Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Drawings by Jory
Anime-Club Forum > Fan Area > Fan Art
Pages: 1, 2
jory
Ajungand eu la concluzia ca nu mai postasem de prea multa vreme pe forum si facandu-mi-se dor de ceva discutii aprinse cu lumea de pe aici m-am gandit sa-mi adun o bruma de curaj si sa va arat cateva din desenele mele.... :oops:



deci asezati-va frumos in fata calc si feel veeeeeeeeeery free sa comentati....de bine.... sau de rau.......depinde de dispozitie....



P.S. Al doilea desen are o gramada de defecte, stiu, dar dupa ce am facut vreo 3 variante la desenul asta mi-a fost groaza s-o mai fac si pe a patra.... tongue.gif anyway, sunt si eu inca incepatoare in domeniu, asa ca orice sfat prinde bine.... biggrin.gif







[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/01.jpg[/img]

[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/02.jpg[/img]

[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/03.jpg[/img]
Sidonix
hey Jory...ce surpriza placuta /happy.gif ...domsoara doctor deseneaza...hihi

...desenele tale imi amintesc de designerii de moda....frumosul simplu :wink: ...primu 'desen e plin de naturaletze..e simpatica foc tipa... seamana cu autoarea /happy.gif

chu laterz...
Aoi
Wow..desenele tale sunt foarte reusite..Nu sunt in masura sa dau sfaturi asa ca o sa-l numesc observatie : asa cum ai zis si tu cel de-al doilea desen e putin ..ciudat tongue.gif , da nu-i nika..se poate repara..o mica interventie chirurgicala , un cap taiat, trecem pe la chirurgia estetica..si il atasam in pozitia corecta ..restul e prea perfect ca sa fie modificat :pachi:
jory
Well, Sid.... dap, domnisoara doctor mai deseneaza din cand in cand, in ultima vreme din ce in ce mai rar din lipsa de timp.... /cry Imi pare bine ca iti plac desenele, sincer mi-ar placea sa fie mai detaliate si mai chinuite dar din pacate ma plictisesc cam repede cand ma apuc de un desen nou si de multe ori nu mai ajung sa le detaliez cum mi-ar placea...o sa incerc pe viitor...



Aoi, capul ala e refacut chiar :oops: ...poate e putin prea intors intr-o parte, dar nu cred ca asta e defectul cel mai mare, la umeri si spate e mai problematic....cat despre chirurgie plastica, np...am destule colege care studiaza intens deci se poate spune ca am chiar pile... /happy.gif
Sidonix
yep...timpul...mi-e frica de el...mai mult decit de divinitate...te ucide incet incepind cu visele care se imputineaza pe masura ce secundele zboara pe linga tine...daca ma gindesc bine nici eu nu am mai avut timp sa ma ocup de carticica mea :roll: ...jeesh...damn me...
IceJack
Sid cata dreptate ai sad.gif

Jory:Foarte frumoase desene as vrea sa pot desena si eu la fel de bine dar nu am rabdare si nici timp sa invat desen artistic...prefer sa raman la povestiri.Felicitari chiar sunt reusite
Demona
Iaca jory s-a decis sa bage operele ei pe forum. Hai ca te shtii tanti, da` shtiu ca ai mai multe desene, asha ca mai baga ceva in plus pe aici... smile.gif Keep up the good work girl... :twisted: /smile /humm /! 8)
^Dash^
[img]http://pixelsbyjudy.com/Email_tags_animated/you_go_girl4.gif[/img]
jory
Thx a lot, Demona /smile Poate isi fac si incurajarile efectul si mai apuc sa-mi fac si eu ceva timp pt desenat, ca am inceput vreo 3 chestii dar nici gand sa le termin...ori imi vin prea multe idei si pe urma ma plictisesc de ele, ori vreau sa fac chestii care imi depasesc capacitatile si ies ca naiba /cry Sper sa ajute si perseverenta la ceva, dc nu...ghinion... :roll: Intre timp, la cererea "publicului", desene mai vechi... :wink:





[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/04.jpg[/img]

[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/051.jpg[/img]
SebyTheDragon
Mah da toata lumea le are cu desenul...numa io is varza!!! Pacat ca nu mi-am pastrat roboti si navutele mele...ca la alea ma pricepeam!

Imi plac foarte mult dsenele tale Jory! Cand ne mai vedem as vrea sa le vad creion pe hartie! :wink:





PS: Poate reusesc sa le scanez si sa le postez si pe ale prietenei mele...cu acordul ei bineinteles!!
Tenshi
Cel mai mult imi place al treilea desen. biggrin.gif

Si celelalte sunt frumoase dar ar fi si mai si daca le-ai adauga putina hashura...
Kataracta
Seby lasa ca nu esti singurul. Sunt si eu pe aici tongue.gif



Cat despre desenele tale Jory cred ca stii ce am de gand sa spun :twisted: Acceptabile tongue.gif



Lasa ca ma astepti cu bata de baseball cand mai trec pe la tine tongue.gif



PS: Pentru necunoscatori tongue.gif Imi plac foarte mult desenele dar nu vreau sa o laud pe Jory sa i se urce dupa aia la cap biggrin.gif
jory
Kata, norocul tau ca vorbisem cu tine inainte sa vad postul si eram pregatita sufleteste pt "aprecieri" /happy.gif altfel.... tongue.gif thx anyway...Sebi ,don't be sad, ia o foaie si deseneaza un robot, o nava ceva, ca tot ai timp liber la serviciu si pe aici nu se prea ocupa nimeni cu nave... /hmm /happy.gif



Tenshi, imi pare bine ca iti plac /smile stiu ca par cam plane si simple, din pacate sunt inca in faza in care ma lupt cu anatomia - desi n-ar trebui sa fie asa o problema, sunt la medicina doar, ar fi trebuit sa stiu tot ce misca /cry incerc sa ma invat si cu hasura ...sunt intr-o dispozitie nebanuit de creatoare lately, mai vine si vacanta, timp liber gramada, sper sa mai postez ceva desene cat de curand...(cum ma mai laud singura /omg )
kaoru
Yo'! Well nice going domnisoara doctorita.Imi place al treilea desen...vad ca si tenshi observat ca e reusit..in sensul ca este cel mai echilibrat dintre toate.....probabil pentru ca este doar un portret si o parte din probleme intervin cand trebuie reprezentat mai mult.Ai avut timp de ceva detalii...si mai multa grija la compunerea intregului.

Prima chestie ciudata la desenele tale este faptul ca sunt foarte simple si paginate intr-un fel in care dau impresia a fi oarecum neterminate.Unul din lucrurile care duce la rezultatul asta este linia pe care o trasezi pana in marginea suprafetei de care dispui si da impresia ca nu ai avut capacitatea sa-ti controlezi compozitia armonic (like "uff dece naibii e foaia asa de mica /omg" )...trebuie in primul rand sa existe un echilibru intre entitatea creeata de tine si spatiul in care va exista.Desenul se foloseste de multe ori de spatiul din jur pentru a exprima ceva...incearca sa nu vezi nmai partile pline ale unui obiect si si golurle...si spatiile care 'respira'...Era un experiment interesant ca atunci cand desenezi un obiect..un studiu mai exact..sa nu analizezi volumul...partea solida care umple spatiul..ci golurile..partea de aer care ajuta la creearea formei...(de exemplu unul din scaunele acelea vechi).

In aceeasi directie...faptul ca desenele nu au multa hasura duce la ambiguitate...privitoul neavand la un prim impact cu desenul capacitatea de a inregistra in mod corect un volum..si mai degraba care este partea plina si partea goala...care compun entitatea.(acelasi lucru si din cauza contururilor inchise pe care le creezi...ar trebui putin vibrate deoarece lumina 'mananca formele' in anumite locuri).Nefolosindu-te de hasura (cum nici eu nu fac /smile) ai putea ompensa printr-o linie vibrata si mai multe accente pentru a exprima volumul (de exemplu linia corpului nu are aceeasi intensitate ca cea a pliurilor de pe vstimentatie pentru care ai putea lasa si incheietura sa 'curga' in alt fel cand trasezi linia pe desen...incercand sa simti forma.si consistenta...ca si cum iti folosesti simturile si in realitate si cum o percepi - matase si metal)... In concluzie atentie la plin si gol cred.

Altfel...problemele de anatomie cred ca se pot rezolva pt ca nu sunt chiar atat de grave...e necesara doar putina atentie.Si cu atat mai mult cu cat esti la medicina ar trebui s-o foosesti ca un avantaj.cand creezi volumul sa te gandesti la ceea ce este dedesubt...nu sa privesti numai un contur...ceea ce probabil nu va fi usor pentru inceput...dar te vei obisnui.

Desenele tale au ceva din animeurile mai vechi in ele...cu ochii mari cu multe blicuri luminoase in ei si nasul desenat intr-un anumit fel..putin ascutit si in unele cazuri destul de nefiresc...lucruri care pot deveni la un momentdat ca un trade-mark al stilului manga...insa poti foarte usor cadea in extrema cealalta in care denota o usoara stangacie daca nu ai puterea sa le controlezi echilibrand intregul sau un element stilizat (precum nasul) cu unul desenat cu mai multa grija intr-un spirit mai degraba reprezenttiv, realist.(u know)

Gata...as putea continua dar deja devine boring si enervant /omg

Fa-o din placere si nu te mai auto-analiza atata...si cu atat mai mult desenele tale.

/smile Incearca sa le simti mai degraba decat sa le gandesti.that would be a nice thing t do.

Nu stiu dece imi dau atata cu parerea...pana la urma e doar ce cred eu despre desene...jeesh /omg

ja! pup happy.gif
jory
Thx a lot pt comentarii, apreciez detaliile tongue.gif prinde bine o critica buna.Am observat si eu: cu cat ma incrancenez mai tare sa gandesc ce si cum desenez cu atat iese mai nasol...ba chiar uneori ma incapatanez intr-o chestie pt ca mi se pare mie mai dragut asa, si de cele mai multe ori amestec stilurile la greu, nici eu nu sunt prea hotarata cum as vrea sa arate.I'll keep in mind what you said, poate poate... :wink:
Alonso
interseante desenele jory , mie unu imi plac biggrin.gif
jory
Thx a lot! something new coming soon, ceva mai, hm...., bloody sa zic tongue.gif am fost cam racita zilele astea si se pare ca febra are efecte ciudate asupra creierului meu :oops: De-abia astept sa scanez ca sa vad ce pareri aveti....
jory
Hm, ceva-ul bloody mai intarzie la scanat.... :roll: pana atunci am scanat alt desen, l-am prelucrat nitel dar numai nitel, ca mai mult nu ma pricep sad.gif, just wanted to do something different...astept comentariile tongue.gif cya





[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/nou.jpg[/img]
Vebby
WOW!!! asta e facut de tine?!?!?! incredibil..nici io care am fcaut 8 ani de zile desen in liceul de arta si nu fac asa cvea..

dar de fapt talentele adevarate sunt ascunse..anyway e super...
jory
Asaaaaaa.....incoming drawings tongue.gif inclusiv the one i've been talking about si care se vroia mai cyber punk :oops: ,acuma ce a iesit vedeti si voi...si celelalte 2 (tipa fara gat si tipa fara picioare :wink: ...) :roll: ....n-aveam ce face pe la cursuri...not so great...







[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/nou1.jpg[/img]





[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/nou2.jpg[/img]





[img]http://img.photobucket.com/albums/v514/jory_chan/nou3.jpg[/img]
Demona
F***!!! Cel cu tipa strapunsa in stomac de un... ceva-ul ala shi cabluri in cap, gen Matrix, ruleaza... Nice freakin` job! :shock: Have some mo`?
Tenshi
:shock: Omg!!! Freakin' drawing.... Dar, vorba Demonei, ruleaza. :wink:
Demona
QUOTE(Tenshi)
:shock: Omg!!! Freakin' drawing.... Dar, vorba Demonei, ruleaza. :wink:




Cineva a ramas cu tic verbal... "freakin`" girl? wink.gif jory pe cand ceva nou? :roll:
jory
:oops: :oops: :oops: thx a lot....se pare ca am socat publicul tongue.gif pai cam asta era si ideea, ca de mult ma pasiona genul dar nu incercasem nimic pana acum.Deocamdata nu mai am nik dar sper sa mai fie ceva nou cat de curand...am o imagine de pastrat, nu? biggrin.gif .... /sweat
blackinque
ohmy.gif nice bloody drawing. pai, am vazut attea filme si serii socante ca nimic nu ma mai sperie. dar imi place anatomia si felul in care ai desenat...



bravo! mai baga biggrin.gif
jory
Desen nou, am incercat o noua forma de ochi si ceva detalii de costum spatial biggrin.gif tot are o gramada de greseli, parca vad din ce in ce mai multe pe masura ce ma uit la el...hope the next one will be better :oops:





user posted image
APoKLips
Hehe... profesoara mea de desen din generala zicea ca orice desen e menit sa fie asa cum este el... probabil ca un altul va fi mai deosebit. "Greselile" il fac sa fie unic . Parerea mea este ca merita sa asculti de altii doar cand e vorba de tehnici, nu de proportii... iar daca tu simti ca ceva nu e OK... Gambate kudasai !... o sa'ti iasa data viitoare :wink:



Imi plac mult ochii... da personajului siguranta de sine, si in acelasi timp ceva misterios :niyari:
jory
Thx pt incurajari, Apok....de obicei la desenat sunt foarte incapatanata, nu prea ascult de altii tongue.gif ....ca pana una alta de aici vine originalitea intr-o oarecare masura. :roll: ..imi pare bine ca ti se par expresivi ochii, e printre putinele dati cand chiar mi-a iesit exact expresia pe care vroiam sa o dau personajului :oops:
kaoru
o well...

Tipa care se sprijina sepia like style este foarte reusita.

Again...tipei cu stafful i-ai taiat picoarele si big problem la maini.

Cyber style girl has nice idea...cool face hair and body...problema la paginare again plus colturile dreapta sus si stanga jos yayks (nu cred ca e tocmai un verb dar intelegi tu).

Imi plac ochii ultimului personaj...hmm..te influenteaza animeurile pe care le vizionezi huh? happy.gif Are ceva problema la tors parca...dar nu e chiar atat de grava.

E ok ca iti vezi greselile...inseamna ca ai puterea sa le si corectezi.



PS: nu e important sa asculti de altii ci mai degraba sa raportezi ce auzi la propriile-ti dileme.E o mica diferenta intre a asculta orbeste si a trece prin propriul filtru o parere...Originalitatea vine din interior.

Parerea mea este ca merita sa asculti tot ce iti spun ceilalti...foarte atent.Knowledge is power.



PS2(si nu e Playstation2 ok?!?): cum e cu proportiile si tehnica Apok?...
APoKLips
la tehnica sunt bata... ma refeream pur si simplu la faptul ca desenul acela e asa cum e si ca e OK... si sa nu'l schimbe... daca face altul sa'l faca de la cap la coada... bleah e greau sa explici asa ceva.



daca nu are proportiile corect din punct de vedere anatomic... nu inseamna ca e gresit.
jory
Pai....cu tipa in sepia chiar ma mandresc si eu biggrin.gif desi mi se pare ca parul e prea plat fata de cum arata restul desenului :"> tipa fara picioare, mda am mania sa las unele chestii neterminate de obicei pt ca nu stiu cum sa le continui sau mi-e ca o sa stric desenul...si mainile sunt intr-adevar destul de urate, damn...plictiseala de la curs mi-a ucis imaginatia smile.gif) eh, glumeam...inca mai am probleme cu mainile, dar ma straduiesc...si la cyber girl ma lovise excesul de detalii, imi plac stilurile incarcate cu multe detalii dar cum eu ma plictisesc repede de obicei :">, nu prea apuc sa fac detalii...si la desenul asta a iesit dezechilibrat din cauza aglomerarii de sus...i'll keep that in mind next time smile.gif...



Si da, normal ca ma influenteaza animeurile pe care le vad tongue.gif in ultimul timp imi place cand vad ceva nou sa incerc sa vad dc imi iese si mie....intr-o vreme imi doream sa desenez anime style dar cu o tenta de realism, fara prea multe stilizari ...de fapt cred ca inca sunt in stadiul ala :"> dar am inceput sa incerc sa vad cum imi ies cat mai multe chestii, poate asa imi gasesc un stil al meu...tipul asta din ultimul desen chiar a fost o incercare temerara din punctul meu de vedere smile.gif) pt ca nu prea stiu sa desenez tipi si m-am complacut in chestia asta, am vazut ca nu-mi iese si renuntasem sa mai incerc...naspa...si vazusem personajul ala din Juuni kokki si mi-au placut ochii si am incercat sa vad dc pot sa desenez si eu asa si...(....drums....) it's a boy!!!! smile.gif)



Si la faza cu sfaturile...hm, obisnuiam sa iau de bun ce mi se spune fara sa raportez la felul meu de a gandi...sau in extrema cealalta, sa nu fac decat cum vroiam eu...dar oricat de bun e instinctul si oricat talent ceva teorie prinde bine mereu tongue.gif , daramite la amarati din astia ca mine smile.gif)...



Thx a lot pt comentarii...poate mai postez un desen nou cat de curand. asa ca fiti pe faza:P
jory
Desen nou, asta e facut direct pe un curs :oops: se mai observa niste scrisuri pe acolo, de dragul realismului /^_^ scuzati culoarea turbata dar nu e scanata ci pozata si a iesit destul de ciudat, this was the best i could do in materie de prelucrare ca sa arate cat de cat omeneste...si mai si stramb incadrat pe deasupra, asta pt ca asa am vrut s-o pozez eu atunci, nu ma gandeam ca o sa si postez desenul asta /sweat ...eh...dar ca sa nu zic ca n-am mai postat si eu ceva nou...


user posted image
elf_kid
nice drawing,nu vrei sa imi desenezi si mie caietele?tongue.gif
jory
That would be something /happy.gif poate imi fac si o afacere pe tema asta . :weee: ...si dau faliment cat de curand... biggrin.gif cruda viata asta...
APoKLips
so verry :guru: nice ... se vede ca ai avut putina indrumare din partea domnului kaoru... sau cel putin inspiratie... imi place la nebunie cum a iesit parul !!!
Demona
Bey, eu nu`sh ce desen cu sepie vedetzi voi, mie nu imi apare nika`. Anyway, cat despre desenele noi, way to go girl... Space-chick arata mishto/ Mult mai rigida in trasaturi decat restu`. Keep up the good work...
jory
Demona, desenul in sepia e ala cu tipa cu mainile incrucisate de pe pagina cealalta...imi pare tare bine ca iti plac, thx pt incurajari, uite chiar acum e in lucru un desen nou, am o dispozitie super nervoasa si idioata si m-am gandit sa ma descarc intr-un mod creator...sper sa fie si pe topic in cateva zile... /happy.gif



Apok, sfaturile lui Kaoru prind intotdeauna bine, mai ales unui incepator ca mine... :oops: ma bucur ca iti place desenul, m-am concentrat pe forma ochilor si aspectul parului se pare ca a iesit ceva ceva....
Tenshi
Umm, n-am stat sa citesc TOT ce s-a scris pana acum... But I have a question... De ce nu incerci si alte stiluri de ochi, nas, gura? :tere:
jory
Tenshi, pai cam asta as vrea, dar nu stiu cum se face ca de fiecare data cand incerc iese cam tot ce fac eu de obicei /happy.gif uite de ex desenul de pe pagina cealalta, space guy, acolo chiar mi-a iesit un alt stil de ochi...cu gurile si nasul chiar am niste probleme, sper ca dc tot desenez o sa reusesc sa trec peste tongue.gif deci la treaba cu mine!!! thx a lot... :wink:
jory
Dupa multe chinuri si foi aruncate la gunoi si critici (constructive! tongue.gif) in sfarsit un desen de bun simt care sa poata fi vazut si de publicul larg....feel free to throw the stones biggrin.gif





user posted image
^Dash^
Hihi... cine are niste talent de vanzare si pt mine? tongue.gif

Marfa rau desenu', dar pozitia in care ai pus personajul imi pare cam artificiala, s-ar putea sa fie din cauza pozitiei securei aleia... cred ca daca ridicai putin antebratul mainii stangi si faceai arma sa se sprijine de el ca in partea dreapta, era perfect... dar avand in vedere ca la mine totul iese sub forma unui rapper cu sapca si pantaloni largi sub care scrie Jedi Mind Tricks sau Dilated Peoples, e perfect asa cum este /happy.gif
Demona
jory, desenu` cu sepia aia la mine tot nu apare asha ca eshti rugata sa lashi un PM sau un mail. Anywho, noul desen e mishto de tot. Now strikes me... desenezi in genul anime-urilor cu Mila(daca shtii) - aia cu voleiul... Same style... mainile.. ochii... dar le faci corpul mai fain shi mult mai multe detalii... which is great... mo`?
Tenshi
Fain desenu'! Fata e la fel ca si celelalte ca stil, da' e okay. Keep it up!

Mai lucreaza si la alte stiluri de ochi, nas si gura, abia astept sa vad un astfel de desen. :wink:
jory
Dash, ai dreptate, e cam stiff fata asta :roll: ideea cu batul ala mi-a venit abia spre sfarsit si mi-a fost frica sa mai schimb pozitia mainilor ca mi-era ca o sa stric totul...well asta nu e o chestie pe care trebuia s-o zic, n-ar trebui sa-mi fie frica sa experimentez...uffa...mai am multe capitole la care tre sa exersez...si dupa ce ca talentul abia iese la iveala cu chinuri vrei sa mai si dau la altii? :evil:



Demona se rezolva cu desenul, dau mail... tongue.gif alea cu "Mila" nu le-am mai vazut de mult dar dc zici tu...thx a lot... :wink:



Tenshi, nu stiu cum se face ca de fiecare data cand incerc sa fac ceva nou ajung tot la stilul meu antic... sad.gif anyway, publicul nostru stapanul nostru tongue.gif i'll try...



thx everybody pt incurajari... :wink:
Tenshi
Hai ca nu vreau sa te stresez. /happy.gif

Si eu desenam mai de mult intr-un singur stil, apoi mi-am zis: Hai sa incerc si altfel... Doar ca sa-mi demonstrez ca pot. Acum am ramas mai mult la stilul meu kawaii care imi place foarte mult. tongue.gif

De aceea ti-am zis sa incerci. Desenezi super si ar fi pacat sa nu incerci si altceva. :wink:
^Dash^
QUOTE(jory)
dupa ce ca talentul abia iese la iveala cu chinuri vrei sa mai si dau la altii? :evil:


Macar atat: :roll:
jory
Tenshi, nu ma stresezi , mai, stai linistita....needs much more than that ca sa ma stresez...tongue.gif e bine sa incerce omul lucruri noi mereu, stiu asta...am observat ca desi imi iese mai prost dc incerc ceva nou dupa aceea vad lucrurile altfel in legatura cu stilul meu...de multe ori asa am descoperit ce greseam......



Dash, cat platesti? :twisted: ca doar nu credeai ca e gratis?! 8)
^Dash^
Pai nushtu... primesti si CEC ? biggrin.gif
jory
New drawing....pareri? :wink:

user posted image
^Dash^
Pot sa mah repet? sad.gif ... Se pare ca si aici ai reusit sa faci un desen perfect in proportie de 90%, restul de 10% fiind umplut de pozitia ne-naturala pe care personajul o adopta, si cred ca de data aceasta se datoreaza pozitiei picioarelor. Cred ca daca faceai picioarele mai lungi uun piic de tot si mai ridicate la fel de uun piic de tot biggrin.gif era
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.