Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fruits Basket
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Romantic Anime > Fruits Basket
Pages: 1, 2
Kumiko
L-am vazut si eu de curand si pot spune ca este un anime care mi-a mers la suflet...superb, si toate cuvintele de lauda pt el...este f. bine inchegat si toate personajele isi au locul lor, are o caldura aparte, pur si simplu te patrunde, te relaxeaza, a fost o placere sa-l urmaresc si cred ca ma voi mai uita la el inca o data atunci cand timpul imi va permite... Cat despre Akito...really Kisa...nu-mi vine sa cred...adica blink.gif blink.gif he is a she ...va trebui sa iau si eu manga neaparat...
Alinna
Este unul dintre anime-urile mele favorite si contrar majoritatii eu nu as dori o continuare ..e superb asa cum e si..in plus - mai mult ca sigur -ca Tohru ar ramane cu Yuki or favoritul meu e Kyo..ceea ce..nu m-ar bucura prea mult...
Spre marea mea surprindere imi place Tohru, desi din .."principiu" tongue.gif nu suport personajele perfecte (gen Aoi- Ai yori Aoshi), dar Tohru e diferita,ea nu e perfecta.. ci a fost invatzata de mama ei sa-i iubeasca si sa-i inteleaga pe cei din jur...
Nu citesc manga asa ca faptul ca Akito e ...fata e inca o noutate pentru bine ( smile.gif trebuie sa ma laud am downloadat Angel Sanctuary manga si daca o sa-mi placa o sa incep sa citesc si eu manga - in general in manga se pare ca apar mai multe detalii decat in anime) ...
Pe langa Tohru m-a surprins Mojimi ( e ca un Tohru mic si de alt sex biggrin.gif el este mereu cu zambetul pe buze si inzelegator ... am ramas surprinsa - ok -ok -am ramas cu gura cascata si lacrimile siroind - in episodul despre mama lui Mojimi...oauu)
E un anime care m-a lasta speachless si care m-a facut sa ma simt ...egoista fata de persoanele din jur...
lia


Anime-ul ar trebui sa continue logic linia trasata in manga, iar in manga tohru se indragosteste de kyo, iar yuki de altcineva. Iti recomand sa citesti manga, personajele prind din ce in ce mai multa culoare si e o adevarata placere sa le vezi evoluand, devenind constiente de sentimentele lor, invatand. Povestea devine mult mai logica si legenda despre juunishi prinde contur.
Kisa
@ Alinna: Iepurashul se numeste Momiji. tongue.gif
Si este si unul dintre preferatzii mei. Ca sa nu mai zic ca mi-au dat si mie lacrimile putin la toata treaba cu mama lui. Mi-a placut ca i-au creat o personalitate f matura care il ajuta sa treaca peste repulsia simtita de mama lui pt el si peste faptul ca aceasta a preferat sa-l uite decat sa-l mai vada si sa aiba grija de el (contrar ceea ce ar trebui sa faca o mama).
Alinna
*blushes*
@Kisa tongue.gif am un stil aparte de a tasta literele in alta ordine T_T dar la faza asta m-am autodepasit complet ...pana acum nu am reusit sa scriu silabe inversate
*bows*
sorry for the mistake and for spam too


@lia sunt ferm convinsa sa citesc si manga, dar am auzit ca nu este terminata asa ca..o sa astept sa fie "gata" si atunci ma voi apuca de ea...

So..daca ar fi vorba de o continuare care sa urmeze ideea din manga (ce sa fac..fixatia mea Tohru-Kyo ) as ingrosa randurile doritorilor de continuare...
seandreea
QUOTE(Alinna @ Apr 1 2006, 03:47 AM)
*blushes*
@Kisa tongue.gif am un stil aparte de a tasta literele in alta ordine T_T dar la faza asta m-am autodepasit complet ...pana acum nu am reusit sa scriu silabe inversate
*bows*
sorry for the mistake and for spam too
@lia sunt ferm convinsa sa citesc si manga, dar am auzit ca nu este terminata asa ca..o sa astept sa fie "gata" si atunci ma voi apuca de ea...

So..daca ar fi vorba de o continuare care sa urmeze ideea din manga (ce sa fac..fixatia mea Tohru-Kyo ) as ingrosa randurile doritorilor de continuare...
*



Nu pot sa zic ca nu-mi place anime-ul dar nu se compara cu manga. parerea mea faci o mare greseala sa astepti atata. Au fost scrise deja 124 de capitole... pana le citesti tu se publica si restul. In momentul in care ai citit manga n-o sa-ti ma doresti neaparat o continuare (care de altfel ma indoiesc ca o sa vina)
caroline
Mi-a placut mult Fruits Basket. Am vazut toate episoadele intr-o zi, de fapt m-a apucat si noaptea. Ca la unele m-am uitat de doua ori.
Imi place mult de Thoru. E o persoana puternica si curajoasa. Chiar daca e trista si sufera, e intotdeauna cu zambetul pe buze in fata celorlalti, ca nu cumva sa isi faca griji pentru ea, ca au oricum destule. Mi-a placut episodul cu Anul Nou, cand Yuki, Kyo si Shigure trebuiau sa se duca la casa familiei Sohma la petrecere, dar Yuki si Kyo se intorc acasa la Thoru si o gasesc plangand, dar o invelesc prin prezenta lor. Ar fi fost atat de trist sa fie singura de sarbatori...
Pentru varsta lor, Thoru si Momiji sunt surprinzator de intelepti, maturi. Nu stiu daca exista asemenea persoane in realitate.Iar episodul in care Momiji ii povesteste lui Thoru despre mama lui, e chiar foarte trist.
Despre Akito nu prea stiu ce sa scriu. Sa stii ca nu vei trai prea mult, e greu.Dar ar trebui sa te bucuri de viata, atat cat e ea si nu sa ti-o amarasti si sa ii indepartezi pe toti. Ajungi sa te salbaticesti.
Nu mi-ar placea o continuare a seriei, mi-a placut finalul. Nu as putea spune ca mi-as dori ca Thoru sa ramana cu Yuki sau cu Kyo. Sa nu ramana cu nici unul. Sa isi gaseasca fiecare propriul drum. Bineinteles, sa ramana in continuare apropiati.
Thoru le-a dat tuturor forta de a merge inainte si de a-si accepta destinul.In felul asta, i-a fost si ei mai usor sa treaca peste durerea pierderii mamei ei.Mi-a placut mult si episodul cand ea se muta din casa lui Shigure in casa rudelor si a bunicului, dar pana la urma vin Yuki si Kyo sa o ia. Si cum in final, l-a acceptat pe Kyo asa cum e el in realitate.Ii aprecia caracterul, felul lui de a fi, nu felul cum arata si asta e mare lucru.
Toate sunt bine cand se termina cu bine.
Kagome-chan
Hmm...Fruits Basket...this is on 2nd place in my heart ! biggrin.gif Primul inca ramane dedicat lui SP. tongue.gif
Foarte bun anime-ul si as vrea sa citesc in continuare manga-ul. In anime este punctata o tema sensibila, mai ales in ultimile doua episoade.
Lucrul care m-a frapat a fost trecerea de la comic la dezvaluirea unui secret groaznic in ep 25-26. Niciodata nu am ras cu lacrimi si am plans intr-un final la un singur anime. laugh.gif
Mi-as dori sa existe o continuare, pentru ca merita.
Kyo este personajul meu nb 1 din serie.^^ Ma bucur ca inainte de a vedea anime-ul, mai precis sfarsitul nu am citit vreun review cu spoiler care sa-mi strice suspansul in care ma aflam pe la miezul noptii cand terminam seria.^^
Imi pare rau ca in anime sunt prezentati foarte putini membrii din familia Sohma. sad.gif

Final conclusion : Mai vreau sa-l vad!Inca o data si inca o data ! laugh.gif
caroline
M-am linistit sa citesc ca Fruits Basket mai da dependenta si altora, Kagome-chan. tongue.gif
Manga mi-a placut foarte mult si inca nu s-a terminat. Astept cu nerabdare sa vad sfarsitul.
Cat despre o continuarea anime, mi-o doresc si eu foarte mult, desi ma indoiesc ca se va face vreodata. sad.gif
sweetkagome
si mie mi-a placut foarte mult fruits basket desi la inceput nu am inteles de ce fruis basket (ma refer la titlu) dar miam dat seama pe parcurs.si eu cred ca e mai mult drama si comedie decat romantic.oricum este super si mi-a placut la nebunie, chiar mi s-ar parea interesant sa existe si o continuare.
fire_girl
Fruits Basket mi-a placut la nebunie, e super amuzant , eu una am ras cu lacrimi la unele faze. Pana acum am vazut seria de doua ori si vreau sa citesc si manga-ul. Desigur m-a impresionat si partea lui dramatica, sensibila pe care nu o gasesti numai in anumite episoade ci pe tot ansamblul animeului. Personajul meu preferat e Kyo, dar imi place si Haru (caracterul lui si cum arata, nu animalul in care se transforma).
trust_no_more
Aseara am terminat si eu de vazut seria "Fruits Basket". Nu as incadra-o la romantic anime, a fost mai mult o fantasy-drama.
Tohru mi-a placut mult, imi aduce aminte de Sailor Moon, asa ca personalitate, optimism, incredere si o naivitate in senul bun. Coloana sonora in limba engleza e foarte foarte touching asa, loved it!
Kyo si Yuki=stupid cat and damn rat! Cred ca ei reprezinta partea umoristica in serial.
Mi-a placut mult episodul cand plecase Tohru la bunicul ei, si au venit Yuki si Kyo sa o ia "acasa". rolleyes.gif
In rest, un anime dragut, fara intriga, fara suspans, un fir epic usor de urmarit, relaxant, as zice.
Noi chi
Si eu am vazut Fruits basket si mi se pare destul de linistita seria.Mie imi place de atitudinea lui Kyo funny dar si fazele cand se cearta cu Yuki dar in rest Thoru e o fata tare linistita si are grija de toate inclusiv de cei din casa....oricum in orice caz un animeu bun eu asi zice ca are un pic din toate laugh.gif
Potteritza
Fruits Basket mi-a placut foarte mult....ca anime mai putin, mai mult ca manga...Povestea e cat se poate de interesanta...Evolutia personajelor captivanta...Daca la inceput inocenta predomina, mai tarziu, secrete( murdare sau nu) apar la lumina.... My favourite manga happy.gif (until now).
Oscar
user posted imageuser posted imageM-am uitat pe aici shi astfel nu am vazut nici un topic despre Fruits Basket( Si sper sa nu fi gresit ,neobservand un alt topic) ,si asa m-am gandit ca fiind un anime atat de sweet,eu avand toate ep mi-a placut foarte mult si totusi asa vrea sa vad si parerile voastre poate !
Fruits Basket este un anime japonez:
*Demographic :Shojo
*Genre :Romance, Drama, Comedy
* Authored by Natsuki Takaya
*No. of episodes 26
*No. of volumes 23

Story:
Istoria incepe mai tarziu cand Tōru Honda, o eleva de liceu si-a pierdut-o pe mama sa intr-un accident .Ea s-a dus sa locuiasca la bunicul ei insa ptr ca apartamentul era in constructii bunicul s-a ,multat la un prieten ,iar ea ptr a nu deranja s-a hotarat sa se mute singura ,insa neavand unde sa locuiasaca s-a dus sa stea intr-un cort pe un teren ..... care nestiind apartinea familiei Sohma.Tohru se intretinea cu un servici temporar ,si astepta sa il ajute pe bunicul ei. Dupa ceva timp in care da din greseala peste casa Sohma ,Tohru cade in febra unde este gasita in cortul ei de catre Yuki Sohma (printul scolii) & Shigure Sohma,si astfel este dusa la casa lor unde este rugata sa ramana de catre Shigure ptr " Un pic de ajutor gospodaresc ", asa intre timp ea descopera si secretul familiei " Familia este " afectata"de catre blestemul jūnishi .......si de aici in continoare mii de peripetii se intampla pe baza acestui blestem, unde ,insa totul este salvat de catre Tohru Honda,etc.

~(sunt sigura ca explicatia nu a fost buna,era f tarziu &eram obosita ) ,dar sper ca cei ce vor face raspunde sa stie anme-ul Cu adevarat Sorry sad.gif )

Totusi mie mi-a placut foarte mult desenul ,atat de dulce , sensibil,dar in acelasi timp foarte comic! Astfel astept parerile voastre si inca odata sorry ptr. prezentare ! Multumesc ,astept raspunsurile si comentarile voastre!Bye smile.gif
user posted imageuser posted image
Vebby
QUOTE
M-am uitat pe aici shi astfel nu am vazut nici un topic despre Fruits Basket( Si sper sa nu fi gresit ,neobservand un alt topic)

Eu zic ca mai util decat uitatul este folosirea butonului de Search in All Forums care se afla situat in coltul cel mai de sus din dreapta al ecranului tongue.gif

We all like Furuba, are si subforum numa pt ea... check it, e interesant happy.gif
haruhichan
biggrin.gif i love furuba
Kisa
QUOTE(haruhichan @ Aug 22 2007, 03:01 PM)
biggrin.gif i love furuba
*



Majoritatea persoanelor "love furuba", dar intrebarea incuietoare ar fi "de ce?". Astfel se evita spam-ul si post-urile de 3 cuvinte si un smilie.
Asa ca... vrei sa ne spui si de ce iti place Fruits Basket? smile.gif
haruhichan
biggrin.gif of course. unsure.gif by the way, u people are tough, omul tre sa se justifice pentru toate.
so, here it goes.i love furuba pentru ca:

1.Are dupa parerea mea cea mai reusita relatie pe care am vazut-o pana acum intr-un anime, reklatia de intelegere for lack of a better word, dintre yuki, tohru si kyo

2.Este singurul anime la care am putut sa ma uit si in varanta dubbed in engleza fara sa imi copar urechile

3.Personajele chiar se maturizeaza fara sa se shimbe in mod radical.reusesc sa se accepte unele pe celelalte.Compexitatea lor

4.desi tohru nu este personajul meu feminin preferat, imi palce ca faptul ca are un fel de putere interioara care reuseste sa-i atinga pe cei din jur

5.e amuzant si in acelasi timp heartbreaking

6.are un final fantastic, desi multa lume nu il apreciaza. Este exact mimentul in care totul isis gaseste un anumit echilibru

7.felul in care arata shigure la costum in episodul 2 tongue.gif

8.openingul si din japoneza si din engleza

9.felul in care sta kyo pe acoperis cu mainile sub cap

10.felul in care yuki sta picior peste picior cu mana la gura in gradina cu legume

11.episodul de anul nou,

12.faptul ca ploaia e un personaj in sine


huh.gif i love furuba biggrin.gif

9.
yukinon
si eu ador "triunghiul" lor si faptul ca finalul in anime il pastreaza , desi dupa ce lam vazut am dat iama prin tot netu sa vad ce sentampla cu kyo in manga biggrin.gif
haruhichan
By the way, am inceput sa ma uit la furuba again si e incredibil ca it still touches me. unsure.gif Prima data l-am vazut acu vreo 4 luni
Daianara
Dupa o gramada de amanari am inceput sa urmaresc si eu Fruits Basket. N-am vazut foarte mult, doar vreo 3 episoade pana acum, insa m-a prins. Am ras cu lacrimi cand i-am vazut pe toti transformati in animalute, fiecare cu o alta expresie pe fata. laugh.gif Iar Kyo e asa de dragut cum se zburleste si ii apar urechi pe cap si cand e "in human form". Ca sa nu mai zic de Yuki, cand s-a transformat in soarece la scoala iar Tohru il intreba daca mai pot fi prieteni. Cum ii luceau ochisorii. So very moving! happy.gif
Potteritza
QUOTE(haruhichan @ Aug 23 2007, 04:07 PM)
2.Este singurul anime la care am putut sa ma uit si in varanta dubbed in engleza fara sa imi copar urechile

Idem wink.gif
QUOTE(haruhichan @ Aug 23 2007, 04:07 PM)
5.e amuzant si in acelasi timp heartbreaking.

Cat se poate de adevarat. As spune eu ceva, dar poate o „spoileresc” pe Daianara.
QUOTE(haruhichan @ Aug 23 2007, 04:07 PM)
6.Are un final fantastic, desi multa lume nu il apreciaza. Este exact momentul in care totul isi gaseste un anumit echilibru

Pe de o parte sunt de acord, pe de alta nu.
Nu sunt cu totul de acord ca Yuki avea ce cauta la sfarsit. Se presupune ca era vorba de momentul Tohru&Kyo, nu? Cat de placut, imi place faptul ca lui Tohru i-a luat mai mult timp pana sa mearga dupa Kyo decat in manga. Suna ciudat, dar asa e. Oricat de mult ti-ar place de cineva, nu cred ca poate fi prea usor sa afli un secret mare si neplacut despre acea persoana. Eu consider ca ai nevoie de timp pentru reflectie, si eventual, un sfat sau indicatie.
My opinion.
QUOTE(haruhichan @ Aug 23 2007, 04:07 PM)
7.felul in care arata shigure la costum in episodul 2 tongue.gif

Bestial personajul asta. * drolls*
QUOTE(haruhichan @ Aug 23 2007, 04:07 PM)
8.openingul si din japoneza si din engleza

Da, imi plac amandoua si mie; printre putinele cazuri.
QUOTE(haruhichan @ Aug 23 2007, 04:07 PM)
9.felul in care sta kyo pe acoperis cu mainile sub cap

De-ar fi numai asta, ar fi bine… Dar sunt o multime de chestii adorabile la Kyo…

@yukinon : Si eu am avut acelasi instinct. biggrin.gif Dar m-am stapanit cat de cat tongue.gif
@ Daianara : Inceputul ca inceputul, dar in continuare e super ^ _ ^ ( oricum, tot manga e mai buna ) Sa continul sa-l vezi si dupa sa ne spui si noua ce crezi ^ _ ^

PS: Sunt curioasa daca va citi cineva tot postul meu laugh.gif
Daianara
Done. Nice show, no comment there. Insa parca ma asteptam la mai mult. Finalul pica asa dintr-o data, nu vezi cum toate firele tesute de-a lungul a 26 de episoade se aduna pentru a-ti arata imaginea de ansamblu. Deja trecusem de episodul 20 si inca se mai prezentau personaje secundare pe care nu le mai vezi veci sau mai bagau inca un episod despre fetele din fan-clubul Yuki. Apoi, nu inteleg faza cu blestemul. Prin ridicarea acestuia eu inteleg ca membrii familiei nu se mai transforma in animale cand ii imbratiseaza cineva de sex opus. Ori asta nu s-a intamplat. In plus, din cate am inteles, toti membrii familiei aveau asteptari de la Tohru sa ridice blestemul care plana asupra tuturor, insa, din nou, n-am vazut sa se intample asta. Also, toti aveau acea a 3-a forma sau numai Kyo? huh.gif
Cat despre prezenta lui Yuki in ultimul episod, nu mi se pare nepotrivita. Idea e ca toti sunt head over heels in love with Tohru asa ca mi se pare nerezonabil sa te astepti ca cineva sa stea de-o parte. smile.gif
PS: Sunt curioasa ce animal era Akito. Stiu ca se spunea ca el e "the core" insa avea si el o froma de animal sau nu?
Nagisa-chan
Dupa parerea mea anime-ul nu e atat de grozav pe cat pare in primele episoade. Primele episoade m-au facut sa cred ca atata Kyou cat si Mouse sunt indragostiti de Thoru. Mi-a placut tare mult de neko-guy dar animeul are o gramada de minusuri.
Mi se pare imposibil ca o fata de 16 ani sa schimbe o gramada de oameni care au trecut prin lucruri mai putin placute. Nu mi-a placut nici ca ea e genul de fata care le stie pe toate, care poate rezolva tot. Actiune nu prea exista, doar in ultimele episoade. Noroc cu punerea accentului pe emotii si pe sentimentele personajelor. Mie mi-a placut, dar nu am fost foarte impresionata de el.
Yuriko
Then you should try the manga! Comparativ cu animeul, e mult mai buna, plus are si un deznodamant. Also Thoru nu e chiar asa de inteleapta, ci doar incearca sa vad partea plina a paharului; she's stupidly optimistic (which is merely a facade). Am citit primul volum intr-o manga-kisa in franceza si primul lucru cand m-am intors in tara a fost sa o termin (bad decision, considering college&stuff laugh.gif )
Nu spun ca nu are faze cheesy uneori, e shoujo pana la urma, dar povestea per ansamblu e mult mai profunda decat pare. Iar fazele amuzante destind atmosfera care altfel ar deveni mult prea dramatica. A fost printre putinele anime-uri reversed-harem care mi-au placut. Kyou si Yuki chiar sunt indragostiti de Thoru si nu sunt singurii. Nu e neaparat chesti ca ea are puterea sa schimbe atatia oameni, ci mai mult ii "imblanzeste"; erau obisnuiti sa traiasca in lumea lor si sa nu aiba incredere in nimeni, ca apoi apara o persoana putin stupida si foarte optimista (aparent), care ar avea mai multe motive decat ei sa urasca viata si cu toate astea incearca sa zambeasca mereu.
Sfarsitul e picat din pom si iti da sentimentul ca trebuie sa existe o continuare (fapt care in 10 ani inca nu s-a implinit dry.gif ), dar, again, the manga fixes this issue.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.