorbeasca. Daca consideram cum isi aminteste Keitaro scena, e imposibil.



Este Mutsumi?

Posibil. Poza e o dovada, dar numai circumstantiala. A doua versiune conform Mutsumi infirma ipoteza.



Ei se cunosteau cand au fost copii?

Indiscutabil. Poza confirma pe Keitaro si Naru la Hinata-sou. Lido-kun confirma pe Mutsumi la Hinata-sou in aceeasi perioada. La fel si bunica Hina.



Este o terta persoana, necunoscuta? (nu apare in serial)

Mai probabil decat Mutsumi.



De fapt, cel mai bine concluzioneaza Haruka la sfarsitul miniseries Love Hina Again:

"She's also a girl he promised"

Identitatea precisa a fetei din amintirile lui Keitaro scade in importanta. Sentimentele adevarate conteaza mai mult.
andrixnet
[quote=zeri]Ma rog...cert este ca are tzestoaso-fobie biggrin.gif . Cadeam pe jos de ras cand o auzeam: KAME, KAME, KAME !!! smile.gif

[/quote]

Am citit si eu o parte din manga, si zau ca in anime aproape ca ma apuca si pe mine tzestoaso-fobia... laugh.gif
andrixnet
[quote=Sethi]Z-kun, ai spus ca mai devreme sau mai tarziu toate fetele din Hinata Sou ajung sa-l sarute pe Keitaro.Eu nu imi aduc aminte ca Sara sa-l fi sarutat vreodata.Sau Shinobu...Sau chiar Motoko Maehara-san...Ma rog, poate ca ma lasa memoria...Dar nu cred.

[/quote]

Parca si Shinobu ajunge sa-l sarute cumva odata, sau e o impresie care mi-a ramas, ca nu pot sa indic momentul..



Cat despre Motoko, pe langa inexistenta contactului cu baieti, pe langa faptul ca Keitaro se pare ca i-a picat cu tronc / prima iubire or smth, ea mai duce povara unei experiente care traumatizat-o, legata de iubire : sora ei, care a parasit scoala, si pe ea, si s-a maritat. Vedem deseori scena asta in flash back si cred ca are o importanta foarte mare in felul cum reactioneaza Motoko la sentimentele ei noi.
andrixnet
[quote=Sethi]Shinobu este mult prea timida si de aceea cred ca se poarta asa.Isi da seama ca nu are sanse sa fie cu Keitaro, si decide macar sa-l faca pe el fericit si incearca sa il ajute in relatia cu Naru.Ceea ce, recunosteti, e un gest nobil!

[/quote]



Va aduceti aminte de Shinobu in ep24, cand ea e cea care incearca sa obtina sprijinul tuturor in a-l readuce pe Keitaro la Hinata-sou? Care ramane pana noaptea la poarta casei lui Naru?

Va aduceti aminte de Shinobu in seara festivalului? Cand ea si Keitaro sunt impreuna, si Naru cu Seta? Cand si Naru si Keitaro se vede de la o posta cat de singuri sunt?

Sau in OAV3, in casa vrajita, ea e cea care se comporta cel mai putin in rolul de unealta a casei vrajite.



Shinobu tine foarte mult la Keitaro, desi nu stiu daca este dragoste pana la nivelul celei intre el si Naru.
Thor
Stiu ca e nashpa din partea mea sa zic, dar ai dreptate andrixnet.Sentimentul de Love( hina)....e tot ce mai conteaza...Parerea mea.
Bawmwolle
Shinobu are o dragoste speciala pentru Keitaro.Nu cauta sa devina prietena lui sau sa incerce macare sa-i castige sentimentele.Eu cred ca asta inseamna dragoste adevarata, nu ceva de genul "nu ma iubesti, nu te iubesc".Shinobu ii doreste lui Keitaro tot binele din lume, chiar daca este constienta ca el nu o iubeste.



De trei ori URAA! pentru Shinobu! biggrin.gif biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.