Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Drawings by Jory


jory
post Nov 10 2004, 02:53 PM
Post #1


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Ajungand eu la concluzia ca nu mai postasem de prea multa vreme pe forum si facandu-mi-se dor de ceva discutii aprinse cu lumea de pe aici m-am gandit sa-mi adun o bruma de curaj si sa va arat cateva din desenele mele.... :oops:

deci asezati-va frumos in fata calc si feel veeeeeeeeeery free sa comentati....de bine.... sau de rau.......depinde de dispozitie....

P.S. Al doilea desen are o gramada de defecte, stiu, dar dupa ce am facut vreo 3 variante la desenul asta mi-a fost groaza s-o mai fac si pe a patra.... :P anyway, sunt si eu inca incepatoare in domeniu, asa ca orice sfat prinde bine.... :D



[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/01.jpg[/img]
[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/02.jpg[/img]
[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/03.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 10 2004, 03:58 PM
Post #2


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hey Jory...ce surpriza placuta /^_^ ...domsoara doctor deseneaza...hihi
...desenele tale imi amintesc de designerii de moda....frumosul simplu :wink: ...primu 'desen e plin de naturaletze..e simpatica foc tipa... seamana cu autoarea /^_^
chu laterz...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Nov 10 2004, 04:56 PM
Post #3


Unregistered









Wow..desenele tale sunt foarte reusite..Nu sunt in masura sa dau sfaturi asa ca o sa-l numesc observatie : asa cum ai zis si tu cel de-al doilea desen e putin ..ciudat :P , da nu-i nika..se poate repara..o mica interventie chirurgicala , un cap taiat, trecem pe la chirurgia estetica..si il atasam in pozitia corecta ..restul e prea perfect ca sa fie modificat :pachi:
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Nov 11 2004, 01:05 PM
Post #4


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Well, Sid.... dap, domnisoara doctor mai deseneaza din cand in cand, in ultima vreme din ce in ce mai rar din lipsa de timp.... /cry Imi pare bine ca iti plac desenele, sincer mi-ar placea sa fie mai detaliate si mai chinuite dar din pacate ma plictisesc cam repede cand ma apuc de un desen nou si de multe ori nu mai ajung sa le detaliez cum mi-ar placea...o sa incerc pe viitor...

Aoi, capul ala e refacut chiar :oops: ...poate e putin prea intors intr-o parte, dar nu cred ca asta e defectul cel mai mare, la umeri si spate e mai problematic....cat despre chirurgie plastica, np...am destule colege care studiaza intens deci se poate spune ca am chiar pile... /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 11 2004, 02:10 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



yep...timpul...mi-e frica de el...mai mult decit de divinitate...te ucide incet incepind cu visele care se imputineaza pe masura ce secundele zboara pe linga tine...daca ma gindesc bine nici eu nu am mai avut timp sa ma ocup de carticica mea :roll: ...jeesh...damn me...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Nov 13 2004, 01:24 AM
Post #6


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Sid cata dreptate ai :(
Jory:Foarte frumoase desene as vrea sa pot desena si eu la fel de bine dar nu am rabdare si nici timp sa invat desen artistic...prefer sa raman la povestiri.Felicitari chiar sunt reusite
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Nov 19 2004, 05:46 PM
Post #7


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Iaca jory s-a decis sa bage operele ei pe forum. Hai ca te shtii tanti, da` shtiu ca ai mai multe desene, asha ca mai baga ceva in plus pe aici... :) Keep up the good work girl... :twisted: /smile /humm /! 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Nov 20 2004, 12:38 AM
Post #8


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



[img]http://pixelsbyjudy.com/Email_tags_animated/you_go_girl4.gif[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Nov 20 2004, 07:47 PM
Post #9


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Thx a lot, Demona /smile Poate isi fac si incurajarile efectul si mai apuc sa-mi fac si eu ceva timp pt desenat, ca am inceput vreo 3 chestii dar nici gand sa le termin...ori imi vin prea multe idei si pe urma ma plictisesc de ele, ori vreau sa fac chestii care imi depasesc capacitatile si ies ca naiba /cry Sper sa ajute si perseverenta la ceva, dc nu...ghinion... :roll: Intre timp, la cererea "publicului", desene mai vechi... :wink:


[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/04.jpg[/img]
[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/051.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Dec 14 2004, 12:52 AM
Post #10


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Mah da toata lumea le are cu desenul...numa io is varza!!! Pacat ca nu mi-am pastrat roboti si navutele mele...ca la alea ma pricepeam!
Imi plac foarte mult dsenele tale Jory! Cand ne mai vedem as vrea sa le vad creion pe hartie! :wink:


PS: Poate reusesc sa le scanez si sa le postez si pe ale prietenei mele...cu acordul ei bineinteles!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Dec 14 2004, 08:49 AM
Post #11


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Cel mai mult imi place al treilea desen. :D
Si celelalte sunt frumoase dar ar fi si mai si daca le-ai adauga putina hashura...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Dec 14 2004, 02:12 PM
Post #12


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Seby lasa ca nu esti singurul. Sunt si eu pe aici :P

Cat despre desenele tale Jory cred ca stii ce am de gand sa spun :twisted: Acceptabile :P

Lasa ca ma astepti cu bata de baseball cand mai trec pe la tine :P

PS: Pentru necunoscatori :P Imi plac foarte mult desenele dar nu vreau sa o laud pe Jory sa i se urce dupa aia la cap :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Dec 14 2004, 09:23 PM
Post #13


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Kata, norocul tau ca vorbisem cu tine inainte sa vad postul si eram pregatita sufleteste pt "aprecieri" /^_^ altfel.... :P thx anyway...Sebi ,don't be sad, ia o foaie si deseneaza un robot, o nava ceva, ca tot ai timp liber la serviciu si pe aici nu se prea ocupa nimeni cu nave... /hmm /^_^

Tenshi, imi pare bine ca iti plac /smile stiu ca par cam plane si simple, din pacate sunt inca in faza in care ma lupt cu anatomia - desi n-ar trebui sa fie asa o problema, sunt la medicina doar, ar fi trebuit sa stiu tot ce misca /cry incerc sa ma invat si cu hasura ...sunt intr-o dispozitie nebanuit de creatoare lately, mai vine si vacanta, timp liber gramada, sper sa mai postez ceva desene cat de curand...(cum ma mai laud singura /omg )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 21 2005, 11:13 AM
Post #14


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Yo'! Well nice going domnisoara doctorita.Imi place al treilea desen...vad ca si tenshi observat ca e reusit..in sensul ca este cel mai echilibrat dintre toate.....probabil pentru ca este doar un portret si o parte din probleme intervin cand trebuie reprezentat mai mult.Ai avut timp de ceva detalii...si mai multa grija la compunerea intregului.
Prima chestie ciudata la desenele tale este faptul ca sunt foarte simple si paginate intr-un fel in care dau impresia a fi oarecum neterminate.Unul din lucrurile care duce la rezultatul asta este linia pe care o trasezi pana in marginea suprafetei de care dispui si da impresia ca nu ai avut capacitatea sa-ti controlezi compozitia armonic (like "uff dece naibii e foaia asa de mica /omg" )...trebuie in primul rand sa existe un echilibru intre entitatea creeata de tine si spatiul in care va exista.Desenul se foloseste de multe ori de spatiul din jur pentru a exprima ceva...incearca sa nu vezi nmai partile pline ale unui obiect si si golurle...si spatiile care 'respira'...Era un experiment interesant ca atunci cand desenezi un obiect..un studiu mai exact..sa nu analizezi volumul...partea solida care umple spatiul..ci golurile..partea de aer care ajuta la creearea formei...(de exemplu unul din scaunele acelea vechi).
In aceeasi directie...faptul ca desenele nu au multa hasura duce la ambiguitate...privitoul neavand la un prim impact cu desenul capacitatea de a inregistra in mod corect un volum..si mai degraba care este partea plina si partea goala...care compun entitatea.(acelasi lucru si din cauza contururilor inchise pe care le creezi...ar trebui putin vibrate deoarece lumina 'mananca formele' in anumite locuri).Nefolosindu-te de hasura (cum nici eu nu fac /smile) ai putea ompensa printr-o linie vibrata si mai multe accente pentru a exprima volumul (de exemplu linia corpului nu are aceeasi intensitate ca cea a pliurilor de pe vstimentatie pentru care ai putea lasa si incheietura sa 'curga' in alt fel cand trasezi linia pe desen...incercand sa simti forma.si consistenta...ca si cum iti folosesti simturile si in realitate si cum o percepi - matase si metal)... In concluzie atentie la plin si gol cred.
Altfel...problemele de anatomie cred ca se pot rezolva pt ca nu sunt chiar atat de grave...e necesara doar putina atentie.Si cu atat mai mult cu cat esti la medicina ar trebui s-o foosesti ca un avantaj.cand creezi volumul sa te gandesti la ceea ce este dedesubt...nu sa privesti numai un contur...ceea ce probabil nu va fi usor pentru inceput...dar te vei obisnui.
Desenele tale au ceva din animeurile mai vechi in ele...cu ochii mari cu multe blicuri luminoase in ei si nasul desenat intr-un anumit fel..putin ascutit si in unele cazuri destul de nefiresc...lucruri care pot deveni la un momentdat ca un trade-mark al stilului manga...insa poti foarte usor cadea in extrema cealalta in care denota o usoara stangacie daca nu ai puterea sa le controlezi echilibrand intregul sau un element stilizat (precum nasul) cu unul desenat cu mai multa grija intr-un spirit mai degraba reprezenttiv, realist.(u know)
Gata...as putea continua dar deja devine boring si enervant /omg
Fa-o din placere si nu te mai auto-analiza atata...si cu atat mai mult desenele tale.
/smile Incearca sa le simti mai degraba decat sa le gandesti.that would be a nice thing t do.
Nu stiu dece imi dau atata cu parerea...pana la urma e doar ce cred eu despre desene...jeesh /omg
ja! pup ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Feb 1 2005, 12:47 PM
Post #15


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Thx a lot pt comentarii, apreciez detaliile :P prinde bine o critica buna.Am observat si eu: cu cat ma incrancenez mai tare sa gandesc ce si cum desenez cu atat iese mai nasol...ba chiar uneori ma incapatanez intr-o chestie pt ca mi se pare mie mai dragut asa, si de cele mai multe ori amestec stilurile la greu, nici eu nu sunt prea hotarata cum as vrea sa arate.I'll keep in mind what you said, poate poate... :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alonso
post Feb 2 2005, 11:44 AM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 268
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 774
Points: 188
Gender:



interseante desenele jory , mie unu imi plac :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Feb 2 2005, 02:24 PM
Post #17


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Thx a lot! something new coming soon, ceva mai, hm...., bloody sa zic :P am fost cam racita zilele astea si se pare ca febra are efecte ciudate asupra creierului meu :oops: De-abia astept sa scanez ca sa vad ce pareri aveti....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Mar 1 2005, 04:03 PM
Post #18


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Hm, ceva-ul bloody mai intarzie la scanat.... :roll: pana atunci am scanat alt desen, l-am prelucrat nitel dar numai nitel, ca mai mult nu ma pricep :(, just wanted to do something different...astept comentariile :P cya


[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/nou.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 1 2005, 04:16 PM
Post #19


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



WOW!!! asta e facut de tine?!?!?! incredibil..nici io care am fcaut 8 ani de zile desen in liceul de arta si nu fac asa cvea..
dar de fapt talentele adevarate sunt ascunse..anyway e super...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Mar 1 2005, 07:15 PM
Post #20


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Asaaaaaa.....incoming drawings :P inclusiv the one i've been talking about si care se vroia mai cyber punk :oops: ,acuma ce a iesit vedeti si voi...si celelalte 2 (tipa fara gat si tipa fara picioare :wink: ...) :roll: ....n-aveam ce face pe la cursuri...not so great...



[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/nou1.jpg[/img]


[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/nou2.jpg[/img]


[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/nou3.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 24th May 2024 - 07:14 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |