Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

8 Pages « < 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kimi Ga Nozomu


Tessa
post Jun 25 2007, 09:42 AM
Post #121


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Da, fiecare cu parerea lui, dar nu trebuie sa uitam ca Hayase a vrut sa renunte de doua ori la Narumi pentru ea.si atunci in spital cand o minte pe Haruka ca de fapt nu il iubeste pe Narumi, nu incearca decat sa renunte din nou la el.Cum a spus mai sus si Shinju: nu alegem pe cine iubim.Poate spui tu ca nu ai putea face niciodata asa ceva, dar niciodata nu stii sigur pana nu te aflii in fata situatiei.
Haruka s-a recuperat sustinuta de cei din jur.Acum ce era sa fac....sa ramana imobilizata le pat? O__o Si normal ca a luptat.am si spus ca in cele din urma s-a maturizat.Si pentru simplul fapt ca a renuntat la Narumi a insemnat o mare lupta....inca chiar mai puternica decat recuperarea.Eu m-am referit la Haruka de la inceput, cea care se baza mereu pe bunatatea celor din jur.Nu ca nu ar fi fost si ea buna.
Totusi(din motive personale) nu mi-a placut caracterul ei.
In rest raman la ideea din postul anterior: nu pot impartii personajele din aceasta serie in bune si rele, fiecare are partea lui de vina.

Off topic: iar se incing spiritele pe la topicul asta :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jun 25 2007, 10:09 AM
Post #122


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



QUOTE(Alexis @ Jun 25 2007, 11:30 AM)
Hayase nu are o scuza ("s-a indragostit de el" nu e o scuza).


Ba are. In love and war, everything is fair :) De ce nişte personaje anime s-ar comporta altfel?

Oricum, pentru cei anti-Mitsuki, la toamnă va începe Kimi Ga Nozomu Eien - The Haruka Path, povestea cu finalul alternativ.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 25 2007, 10:14 AM
Post #123


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Bine ca mi-ai spus ca e cu final alternativ...nici nu o sa ma obosesc sa ma uit la ea in acest caz.
Mersi de avertizare ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Jun 25 2007, 10:16 AM
Post #124


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



QUOTE(Tessa @ Jun 25 2007, 10:42 AM)
In rest raman la ideea din postul anterior: nu pot impartii personajele din aceasta serie in bune si rele, fiecare are partea lui de vina.

Off topic: iar se incing spiritele pe la topicul asta :D
*




Asa e, de aceea eu am folosit ghilimelele atunci. Personajele din anime-ul asta sunt neutre, ca sa spun asa. Insa eu am spus ca daca ar fi sa aleg un personaj negativ, as alege-o pe Hayase.
La fel cum tie "din motive personale" (ca sa te citez) nu iti place caracterul Harukai, nici mie nu mi-l place pe cel al lui Hayase. Si inchei aici, fiindca ce am avut de spus pana acum, am spus.
In legatura cu ultima propozitie a ta, nu se incing, doar se dezbate. :)


EDIT:
QUOTE(intellect @ Jun 25 2007, 11:09 AM)
Ba are. In love and war, everything is fair  :)  De ce nişte personaje anime s-ar comporta altfel?

Oricum, pentru cei anti-Mitsuki, la toamnă va începe Kimi Ga Nozomu Eien - The Haruka Path, povestea cu finalul alternativ.
*




Ma bucur sa stiu ca va aparea cu un alt sfarsit (poate ma trezesc ca se sinucide Haruka :lol: ).
Cat despre scuzele lui Hayase, nu mai am ce spune. Am zis tot ce am avut de zis.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 26 2007, 01:13 PM
Post #125


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Toata discutia asta desprecineste vinovatul mi se pare o mare prostie. cum am mia spus, nu exista un vinovat, asa ca va chinuiti degeaba sa aflati unul.

Alexis, cred ca uiti faptul ca nimeni nu alege de cine sa se indragosteasca. Mitsuki s-a indragostit de Takayuki, pur si simplu, nu a ales, si eu cred ca sentimentele ei erau inainte de a aparea Haruka, dar ea s-a retras in favoarea prietenei ei. Cat despre comportamentul ei, poat nu e fair, dar e normal. Oricine ar fi procedat la fel. Mi s-a intamplat sa ma indragostesc de aceiasi fata pe care o iubea un prieten bun de-al meu. Asta este, se intampla. Eram prieteni, apoi am devenit rivali, ne-a, injunghiat pe la spate de cate ori am putut... Acum cand ma gandesc retrospectiv imi pare rau,dar asta e.
Cat despre indecizia lui Takayuki - ganditi-va ca nu era vorba de a alege intre 2 filme. Era o alegere foarte complicata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jun 26 2007, 01:51 PM
Post #126


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



oh doamne, povestea cu finalul alternativ??? WE ARE DOOMED!!! The most fabulous novella of all times is back! bine ca am aflat din timp, ca sa stiu sa ma feresc :lol:

asta ar putea fi un indiciu clar despre cat de comerciala si efectiv proasta (da, asta e cuvantul) e aceasta serie. s-au gandit domnii producatori ca animeul a stors prea multe lacrimi ca sa nu profite si sa mai scoata unul, ca sa impace si capra si varza, ca doar nah, sarmana Haruka nu putea ramane trista si neconsolata. cred ca aceasta noua poveste o sa fie o porcarie chiar mai mare decat prima (ceea ce e tare greu) :lol:

PS: Emanuel, in locul tau n-as da un exemplu de genul ala. inseamna ca nu stii sa pretuiesti o prietenie si ca tu si amicul respectiv nu ati fost prieteni in veci. nu de alta, dar prietenii nu se "injunghie pe la spate" pentru o fusta ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 26 2007, 02:03 PM
Post #127


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Ruxi ,dar ce ar face 2 prieteni adevarati ? Si-ar strange mainile sa castige cel mai bun ? Sau ar renunta unul in favoarea altuia ? . Ceea ce spui tu este unu idealism complet rupt de realitate. Cum am spus, nu sunt mandru, dar asta este. Se intampla. Si, apropo, aveam vreo 11-12 ani.

Cat despre finalul alternativ - nici eu nu sunt incantat, nu imi plac asemenea lucruri.

Si, apropo, ruxi, inca nu ai argumentat de ce Kimi Ga este un serial prost. Parerea ta este doar o opinie ca a oricare altuia, iar neargumentata = 0
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jun 26 2007, 02:23 PM
Post #128


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



tu crezi ca-mi bat capul sa argumentez in fiecare post? am facut deja asta in 2 posturi, ajunge. :lol:

ok hai sa zicem ca la 11-12 ani se explica. si nu, nu e idealism :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 26 2007, 02:33 PM
Post #129


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Ok, cunosc oricum antipatia ta fata de acest serial :P . Aici stim amandoi ca suntem pe pozitii complet opuse, asa ca... tu il consideri prost, eu il consider excelent. La Kimagure suntem pe dos :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Jun 27 2007, 09:50 AM
Post #130


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



QUOTE(Emanuel @ Jun 26 2007, 02:13 PM)
Alexis, cred ca uiti faptul ca nimeni nu alege de cine sa se indragosteasca. Mitsuki s-a indragostit de Takayuki, pur si simplu, nu a ales, si eu cred ca sentimentele ei erau inainte de a aparea Haruka, dar ea s-a retras in favoarea prietenei ei. Cat despre comportamentul ei, poat nu e fair, dar e normal. Oricine ar fi procedat la fel. Mi s-a intamplat sa ma indragostesc de aceiasi fata pe care o iubea un prieten bun de-al meu. Asta este, se intampla. Eram prieteni, apoi am devenit rivali, ne-a, injunghiat pe la spate de cate ori am putut... Acum cand ma gandesc retrospectiv imi pare rau,dar asta e.
*



Intr-adevar se intampla uneori sa te indragostesti de unele persoane fara sa vrei. Si apropo, esti al doilea care spune ca i s-a intamplat sa se indragosteasca de prietena prietenului sau :lol: . Nu stiu ce sa zic, eu am avut ocazia, dar nu am putut. Nici nu imi trece prin minte asa ceva.
Insa revenind la anime, eu raman tot cu parerea mea. Mitsuki trebuia sa faca ceva, sa se abtina, nu stiu.
Cat despre victime, la fel cum am spus si in primul meu post de la acest topic si in altele, intr-adevar nu poti sa alegi un personaj negativ si unul pozitiv. Personajele sunt neutre, dar am mentionat clar "daca ar fi sa aleg un personaj negativ, as alege-o pe Hayase". Cam atat. ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 27 2007, 10:41 AM
Post #131


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Mama, Alexis eu nu mai inteleg nimic: odata spui ca Hayase e personajul negativ acum spui ca ea e singura victima.... :lol:

QUOTE
asta ar putea fi un indiciu clar despre cat de comerciala si efectiv proasta (da, asta e cuvantul) e aceasta serie. s-au gandit domnii producatori ca animeul a stors prea multe lacrimi ca sa nu profite si sa mai scoata unul, ca sa impace si capra si varza

Complet deacord.Nu spun ca seria a fost groaznica, dar aceasta idee cu sfarsit alternativ e pur si simplu jalnica acum ar fi culmea sa faca si la Death note un final alternativ in care castiga Light <_< .

QUOTE
Ceea ce spui tu este unu idealism complet rupt de realitate. Cum am spus, nu sunt mandru, dar asta este. Se intampla. Si, apropo, aveam vreo 11-12 ani.

No offence, dar la 11-12 ani nu pot simti iubire...poate doar simpatie, darin nici un caz iubire.....

Off topicl: nu stiu cum de s-a ajuns sa vorbim de Kimagure Orange Road, dar sunt total deacord cu tine Emanuel.Nu am putut sa vad mai mult de 12 episoade din el.M-am oprit dupa ce mi-am dat seama ca la sfarsitul fiecarui episod imi repetam in cap: "ce prostie" XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Jun 27 2007, 10:53 AM
Post #132


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



QUOTE(Tessa @ Jun 27 2007, 11:41 AM)
Mama, Alexis eu nu mai inteleg nimic: odata spui ca Hayase e personajul negativ acum spui ca ea e singura victima.... :lol:
*



Imi cer scuze, am reeditat ultimul meu post ^^'. Nu am fost atenta cand am scris. De asemenea imi cer scuze pentru acest off-topic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

haruhichan
post Aug 22 2007, 02:38 PM
Post #133


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 261
Joined: 20-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.947
Points: 825
Gender:



:huh: unde se gaseste animeul asta?as vrea si eu sa il vad
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Aug 30 2007, 04:15 PM
Post #134


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Oh God,that was a long trip,i read almost all the posts…
Am urmarit acest anime,mi-au placut primele episoade,cel mai palpitant a fost cel cu accidentul…dupa aia mi-au stricat tot cheful.Finalul e cu happy end,pt unii,eu personal,nu as fi vrut ca Takayuki sa ramana cu Mitsuki…nu ca mi-a placut Haruka in mod special,dar Mitsuki nu mi-a placut aproape deloc…asta pentru ca nu a fost sincera cu Haruka,cu Takayuki,si nici macar cu ea insasi…dar altfel nu ar mai fi fost animeul interesant…apoi mi s-a parut putin cam egoista cand Takayuki i-a spus ca Haruka il asteapta,si ea l-a pus sa-i cumpere inel,ca e ziua ei…s-a gandit numai la ea in acele momente,nu i-a pasat absolut deloc de Haruka,a vrut sa-i fie ei bine,si atat…iar apoi,accidentul…si relatia dintre Mitsuki si Takayuki devine apoi ceva mai mult decat o prietenie…ciudata reactie,in mijlocul suferintei,a sentimentului de vinovatie,ea i se daruieste lui Takayuki…
So anyway…Haruka,un personaj dragut,timid…a fi timid,a avea fata de inocent,nu inseamna a primi tot ceea ce iti doresti,doar pt acea fata de victima…timizi sunt multi in lumea reala,si asta nu e neaparat vina lor,sunt pur si simplu inchisi in ei,nu au curaj sa faca anumite chestii,mai ales daca sunt singuri si daca nu au pe cineva care sa le fie ca un sprijin.Sprijinul Harukai era Mitsuki...
"nimeni nu iti va oferi nimic daca nici tu nu le oferi"…asta e ceva dur…nu zic ca lumea nu e rea,si ca mai rar gasesti persoane care sa tina la tine,asa oricum…dar sincer,iubirea nu se castiga doar daca dai ceva la schimb…faptul ca Mitsuki a renuntat la innot,poate ca e o dovada de iubire,dar asta a fost alegerea ei…asta nu inseamna ca asta e un motiv pt care Takayuki s-o iubeasca,ca si cum o rasplateste pt efortul ei…poti fi indragostit de un om o viata intreaga,il iubesti si faci nu stiu cate pt el,poate pt toate acele lucruri pe care le faci,te va repecta,si te va iubi intr-un anumit mod,dar nu e neaparata nevoie sa te iubeasca in modul in care vrei,si nici nu e neaparat sa te iubeasca din cauza ca faci tot ce faci…un om te iubeste pt ceea ce esti,si daca se indragosteste de tine,o face poate fara sa vrea...pt ca noi nu-i comandam inimii...in viata poti sa lupti si sa castigi tot ce vrei prin lupta,dar s-ar putea ca iubirea sa n-o castigi...Takayuki era deja indragostit de Mitsuki,deci ea nu prea avea pt ce sa lupte,avand deja iubirea lui,in schimb a luptat pt relatie...cea care trebuia sa lupte in aceasta poveste e Haruka,dar ea nu s-a stresat atat de mult,l-a lasat pe Takayuki sa aleaga,ea a renuntat la relatie,astfel era liber sa aleaga,si daca el ar fi vrut sa ramana totusi cu ea,ar fi continuat relatia...in schimb Mitsuki,a luptat sa nu-l piarda,nesigura de sentimentele lui pt ea...un personaj tare disperat...
Mitsuki "A avut grija de el si si-a cerut rasplata "...nu exista asa ceva...stiu ca dai si primesti,dar in iubire nu e valabil asa ceva...nu poti sa ceri iubire,ca si cum...for all the things i've done,you have to pay me...with love...poate sa te plateasca,dar nu cu o iubire sincera...
In final,nu o judec pe Mitsuki pentru iubirea pe care i-o poarta lui Takayuki,ci pt felul in care reuseste ea sa-l aiba ca partener de viata...
Takayuki,cam slab in fire,nici el nu a stiut sigur ce vrea,faptul ca era cam nehotarat,m-a tinut in tensiune...dar in final,impins de la spate,a ales ce credea ca e mai important pt el...Mitsuki...
Astept sa vad si Haruka Path...sunt curioasa.Probabil au existat multe discutii,si multa lume a fost dezamagita de final,de asta s-a facut alternativa
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkAngelGirl089
post Aug 30 2007, 04:47 PM
Post #135


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 29-August 07
From: Bucurescti
Member No.: 5.029
Points: 288
Gender:



God ce m-a enervat animeul asta !!!!! <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Aug 30 2007, 05:17 PM
Post #136


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Multumim pt gandurile "profunde" impartasite, Darkangel. Nu de alta, dar puteai si tu sa te obosesti sa spui de ce te-a inervat, daca tot ai postat pe aici. ;)

Noli : personajele din Kimi Ga nu sunt perfecte, ele fac greseli, au defecte, sunt egoiste, isi ranesc prietenii... dar tocmia din aceasta cauza sunt asa faine, pt ca sunt realiste. Se poarta cum s-ar purta niste adolescenti/tineri. Dar despre asta s-a discutat la greu :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Aug 30 2007, 05:32 PM
Post #137


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Am observat ce istorie are acest topic,mai intens traita decat istoria tarii noastre :) am inteles punctul de vedere al tuturor,mi l-am spus si eu...adevarul e ca nu mi s-a parut un anime care sa ma marcheze,dar pe multi observ ca i-a marcat,fiecare priveste cu alti ochi,si fiecare are gusturile sale...ce pot sa spun,este ca merita vazut,asa complicat cum e,dramatic,si romantic,e interesant...
DarkAngelGirl089,e posibil sa te avertizeze la un moment dat niste moderatori,de faptul ca faci spam...deoarece posturile tale sunt cam scurte,si unele pot fi considerate fara rost
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkAngelGirl089
post Aug 30 2007, 05:48 PM
Post #138


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 29-August 07
From: Bucurescti
Member No.: 5.029
Points: 288
Gender:



Am vrut doar sa-mi exprim parerea atata tot sunt persoane carora le-a placut acest anime si altor pers. care nu ,pe mine pur si simplu nu m-a impresionat acest anime chiar mi-a lasat un gust amar la sfarsit, e adevarat ca primele ep mi-au placut dar pe urma s-a prostit pur si simplu !Sorry daca parerea mea nu le-a placut altora anyways fara suparare pt nimeni nu?!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Aug 30 2007, 06:00 PM
Post #139


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Ma bucur ca ai gasit acest anime inervant *(pentru conoscatorii DEXului si fani ai KGNE, este un compliment, intr-un oaresce sens).Daca reusai sa explici de ce ti-a inspirat acest sentiment de inervare nu apareau suspiciunile de spam si asa mai departe

@Noli: KGNE nu trebuie sa te "marcheze", trebuie doar sa te uiti la toate episoadele, sa te bucuri de drumul personajelor si, cu putin noroc, sa iti schimbi perspectiva asupra catorva lucruri asupra carora poate nu ai privit cu destula seriozitate.
Aceasta ultima idee ma duce cu gandul la o concluzie: KGNE este un anime de formare...destul de interesant de vizionat, consider, pe la varsta de 13-14 ani...poate ma insel...dar parca la varsta la care l-am vazut*( 19-20 sa zic), nu am reusit sa iau totul in serios...daca eram ceva mai mic, poate avea alt inteles. Nu stiu.

Cheers!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkAngelGirl089
post Aug 30 2007, 06:14 PM
Post #140


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 29-August 07
From: Bucurescti
Member No.: 5.029
Points: 288
Gender:



Sa inteleg ca esti si tu fan Thor ??? :lol: chiar nu mi-am dat seama ca pot jicnii toti fanii data viitoare o sa postez parerile mai complexe! :P nici n-am stiut k e atat de popular macar ,oricum "sa nu ne mai certam atata" PEACE!!! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages « < 5 6 7 8 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 25th May 2024 - 11:19 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |