Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Infinite Ryvius


axi
post Oct 27 2004, 12:03 AM
Post #1


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



well ... seria este un mecha ... intr-un viitor nu prea indepartat (in secolul 23) se petrece ceva in sistemul solar ... o explozie solara imensa a creat o disfunctie gravitationala imensa ... ceva ca un ocean de gravitatie f puternica care distruge orice nava care se "scufunda prea adanc".
pe o nava scoala este ascunsa o nava de lupta ultra secreta care devine tinta unui grup de interese ... in timpul unui exercitiu de rutina acestia incearca sa preia nava ... in urma acestor actiuni scapa doar elevii de pe nava scoala care este distrusa ...
nava secreta ... Ryvius ... este destul de puternica ptr ai ajuta sa scape de dusmanii care nu tin cont ca la bord sunt doar copii ...
partea care mi s-a parut mie f interesant a la aceasta serie este ca viziunea asupra vietii sociale este mai complexa ... intr-un grup teoretic unit si supus regulamentelor militare ordinea nu se mai pastreaza la disparitia autoritatii de drept (a oamenilor mari) ... rezulta o lupta constanta pentru a prelua conducerea, tentatia puterii care rascolste pe multi, metoda "cel mai puternic supravietuieste" adoptata la scara larga ... toate acestea intr-un context exterior nu prea fericit si cu proviziile pe terminate
apare si o problema de contradictie intre doua sisteme de a conduce ... democratia si dictatura ... care este mai buna? ... conducerile se succed ... cine va avea dreptate pina la urma?
seria este un mecha dar are un f mare accent pus pe partea umana si sociala. pot sa spun ca nu am mai vazut o mecha care sa abordeze asa subiectul. era pe aici pe undeva si un topic cu anime serios ... as include seria asta acolo.
well ppl ... cine a vazut-o, daca a mai vazut-o cineva ... astept parerea voastra. daca nu uitati-va la ea ... merita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
axi   Infinite Ryvius   Oct 27 2004, 12:03 AM
bogdan   RE: Infinite Ryvius   Nov 30 2004, 04:45 PM
axi   RE: Infinite Ryvius   Dec 1 2004, 07:52 AM
bogdan   RE: Infinite Ryvius   Dec 1 2004, 09:41 AM
Diana   RE: Infinite Ryvius   Jan 14 2005, 09:43 AM
axi   RE: Infinite Ryvius   Jan 15 2005, 11:43 PM
Diana   RE: Infinite Ryvius   Jan 19 2005, 08:31 PM
SebyTheDragon   RE: Infinite Ryvius   Jan 20 2005, 06:51 PM
axi   RE: Infinite Ryvius   Jan 21 2005, 07:13 PM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th May 2024 - 06:46 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |