Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

8 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Filme japoneze non-anime, ASIAN CINEMA


Asra
post Sep 5 2005, 01:34 PM
Post #61


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 162
Joined: --
From: Inner World
Member No.: 184
Points: 278
Gender:



Kamikaze Girls am dat acum sa se ia de pe dc dar nu stiu cat o sa-i ia, eu l-am vazut la un prieten atunci :/ deocamdata pot sa-ti dau Moonchild si daca mai cauti ceva, poate am. Ti-l aduc joi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Sep 5 2005, 11:39 PM
Post #62


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



Kaoru, pot sa-ti dau eu Kamikaze Girls, daca e ok sa mai astepti putin. Nu ti-am putut trimite PM, what's up with that? :blink:

Intrebare: are cineva subtitles pt Avalon al lui Mamoru Oshii, varianta de 1 CD? am 2 variante, inclusiv una in romana, dar nu sunt bune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Sep 6 2005, 10:21 AM
Post #63


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Perfect.
Thanks to both of ya.
Pai ramane pe joi atunci. I'll be there. Back witha vengance :twisted: (jokin').
Adu'mi Moonchild. Aveam si eu ceva filme adunate dar a facut HDDul poc:( Trebuie sa le iau din nou. Sa vad ce mai am peacasa. daca vreti ceva in mod special vreun film anume tell and I'll see what I can do about it.
Eu am varianta de 800 si ceva de MB la Avalon. Subtitrarea pt varianta asta e inclusa in film din pacate gen funsub.dar e ff buna. daca vrei iti aduc varianta mea.
Thanks.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shingo
post Oct 1 2005, 03:01 AM
Post #64


Fighter in the Wind
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 146
Joined: --
From: Bruxelles/Belgium
Member No.: 53
Points: 152
Gender:



Hmm .. am vazut multe asian movies bune in ultima vreme :
Azumi 2 Death or Love DVDR Japan 2005
BITTERSWEET LIFE 2005 NTSC
Final Fantasy VII Advent Children 2005 NTSC
Ong Bak 2003 NTSC DVDR
Arahan 2003 NTSC DVDR
Heaven's Soldiers 2005 NTSC
My Tutor Friend
Once upon a time in high school NTSC - 2004
Born To Fight

si lista ar putea continua ... asta e tot ce mi-am adus aminte ... toate sunt luate de pe Asian DVD Club ;) desigur toate sunt cu subs in engleza. Sunt foarte incantat de tracker pune accentu foarte mult pe calitate .. daca intrati veti gasi chiar filme in format DVD9... very nice indeed .. plus ca veti gasi si multe animeuri .. dureaza ceva sa le iei dar satisfactia e pe masura :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Oct 5 2005, 02:19 PM
Post #65


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Vazut "All about Lily Chou-Chou", absolut bestial... junior high school life, but not so peachy as you would think....super atmosfera si super soundtrack... acum parerile sunt impartite, citeam pe niste forumuri, unora li s-a parut plicticos din cauza actiunii lente pe alocuri (prea multa atmosfera :lol: ), plus ca te cam lasa cu ochii in soare la anumite faze, oarecum iti lasa libertatea sa crezi ce vrei... :unsure: ....mie sincer mi-a placut foarte tare...i recommend it! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Oct 6 2005, 08:48 AM
Post #66


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Terminat de vazut Moon Child.
Surprinzator nu mi s-a parut atat de prost pe cat credeam la prima vedere.
Interesant.
Well...Hyde si Gakt jucand impreuna...probabil visul multor tipe din Japonia lol...dar trecand peste asta mi s-a parut unul destul de reusit.Poveste cu orfani care ajung sa se invarta in cercuri mafiote, drama etc. (un story gen Gungrave oarecum) si un vampir > weird.
O sa ma uit si eu la All about Lily Chou-Chou.
Ja!

PS: Exista pe undeva pe forum vreo lista cu linkuri pt siteuri cu torrenti de filme Jap sau in general asia? Thanks.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Oct 6 2005, 07:49 PM
Post #67


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Vazut "blind swordsman". Mai am vreo 4 filme ale lui Kurosawa de vazut , inclusiv "dreams" , de care-s foarte curios.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jan 21 2006, 01:32 PM
Post #68


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Prin 'blind swordsman' t referi cumva la Zatoichi? Vazut ultima veriune, 2004 park.. E intr'adevar f fain!

Ultimul film asiatic vizionat d mine a fo A tale of two sisters.

ATo2S, era horror-ul asiatic de la kre aveam cele mai mari pretentii, in principal datorita hype-ului existent pe net. Am citit multe despre el, si dupa dezamagiri gen Kairo (Pulse), speram k acesta va fi filmul kre va baga frik in mine. Mai ales k e koreean, si cele mai bune filme asiatice pe kre le'am vazut (Oldboy si My Sassy Girl) sunt d origine koreeana.
Long story short, k si film horror nota pe kre i'as da'o acestui film este 4. Bineinteles, e o nota subiectiva.. sunt unele scene..'disturbing' care pe unii s'ar puteai sa'i afecteze (k o nota, scenele horror din filmul asta, alea kre sunt, nu sunt de genul 'sa sari de pe scaun d frik' ci mai mult d genul 'iti raman in minte si iti aduci aminte mai tarliu d ele, cel mai probabil in mom knd ejti singur si incepe sa ti s zburleask pielea' :D ). Pe mine insa m'au lasat rece(nici o aluzie la cancerul d afara :D ).. ATo2S nu e horror nici makr cat un Ju-On (kre IMO e singurul film horror asiatic, si credeti'ma am vazut destule). Mai e mult pana Event Horizon si In the MOuth of Madness vor fi egalate in topul meu horror...eh, nostalgia.... :P
Revenind la impresiile despre ATo2S, spuneam k pe partea d horror filmul nu s'a ridikt la inaltimea ajteptarilor. Ei bine, dak va faceti k nu jtiati k e un film horror (si kiar nu e :P ) si il privit k pe o drama, o sa ramaneti muti de uimire si aclamatii. K si drama filmul primejte d la mine nota 10 din 10. Este genial.. la fel k Oldboy, finalul face toti banii. Un avertisment insa: ATo2S e genul d film in kre plot'ul avanseaza cu viteza melcului.. asa k nu e pt toti.. Pe knd in Oldboy aveai mereu ceva de vazut, cu goana lui Oh-Daesu dupa adevar, aici totul avanseaza f lent si sunt momente in kre vi se arata scene fara dialog, lasandu'va sa intelegeti ce s'a intamplat.. Spre final insa, filmul devine din ce in ce mai alert, totul culminand cu un final pe cat de dramatic pe atat de original. Tema principala a dramei e rivalitatea familiala...

Cu toate k am fost dezamagit de singurul film asiatic kre speram k ma va speria, nu pot sa nu'l recomand tuturor celor krora va plac filmele asiatice, cu o singura conditie: priviti'l k p o drama, si aveti rabdare cu el, si veti avea surpriza sa vedeti un film poate la fel de reusit k oldboy.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 23 2006, 03:18 PM
Post #69


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Tocmaiam vazut si eu oldboy... destul de brutal, dar superb. Chiar nu ma asteptam sa-mi palca un film asiatic atat de mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Jan 26 2006, 11:14 PM
Post #70


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



What i saw lately, asian stuff:
- IL MARE, absolut bestial, kinda love story but not an usual one... the feeling is great... so much peace...eeeeeh..si in cazul in care sperati ca americanii s-au lasat de remake-uri dupa filme made in Asia, well no way, that was only the beginning, ca iese "remix" american dupa filmul asta cu Keanu Reeves so watch out, jeez....

-MY SASSY GIRL, fain tare...pe la inceput credeam ca-i doar o comedioara usoara, dar s-a dovedit a fi si tare funny si cu final misto (desi il banuiam, but it was still nice :P )

-3 IRON - regizat de Kim Ki Duk cica cel mai tare regizor korean momentan, filmul asta e absolut bestial, the guy (pers princ) is nice (:P), ideea e f speciala, in tot filmul sunt 3 melodii dintre care una mi-a ramas pe creieri indelung...plus o motocicleta BMW super tare si niste case super...si numai atata pot spune ca altfel intru in spoilere...mainly e despre un tip care intra in casele oamenilor da nu fura nimic, ba dimpotriva le spala rufele, le repara lucruri...and then things get complicated...and in the end...u can't get it out of your system...

-de la acelasi regizor de mai sus, THE ISLE, multiplu premiat, filmari absolut bestiale, dar a fost prea "de arta" pt gusturile mele...disturbed people living their disturbed lives....

In pregatire Oldboy, Simpathy for mr vengeance si Ringu 0- birthday (inca 20 mb si e gata, dupa 3 luni de chin omg...)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shingo
post Jan 27 2006, 02:14 PM
Post #71


Fighter in the Wind
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 146
Joined: --
From: Bruxelles/Belgium
Member No.: 53
Points: 152
Gender:



Vazut MY SASSY GIRL acum ceva vreme .. foarte funny :)
Cel mai recent a fost DITTO .. gasiti un review aici...o melodrama destul de draguta ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jan 27 2006, 10:25 PM
Post #72


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Vad k a inceput lumea sa vada filme filme asiatice. Industria koreeana beneficiaza de mult mai mult talent decat cea japoneza IMO. Oldboy este cel mai cunoscut, dar 3 Iron (pe kre il voi vedea pretty soon), My Sassy Girl, si A Tale of 2 Sisters sunt si ele considerate clasice ale cinemaului koreean.

Revenind, mi'am adus aminte k mai demult am vzut Casshern.. un film facut dupa un anime de prin anii '80. CG-ul e folosit in exces, dar sunt nijte scene f faine.. Povestea e putin (mai mult) cam incalcita si expliktia d final mi s'a parut puerila.. dar deh. Coloana sonora e super faina... Per total e un film, kre mere vazut intr'o vineri seara dak vreti actiune non-stop... Just don't forget your popcorn.

Mai curand de 3 Iron, voi vedea Marebito, un horror japonez. Am ales filmul asta dintr'un motiv f simplu; Ju-On e singurul horror jap kre m'a tinut in tensiune cat de cat, iar Marebito e facut d acelasi regizor.. Dupa dezamagirea numita A Tale of 2 Sisters (o drama perfecta din toate pdv dealtfel, dar un horror de nota 4) noua mea speranta e Marebito.. keep your fingers crossed for me :P

In alta ordine de idei, sunt curios kt d bine or sa 'presteze' remake-urile dupa Oldboy si My Sassy Girl, ambele planuite pt anul asta. Io unul sunt sceptic.. but who knows?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 27 2006, 11:05 PM
Post #73


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Eu am terminat de vazut Densha Otoko , o serie de 11 episoade ce prezinta o alta varianta a povestii "Frumoasa si bestia", mai exact povestea de dragoste dintre un otaku si o fata obisnuita si foarte frumoasa :lol:
Mi-a placut foarte mult, e super funny, are o distributie buna si un soundtrack foarte frumos, desi intr-unul din episoadele dinspre final apare si Dragostea din Tei :huh:


Seria a nascut si un anime, Getsumen Usagi Heiki Mina OVA care va aparea probabil anul asta, mai incolo.

(IMG:http://www.dive.as.ro/pics/densha.gif)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Feb 4 2006, 07:40 PM
Post #74


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



No, am vazut si Marebito acum cateva zile..

In primul rand tre' sa specific k nici filmul asta nu e horror.. K o paranteza, crek o sa ajunga slogan: 'nu e horror'.. dupa A Tale of 2 Sis si acum Marebito, knd o sa mai aud d horror asiatic o sa'mi vina in minte 'nu e horror' :D
Anyway, revenind la Marebito pot sa spun k e un film ciudat...tare, ciudat. Conceptul e unul ciudat. Nu ciudat in sesnul k ar fi greu de inteles; ciudat in sensul k filmul urmeaza nijte reguli ciudate, intr'o lume (lumea eroului principal) ciudata, desi bazata pe japonia moderna..
Pe scurt povestea e despre un cameraman freelance, kre in timpul liber e un fel d voyeur si filmeaza for his viewing pleasure all kinds of things.. Intr'o zi filmeaza o sinucidere intr'o statie d metrou.. Tipul kre s'a sinucis a ales un mod ciudat (iar cuvantul asta:P ) si anume s'a omorat infigandu'si un cutit in oki. Cameramanul nostru ii vede expresia ingrozita d pe fata si presupune k asta s'a sinucis astfel pt a nu mai vedea din nou ceea c l'a ingrozit asa d mult inkt sa s sinucida. De aici se najte o dorinta in cameraman de a vedea ceea c l'a speriat asa rau p tipul kre s'a sinucis si tot ceea c se va intampla in film (si kre veti intelege la final) va folosi drept catalizator dorinta nebuna a astuia. Pare interesant, si kiar este intr'o anumita masura, insa depinde kre sunt asteptarile voastre legate d film. Io am vrut sa fiu speriat.. si tot mi'a placut kiar dak a esuat in a ma speria.

Filmul e regizat de cel care a facut seria Ju-On, si k o mentiune, am reusit sa aflu despre film k a fo filmat in doar 8 zile, si anume in cele 8 zile dintre filmarea Ju-on si Ju-on 2: The Curse. Pt un film filmat in doar 8 zile, este f bun din toate pctele d vedere. Takashi Shimizu este probabil la fel de popular in industria horror japoneza k si Takeshi Miike, and my money would be on him.. acum am auzit ceva de un Ju-On: The Grudge 3 (adik un fel d al 5'lea film din serie).. hope, it'll be good.

Am zis!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 5 2006, 07:40 PM
Post #75


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



am vazut recent Makai Tensho...nu stiam ca au facut live action dupa Ninja Resurection...heh...mi s-a parut dragut si ce mi s-a parut interesant ca nu s-a exagerat la capitolul efecte speciale...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 6 2006, 11:01 AM
Post #76


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Avand in vedere ca nu exista si un topic pt seriale asiatice, am sa postez aici. Am inceput sa ma uit la Goong - Palace si Devil beside You. Din cate am inteles sunt noi. Sunt ecranizari dupa manga Goong si manga Akuma de Sorou.

DbY este aproape exact ca in manga. Spectatorul intalneste toate fazele comice de acolo (pers care se ridica brusc in picioare si vb singura; pers caruia ii cade fata pe masa etc), dar mi se pare ca se exagereaza cu ele. Deja depaseste comicul, spre penibil. Iar coloana sonora mi se pare destul de proasta (2-3 melodii care sunt reluate la nesfarsit).

Goong este mai interesant. Serialul surprinde prin tinutele vestimentare lucrate atent, intalnite si in manga. Actorii sunt cat se poate de credibili (si, uimitor, se pastreaza din manga faptul ca pers negative sunt mai frumoase decat cele pozitive). Povestea este cat se poate de fidela celei din manga.

Cele doua seriale tv sunt on-going si nu stiu ink nr exact de eps la nici unul. Plus ca subtitrarile la Goong apar mai greu si la intervale destul de mari dupa eps in sine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Mar 6 2006, 10:41 PM
Post #77


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Am vazut Ringu 0, ce dezamagire...:)) au incercat sa faca o drama comestibila care sa ne explice ce si cum si sa ne sensibilizeze...what the heck, sadako was ugly and bad, and that's all.....no more....( "no more" ca Morita din Honey and clover, cine a vazut stie :P ) ...nu ca n-as fi eu o fiinta sensibila :twisted: dar eu vroiam un film scary!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Mar 6 2006, 11:26 PM
Post #78


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



un super horror-duo care l-am vazut ar fi infection(kansen)&premonition(yogen).
kansen vine cu o atmosfera de spital parasit unde se vor intampla lucruri groaznice.. lol
oricum merita vazut.
ar mai fi de vazut kaidan shin mimibukuro(dupa care s-a facut si joc pe psp). this one also scary.
in rest va mai recomand all about lily chou chou, love letter si april story(if u're in mood for love)
in general pot spune ca am vazut cam toate genurile de j-movies. horror,thriller,romance,drama,sf,comedie,politist,istoric(astea sunt really funny.. mai ales samuraii de mana a treia cu "armuri" din papura :) ), si filmele ciudate(care nu pot fi incadrate intr-un singur stil). cel mai ciudat film care l-am vazut a fost izo(chiar mai ciudat decat visitor q, pe care unii il cred pervers rau..).

in japonia este o adevarata industrie de cinematografie si productie de filme. preconizez ca in scurt timp, cinema-ul din asia va lua locul(binemeritat) cinema-ului american.

ultima co-productie(jap-kor-chn!!)este the promise aka wu ji. cica merita vazut.( eu o sa ma uit)
ps: memoirs of a geisha a luat 3 oscar-uri!!! poah! incredibil! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rzr999
post Mar 8 2006, 01:37 AM
Post #79


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-March 06
From: Cluj
Member No.: 2.236
Points: 241
Gender:



Cred ca incep cu noutatile prima data.
Theme-ul de la Densha Otoko provine dintr-o serie de animatii de la Daikon (films) animation, anii `60 ?
Zeri: ai vazut si filmul densha otoko ?

Cat despre Kim ki duk, da e chiar ceva fata de ceilalti regizori, dar trebuie sa stiti ca nu a facut niciodata scoala de regizor :)
Ce nu am vazut de la el e Samaria. Mai are un film, Real Fiction, care a fost inregistrat fara rerulari :)

Si chinezi sunt regizori buni, wong kar wai de exemplu. (Eros,2046,Chungking Express, etc)

Chiar, voi vorbeati de asian cinema, de aceea nu am inceput cu japonia.
www.midnighteye.com are o droaie de chestii faine. Precum si ceva interviuri foarte ciudate, dati pe la sfarsit, despre early-age sex cinema, si censorship.

Si Japonezii au maestrii lor
Beat Kitano, cu ticul lui, tokyo eyes, kikujiro, si ce ati mai zis voi..
Despre Takashi Miike nici nu mai zic. Nu stiu cati au inteles de fapt Ichi the killer, poate e prea mult pentru euroean cinema. Gozu, etc
Nagisa Oshima, Gohatto, etc
Akihiro Higuchi, Uzumaki
Chiar si Mamoru Oshii o tine bine :)

Cred ca gata, ma duc sa-mi fac un intro pe forumul de introduceri :)

Cum pot sa-mi vad exact posturile mele ? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Mar 8 2006, 12:33 PM
Post #80


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Din pacate nu am filmul de la Densha Otoko, dar trebuie sa fac eu rost de el pe viitor :) . Posturile poti sa le vezi daca dai click pe nickul tau, aici in stanga, si apoi pe Find member's posts.

Recent am vazut Shinobi, un film japonez care am inteles ca a fost facut dupa un manga, sau un joc, nu mai stiu exact. Oricum, e realizat foarte bine din punct de vedere al efectelor...chiar mi-a placut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th May 2024 - 08:04 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |