Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

8 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ai Folosi Death Note-ul?, Daca ai gasi unul


Yami Lurker
post Jul 28 2007, 09:51 PM
Post #61


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 27-July 07
From: Brave new hell
Member No.: 4.778
Points: 89
Gender:



Daca as a vea un death note nu as crede decat daca ar aparea un shinigami si mi-ar da niste palme bune sa ma convinga.Oricum,prima reactie pe care as avea-o daca as gasi un carnetel pe care scrie ca omoara oameni(si shinigamiul nu ar aparea inca) ar fi sa il testez pentru ca as fi sigur ca nu merge.
Daca shinigamiul ar fi de fata si mi-ar zice ca e pe bune m-as gandi bine...pentru ca daca l-as folosi cred ca cel mai bun mod ar fi metoda lui light.
Desigur...nu m-as lua la intrecere cu nici un detectiv anonim...as sta in banca mea.
Desigur e posibilitatea ca media sa nu mai dea criminali la televizor...dar nu ar fi bine pt ca as desfiinta televiziunea...
Si nu cred cand spuneti ca nu l-ati folosi...adica...nu veti fi prinsi si nu va vede nimeni.E chiar usor,doar scrii numele persoanei pe care o vrei moarta in death note...si problemele ti se vor duce...Desigur...poate ca nu din prima zi...dar carnetul va fi acolo...asteptandu-va,chemandu-va in fiecare zi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Sep 6 2007, 07:07 PM
Post #62


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Daca as avea un death note din lumea shinigamilor cred ca as fi o persoana fericita , din nefericire cred ca as omora prea multi oameni rai . Si oricum cred ca dupa o vreme m-ar urmari si servicile secrete din alte tari si cred ca as fi prins de ei rapid pentru ca inteligenta mea e prea redusa.
Pt a folosi death note in scopuri bune as mai avea nevoie sa fiu student 25 de ani si in acest timp poate ca as face curatenie in Romania si in Restul lumii.
Dar din nefericire e un vis care nu poate fi indeplinit ( mintea insa spune " sa nu spui niciodata nu")
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

painfull_days
post Sep 10 2007, 03:14 PM
Post #63


Chinatsu Arihyoshi
**

Group: Members+
Posts: 53
Joined: 10-September 07
From: iasi
Member No.: 5.130
Points: 309
Gender:



Dak as avea DN.. l-as pastra si cand as avea destuli bani as incerca sa il studiez in intregime.. sa demostrez lumi ca suntem inconjuratzi de minunatzii si ciudatenii cum ar fi shinigamii
Nu m-as risca folosindul.. sunt multe dezavantaje.. si nu ma cred cine stie ce justitziar ca sa iau viatza altora in mainile mele

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Sep 10 2007, 10:03 PM
Post #64


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Mar 1 2007, 02:45 PM)
Off, cati justitiari!  :P

Si cat de popular a devenit anime-ul, n-am crezut ca-l urmareste atat de multa lume! :P

Acum serios vorbind, va jucati cu ideile :P , si e placut sa descoperi ca ai dark  side... dar stiti cat de mic e procentul celor care chiar pot sa omoare un om? Si asta in conditii obiective, adica in timpul unui razboi. Am vazut un studiu facut de niste americani relativ la razboiul de secesiune. Un procent foarte mic erau capabili sa traga, mai ales de aproape. E bine ca firea umana are totusi niste limitari, probabil un click pe undeva prin subconstiet, ca altfel am fi disparut de mult!  :lol:

Folosind sabii sau cutite e si mai greu... Dar, cei drept, un Death Note e "curat"! E ca diferenta dintre a omora pe un camp de lupta si a arunca o bomba dintr-un avion. De acolo de sus, nu pare atat de rau.

Dar asta e frumos la un anime, sau un film, sau o carte, sau un joc, sau un forum :P , ca ceea ce se intampla nu e real... lumea e imaginara, asa ca poti sa-ti creezi nu numai un nick, ci si o personalitate imaginara. La adapostul careia poti sa te joci cat vrei... imaginatie sa ai... (poate si de asta mi-a placut atat de mult Hack Sign... pentru jocul dintre cel 2 lumi, cea reala si The World). Si atunci poti face pe justitiarul, sau poti face pe durul... pentru ca asa se poate!  ;)

Asa si cu Death Note-ul, foarte putini l-ar folosi in mod real, si asta e un lucru bun!

Kisa a atins o problema foarte interesanta, cea cu lasitatea... mi-a dat un subiect de meditatie in legatura lui Light si idealul lui...

Later Edit:

Acum c-ai zis-o pe asta cu teribilismul, ca eu chiar m-am ferit sa folosesc cuvantul tongue.gif , teribilismul tine si de varsta, dar nu neaparat... Eu cred ca tine mai mult de o anumita categorie de oameni, oamenii de forum. Pentru ca e o categorie aparte, sunt putini, privind procentual, care se distreaza spunandu-si parerile in public, stand de vorba cu necunoscuti. Iar noi, care facem parte din categoria asta, avem o doza mai mica sau mai mare de teribilism! Asa functioneaza lucrurile! tongue.gif
*




ai dreptate...foarte putini oameni sunt capabili sa ucida in mod deliberat...

Eu zic ca multi bravati cand spuneti ca l-ati folosi.Sincer,eu nu as putea sa iau cuiva viata,decat poate intr-o singura situatie...daca viata mea ar fi amenintata sau a unei persoane pe care o iubesc.In asemenea momente nu mai gandesti rational,instinctul de conservare preia comanda asupra corpului si ramane doar dorinta de a trai...dar e de preferabil sa nu se ajunga la asa ceva...este injositor,distruge sufletul...as regreta nespus chiar daca ar fi pentru propria supravietuire...nu doresc nimanui sa fie nevoit sa faca fata unei asemenea experiente...
Cred ca se intelege ca intr-o situatie extrema,numai in ultima instanta,as folosi death note.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Sep 11 2007, 12:24 AM
Post #65


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



L-as folosi cu placere. Sunt multe jogodi chiar aici in Bucuresti care nu emrita sa respire acelasi aer (da, am un complex de superioritate). If you are a rapist (mai ales child rapist), murderer, numele tau ar fo binevenit in Death Note-ul meu. Bineinteles, nu as fi atat de tampit incat sa ma iau dupa mass-media la alegerea victimei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Sep 11 2007, 08:34 AM
Post #66


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



bine inteles ca a-si scrie in el :lol: ... tentatia puterii e prea mare,

cineva mai sus a zis ca ar fi o lasitate sa il folosesti... (asta daca am inteles io bine din discutie.. n-am urmarit cu atentie tot threadul) dar, nu ar fi o lasitate si sa nu-l folosesti, meditati si la asta ...... daca poti face un bine ..daca de ex poti omora un criminal neprins, din america spre ex ... nu te poate atinge nu te poate afecta, dar il poti omora .. poti "ajuta" societatea nu ai fi un las fata de ea sa nu o faci??
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 11 2007, 03:32 PM
Post #67


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



hihi, ce topic :P . e ceva de genu cand eram mic - "daca aveam eu puterea lui fat frumos..." sau " daca eram o testoasa ninja..."
- putem sa discutam mult pe seama acestui concept, "daca as avea eu ...
dar parerea mea e - slava Domnului ca nimeni nu are un death note (si sper nici sa nu apara vreodata). La cat de perfizi si egoisti sunt oamenii, ar fi o tragedie.

Bogdan : cine iti da TIE dreptul sa aplici justitia ? cine iti da tie dreptul sa alegi cine trebuie si cine nu sa moara ? ok, tu ai o putere speciala, dar asta inseamna ca ai si dreptul sa o folosesti ? In lumea noastra exista justitia care are dreptul sa spuna cine e si cine nu e vinovat si sa aplice pedepse. Daca fiecare s-ar apuca sa faca dreptate ar fi un haos. Exista legi care trebuie respecate - asta este ceea ce desparte oamenii de animale (printre altele) - si ceea ce face posibila existenta civilizatiei. Am vazut si eu spiderman, dar totusi ... :P
In plus, puterea corupe. Sigur, prima data vei actiona pt un cirminal, dar cand dai de gustul puterii... cine stie daca nu vei actiona pt a scapa de un adversar incomod.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Sep 11 2007, 03:58 PM
Post #68


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Daca ai putere, nu mai esti obligat sa respeti legile. Asta nu este moral, dar este adevarat. Puterea pe care o ai iti da dreptul sa o si folosesti. Ar fi chiar ridicol ca cineva sa aiba o super putere si sa nu ai ba "dreptul" sa o foloseasca. Cine o sa-l opreasa? Doar daca el nu ar vrea sa folosesca puterea, dar de ce ar vrea asa ceva?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Sep 11 2007, 04:15 PM
Post #69


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



nu cred ca se pune problema asa "cine iti da voie"...
e vorba de a constietiza ca forta bruta si inocularea fricii nu sunt solutia viabila sau daca vreti durabila,pentru ca omul este o fiinta care are nevoie de multa libertate sau macar de impresia unei libertati.
am mai spus asta...solutia trebuie sa fie mai subtila,sa actioneze atat la nivel constien,cat si subconstient .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Sep 11 2007, 04:49 PM
Post #70


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



#emanuel ... tu nu te-ai prins prea bine de idee nu-i asa.... nu ma intereseaza justitia in nici un fel , ci doar puterea, asta e esenta death note puterea absoluta asupra semenilor tai, iar refuzul de a o accepta poate insemna si lasitate nu neaaparat virtute, cat dspre legile care fac justitia in societatea omeneasca.... PLS :blink: OAMENI FAC LEGILE ele sunt la fel de bune ca cei care le-au scris si ca cei care le aplica, niciodata creatia nu-si depaseste creatorul, (parerea mea , cel puitn pana nu vom dezvolta inteligenta artificiala)

sau in alta ordine de idei, ca sa se inteleaga dece am ales exemplul, inactiunea este un rau la fel de mare ca si actiunea, iar neutralitatea poate deveni o crima, daca vrei acest principiu ilustrat animistic :)) uita-te la claymore :D si vei intelege, de aceea nu consider death note ca un lucru asa de rau.. e al fel ca si un pistol or smt.. e bun/rau functie de pers.. si da nu m-ar displacea sa-l folosesc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Sep 11 2007, 05:39 PM
Post #71


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Ohohohoho, te inseli GRAV. Nu numai ca frica este cea mai durabila solutie, este si cea mai eficienta. Omul, ca orice animal, stie in primul rand de frica. Crezi ca ar mai avea cineva trupeul sa talhareasca daca ar stii ca SIGUR face 25 ani de puscarie? Crezi ca ar mai fi la fel de usor pentru cineva sa ucida pe altcineva daca ar stii sa SIGUR va fi executat? Daca pedeapsa pentru violenta ar fi DUBLUL violentei cauzata ar mai bate cineva pe altcineva? Frica ESTE o solutie viabila si durabila.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Sep 11 2007, 07:20 PM
Post #72


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



exact asta urmaream...omul se distanteaza din ce in ce mai mult de ceea ce numim animal..altfel nu avem cum sa rezistam ca specie...
daca prin forta bruta incerci sa-i inoculezi omului starea de teama,atunci el se va razvrati...mai devreme sau mai tarziu,nu inteleg cum nu vezi asta.
sa zicem ca pe tine ar veni cineva si te-ar bate si te-ar tine legat si ar pretinde ca are in mana o banana,si el de fapt tine o portocala.Tu ce faci?Recunosti portocala ca fiind banana?
Atunci nu esti decat un animal bine dresat.
Imi pare rau...eu nu pot sa vad lucrurile asa...probabil ca avem perspective mult prea diferite asupra a ceea ce numim valoarea unei vieti umane.
Sunt si alte metode mai eficiente decat frica...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 11 2007, 07:53 PM
Post #73


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



bogdan :
daca pui problema in modul acesta, atunci e ok - " eu is mai tare si fac ce vreau" - dar cum ajuti tu societatea in acest mod ? - instaurand legea junglei ?
dar din postul tau intelesesem ca te refereai dintr-un punct devedere moral : ca ar fi lasitate sa faci un bine si sa nu-l faci (aici vrei nu vrei aduci in discutie moralitatea folosirii/nefolosirii death note-ului) - ori eu am vrut sa spun ca nu e corect :
tu spui " poti "ajuta" societatea nu ai fi un las fata de ea sa nu o faci?? "
- bogdan, societatea pe care tu vrei sa o ajuti functioneaza dupa niste legi si reguli bine stabilite, legi care o ajuta sa existe. Daca tu incalci aceste legi, nu ajuti societatea - ci o distrugi, la fel ca si criminalul.
ce s-ar intampla ca orice om care are un pistol s-ar apuca sa impuna legea ? Tu spui ca ai death note-ul deci esti mai tare deci poti sa il folosesti - - adica daca eu am in mana un cutit - am dreptul sa te ucid doar pt ca sunt mai tare decat tine ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Sep 11 2007, 08:01 PM
Post #74


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



bai oamenilor...nu exista nimic care sa va dea dreptul sa ucideti...numai
atunci cand te aperi si nu exista alta solutie,atunci mai ai o circumstanta atenuanta...in rest niciuna
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 11 2007, 08:05 PM
Post #75


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Nici daca-l omor pe hitler?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Sep 11 2007, 08:36 PM
Post #76


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Oh.....deci daca ucid pe cineva care tocmai a ucis o familie intreaga, sunt la fel ca el? Da, sunt la fel ca el din puct de veder al aciunii de a ucide, dar nu si din punct de veder al moralei. Intelege odata ca nu toti oamenii merita sa traiasca. Nu o spund doar eu, o spune logica. Oamenii care ucid alti oameni de placere, su pentru bani NU MERITA SA TRAIASCA. Nu pot intelege cum nu poti intelege asta. De ce merita un ucigas/violator sa traiasca? Pentru ca o sa se schimbe? Pe dracu o sa se schime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 11 2007, 08:58 PM
Post #77


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Dmonhiro :
ia spune domnu logician, si cine hotaraste cine merita si cine nu merita sa traiasca ? cumva matale ?
nu TU decizi cine merita sau nu sa traiasca, pt ca nu esti Dumnezeu. Iar singura care are dreptul sa pedepseasca este legea.
apropo, Hitler a crezut si el ca unii oameni nu merita sa traiasca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Sep 11 2007, 09:07 PM
Post #78


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



mai zic inca o data desi cred ca este a 3-a oara...

asta e solutia imediata,nu garanteaza ca pe viitor nu vor mai fi alti criminali si violatori...dar daca am reusi sa educam mintea...sa echilibreze balanta ratiune/instinct...atunci chiar ca am fi niste fiinte superioare.

eu zic ca nu apreciati valoare vietii...si sper din tot sufletul sa nu fiti nevoiti sa invatati asta intr-un mod prea brutal...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 11 2007, 09:15 PM
Post #79


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ca si individ in cadrul societatii are intr-o anumita masura dreptul asta de a decide. Bineinteles, doar parerea lui nu e suficienta pentru a decide cine merita sa traiasca, dar daca se aduna suficienti care sa fie de acord cu el, cine esti tu sa spui ca nu au dreptate? Majoritatea? D-zeu? Adevarul e ca da, unii nu merita sa traiasca, societatea noastra nu e construita astfel incat toata lumea sa aiba un loc. Cum sa-l omori e decizia ta... poti chiar si de batranete, dar daca-l inchizi intr-un beci, limitandu-i orice fel de implicare in realitate la zero, sa nu vii sa te consideri deasupra unui criminal.

Fiinte superioare nu suntem (orice o fi insemnand asta). Ce suntem e oameni, care nu au luxul de a lasa pe toata lumea sa traiasca. Ah, si nu toate vietile valoreaza la fel... da, valoarea lor se schimba cu timpul si asta e un motiv de prudenta in a lua "marea decizie", dar uneori parca e mai prudent sa iei totusi decizia. Nu, nu-s pro pedeapsa capitala, crime nejustificate sau crime in general, pentru ca oamenii in spirit de turma daca vad crime in jur fac la fel, fara a-si mai cauta argumente dincolo de "si el a facut-o". Predati prin exemplu oameni, sau impuneti-va parerile asupra lumii ^_^. Emanuel, chestia aia despre Hitler e non-argument.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Sep 11 2007, 09:16 PM
Post #80


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



emanuel..legea are ca scop indreptarea individului si reintegrarea lui in societate.
si partea cu Dumnezeu nu e viabila pentru unii,caci nu cred.Chiar una dintre cele 10 porunci este sa nu ucizi.
Bineinteles ca ce am spus eu nu o sa aduca o solutie imediata.Gata,de maine nu mai sunt criminali,violatori,etc.
Pentru ca aici e vorba de infruntat zeci de mii de ani de asemenea comportament bazat in principal pe instincte.Dar suntem pe drumul cel bun...evoluam...si poate intr-o zi intregul concept de crima nu va mai exista.(bineinteles asta in contextul imediat este o utopie).dar ce spui tu DmonHiro,nu este o solutie...
Trickster...nu suntem animale...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
4 User(s) are reading this topic (4 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 06:15 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |