Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> GTO - Great Teacher Onizuka


axi
post May 5 2004, 11:24 AM
Post #61


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



si mie mi-a placut f.f.f. mult seria. am vazut-o pe nerasuflate si destul de recent. nu am intrerupt vizionarea decat pentru intalnirea de la cerf, ca a doua zi eram iar calare pe calculator.
hihihi... zeri, si mie mi-a placut mult de kanzaki. ce zici? mai gasim inca un anime maniac si intram in rolul celor 3 cu care a stat in camera in excursie? :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post May 5 2004, 02:03 PM
Post #62


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Poate dacă vă uitaţi la seriile Gundam :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post May 13 2004, 10:51 AM
Post #63


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



QUOTE(Urfe)
PS: Looooooool.. 'Gundam', 'Sailor Moon', The Ring'?!?!?!?!? Ati observat cate titluri apare in film?

Mai apare cel putin si Initial D (Onizuka se lauda cu calitatile lui de sofer).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post May 13 2004, 11:35 AM
Post #64


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



Tocmai sunt la a doua vizionare in mai putin de o luna, si-s pe la jumatate...

Onizuka in mod sigur are un efect foarte puternic. Si este si mai deosebit prin faptul ca nu poarta ranchiuna.
(salveaza pe fiica celor care-l vor scos din functia de profesor, vezi momentul cu Uchiyamada cand isi pierduse costumul de gorila)

Uchiyamada chiar este un personaj trist (lasand deoparte rolul sau de comic relief din serie) pentru intr-adevar exista prea multi oameni care ii seamana in realitate. In ce sens? Prin modul de gandire. Intepat, rigid, cu preconceptii negative la adresa altora (elevii sunt gunoaie). Este primul la retorica complicata cu idealuri "cica" inalte, dar lispite de realitate, si care suna doar bine doar ca speech. (dealtfel ca prea multe cadre didactice, prea multe elemente de conducere...)

Onizuka, cu toate extravagantele sale, este un baiat foarte de treaba, cu parti bune si parti rele, sau nu neapart rele, dar sa zicem vicii.
Vezi cand unul din elevii lui il descrie ca e putin pervers, dar nu o neaga, nu o ascunde, ci este un element natural in existenta sa, si prin asta nu mai e atat de negativ.

Kikuchi pare cam ireal. Sau oricum, mult prea matur decat se cere.

Kanzaki - preferata si de mine, e plictisita de realitate care ii ofera mult prea putin interes pe masura capacitatilor sale. Nu recunoaste, poate ca nici nu isi dadea seama constient de ce a ranit-o atat de mult ruperea legaturii cu acea profa, pana vine "za Great Teacher" si-i da o lectie.
De fapt Onizuka ii demonstreaza ca tot comportamentul ei era o masca, o fatada de bravada care sa ascunda restul dinlauntru.
Kanzaki ramane o farsoare de mare clasa, dar isi revine dupa lectia lui GTO.

Toroko e incredibil de lenta. Dar si simpatica. Pe langa micul amanunt fizic care i-a adus popularitate in showbiz, atunci la primul concurs a impresionat foarte mult pentru ca mica reprezentatie care a dat-o nu era actorie, era realitate si o realitate dureroasa.

Blondul (imi scapa numele) e haios, mereu face din tantar armasar.

Mi s-a parut exagerata mandria profilor (si fixul lor de superioritate) cand nu au stiut sa raspunda la intrebarile lui Kanzaki - cum se poate ca un profesor sa nu stie... Banuiesc ca e o particularitate culturala. Oricum, la noi ma indoiesc sa vezi asa ceva.

Baiatul terorizat de Uehara Anko a fost chiar socant in prima parte. Incercarea de sinucidere e foarte serioasa si aminteste ca exista lucruri care pentru unii tineri pot fi fatal de dureroase.
Dar tot el, spre final, in pestera, este cel puternic, cu o forta izvorata tocmai din necazurile pe care i le facuse Anko.
La final se pare ca si el si Anko le era prea teama de a nu fi raniti ca sa-si dea seama de celalalt.

Miyabi seamana destul de mult si cu stereotipul american din filme cu scoala de gagica populara, frumoasa, desteapta, cu un anturaj de admiratoare care-i canta in struna, dar rautacioasa la adresa celorlalti.
Uraste naprasnic profesorii, e singura care ramane contra lui Onizuka pana aproape la final. Noaptea aceea in Okinawa o vedem pe o prietena a ei care ii ramane fidela, desi nu este contra lui Onizuka, dar daca se da si ea de oficial partea lui Onizuka, Miyabi va ramane singura si izolata.
Totusi, Miyabi nu era cea care e acuma si a devenit asa din cauza unor evenimente dubioase.

Asta imi place foarte mult in anime, ca exista personaje negative care nu sunt "fundamentally EVIL" si care pot reveni, se pot schimba. Si prin faptul ca nu se sfiesc asa de mult sa desconspire masinatiuni care insa sunt intr-adevar EVIL.

Am vazut cateva scene din GTO live action si mi-a lasat asa o impresie de soap sud-american (scenariu si joc ingrozitor de slab) ca mi s-a facut lehamite total. cred ca o sa-l si sterg pe asta.

In acele vremuri mi-ar fi placut sa cunosc pe cineva macar un sfert cat Onizuka, cineva care sa spuna lucrurilor pe nume, cineva care sa ne arate niste lucruri cu adevarat importante, fata de toti impopistratii de teorii impopotonate, si restul de amanunte care, unele, recunosct, au si ele semnificatia lor, dar in mare parte se rezolva, vin si trec, precum apele unui rau...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 13 2004, 11:56 AM
Post #65


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



pe blond il chema Murai... mama lui e mai interesanta :lol:
cat despre nereusitele lui Onizuka in a face ceva (dirty), asta face parte din comicul caracterului lui...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

andrixnet
post May 13 2004, 12:15 PM
Post #66


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 177
Points: 2



Normal.
Dar imi place asa, nu-l negativez din cauza asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 17 2005, 12:43 PM
Post #67


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mi-a placut GTO insa am o obiectie mai trebuie vreo 20 sau 40 de ep /^_^ ca sa iasa ceva complet...sf e dezamagitor...mais c'est la vie :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alonso
post Feb 17 2005, 05:00 PM
Post #68


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 268
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 774
Points: 188
Gender:



dap animul e super marfa , dak vrei restu de episoade ti le dau eu :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 17 2005, 05:43 PM
Post #69


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...nu cred ca m-ai inteles alonso...eu zic ca dupa 43 de ep mai trebuie vreo 20 ca sa termine animeul klumea :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 17 2005, 05:53 PM
Post #70


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



propunem bre un sequel ... gto around the world :P
alonso ... normal le are toate :P si daca nu e multumit de calitate il bat ca mi-a facut capul calendar :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 17 2005, 06:13 PM
Post #71


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



bre vreau sequel, da sa fie mai porcos /^_^ ca altfel o sa iasa un story de genu " Senseiu de serviciu " ...sau " Ce fapte bune mai face nenea profu"... Raman la Golden Boy...6 oav dar de belea /gg

Ps: apropo de calitate axi...se poate si mai bine...muhahaha
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alonso
post Feb 17 2005, 11:49 PM
Post #72


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 268
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 774
Points: 188
Gender:



[quote=axi]propunem bre un sequel ... gto around the world :P
alonso ... normal le are toate :P si daca nu e multumit de calitate il bat ca mi-a facut capul calendar :P[/quote]

muhaha :twisted: da sunt multumit axi de calitate :twisted: :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Feb 18 2005, 12:39 PM
Post #73


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Uh, vazut shi eu cateva episoade, urmeaza shi restu`. Bad @$$ mother f***er think Onizuka... :D Sidonix, don't give out spoilers... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 18 2005, 06:17 PM
Post #74


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...care spoilere Demona?!!!...era o divagatie...nimic concret /hmm
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Feb 21 2005, 10:31 PM
Post #75


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Misto anime, pacat de final :? Oricum se putea si mai ecchi.....ceva ala Golden Boy...ca tot e inspirat din el. Oricum...belea pustii aia.....Kasaki era crima :D...i love that girl :D

P.s : axi......jumate e nasoa :P.....sub-ul e infect....calitatea imaginii nu e perfecta.....cand o sa am spatiu si-o sa vreau sa-l pun pe dvd....o sa-l iau eu klumea :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 23 2005, 07:24 PM
Post #76


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



auzi bre ... cine v-a pus sa va uitati daca nu va place? :P
ps.
QUOTE
Kasaki era crima
cred ca totusi era Kansaki :D ... si da! e tare ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Feb 24 2005, 01:00 PM
Post #77


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



MA n-am zi ca nu ne place....ci ca are un final nasol......si cu Kansaki....asa o fi....numai stiu ca s-a schimbat de prea multe ori sub-ul si in ultimul o cheam doar Saki :? :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 7 2005, 04:31 PM
Post #78


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Acuma am vazut si eu anime-ul pana la sfarshit, e tare da sfarshitul chiar sux, au vrut sa-l termine repede, daca v-a placut anime-ul trebuie sa citit manga-ul, e chiar mai bun, are mult mai multe intamplari, si e aproape dublu de lung, in plus sfarshitul e mult mai bun, nu ca asta.... You won't regret it people :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nim
post Mar 29 2005, 08:23 PM
Post #79


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 57
Joined: --
Member No.: 691
Points: 40
Gender:



mie mi-a placut de la cap la coada...ce oti avea voi cu finalul...eu mereu vad poza de ansamblu si nu sunt atent la detalii ... :) lucky me i guess ,sunt dezamagit mai greu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 29 2005, 10:12 PM
Post #80


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



EU nu cred ca esti asa de norocos.....inseamna ca nu esti capabil de a analiza cum trebuie un lucru....deci nu poti sa ai o opinie completa si argumente solide intr-o anumita privintza.....nu stiu la ce te crezi tu norocos
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 21st May 2024 - 01:22 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |