Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lung metraj


victor
post Jan 25 2004, 11:36 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: --
Member No.: 149
Points: 2



In primul rand acest topic este dedicat acelora dintre noi care n-au timp, chef, rabdare, latime de banda sau mai stiu eu ce ca sa urmareasca un serial.

In consecinta, aici se fac recomandari de anime lung metraj, preferabil ceva de calitate sau macar ceva care sa exceleze la categoria lui.

Care ar fi diferenta fata de topicurile standard in care se discuta cate un film ? In primul rand aici nu prea se discuta(sper), se face doar o descriere rapida, un fel de "reader's digest".

Vreo restrictie - ce gen, cam in ce perioada sa fie produs? Absolut nici o restrictie. Doar filme de lung metraj care merita vizionate.

Cum adica "ceva care sa exceleze la categoria lui" : adica poate sa fie si un anime de bataie standard (bineinteles o sa fie avertizata lumea - daca e chiar porcarie macar sa fim avertizati) dar care eventual se aude beton pe un sistem de sunet de calitate,in 5.1 etc..poate merita vizionat, chiar daca nu exceleaza la poveste..si tot asa.

Pentru inceput imi permit sa recomand urmatorul film vazut : Lupin 3 - the castle of cagliostro. Clasica tema a lui Lupin, de data asta atinsa de bagheta magica a lui Miyazaki.Cine stie nu mai are nevoie de alte precizari.

Urmatorul pe care vreau sa-l vad : Millenium Actress. Cum de-l recomand, daca nu l-am vazut : are niste recenzii beton, o gramada de critici profesionisti n-au cum sa se insele, nu ?

Revin mai incolo, intre timp astept recomandari.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Jan 28 2004, 12:13 AM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Spring and Chaos - prezinta viata unui mare poet japonez al carui nume bineinteles ca l-am uitat. Poate fi usor catalogat drept o ciudatenie. Personajele sunt pisici, animatia trece de la o amestecatura de CG + traditional la un tip de animatie primitiv insa de efect ca apoi sa revina la normal, iar eroul povestirii viseaza cu ochii deschisi 90% din timp. Cuvintele nu ajung pentru a descrie acest anime, e pur si simplu traire, o calatorie de 57 de minute intr-o alta lume. Fermecator.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Jan 28 2004, 08:18 AM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



Learn to speak english
O comedie coreana sa spunem moderna. O tinara functionara e trimisa de catre colectivul unde lucreaza la un curs pentru invatarea limbii engleze. Asta pentru ca e cea mai tinara din colectiv si nimeni nu doreste sa invete engleza. Ciudat ce se intimpla ulterior cind se indragosteste de un coleg de curs, corean de sigur care e atras de profesoara de engleza, o tinara americanca. O serie de intimplari comice deriva din aceasta situatie. De sigur pina la sfirsitul filmului cei doi invata engleza cum inteleg eu japoneza, dar important e ca ai parte de 2 ore de comedie.
Nu am mai vazut de mult timp un film corean iar daca imi aduc eu bine aminte din copilarie astia stiau sa faca doar drame si filme de actiune. Se pare ca vremurile se mai schimba si la ei. Oricum vil recomand daca vreti sa va distrati putin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Jan 29 2004, 09:26 AM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



un film bun
Musa the Warrior (2001)
Genre..........: Drama / War
Korean
http://us.imdb.com/title/tt0275083
In 1375, China was in chaos between Yuan Dynasty and Ming Dynasty. Coryo (an ancient kingdom of Korea then) sent a delegation of many diplomats, soldiers and a silent slave (Woo-sung Jung) to make peace with the new Chinese government.
However, this delegation got charged as spies and sent in exile to a remote desert. On the way the group came across a Yuan troop, and the Coryo soldiers managed to survive the battle. They began the journey toward the faraway home country, where they met the Yuan troop again. When they found out the Yuan troop kidnapped a Ming princess (Ziyi Zhang), they decided to rescue her so that they could a ship to go home. Then the battle began...
E straniu faptul ca pentru mai multe regiuni filmul apare cu diferite minute. Asta pentru ca din film probabil sunt taiate citeva scene destul de macabre. Versiunea mea e cea Canadiana unde nu e taiat nimic din ea.
Care prindeti acest titlu uitativa ca merita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Apr 11 2004, 04:40 PM
Post #5


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Aici in Italia se prinde Italia Uno ;) Ce vreau sa spun este ca am vazut saptamana trecuta un film cu Lupin, iar saptamana asta inca unul (eu fiind fan inca de cand se mai prindea in Romania Italia Uno). Deci daca nu ati vazut, va recomand: Lupin 3 - Code name: Tarantula. Eu nu am mai vazut de mult si nici nu am timp in timpul saptamanii sa ma uit la tv (filmele le-am vazut duminica) dar sunt exact cum imi aminteam - funny si cu actiune surprinzatoare :) So have fun!

PS: Al naibii sa fiu daca nu prefer totusi variantele in engleza ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 2nd June 2024 - 08:10 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |