Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> otaku-magazine Nr 1, despre revista otacilor din romania


ruxi
post Oct 11 2006, 10:07 AM
Post #1


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



acest topic se vrea a fi pentru discutiile pro/contra in ceea ce priveste primul numar al revistei Otaku-magazine. inainte de toate, as vrea sa fac urmatorul anunt:

revista a iesit din tipografie si este disponibila pentru cumparare, la pretul de 15 RON/150 000 ROL. Pentru a fi mai simpla distribuirea, Andrei (aka Eyeobs) va veni maine (adica joi, 12.10.2006) seara la intalnirea de la TNB de la 7.30 cu mai multe exemplare din revista. deci doritorii sa se inarmeze cu infima suma care acopera pretul revistei si sa se prezinte pentru a primi exemplarul. Pentru restul lumii, revista e disponibila si pe mangashop.

revenind la revista in sine, aseara am citit-o si eu si pot sa spun ca am fost surprinsa in mod foarte placut. Calitatea e exceptionala, materialele sunt foarte bine alese. Nu voi vorbi despre mangaul Asrei din motive de subiectivitate, insa as vrea sa precizez ca ne cerem scuze pentru cele cateva greseli de tastare care s-au strecurat. stiu ca e inadmisibil, insa au fost anumiti factori care au impiedicat QC-ul (nu intru in detalii).

ce mi-a atras atentia: 2 materiale si anume
- ilustratia lui Mistik (oricum stilul lui imi place la nebunie) - absolut superba si de un rafinament cum mai rar am vazut intr-o chestie de gen
- scurtul bd al lui Inkamon (care nu se dezminte si, ca de obicei, ne incanta cu stilul ei). atat grafica, cat si ideea sunt de exceptie (nu cred ca gresesc facand aceasta afirmatie).

astea sunt doar cateva dintre punctele mele de vedere (la cald). va astept pe acest topic cu comentarii (de preferinta constructive). insa as vrea ca orice critica sa fie insotita de argumente si sugestii, altfel riscati sa vi se stearga postul
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blueazazel
post Oct 11 2006, 04:42 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 53
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.691
Points: 117
Gender:



hmm revista nu e publicata sau mnah editata de A.C.T.O.R ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 11 2006, 05:26 PM
Post #3


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Cred că o să aştept să citesc efectiv revista înainte de a face comentarii. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Oct 11 2006, 08:24 PM
Post #4


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Am comandat si eu revista pe mangashop pt k nu pot ajunge in buc.De abia astept sa ajunga comanda iar atunci imi voi da cu parerea despre continut ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blueazazel
post Oct 12 2006, 05:58 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 53
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.691
Points: 117
Gender:



amm...in ce masura pot participa si eu cu un BD pentru urmatorul numar :D...si cand este urmatorul numar :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 12 2006, 06:02 PM
Post #6


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



va fi din trei in trei luni - sau cel putin asa se spera. poti sa trimiti materiale cand se deschide sesiunea pt urmatorul nr, insa se fac trieri, pentru ca nu au loc toate in revista. Pentru acest numar au fost selectate doar 5 mangas. oricum, se pare ca poti participa si cu ilustratii sau alte materiale, atat timp cat sunt de calitate.
tot ce-ti pot spune este sa wait patiently pana cand Otaku da unda verde pentru nr urmator
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

L@dy D@rkness
post Oct 12 2006, 07:18 PM
Post #7


Yinyang mistress
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 28-October 05
From: Yin tranquillity
Member No.: 1.902
Points: 122
Gender:



Pai dupa tot ce atzi spus sunt hotarata sa comand revista pt k nu pot ajunge in buc si abia astept sa o vad si sa vin si cu coomentarii, ja ne!!! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Oct 13 2006, 02:01 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Facuta-i si eu rost de revista. Am citit de-ocamdata doar bd-urile.

Sa incep cu H.h.a.S. al lui Between. Cea mai mare observatie pe care o am de facut e ca pt un prim capitol, sau introducere, sau zi-ii cum vrei, nu se intampla mai nimic. Probabil si pt ca nu au incaput toate pg trimise de tine, dar oricum. Desenele se vad ca-s facute in graba. Incearca pe viitor sa lucrezi la o scara mai mare decat ti se cere si abia apoi sa micsorezi paginile. Zic asta pt ca multe din cadre contin desene ale caror linii sunt nejustificat de groase. Exemplul cel mai bun e ultima imagine - cea cu tipa. Ma deranjeaza, de asemenea modul in care i-ai facut parul tipului si mai ales ubbrele de pe par. Alta chestie: d c spatiile dintre casute nu-s egale? O data sunt mai late, alta data mai inguste. Alege-ti acelasi spatiu pt toate cadrele, altfel ingreunezi citirea.
Ca ritm si skill in a reda povestea e ok, poate doar un pic cam multe cadre cu tipul care se pregateste sa intre in camera tipei. Stiu ca-i vrut sa creezi tensiune, dar e cam exagerat.

Bd-ul Asrei e mai degraba o nuvele ilustrata decat o banda desenata. Prea mult text. Te uita dumnezeu citind. Inceraca sa diversifici unghiurile din care sunt privite personajele. Poti sa le arati si din spate sau privite de sus. Nu-i musai ca de fiecare data cand vb, sa li se vada clar fata. Bd-ul are si parti misto, de ex cand Robert urca treptele inspre camera lui frati-su. Momentul asta e realizat chiar ok. Are atmosfera. Cam in stilul asta ar fi tr sa fie realizat tot.

Inka - ideea e misto, realizarea asa si asa. Nu o sa comentez fiecare cadru in parte, insa ce pot sa zic ca m-a deranjat mult sunt screen tone-urile. Astea ar tr sa creeze un fundal pt desene si personaje, sa le scoata in evidenta, sa creeze contraste. La tine e fix pe dos. Screen tone-urile sunt, aproape peste tot, mai importante decat desenul de mana (adica pixeli cat casa, sau pixeli care depasesc contururie). E f obositor ce se intampla. Fundalul devine mai imp decat povestea in sine.

Xiu-chan, dupa ce am citit bd-ul tau, am ramas cu impresia ca e facut in MARE graba si destul de murdar. Poate chestia asta e accentuata si de backgroudul mereu negru. In locul tau, as fi facut fundaul negru numai in momentele in care tipul pica ca sa faci o trecere clara de la amintiri la prezent. De asemenea, desenele sunt f neingrijit facute si asta duce la senzatia ca nu stii unde sa te uiti mai intai. Ca si la Asra: prea mult text. Chestia asta e din cauza ca scenariul nu-i al vostru si nu ati fost capabile sa-l rezumati. Si sunt momente in care ar fi fost ok sa bagi si tu niste imagini mai descriptive. Adica cand zice tipul ce misto e apusul eu m-am uitat in imagine sa caut soarele, sau macar o impresie de apus - dar nimic! Eu as fi bagat cel putin 2 cadre la faza aia si in felul asta, s-ar fi creeat si o oare care atmosfera si o pauza binemeritata dupa atata amar de text.

Ok, daca am fost prea rau, puteti da cu pietre. Insa am incercat sa scriu critici constructive care poate o sa va ajute pe viitor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 13 2006, 02:43 PM
Post #9


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Apropo de BD trimis de entuziaşti: îi urez revistei să ajungă ca Rebus, să nu mai aiba loc de cîte primeşte şi să trebuiască să mai scoată vreo 2 reviste în parale din cauza asta. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 13 2006, 02:50 PM
Post #10


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



poi Ruxandra va pregateste ceva: workshop de manga in noiembrie la Teatrul Desant. dar voi face anunt in alta parte ca sa nu stricam linia de feedback :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

InKaMon
post Oct 13 2006, 02:58 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 379
Points: 13



well, well- instanta suprema s-a pronuntat... <_< hmm ...Stii , imi aduc aminte de o replica din Bambi " If you can't say something nice, say nothing at all"...
Crezi ca iti aduci tie puncte in plus daca ii desfiintezi pe ceilalti? Eu recunosc ca in privinta defectelor, la mine ai dreptate - mi-am dat si eu seama. Nu despre asta e vorba insa... eu ce am remarcat e ca fiecare din benzile publicate are ceva specific, ceva personal si valoros, ceva ce merita dezvoltat - ceea ce si urmarim cu revista asta. Suntem toti incepatori, toti avem nevoie de muuuuulta munca si rabdare pana sa ajungem la un nivel profesional... Chiar si tu. N-am sa mentionez ce "ma deranjeaza" la manga ta , nici la a celorlalti...nu cred ca chestia asta facuta in public face bine cuiva
In skimb as vrea sa subliniez ce imi place :
"Dealurile din Korad" - imi place atmosfera, imi place ca e linia curata si cadrele aerisite, imi place atentia pentru detaliu si avand in vedere ca actiunea e usor de urmarit pot spune ca si decupajul e ok, astept cu interes continuarea...
"H.h.a.s." - e cam gloomy- dar asta e farmecul ei... cand din pasta se desprinde un detaliu foarte atent realizat - de ex faza cu binoclu... tot desenul are plasticitate si linia e foarte frumos modulata. Povestea... intriging ^_^
"Cain si Abel"- atmosfera de epoca e bine surprinsa, si tensiunea emanata de personaje se simte cum trebuie , si faptul ca pare o nuvela ilustrata se datoreaza faptului ca e chiar o nuvela ilustrata... ;) what do you know? Si pun pariu ca e si misto...(Ruxi , vreau sa o citesc si eu) Nu vreau sa gasesc scuze, dar pentru cine nu stie inca- Asra e foarte tanara si nivelul la care lucreaza e remarcabil
"Otaku"- al echipei Xiusha/ Unfair Player - e exact opusul lucrarii lu Kaeru - adica e totul vibrat, clar-obscur, linia cu nerv, laviuri, suprapuneri, dinamism... E un stil foarte personal si se indreapta inspre o directie buna... da , ar putea fi umpik mai clar... va fi, sunt convinsa. Povestea...un inceput intrigant.
Pot sa spun, ca cititor, ca revista isi merita banii - am ajuns si la articole si sunt extrem de mijto, si restul prezentarilor , ma fac sa ma simt parte dintr-o lume interesanta, colorata, provocatoare... Avem toti de invatat unul de la celalalt , si ma bucur ca existati, si ma bucur de competitie atata timp cat e pozitiva... Let's keep this happening, k?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Forbin
post Oct 13 2006, 03:07 PM
Post #12


Abhorrent Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 75
Joined: --
From: (don't look behind you)
Member No.: 365
Points: 666
Gender:



mie unul mi se par interesante toate parerile, indiferent ca exprima ce a placut celui care critica, sau ce nu a placut.
asa poate aflu unele detalii care mie unul mi-au scapat.

overall, keep up the good work, everyone :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Oct 13 2006, 03:52 PM
Post #13


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Nu sunt de acord ca daca nu aduc numai laude, nu-mi pot exprima parerea. Cred ca oricine poate comenta despre orice, atata timp cat o face la obiect si nu omoara pe nimeni in procesul asta.
Daca vreti sa transformam threadul asta intr-unul de laude, n-am nimic impotriva. Dar ar fi putin ciudat zic eu.
N-am zis ca nu ii respect pe cei care au muncit zi de zi pt ca revista asta sa devina o realitate. N-am zis ca cei care au trimis materiale au depus o munca enorma. N-am zis cat ma bucur ca, in sfarsit, avem o revista a noasta. N-am zis toate astea pt ca mi se par de la sine intelese si evidente. In schimb, am cautat sa arat lucurile care mi-au placut mai putin sau care m-au deranjat. Daca nu va convine, asta este. Nu-mi pot cere scuze, pt ca asta gandesc si fiecare din noi are dreptul sa zica ce gandeste.
N-a fost intentia mea, ca prin comentarea bd-urilor altora, sa-mi scot in evidenta bd-ul meu. Si al meu e departe de a fi perfect. Daca as primi comentarii si mi s-ar atrage atentia asupra defectelor, as fi cel mai fericit.
Nu-s de acord ca nu putem discuta aici despre calitatea bd-urilor. Daca nu aici, atunci unde?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 16 2006, 03:25 PM
Post #14


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



revin si eu cu niste comentarii suplimentare

pana sa incep cu bd-urile, cateva impresii despre articole & the rest.
Genshiken-esque al lui Unfair chiar mi-a placut. O abordare amuzanta a fenomenului Otaku, prin prisma unei clebre serii anime (pe care, ce-i drept, shame on me, dar n-am vazut-o). Insa ca stil chiar e fain si merita citit.
La fel, mi s-au parut intersante si pozele fashion si toys-based. Si jucariile nu mi s-au parut deloc "tampite" - cum spuneau unii pe-aici. Despre ilustratii am mai spus cate ceva si in postul anterior, deci nu revin.

Cat despre bd-uri, cum spunea si Inka, toate au cate ceva special, care merita atentia. Pentru o prima incercare, as zice ca lui Between chiar i-a reusit destul de bine. Sunt curioasa cum o sa se dezvolte povestea.
La fel, la Kaeru e vizibila o imbunatatire de stil, comparativ cu Soul's Window. Mai matur si cu mai mult rafinament in contururi.
Despre Asra am zis ca nu-mi dau cu parerea, dar cred ca totusi e cazul sa fac niste precizari. Daca are aspect de nuvela ilustrata, vina imi apartine 100%, deci mie sa-mi dati in cap. Nu aveam de gand sa fac tam-tam pe marginea acestui subiect, insa trebuie sa mentionez ca acea poveste nu era gandita ca scenariu de manga. Am scris-o cu vreo 10 ani in urma, cand eram in clasa a 9-a si nu prea stiam eu multe despre manga. Asra a vrut ceva scris de mine, i-am dat-o pe asta, i-a placut si am inceput colaborarea - care a fost aproape perfecta (am vazut fiecare schita, mi-am dat si eu cu parerea si in final garantez ca a scos personajele exact asa cum le-am gandit eu). Textul e mult pentru ca n-am avut nici timp sa sintetizez si in forma aceea fiecare replica mi se parea importanta pentru desfasurarea ulterioara a actiunii. Iar Asra, oricum, are un talent nativ care in timp se va dezvolta si mai bine. Acum lucreaza la capitolul 2 si pot sa va spun ca iese mult mai bine decat capitolul 1
Despre Inka ce sa mai zic?! Imi place la nebunie! Cu sau fara screen-tonuri, tot i-ar fi iesit ceva deosebit. Am mai mentionat parerea mea in legatura cu bd-ul ei si in postul de mai sus

concluzie: everyone, keep up the good work!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Oct 17 2006, 09:25 AM
Post #15


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



In sfarsit am inceput si eu sa ma adun de pe drumuri and stuff...

Pentru cei care vor sa critice/laude la modul serios revista, in sensul ca vor sa argumenteze si pot da sugestii si recomandari, dau aici toata structura ei si poate se vor ghida dupa ea... Ar insemna mult daca si-ar face lumea timp sa spuna cateva cuvinte despre fiecare categorie in parte :) ce v-a placut, ce nu, ce vreti adaugat, ce vreti scos...







Articole
- Genshiken-esque
- Prezentari filme/cinema asiatic
- Crashomon
- Otaku generation
- Interviu Tujiko Noriko
- Review Super Mario Bros
- Profil manga-ka: Tsutomu Nihei

Moda/toys/design
- Costin Benescu
- Maria Guta
- Rozalb De Mura
- Oana Felipov
- Gabriela Vlad
- Anca Benera
- Alexe Popescu
- Sergiu Negulici (Reniform)
- Ciubi


Ilustratie
- Asra
- Mistik
- Reniform
- Ciprian Dicu (Tehas)
- Hisshi
- Uje

Manga/BD
- Kaeru/Dealurile din Korad
- Between/H.h.a.S
- Asra & Ruxi/Cain si Abel
- InkaMon/Evil Master of Puppets from the Underworld
- Xiusha & Unfair Player/Otaku
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

By@kuy@
post Oct 17 2006, 12:37 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 4-May 06
Member No.: 2.515
Points: 85
Gender:



Azi am primit si eu revista si de abia astept sa ma pun sa o citesc!!!!YAY!!!! :P

as prefera sa nu anuntati fiecare cand primiti revista. asteptam impresiile, ok?

This post has been edited by ruxi: Oct 17 2006, 01:50 PM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Oct 17 2006, 02:32 PM
Post #17


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



eu nu am primit revista :( (spam ^_^)
ruxi dvdu e la mine .. in stare intacta .. daca vii joi til fac cadou impreuna cu niste supize ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Oct 17 2006, 03:21 PM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Am citit Genshiken-esque al lui Dan.
Misto nota de umor si ironie care se degaja din tot textul si finul sarcasm. Articolul tau chiar m-a facut sa zambesc. Misto si finalul.
Acum trec la partile mai putin bune, ca ati vazut ca ma pricep (he, he).
N-ar fi stricat o prezentare cat mai sumara a personajelor din Genshiken (poza fiecaruia+nume) pt ca cel ce se loveste de numele lor in text sa stie despre cine e vb, sau sa-si aminteasca in cazul in care a vazut seria mai demult (cum e cazul meu).
Sunt cateva fraze interminabile care ar fi mers impartite in mai multe fraze mai scurte. Problema lor e ca incepi sa le citesti si, pe parcurs, uiti cum au inceput. Ex: fraza din pg 5 “Daca la asta adaugam…”.
Apoi ar mai fi poza cu otacii (aia de la pg 7). Ce-i cu ea? Cine-s aia? Incearca sa fie imbracati ca pers din Genshiken? Sau nu? Nedumeririle mele si-ar fi gasit simplu raspunsul daca sub poza ar fi existat 2, 3 cuv explicative.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

he0ky
post Oct 18 2006, 08:27 AM
Post #19


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 31-March 06
Member No.: 2.374
Points: 32
Gender:



cred k mam trezit cam tarziu
si acuma nu stiu de unde sa o cumpar ?
pe manga shop ................... nu stiu sa cumpar prin net :rolleyes:

Asa k rog mult mult de tot , k sa raspunda cineva la intrbarea mea , cred k asi gasi raspunsul dak citesc toate posturile de la topicul asta , dar nu am atata timp de stat pe net

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Oct 18 2006, 09:13 AM
Post #20


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Mersi ptr aprecieri, Kaeru.

Poze/explicatii ptr personaje nu am introdus din cauza ca trebuia sa ma limitez cat de cat in spatiul acordat (pe care si asa l-am depasit :P )

Fraze lungi? :unsure: Mda, sunt o boala veche de-a mea, scriu niste fraze foarte lungi cateodata si incerc sa remediez asta....Bine, nu e deloc rau sa scrii fraze lungi, dar la mine parca sunt PREA lungi...

Iar la poza cu otacii... :( Da, adevarul e ca adaugasem niste poze la articol, dar probabil tot din cauza lipsei de spatiu (sau a rezolutiei mici) au fost scoase, singura ramasa fiind cea cu otacii respectivi facand cosplay, restul pozelor care figureaza acum in articol fiind introduse de redactie. La fiecare poza adaugasem dedesubt un mic (,) comentariu, iar la poza aceea comentariul de sub ea era "Bah, data viitoare tu esti Saki si eu Kugayama... Bag picioru'n el de crossdressing, pantalonii astia mulati ma omoara!" :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 08:28 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |