Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

15 Pages « < 12 13 14 15 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gundam Wing & Gundam Seed


Scorpio
post Sep 5 2004, 10:08 AM
Post #261


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Aha.....am satisfactia de-al dezmembra :twisted: . Ce zici de Naruto??? Presupun ca glumesti...... :roll: ....daca e mai lung decat DBZ e o prostie......deja cred ca e o aberatie care miroase a Kenshin
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Sep 5 2004, 04:17 PM
Post #262


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Kenshin a fost foarte bine facut pana la ep 50...unde teoretic trebui a sa se termine..In general animele mai lungi de peste 50 de ep...atrag atentia...ori e o mare prostie ori vrea prea mult lumea mai multa tragere de timp la ea...Nici una din idei nu-mi comvine...

Gundamurile sunt echilibrate...Mai toate se termina pana in 50 ep ...ceea ce e bine...Nici prea putin ep nu mergea..dearece is cam multe planuri de actiune...si tre detal;iate toate..asta daca vrei sa intelegi ceva! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 5 2004, 09:32 PM
Post #263


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Seby......DBZ-ul nu-i tras de par si are 291 de ep-uri......numai saga cu Buu e cam aiurea bagata.....dupa mine trebuia sa se incheie dupa Cell....si acolo era pe la ep 180...DB-ul are 193 si se leaga perfect........toate cele 3 DB-uri au peste 500 de ep-uri...si se leaga snur......deci nu-i regula ca peste 50 ep-uri se strica treaba.......daca treaba e facuta klumea nu se strica nimic. Iar gundam-urile sunt proaste si sub 50 de ep-uri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 5 2004, 09:51 PM
Post #264


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



scorp, in afara de faptul ca tie ti se par naspa, proaste etc ... mai ai vrun argument ... macar unul care sa fie obiectiv nu subiectiv?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Sep 6 2004, 12:35 PM
Post #265


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Io personal cred ca orice Gundam e mult mai bun decat orice db Ever...Ma enerveaza multe ep ...mai mult de 1/2 din ele is de umplutura..si asta e foarte ofticant...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Sep 6 2004, 12:37 PM
Post #266


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Scorp..ma certai pe mine ca nu m-am uitat la el mai des...tu ai zis ca ai vazut mai multe episoade deodata...asta ca n-aveai ce face?? :P
Mi-a placut sfarsitul cel mai mult adica de la episodul...35..cand am vazut primele episaode vroiam sa ma las de el...dar toti mi-au zis sa ma uit...si incontinoare ca o sa imi placa..nu ma pricep eu la mecha da mi-a placut... /^_^..si m-as mai uita....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 6 2004, 01:37 PM
Post #267


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...eu din cite stiu eu valoarea Db si DBZ e incontestabila pt fenomenul anime, asta pe linga faptul ca e cult...iar ajungem la pareri personale si nu e bine...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Sep 6 2004, 03:15 PM
Post #268


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



cam tot ce se discuta sunt pareri personale. Nu cred ca cineva ar spune lucruri favorabile pentru un anime doar pentru ca e considerat bun de majoritatea, sau invers. Eu tot as spune ca Gundam seed e un anime bun chiar daca as fi singurul fan de pe planeta si tie tot nu ti-ar place chiar daca ar fi cotat drept o capodopera. Iar o chestie generala consta in mai multe pareri personale de aceeasi opinie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 6 2004, 04:47 PM
Post #269


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



right yuki ... se putea zice si mai bine da ai mare dreptate ... :D
sid ... nu revenim la pareri personale ... cel putin eu nu ... scorp cred ca e singurul de pe aici care incearca sa-si impuna parerea personala contra majoritatii ...
acum daca esti singur si ceilalti sunt 10 asta nu inseamna ca nu ai dreptate, nu e gresit nici sa-ti promovezi parerile, dar in momentul in care o faci agresiv, sansele de succes sunt mici daca nu reusesti sa-ti intimidezi adversarii si se pare ca aici nu prea ai reusit :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 6 2004, 06:28 PM
Post #270


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Seby...daca tu consideri ca Gundam e mai bun decat DBZ......e ucred ca sistemul tau de valori e facut tandari. DBZ a facut si inca mai face fani world-wide....a inspirat o gramada de oameni si a fost anime-ul care a spart frontiera USA. E mai complex decat crezi tu.

Eu niciodata nu ma iua dupa majoritate.....pt ca de obicei sistemul meu de valori e total diferit. Eu raman la parerea mea ca Gundam-urile sunt o prostie........DBZ e mult mai tare......si nu e vorba de impus si de expus.....e stiul meu....si sunt conditiile mere preferate : me against the rest.........nici nu ma intereseaza daca "castig" sau nu.....conteaza ca purtam o discutie si avem ocupatie pe forum.....c.a pe bune ca mor de plictiseala in rest
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Sep 7 2004, 10:57 AM
Post #271


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Mi-e unul mi-a placut Gundam SEED inca din primele 2 epiosoade. M-a impresionat grafica, si coloana sonora, singel-ul "Akatsuki no Kuruma" inca se afla in top la mine. Ideea ca un om e atit de avansat ca inteligenta incit intr-un iterval de citeva secunde este in stare sa conduca un robot pe care un om obisnuit se chinuie o viata intrega doar ca sa poata face citiva pasi sovaitori, ma umple de fiori. I-mi place sa vad cum omul invinge masina, si puterea psihicului uman(mind over matter). Acelasi lucru l-am apreciat si la alte serii cum sint DUAL, NGE(care nu m-a impresionat prea mult), Megami Kouhosei, etc. I-mi place sa vad, sa simt trairile eroului. I-mi place sa vad o lupta care incepe si se si termina, daca se poate in acelasi episod.
Nu spun ca DB-ul nu-mi place, i-mi place, dar nu este in top, i-mi plac unele episoade, cel mai mult partea in care Gohan este mare. Dar sa fim seriosi daca aduni toate episoadele si le pui cap la cap, o sa vezi ca poti sa tai o treime numai cu reluarile, si nu ai pierdut nimic, si apoi sa te uiti la o lupta care extinde pe 10-15 episoade, chiar ca ma scoate din sarite, daca vrei lupte te uiti la wrestling, K1 ma rog fiecare cu cei place, eu daca vreau lupte prefer Scryed sau Street Fighter 2V.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 7 2004, 12:02 PM
Post #272


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



o valoare nu rezulta din miloane de pareri sau una...sunteti simplisti in gindire dragilor...o valoare este recunsocuta datorita faptului ca ea face ceva, a contribuit la ceva, a lansat model, a creat premise si fundament pt noi extinderi plecand de la original...asta e adevarata valoare si nu apreciere...voi faceti aprecieri personale...e diferenta...de unde vin aprecierile ...pai simplu se pleaca de la o idee originala ceva break through cum zic americanii care la momentu respectiv impresioneaza si se impune ca standard...aceasta valoare cu timpu nu-si pierde valaorea dar evolutia face ca noi standarde sa apara(cazu asta grafica etc) si apare nevoia de ceva actualizat ceva sa capteze atentia si aprecierea...secretu e simplu....se reia originalul ca fundament si se modifica pt a indeplini cerintele contemporane....insa valoarea dispare...totusi lumea recunoaste in nou ceva din vechi si face analogie...insa nu e tot una.
...vreti sa va recomand carti de specialitate despre Profan si Kich...poate invatati ceva...sunt universale...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 7 2004, 08:57 PM
Post #273


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



sid renunta la filozofia asta ca nu te prinde bine :P
"o valoare este recunoscuta datorita faptului ca ea face ceva, a contribuit la ceva, a lansat model, a creat premise si fundament pt noi extinderi plecand de la original" ... omule ... recunoasterea asta de care vorbesti matali are la baza tot pareri personale oricum ai intoarce-o
"se reia originalul ca fundament si se modifica pt a indeplini cerintele contemporane....insa valoarea dispare...totusi lumea recunoaste in nou ceva din vechi si face analogie" ... matali nu isi da seama in continuare ca originalul "valoros" a fost definit ca valoros tot pe baza unor pareri personale majoritare existente la un moment dat ... in timp plecand de la parerile alea personale initiale se construieste pe baza a ceva deja recunoscut altceva, care evident nu mai este original ... si care isi bazeaza partial recunoasterea si pe recunoasterea acelui lucru pe care tu-l numesti original ...
ps. big big question ... in afara de "ce e adevarul?" ... "ce este original?" adica mai pe larg ... cum definim originalul ... ptr ca si originalul totusi are undeva in trecut o idee anterioara care se poate revendica originala chiar daca nu si-a gasit implinirea poate. hmmm ... de asta e grea filozofia si asa naspa ... ptr ca daca faci filozofie tre sa accepti implicit ca nu exista nimic axiomatic ...
damn ... enough bout that ... sid, daca vrei sa conversam pe tema, o facem in particular, cu toate ca multa lume pe aici ar avea de invatat din discutia asta :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Sep 7 2004, 11:35 PM
Post #274


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



No comment la ultima fraza axi...

Dar oricum hai sa nu ne facem profesori de filozofie ca nu prea e topicul potrivit! Oricum ..daca e sa o ulam dupa labelul anime exceptionale care au lansat ceva...pai ...sincer is cam putine..si e foarte discutabil daca merita unele!

Ideea exprimata de Scorp10on mi se pare interesanta.Sincer pe mine numa trairile nu ma interesau..dar pe alti se pare ca asta ii atrage!

PS: Mersi de recomndare Sid...dar daca froiam sa ma apuc de asa ceva..nu mai eram la Electronica...ci, cel mai probabil, la Filozofie! /gg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 8 2004, 02:24 PM
Post #275


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eu am ajuns la concluzia ca vb degeaba.ok.Poate am devenit incompatibil cu forumu asta?!...E timpu de schimbare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Oct 12 2004, 09:10 PM
Post #276


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Pentru fani : a aparut primul episod din Gunam Seed Destiny....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Oct 13 2004, 06:21 AM
Post #277


Unregistered









Schimbare..da..ar fi binevenita...sigur exista si alte serii Mecha mai sau cel putin la fel de interesante . Sa fie Gundam , Alfa si Omega.. /?
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Dec 20 2004, 03:32 PM
Post #278


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Pentru fani dar mai ales pentru cei care au nu au agreeat Gundam Seed : uitati-va la Gundam Seed Destiny Parody 01. Mori de ras :D Sper ca cei care au realizat acest episod sa mai faca si altele.

din pacate vad ca link-ul nu mai e valabil asa ca n-are rost sa-l dau
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jan 25 2005, 06:10 PM
Post #279


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Tocmai am vazut primele doua ep din Destiny...pana acum e Gundam Seed all over again...nimic nou la capitolul poveste sau personaje. Si in nici un caz la mecanica anime-ului.
Sunt curios daca are sa evolueze spre mai bine sau mai rau!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 25 2005, 06:54 PM
Post #280


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



eu am vazut pana la ep 15. Sunt momente cand e mai interesant dar per total e cam slow la desfasurarea actiunii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

15 Pages « < 12 13 14 15 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 11th June 2024 - 02:26 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |