Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

12 Pages « < 9 10 11 12 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Desene animate


Ryo
post Nov 7 2005, 11:12 PM
Post #201


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: 6-November 05
Member No.: 1.920
Points: 49
Gender:



Super toon PoDW, la fel de bun a fost si Swat Kats, primul real action "anime" pe care l-am vazut,btw guys vedeti Simpsons si South Park sunt ongoing toons, merita 100% vazute.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elf_kid
post Dec 16 2005, 04:54 PM
Post #202


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: timisoara
Member No.: 399
Points: 72
Gender:



Duminica trecuta venind de la un party pe la 8 dimineatza am dat pe pro tv si am obs ca au inceput sa dea continuarea la x men evolution si e pe engleza!:D asteptam continuarea aia de vreo 2 ani ,so uitativa ca merita :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

just girl
post Nov 9 2006, 08:16 PM
Post #203


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 8-November 06
From: Titikaka
Member No.: 3.247
Points: -17
Gender:



pai CN da..e mistho dar totusi park e cam depassir..adik episoade noi..din an in paste deci....ce sa mai spun imi placea batman(ala vechi)....dexter..samurai jack..si cam atat in rest is demodate de acum.......totusi :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Nov 9 2006, 09:23 PM
Post #204


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Hmm, intr-adevar, nu prea se gasesc din cele noi care sa si merite... ce-i nou si mi s-a parut ca merita e Ultimate Avengers 1&2, filme de animatie cu diverse personaje marvel (hulk si de-alea) dupa benzile cu acelasi nume.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shayera Hol
post Nov 11 2006, 11:55 PM
Post #205


Incepator
**

Group: Members
Posts: 21
Joined: 11-November 06
From: Thanagar
Member No.: 3.259
Points: 14
Gender:



Mie imi place Justice League Unlimited, Spider-man (nu cel Unlimited), Viata cu Louie (din cand in cand, adik km vre o data pe luna, si nici atunci) acum ma uit la episoadele noi din WITCH, dar peste o luna o sa renunt la ele...si cam atat pentru ca prefer animeurile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hamster
post Nov 15 2006, 04:03 PM
Post #206


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 78
Joined: 31-October 06
From: Cluj Napoca
Member No.: 3.211
Points: 28
Gender:



Mi-au placut, si-mi mai plac, : Johnny Bravo, Dexter's Laboratory, The Mask, Freakazoid (nu mai stiu exact cum se numeste) , all Loney Toons, Samurai Jack, Sponge Bob Square Pants etc. Cam atat mi-am amintit care sa-mi fi placut/placa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHand
post Nov 24 2006, 01:12 AM
Post #207


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:



Eu inca ma mai uit dimineata pe la 4-5 cand ma culc cu ochii rosii de la prea mult L2 la Cow and Chicken... E ceva la seria asta care ma fascineaza... Prostia debordanta poate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hamster
post Nov 24 2006, 11:54 AM
Post #208


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 78
Joined: 31-October 06
From: Cluj Napoca
Member No.: 3.211
Points: 28
Gender:



Yep, am stiut ca am uitat de ceva ^^. Cow and Chicken si 2 Stupid Dogs mi-au mai placut foarte mult (acuma doar pe calculator ma mai uit , dar rar) deoarece Vaca si Puiul nu suna bine ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Nov 24 2006, 10:23 PM
Post #209


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



Yup. M-am uitat si eu la cam toate, dar azi urmaresc doar Avatar: The Last Airbender, de pe Nickelodeon. Desi in ultima vreme au tot luat pauze. >.>

Ma mir ca nu l-a pomenit nimeni pana acum. Creatorii au si vorbit de influentele anime (Miyazaki FTW! XD).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Nov 25 2006, 04:44 PM
Post #210


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Apropo de el, chiar eram curios... mi s-a parut prea copilaros si nu l-am luat, dar daca l-ai vazut dai si o parere mai informata?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lylu
post Nov 25 2006, 05:43 PM
Post #211


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 222
Joined: 1-November 06
Member No.: 3.212
Points: 1.354
Gender:



QUOTE
Yup. M-am uitat si eu la cam toate, dar azi urmaresc doar Avatar: The Last Airbender, de pe Nickelodeon. Desi in ultima vreme au tot luat pauze. >.>


u cate ep ai?eu am toate ep din primul sezon si 16 ep din al doilea si sincer habar nu am de unde sa fac rost de restul asa k,deocamdata n-o sa incep sa-l vizionez
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Nov 25 2006, 08:23 PM
Post #212


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



Avatar e ongoing. Au iesit 18 episode din sezonul 2. Pe 1 decembrie vor fi difuzate episoadele 19 si 20 impreuna, ca season finale. Sezonul 3 e anuntat in ianuarie 2007. Woo hoo!

Comentarii pt Trickster:

Da, Avatar este copilaros, dar in masura in care este copilaros un shonen. Anumite aspecte sunt clar potrivite audientei, desi nu deranjeaza. Ceva mai tarziu apar elemente de romance, dar doar pe fundal.

Exista si aspecte foarte serioase. Pe fundal se desfasoara un razboi. Aang are o responsabilitate imensa si tot ceea ce se intampla in serial este parte a misiunii pe care o are. Nu este eroul shonen tipic, modelul pentru el este cel putin partial Dalai Lama: ales dupa procedura respectiva ca reincarnarea unui Avatar, crescut in templu, de calugari (a caror inspiratie trebuie sa fie Shaolin).

Oprirea razboiului nu inseamna "I will become t3h best and kick ass with my friends", ci implica aspecte diplomatice si politice. Si nu toata lumea e dispusa sa il ajute pe Aang, chit ca e Avatarul si vrea sa opreasca razboiul si, ce mai, e "the good guy". Nici chiar diferitii reprezentanti ai Earth Kingdom, tot ce se mai opune expansiunii Fire Nation, nu se dau peste cap sa il ajute, ci isi vad intai propriile interese. Pe cand incepuse sa ma plictiseasca un pic, in sezonul 2, au aparut episodele in care vedem ca ceea ce se opune imperiului militarist nu este nici pe departe oaza de pace si prosperitate care parea (*) si a devenit iar interesant.

Caracterizarea e uneori tipica seriilor de acest gen si deci usor superficiala, dar exista cateva personaje care dau lectii anime-urilor shonen.

Realizarea in sine e superba.

Actiunea e foarte reusita, cu 4 stiluri inspirate fiecare dintr-un stil chinezesc (inclusiv 2 stiluri interne. wooo hoo!) si producatorii au un consultant care a pus echipa sa invete ceva miscari ca sa poata sa le reproduca mai bine.

Partea culturala e bina facuta, cu diferite civilizatii inspirate din realitate si din "filosofie orientala" (cam pretentioasa exprimare, dar exista elemente si ce e, e ok). Totul pare down to earth, nimic fantasy.


Spoilers:

Capitala Earth Kingdom, orasul care nu a fost niciodata cucerit, locul cel mai sigur de pe planeta si alea alea este in realitate condus de o politie politica ce il manipuleaza pe rege (care nu a iesit niciodata din palat) si promoveaza o stratificare extrem de dura, brainwashing pentru a mentine ordinea si ascunderea realitatii razboiului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lylu
post Nov 25 2006, 10:14 PM
Post #213


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 222
Joined: 1-November 06
Member No.: 3.212
Points: 1.354
Gender:



10x for the info :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Nov 25 2006, 10:20 PM
Post #214


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Yup, 10x. Ma cam ferisem de eternele clisee cu cele 4 elemente si the chosen one, dar daca are originalitate si prezentare buna is interesat :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Nov 25 2006, 10:39 PM
Post #215


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



Nici mie nu imi suna prea bine premisa, dar cand am vazut efortul depus, I gave it a shot. Elementele nu sunt doar o modalitate de a face mai kool caftelile.

In primul rand ca nu toata lumea poate manipula elementele, totusi fiecare face parte dintr-una din natiuni. Nu e vorba de ceva rigid, de 4 tari si gata. De exemplu desi exista Earth Kingdom, exista si o civilizatie in desert, complet diferita. Si desi exista Water Nation la poli (din care fac parte personajele principale), civilizatie bazata pe cea inuita, exista si "swamp people".

In al doilea rand, nu e vorba doar despre "Fire PUNCH!" :lol: Vezi bending folosit mult in afara luptelor, e integrat in viata cotidiana.
Unul din personajele principale e oarba si earthbender si vede orice atinge pamantul, prin vibratii, ca un sonar. E singurul personaj de pana acum care foloseste un stil martial diferit de cel asociat in mod normal elementului. Dar si asta makes sense pentru ca ea are nevoie sa pastreze cat mai mult contactul cu pamantul.

Pentru o serie pentru copii exista o gramada de intrebari care se pun despre "how does that work?" E interesant de vazut cand apare ceva nou ca se leaga totusi, e coerent. Firebending, singurul/a(?) care nu are nevoie de prezenta externa a elementului (using inner fire) poate, la un anume nivel, sa provina dintr-un calm rece si sa se exteriorizeze ca si lightning (very cool to see). (Exista fanfiction care inventeaza noi tipuri de bending care nu respecta logica. Hilar :lol: .)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Dec 8 2006, 11:11 PM
Post #216


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Ma mai uit si yo din knd in cand la desene non-anime, dar trebuie sa recunosc ca ma plictisesc f.repede, uneori :( (Nu dau imp. dekt la grafik si la povestire- uneori), la vechiul Toonami ma uitam de obicei (Samurai Jack, B.-man of the future, X-men Evolution s.a.), in rest un pic seara pe jetix- dak nu-s animeuri bune pe ACTION+, la Dexter- care mi-a plkt f.tare cand eram mai mic ;) , JonY Bravo B) - a fost f.amuzant cand s-au lansat prin '99-'01 prmele serii, dar cu timpul si-a pierdut farmecul <_< ; Ed, Edd & Eddy si, in general astea mai old... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crina
post Dec 13 2006, 01:00 AM
Post #217


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 13-December 06
Member No.: 3.433
Points: 62
Gender:



Pe vremuri ma uitam la Dexter si cam atat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Jan 27 2007, 10:07 AM
Post #218


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Mie imi place Scooby Doo . Chiar a fost un desen care ma ajutat mult si care a fost ceva care nu am ratat. Alte desene care mi au placut : Dexter , X Men , The Life whit Louie, ect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Jan 30 2007, 03:21 PM
Post #219


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



Pentru cei interesati Aici puteti descarca http episoade din Swat Kats cu o calitate buna .Enjoy
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 4 2007, 05:57 PM
Post #220


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



M-am uitat si eu la Avatar, si... a fost o surpriza mai mare decat ma asteptam. Stiam ca o sa-mi placa, dar nu am stiut ca o sa ma prinda asa de tare... imi plac la nebunie personajele (Iroh si Zuko fac o pereche de toate zilele), povestea, lumea in care se petrece, dar si umorul (Sakka ruls). De multa vreme nu m-am mai uitat la un desen (fie el si anime) cu asa interes, si de-abia astept sezonul 3...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

12 Pages « < 9 10 11 12 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 12:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |