Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Love Hina
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Romantic Anime > Love Hina
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Bawmwolle
Excelent....Extraordinar....Nemaipomenit...Genial...Ma rog, poate ca exagerez putin...Cred ca rivalizeaza cu Dragon Ball GT in clasamentul personal.Pentru cei care nu stiu despre ce este vorba, va spun eu(heh, mereu am vrut sa fac asta).Un elev care a terminat liceul vrea sa intre in Tokyo University.Chiar il obsedeaza ideea asta.De ce?Pentru ca acum 15 ani si-a promis, impreuna cu iubita din copilarie, ca se vor intalni in Tokyo U...Problema este ca de doi ani incearca sa intre si nu reuseste...In sfarsit, ajunge la Hinata Inn, un camin pentru fete infiintat de bunica sa, Hina(mai tarziu afla ca acesta era locul unde si-a facut el promisiunea cu fata aceea).Aici, dupa mai multe sau mai putine peripetii, aste "angajat" ca administrator al caminului.visul lui se implinea!Era pentru prima data in viata cand era inconjurat numai de fete!Se indragosteste de fata pe care o credea fata din amintirea lui, dar mai tarziu afla ca nu era ea.Dar sentimentele lui pentru ea raman aceleasi.Dupa cum e si normal, in final cei doi ajung sa fie impreuna, fata din amintire ramane undeva in planul secund, bla, bla.Dar, lasand la o parte povestea ce poate fi considerata de unii ca fiind pentru fete, seria este plina de umor.Poate chiar mai comica decat celebrul GTO(sper sa nu se supere nimeni ca am facut aceasta afirmatie...).Are comedie, actiune, drama, romantism...de toate, pentru toti.
Grafica este excelenta, serialul fiind din 2000-2001(asta am dedus eu dintr-un epidod...).Coloana sonora mi s-a parut incredibila, mai ales melodia care apare intodeauna cand Keitaro isi ia bataie de la fete.Hmmm...Probabil ca Keitaro este singurul om din lume care poate zbura...
bogdragon
Se vade ca ti-a placut la nebunie Love Hina, ti-ai schimbat si avatarul ca sa se asorteze cu noua descoperire (sau veche).
Si nu, nu exagerezi deloc.
Love Hina este unul din serialele de comedie pe care le-am urmarit de cateva ori consecutiv fara sa ma plictisesc de el. Are cu siguranta unul din locurile fruntase la capitolul cel mai bun anime comic (o fi el si romantic dar partea de comedie este cea care m-a dat gata).
Personajele sunt superbe, toate avand trasaturi (aproape stereotipice) ce le definesc si le deoasebesc de restul.
Si daca Kintaro poate sa zboare, atuci Naru merita titul de dirijor de trafic caci pumni ei sunt cei ce il propulseaza cu atat gratie.
Cel mai frumos la acest serial este modul cum impleteste fantasticul cu realul fara sa iti dai seama (Kora, acea maimuta blonda, care se transforma -gen Sailor Moon; testoasa care zboara). Sa nu isi faca cineva impresia ca este un anime fantastic, caci aceste elemente sunt privite cu o oarecare normalitate in viata de zi cu zi la Pensiunea Hina.
Si faptul ca am retinut aceste nume de mai sus, arat cat de mult mi-a placut acest serial (de obicei nici numele eroilor principali nu ii mai tin minte).
Cel ma imult imi place sa il urmaresc inainte de examene, mai ales episoadele in care K-kun da examenele. Ma face sa ma simt mai bine, daca asta a reusit (in a patra inceracre) atunci am sa reusesc si eu(and it works).
Grafica, desi este din generatia noua, este un exemplu de grafica buna. Asta arata ca daca este vointa se poate desena la acelasi nivel ca acum catva ani.

Sethi, com se compara Love Hina cu GTO (nu l-am vazut). Are cel din urma acelasi stil umoristic ca Love Hina sau nu. Daca da, atunci trebuie sa fac rost de el.

P.S. Cand te apuci sa faci un rezumat la un show, ar fi bine daca ai spune la inceputul postului, pe undeva, acest lucru.
DMonk
Sa vezi si Speacial-urile, daca nu ai facut-o deja. Christmas Special e foarte romantic, iar in Spring Special poti afla cate ceva despre migratia testoaselor zburatoare (exista asa ceva?). ohmy.gif
Si pentru mine e unul dintre serialele preferate.
Bawmwolle
:arrow: DMonk:Le-am vazut deja....Fara ele nu stiam deznoamantul...

:arrow: Bogdragon, chiar nu stiu daca pot face o comparatie cu GTO.Onizuka nu zboara, nu ii sar ochii din cap, nici nu locuiesste cu o maimuta vorbitoare ca inventeaza testoase mecanice si nici cu o spadasina care il cafteste zilnic.In plus, Keitaro arata ce un adolescent, Onizuka ca un adult, desi au cam aceeasi varsta
Diana
Dupa tot ce s-a zis aici despre Love Hina, eu nu prea mai am ce zice..decat ca mi-a placut enorm, am ras sanatos vazand cum tot zboara Kintaro...si el este intotdeauna nevinovat biggrin.gif.
bogdragon
Tocmai faptul ca Keitaro (cred ca i-am pocit numele la scris mai inainte) locuieste intr-o pensiune de fete il face vinovat. Suna stereotipic dar, nu este civilizat ca un baiat sa stea intr-un dormitor de fete decat daca are intentii perverse biggrin.gif - si pe idea aceasta Keitaro este vinovat pana la proba contrara si tot o incaseaza (de la toti).
Episodul in care se duc la mare si pun in scena acea piesa de teatru mi se pare cel mai bun. De unde Kora scoate un mega-pozitronic-canon nu stiu ("maimuta" dar mai desteapta decat omul).
Diana
Mai este si alta varianta: nu are de ales. Si ii place mai mult sa fie inconjurat de fete chiar daca primeste cam zilnic portia de cafteala. A gasit el niste avantaje biggrin.gif. Dar asta nu inseamna neaparat ca are intentii perverse.
Bawmwolle
Dar cine a zis ca are intentii perverse?Ma rog, fetele din camin...Dar ele nu se pun acum.Faptul ca unui baiat ii place sa fie inconjurat numai de fete nu e un lucru rau.E ceva omenesc. biggrin.gif
zeri
Am vazut si eu Love Hina...de vreo doua ori chiar. Mi-a placut foarte mult...are niste faze dementiale printre care preferatul meu este "Naru punch" aplicat deseori fetzei lui Keitaro biggrin.gif .

Dar ce mi-a placut mie cel mai mult la serial a fost soundtrack-ul. Melodia de inceput Sakura Saku parca era pe locul 3 in topul ala de la Anime Grand Prix postat de Sidonix. Si in general toate melodiile cantate de Yui Horie (Naru) sunt frumoase: Egao no Mirai e (Naru Idol Song), Mainichi ga O-tenki, RAMUNE Iro no Natsu, Yakusoku. Cred ca putea sa fie inclus foarte bine la Poll-ul "Cel mai bun OST" al lui Urfe.
Bawmwolle
Sa nu uitam, pe langa Naru Punch, mai este si Kaolla Kick...Ca este la fel de amuzant.
Personajul lui Motoko este interesant, cel putin pt. mine.Intrebarea pe care mi-o pun este:il iubeste, l-a iubit, sau nu poate sa-l sufere pe Keitaro?Eu as zice cate putin din toate biggrin.gif
bogdragon
Iubesc modul in care Kaolla se joaca (se misca de parca nu ar avea oase), construeste mecha-testoase si cu toate aceste stie clar ce vrea sa faca in viitor (si anume: sa construeasca un imperiu financiar care sa rivalizeze Japonia). Fata de Naru care se viseaza doar mireasa.
Este unul din personajele cele mai simpatice din show. Bine ca se poate transforma in versiunea adulta ca sa nu fiu acuzat de hartuire de minore.

Motoko...il uraste pentru faza cand ia dat jos chiloti pe scari (accidentat binenteles...ca intodeauna). Il iubeste (ca pe un frate) pentru ca a ajutat-o sa isi dea seama ce vrea sa faca in viata. Iar in rest...erea doar o raceala.

Love Hina incepe putin cam timid la inceput, are majoritatea actiunii superb realizata si devine un pic trist la sfarsit. Aceasta tristete poate este data de incheierea serialului (ca in DBGT) si de acea imi place faptul ca exista episodul 25. Acest episod nu face parte din firul epic al seriei ci este un episod "side story" despre Motoko, sora ei si "casatoria" dintre Mokota si K-kun. Daca pe la sfarsit poveste devine prea romantica, acest ultim episod imi aduce aminte de puternicul caracte comic al seriei.
Bawmwolle
M-a cam mirat faptul ca episodul 25 nu avea nici o legatura cu 24.Acum m-am lamurit biggrin.gif .Kaolla nu inventeaza numai testoase, inventeaza si aparate de citi visuri si roboti, si Mega nu stiu Cum Cannon, de toate.
In episodul cupiesa de la mare este un fel de mega parodie DB.Cred ca am mai zis asta pe undeva, nu?....
Fate
Am sa va rog sa marcati cu ***SPOILERS*** atunci cand faceti vreun spoiler...
Fie-va mila de oameni ca mine care abia s-au apucat de Hina.
bogdragon
Fate ai perfecta dreptate.
Pe acest forum nu se tine prea mult cont de acest lucru, dar pe altele esti banat pentru chesti ca astea.
Oricum informatia de pana acum este suficient de criptica incat sa nu intelegi prea multe lucruri daca nu vezi efectiv serialul. Este mai mult modul admiratorilor acestui anime de a se exprima (cateodata doar pentru ei insisi) si nu pentru a povesti actiunea altora.

sethi>este pusa in scena "Calatorie spre vest" opera literara dupa care sa inspirat Toriama pentru DB original.
Mega Pozitronic Canon (mega tun pozitronic)
Pozitronul=particula subatomica cu masa unui elecron dar cu sarcina pozitiva.
Acum, cine spune ca animeul nu este educational. biggrin.gif
Chuppy
Prin Specials, va feferiti la Love Hina Again?
bogdragon
Nu. Mai jos este toata seria pana in acest moment, scrisa in ordine cronologica din punct de vedere al povesti. Episodul 25 este scris asa pentru ca este "side stori" la poveste principala.

Love Hina ep.1-24
Love Hina ep.25
Love Hina Crismas Special
Love Hina Spring Special
Love Hina Again ep.1-3
Bawmwolle
"Love Hina again are legatura cu seria?Cum e, ca io nu l-am vazut? :cry:
bogdragon
***SPOILER***





Da are legatura.
Dupa Spring Special, K-kun pleaca ca asistent de arheolog iar cand revine se vede pus in postura de a se impaca cu Naru si de a pune la punct relatia cu sora lui vitegra (nou aparuta) ce doreste sa se casatoreasca cu el (conform unei promisiuni din copilarie).
Totul se complica datorita unei anexe magice a pensiunei Hina.



***MEGA SPOILER***
Da rau de tot. Nu cititi decat daca vreti sa stiti totul.










Dupa cum sti din Spring Special, Keitaro si Naru au fost primiti in Tokyo U. In prima zi, Keitaro isi rupe piciorul cazand de pe acoperisul universitatii unde ajunsese datorita unui dans de bucurie. Ciudat avand in vedere ca el este obisnuit sa zboare dar asta e. Avand piciorul rupt este nevoit sa renunte la studi si sa plece cu profesorul de arhieologie ca asistent.
Dupa un timp in locul lui apare sora lui vitegra ca administrator (binenteles are o pisica magica ce zboara). Aceasta spune ca ea este de fapt fata cu promisiunea si intre ea si Naru incepe un "razboi". Intre timp vine acasa K-kun ce isi propune sa ii "propuna" lui Naru. Sora lui insa nu se multumeste cu acest lucru si ii reaminteste ca de fapt cu ea trebuie sa se casatoreasca conform promisiunii din copilarie (alta decat cea cu Tokyo U).
Se mai adauga la reteta si o anexa a hotelului ce are proprietati magice de a uni sufletele indragostitilor pentru todeauna si povestea este completa. Binenteles ca totul se termina cu bine, Keitaro si Naru plecand (da repede de tot) cu Profesorul intr-o noua aventura.
Bawmwolle
Sa-ti spun ce am inteles eu...Ca sora vitrega a lui Keitaro vrea sa se casatoreasca cu el...Hmmm...nu suna prea bine...
bogdragon
Ai inteles bine, de... cultura noastra nu este aceasi cu a lor. Pana la urma casatoria intre frati vitregi (ce nu sunt legati de sange) este OK si legal si biologic.
fangorn
si la noi e legala casatoria intre frati vitregi, dar numai de tata. de mama, nu e admisa.

pt cei care nu inteleg: tre sa fie frati vitregi cu acelasi tata, ca sa se poata casatori!

sa nu se interpreteze gresit. wink.gif
Bawmwolle
M-ati inteles gesit.La noi(si cred ca si la ei), casatoria nu este permisa cu rudele pana la gradul patru, inclusiv, adica veri primari.Dar, cu toate acestea, este cam nu-stiu-cum sa te casatoresti cu frati vitregi, chiar daca e legal.E, la urme urmei, un membru al familiei.
SebyTheDragon
Love Hina ..in principiu mi-a placut..
Am vzut toate seriile si specialele biggrin.gif . Forte faina povestea ..si mai ales love storiul tongue.gif.

Insa oricat de mult l-as aprecia...NU SE COMPARA CU "ONEGAI TEACHER"

IL INTRECEL TOATE CAPITOLELE!! sa nu ma intelegeti gresit. Si love Hina e foarte buna ...insa tot cu Onegai tin!!! :mrgreen:
bogdragon
ONEGAI TEACHER il intrece pe partea de romantism, nu contest (mai ales ca imi place). Dar mie imi place Love Hina mai mult pentru comedia prezenta in serie si mai ales originalitatea ei.
Bawmwolle
Am vazut, in sfarsit, Love hina Again.Genial!Nu am cuvinte de lauda pt. el.Fara acesta continuare, seria love Hina parca nu are deznodamant.

Onegai Teacher nu l-am vazut inca, asa ca nu pot sa comentez nimic.
Fate
Sethi , sa te iei de manutza cu Fangorn ca sa va lasati dusi impreuna de valurile genialitatii. Hehehe...da mai baiatule , toate sunt geniale.... io am mai zis : n-are loc omul de rand de atatea genii.
Eu cand ti-am dat Love Hina ti-am spus ca Onegai Teacher are sa iti placa mai mult. Daca zici ca Hina e genial , de ala ce ai sa mai zici ?
Love Hina e un anime bun....nu l-am terminat inca de vazut , dar am mai avansat..... sincer fazele comice din GTO mi s-au parut mult mai marfa decat ce am vazut in Love Hina. In Hina , tot timpul ala zboara , mananca bataie de la alea si el de fapt n-are nici o vina. Ok. Razi o data , de doua ori , dar doar n-am ajuns asa de deplasat incat sa rad ca handicapatul de cate ori zboara cretinul ala. Sa mai faca si altceva!

***SPOILERS*** GTO

De exemplu in GTO mi-a placut mult mai mult comicul pt. ca era ceea ce as numi comic de situatie. E mult mai diversificat , personajul intra mereu in cate o situatie penibila , ii fac aia poze cand era cu elevele la o petrecere , il fac sa piarda fara sa stie banii de excursie dupa care se iau de el ca unde sunt banii , sau faza in care castiga un Mercedes Benz si dupa aia il buseste , insa in scurt timp trebuia sa plateasca integral excursia liceului in Okinawa , se duce acasa la profesorul de mate obsedat in locul lui Fuyutski-chan , ala se enerveaza si intra cu capul in monitorul unui Mac , directorul adjunct incerca mereu sa il dea afara si nu reusea , i se face rau cand il vede pe Onizuka cu fiica lui pe strada , fazele cu Cresta etc.

In Hina e una mica si handicapata care se joaca cu niste tanculete de jucarie cu munitie exploziva , insa Keitaro nu pateste orikum nimik de la ele. E proasta. Si mai e una tampita si orgolioasa care cu o singura miscare de katana il arunca pe ala la zeci de metri si nu moare. Doh !

Concluzia
Daca vreau comic , ma uit la GTO. Daca vreau romance , ma uit la Onegai Teacher. Daca nu vreau nici una nici alta si in acelasi timp pe amandoua , ma uit la Love Hina. Sa vedem daca imi schimb parerea pana la sfarsit. Deocamdata am facut pauza cu Hina ca sa vad Saikano. Ala da anime reusit , se axeaza numai pe drama , si iese o drama marfa. Daca ar aborda mai multe genuri nu stiu daca ar mai fi chiar asa.
SebyTheDragon
U said it Bro!!!!

Cam asa ar fi si parerea mea...numa ca io nus sa mi-o expun ca unu care a luat premiu la olimpiada de Romana...doh... :evil:
Nu ma refer la repliul dinainte...dar am vazut ca, ai momente cand...vrei sa te intreci pe tine !!! laugh.gif

Oricum lucrurile cam asa stau...Romance...fara indoiala Onegai Teacher rules!!!! Tare is curios sa vad ce scot acum in Onegai Twins..ca nu-l mai termina o data!!!
Claudia
Fate..fiecare are dreptul la parere..sincer mi-a placut mai mult Love Hina decat Onegai Teacher..unul din motive e ca Onegai mi se pare prea romantica si siropoasa pentru gustul meu (tin sa precizez)..iar Love Hina are farmecul ei..nu mi se pare geniala seria ce-i drept dar merita vazuta.. Alt motiv ar fi firul povestii..daca povestea din Onegai Teacher (care mie mi s-a parut plictisitoare ..noutati erau boala lui Kei, provenienta lui Mizuho)..pe cand Love Hina e mai complexa de o simpla comedie..
Oricum parerile cu privire la care anime e mai "bun" sunt toate relative
Fate
Claudia , te inteleg si nu am de gand sa te contrazic. Este deja a nu stiu cata oara cand cineva afirma pe acest forum ca fiecare din noi are dreptul la o opinie proprie; si eu personal am facut-o. Imi pare totusi rau ca Onegai Teacher nu ti-a placut asa de mult. Mie mi-a placut mai mult ala pt ca era mai serios si pt ca povestea de dragoste mi s-a parut mult mai bine conturata. Elemente fantastice erau , insa n-am gasit nimic ilogic. De asemeni avea si o nota de dramatism in el.

Fantasticul si ilogicul nu sunt acelasi lucru. Imi place elementul fantastic , insa atata timp cat atmosfera sa este bine realizata. Am vazut de curand Nausicaa, un exemplu bun este Nausicaa. Un altul ar fi Onegai Sensei. In Hina , chestiile alea cu tipa care trage cu tancu' prin casa nu sunt fantastice , sunt ilogice.Parerea mea.

In Onegai nu mi-a placut chiar asa de mult episodul 13 pt ca ala vrea sa fie comic si mie mi se pare un pic cam exagerat.
Asemanator cu Onegai Sensei mi s-a parut Ah!Megami Sama. Dar ala e mai vechi si mai scurt.
Mie mi-a mai placut in Onegai Sensei ca avea si niste replici bine gandite....chiar as zice profunde , sau cel putin in comparatie cu Love Hina. De exemplu imi amintesc in Onegai Sensei , la un momement dat tipul spune:
"we don't realise it when we're walking....
when we stop and look back...is when we realise the distance we've travelled..."

Daca te uiti la titrare ai sa vezi ca asa scrie..... asta daca l-ai luat de la Balthasar care l-a luat de la mine care l-am luat de la Seby care l-a luat de pe net.....atunci ai aceeasi varianta.
BTW , Seby .... care-i faza cu Onegai Twins ? Are vreo legatura cu Onegai Teacher ?!?
Claudia
Eu am zis doar ca mi-a placut Love Hina mai mult..nu ca mi-a displacut Onegai Teacher ..si e foarte adevarat ca sunt multe lucruri spuse foarte bine si cu un anumit scop.. si mai e ceva..asemanarea prea mare cu Ah! My Goddess..asta m-a facut sa nu mai stau nerabdatoare pe scaun in fata calculatorului sa vad ce se intampla..multe lucruri pot fi corelate intre cele doua serii...
Fate ..cand ai timp poate ai sa te uiti iar la Love Hina..cu mai multa rabdare sa vezi ca inseamna mai mult decat
QUOTE
una mica si handicapata care se joaca cu niste tanculete de jucarie cu munitie exploziva , insa Keitaro nu pateste orikum nimik de la ele. E proasta. Si mai e una tampita si orgolioasa care cu o singura miscare de katana il arunca pe ala la zeci de metri si nu moare. Doh !

cine stie..poate o sa-ti placa mai mult smile.gif
Fate
Deci eu stiu ca am spus ca nu l-am vazut pana la capat si ca se poate sa imi sachimb parerea. La fel , nu am zis ca imi displacet Love Hina , am zis ca mi-a placut mai mult Onegai Teacher. smile.gif
bogdragon
Fate, cred ca Love Hina este "ratata" pentru tine. Nu o zic cu rautate ci mai mult ca o constatare. Cand il aud pe sethi, ma gandesc exact la cea ce mi-a placut si mie. Fazele cand zboara Keitaro reprezinta deliciul seriei, nu inconsistentele ei. Faptul ca Kaoru mereu inventeaza mecha de tot felul sau ca acea testoasa zboara (si nimeni nu este prea deranjat de acest lucru) adauga acel umor de personaj, ce te face sa zambesti cand doar le vezi aparand in scena (desi ele nu au facut nimic, inca).
Daca esti deranjat de modul de acceptare al fantasticului (zborul, mecha testoase, testoase zburatoare, ceva magie -a se face diferenta clara intre ele si un univers fantastic clasic gen Nausicaa) in viata de zi cu zi, atunci Love Hina nu e pentru tine.
Vad ca tu ai cautat mai mult partea romantica in aceasta serie si pentru ca nu ai gasit-o ca in Onegai Teacher, ai fost putin dezamagit. Incearca sa accepti seria asa cum este. Pana la urma eu nici nu asi incadra cele doua seri in acelasi gen.

Iar cat priveste Onegai Teacher, trebuie sa fac rost de el.

---------------------------
Imi dau seama din ce in ce mai mult ca ordinea in care privesti un anime conteaza foarte mult.
Intodeauna o sa compari cea ce vezi acum cu cea ce ai vazut, iar seriile ce nu au fost comparate (pentru ca au fost primele) tind sa fie cele mai bune.
Sunt curios daca eu am sa gasesc Onegai Teacher ca fiind un anime ce "ii lipseste ceva" pentru simplu motiv ca l-am vazut dupa Love Hina.
Diana
Claudia, daca vrei ceva gen Ah my goddess, cauta Video Girl Ai nu Love Hina. Eu nu vad prea mare asemanare inte ele. Una e mai mult comedie, cealalta este mai mult love story.
Fate, fantasticul absurd nu e intotdeauna ceva rau. Mai descreteste fruntea de atata ras. Si sa recunoastem Keitaro zboara super frumos. Si nu ii raman vanatai deloc. Sa nu spuna nimeni ca fetele nu sunt atente tongue.gif
Claudia
Diana..eu ma refeream la altceva cand vorbeam de anumite legaturi dintre Ah! My Goddess si Onegai Teacher..si anume la natura extraterestra a lui Mizuho si Belldandy, cele 2 cupluri, Skuld si sora lui Mizuho care pun "bete in roate", Urd si mama lui Mizuho, boala lui Kei (teitai) si destinul lui Belldandy au reprezentat cate un impediment pana la urma depasit..si mai sunt multe exemple...
Fate
Hmmmmm.....da , l-am vazut si eu pana la sfarsit. Adika seria , inca nu am vazut cele 2 specialuri si Love Hina Again.
Concluzia: este un anime bun , lasa un sentiment placut si are un rol vital in procesul de eliminare a stresului , adika intr-adevar cum ziceai Diana , te distreaza , desi eu nu i-am gasit nimic special , unic. Adika a fost bun , mi-a placut , dar nu a excelat prin nimica. Totusi dupa ce il vezi te lasa intr-o stare placuta. Hehehehe , cred ca am sa vad si ce mai urmeaza. Oricum , mie tot Onegai Teacher mi s-a parut mai bun la capitolul romance.

Bogdragon , inteleg ce vrei sa spui.... am zis acum care ar fi parerea dupa ce l-am vazut: un anime care te face sa te simti bine. Mi se pare usor, simplu , placut , atat. Onegai Sensei , pana la un anumit punct m-a impresionat.
Tom & Jerry....si ala a fost placut , te face sa te simti bine , amuzant s.a.m.d.Tom il fugareste pe Jerry , Jerry intra pe gaurica , Tom nu se mai poate opri si se izbeste cu capul de zid , dupa care are o fatza dizzy si razi de el ca ce prost e , de fiecare data pateste la fel si tot nu invata ca pe gaura aia el nu va intra niciodata.Hahaha! Keitaro intra entuziasmat in "baie" la fete si uita ca acolo nu ar trebui sa intre. Pumni, picioare , katane , si Keitaro zboara in vazduh. Hahahaha! Ce prost e Keitaro ! Si ce mecla face , cum ii cad ochelarii !!!! Hahaha....da' tot nu se invata minte...la fel ca si Tom.
Tom deseneaza o usa pe perate ca sa il pacaleasca pe Jerry , iar Jerry fuge si intra totusi pe usa in mod inexplicabil(e absurd , dar funny).Tom nu intelege ce s-a intamplat si atunci incearca sa intre si el , insa usa e desenata si Tom se loveste de perete. Keitaro se impiedica , cade si se agata sau pur si simplu pune mana intr-un loc unde nu ar trebui sa puna mana. Fata se enerveaza , ii da un pumn , ramane incruntata cu capul aplecat, maraind si cu bratul inca ridicat,tanarul nefericit zboara zbierand si plangandu-si de mila. Apoi apare Kaolla si intreaba : "Is he dead?" Alta analogie de senzatie.
Oricum sa nu o iei ca pe o rautate , mie imi place Tom & Jerry. Si mi-a placut si Hina....
Hehehe...vad ca ti-ai schimbat si semnatura in urma acestei controverse.Si aici ai dreptate , insa intr-o anumita masura , pentru ca nu trebuie sa generalizezi. Eu am vazut Eva acum doi ani si Rah Xephon acum doua saptamani si mi-a placut mai mult Rah Xephon. Nu la diferenta mare , dar totusi. Mononoke Hime l-am vazut acum 2 ani si Nausicaa Valley of the Wind acum vreo luna , si lasand laoparte muzica care e mult mai buna in Mononoke , ca subiect sunt asemanatoare....adika ma refer la ideea pe care o promoveaza , desigur ca modul in care ea este implementata difera.Nu te contrazic insa , este adevarat ca daca as fi vazut Hina mai intai poate nu as mai fi zis ca Onegai Sensei e mai bun , desi imi vine greu sa cred ca mi-ar fi placut mai mult Love Hina.
Altceva: mie imi place cel mai mult Mitsune pt ca nu e paranormala, este logica , rationala , normala.
Inca ceva: De ce isi sparge Seta mereu capul ?!?
Si inca ceva: ...ara-ara...(Mutsumi-chan). Care-i problema ei ?
Ah , si inca o treaba .... sfarsitul seriei , adika ep 24 e cam confuz...poate ca o sa ma lamureasca mai bine in alea trei episoade din love hina again.

Claudia , si eu am observat asemanarile dintre Ah!Megami Sama si Onegai Sensei. Insa mie mi-au placut amandoua...pacat ca Ah!Megami Sama e cam scurt....Belldandy are o sora mai mica care nu il place pe tip , la fel si in Onegai Sensei Mizuho are o sora mai mica careia nu ii place de el, Belldandy are si o sora mai mare cam cocheta care se da la el , si Mizuho are pe maica-sa care se da la tip , drama apare atunci cand Belldandy/Mizuho trebuie sa se intoarca de unde a venit , puterile supranaturale ale lui Belldandy/Mizuho il ajuta sa iasa din diferite situatii etc.
Claudia , cine-i tipa din avatarul tau? Sunt curios.... chiar nu imi dau seama de unde o stiu....as putea insa sa fac o confuzie.
Bawmwolle
Fate, nu vreau sa par ipocrit, dar mie mi se pare mult mai amuzant Love Hina decat GTO.De fapt, cred ca e mai tare decat el din toate punctele de vedere.Stiu ca la vremea cand l-am vazut am zis despre GTO ca e "cel mai tare", si probabil ca asa va pati si Love Hina, cand voi vedea ceva mai tare.
Kataracta
Sethi cred ca mai degraba e ordinea in care le-ai vazut. Eu unul am vazut Love Hina cam acum un an jumate cand de abia am inceput sa aflu cum sa iau animeuri de pe net. Mi-a placut foarte mult atunci. GTO-ul l-am vazut de abia vara asta si since mie mi-a placut mult mai mult decat Love Hina. Oricum fiecare are gusturile lui si gusturile nu se discuta tongue.gif
SebyTheDragon
Io am vazut Love Hina primu...si in momentul in care am vazut Onegai Techer...imediat a trecut in fata...fara alte comentarii!!!
bogdragon
Cand SebyTheDragon vedea Onegai Techer (luat de la mine), eu vedeam Love Hina (luat de la el). Eu ii spunem ca imi place la nebunie Love Hina, el imi spunea ca Onegai Techer este superb.

Adevarul este ca eu nu am vazut o asemanare intre cele doua serii. Cum am mai zis, unul este comedie (Love Hina) altul este romantic. Cel mai asemanator cu Love Hina este Tenchi Muyo OAV.

Fate>"De ce isi sparge Seta mereu capul ?!?" pentru ca este distractiv. Gandestete, Seta este foarte puternic, abil in arte martiale dar tot isi sparge capul in accidente de masina, iar din acelasi accident fica-sa iese nevatamata (scena cu plaja, parca). -caracter humor
Faza cu Tom si Jerry o inghit, dar mi se pare fortata rau de tot. Inteleg ca gasesti alte animeuri mai bune dar cum ai spus si tu, este un anime care lasa un sentiment placut. Love Hina nu trebuie sa fie un anime de arta sau sa concureze cu NGE. Singurul sau rol este sa te amuze, sa te faca sa te simti bine. Iar pentru mine este atat de special pentru ca a reusit asta din plin. Nici un alt anime de mai bine de jumatate de an nu a mai reusit acest lucru.

Mutsumi-chan, cred ca este anemica (sau tot o boala care te face sa lesini destul de des). Si este caracterul cu cei mai frumosi...pepeni pe care i-am vazut intr-un anime...mi-au last gura apa.

Cine este Mitsune, pentru ca nu imi dau seama dupa nume.

Eu nu am inteles cum unu oameni au avut probleme cu povestea. Sincer, nu poveste este cea care face seria Love Hina atat de buna ci stilul ei de comedie. Povestea este mai mult un dute vino in relatia lui K-kun si Naru. De ce, pentru ca atunci cand relatia lor devine stabila poveste ia sfarsit. Daca o iau la bani marunti gasesc cel putin doua ruperi in firul epic. Dati-o incolo de poveste si bucurati-va de lucrurile mici (tancuri, testoase,etc).
Claudia
bogdragon, Mitsune Konno e cea mai buna prietena a lui Naru (tipa blonda, tunsa scurt)
Fate, avatarul meu este Aya, personajul feminin principal din Ayashi no Ceres..superba serie..care a urcat in topul preferintelor mele smile.gif
SebyTheDragon
Tocmai din cauza postului tau Claudia 8) ...urmatorul lucru la care ma uit va fi Ayashi No Ceres!!Si asa nu stiam ce sa aleg din ce mi-a ramas!!

Bogdane..se pare ca amandoi am ales ce am vazut a doua oara...dar..pe bune..per total...tot Onegai iese mai bine..

http://www.animenfo.com/animetitle,242,jqh...,love_hina.html

http://www.animenfo.com/animetitle,770,qdz...ai_teacher.html
Bawmwolle
Mitsune este cea care bea mereu sake, este obsedata de chestia asta....Trecutul ei nu este prea cunoscut, inafara faptului ca a fost indragostita de Seta si a renuntat la el din cauza ca si Naru il placea.
bogdragon
Fate> Acum ca am asociat numelui de Mitsune, personajul in cauza, pot sa iti spun ca este cel putin cidata cat si restul, aduti aminte doar de faza cu dectectivul ("fura" banii de chirie doar ca sa poata sa se joace da "who did it").

SebyTheDragon> pe total tot Ghost in the Shell iese mai bine (si nu ma refer la votul altora). Cum am zis imi pastrez dreptul sa nu compar doua serii care sunt destul de diferite ca abordare.


A vazut cineva Tenchi Muyo. Si acolo este vorba tot de o groaza de fete si de un singur baiat, numai ca fetele sunt de origine extraterestra si toate il vor pe Tenchi ca prietenul lor (sau iubit, sau soarice de laborator, etc. -in functie de persoana). Este mult mai asemanatoare cu Love Hina decat Onegai Teacher. Personal il recomand fanilor Love Hina, dar cu precizarea ca nu este vorba chiar de acelasi lucru. Oricum daca ti-a placut Love Hina o sa gasesti in Tenchi Muyo un anime placut (eu unul il gasesc chiar mai bun).
Kataracta
He he. Am vazut Tenchi Muyo cam acum vre-un an si mi-a ramas intiparit in minte. Din cate stiu sunt vreo 4 serii care nu au legatura intre ele. Primele 3 pastreaza personajele dar iau poveste fiecare de la inceput.

Seriile sunt urmatoarele:
Tenchi Muyo
Tenchi Universe
Tenchi in Tokyo
Tenchi Muyo GXP (parca)

Eu pe primele 3 le-am vazut. Fiecare are o poveste extraordinara care mi-au placut foarte mult.

Cel mai romantic cred ca a fost Tenchi in Tokyo (mi-a placut la nebunie de Sakuia)
Cel mai de actiune a fost Tenchi in Universe (zic eu) si cred ca imediat dupa este prima serie si anume Tenchi Muyo.

O fraza care mi-a placut foarte mult din Universe e urmatoarea:

Tenchi: Those days seemed to be like a carnival that was never ending... But those days are gone...
....
Ryoko: You know Tenchi, the carniaval comes and goes. If you wait for a while it will always come back to you.

Eu unul vi le recomand cel mai mult pe Tenchi Universe si Tenchi in Tokyo. Tenchi Muyo nu imi place cum se termina si GXP-ul nu l-am vazut.
Mai sunt inca vreo cateva filme dar nu sunt la fel de frumoase ca seriile
SebyTheDragon
Okkkkkkkkkk
gata.....unde sunt cdurile...ca te mananc...atunci nu ai facut atat valava...
Veneam pe la el...
seby:"Ce faci?"
cata:"ma uit la tenchi"
seby:" Si cum e?"
cata: "interesanta"

si acum ma trezesc...ca nu am luat o serie foarte buna....fi-al nabi....vin cu drujba jos la tine..(eu stau la 5 el sta la 2) :twisted:
Sidonix
Seby de acuma o sa-ti zic Loverboy in loc de Seby the BloodBath laugh.gif Singerosu...cum mah ...ai avut curaj sa privesti pt o nano secunda Love Hina :!: :?: ..com'on man.....ma dezamagesti biggrin.gif
PS:dragilor scuzati-ma daca va murdaresc topicu..dar in momentele mele de slabiciune Love Hina nu a fost atat de puternica macar sa-mi infringa slabiciunea..pt a ma determina un insert cd..cred ca asta spune totu' :roll:
Fate
nehhh , e o chestie simpla si usor amuzanta....trece repede.
Bawmwolle
Nu neaparat, Fate...
Sid, nu trebuie sa fii un 'loverboy' ca sa te uiti la acest gen de anime.Nici nu trebuie sa devii unul.Aici e vorba de acea parte din noi despre care am mai amintit eu pe aici pe undeva.
Fate
Apropo , Sethi , ipocrit este unul care manipuleaza valentele unui adevar relativ pentru interese personale. Nu vad de ce trebuie sa fie ipocrit unul care zice ca Hina e mai misto ( yeah , right...) decat GTO.
Acum , in alta ordine de idei , acea parte din noi la care te referi , daca este elementul cheap comedy , cam ramane in urma in anii de scoala generala , poate mai devreme.....dar sa zicem ca nu in toate cazurile.Totusi cu chestia cu "esti loverboy daca vezi Hina" sunt de acord cu tine. Am vazut si eu Hina fara sa fiu loverboy... sa zicem ca l-am urmarit din motive strict evaluative smile.gif

Sid, eu cred ca Seby ar prefera titulatura de Seby_the_BloodBath , are o rezonanta mult mai......masculina.
Sidonix
afirmatia era doar pt Seby...nu dau adjective la necunoscuti(nu ca- l-as cunoste pe Seby biggrin.gif in vreun' fel) asa ca va rog Abtineti-va......
Fate ...Lover Boy mi se pare la fel de masculin..ca de altfel si Dream Lover biggrin.gif ....
Ps:imi pare rau dar din motive evaluative nu imi ocup timpu' cu inutilitatzi...nu neg existenta Love Hina.....insa nu mi-a placut felul relatia imaginata de autor....La fel Pot sa spun si in cazu' Onegai Teacher....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.