Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

8 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Full Metal Alchemist


ruxi
post Oct 10 2005, 09:50 AM
Post #61


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



QUOTE(VirginBlood @ Oct 9 2005, 06:33 PM)
Dar imi placea f mult ultimul opening.. :lol:
*




da, ala e si preferatul meu. Asian Kung Fu Generation - Rewrite. De fapt, tot OST-ul e bestial.
Cat despre combinatul lui Ed cu Winry, nu asta e miza seriei. cu sau fara ar fi cam acelasi lucru, nu e atat de important - din punctul meu de vedere. De fapt chiar imi place ca nu se pune accent pe romance, cred ca ar mai fi scazut din farmecul acestei superbe serii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 19 2005, 08:34 PM
Post #62


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Dupa lupte seculare cu cele 51 eps (daca nu ma inseala memoria :P ), am vazut si eu in sf FMA. Mi-a placut. Am ras destul de mult... cred ca nu mai rasesem de ceva vreme la un anime. Eduard (aka Chibi-chan) era f amuzant. La fel si fratele lui. ^_^
Mi placut si finalul. Mi s-a parut corect. Adik nu cred ca mi-ar fi placut la fel de mult daca ambii frati ar fi ramas in "lumea reala". Ce pot spune? Sunt curioasa sa vad filmul, sa vad cum evolueaza totul... cu Al in lumea alchimiei si Ed in lumea noastra. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Odeena
post Oct 20 2005, 10:47 AM
Post #63


Mean People Exterminator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: --
From: Nevermore
Member No.: 1.484
Points: 221
Gender:



Si eu am vazut toata seria FMA... si mi s-a parut geniala tocmai fiindca imbina un umor absolut demential cu momentele dramatice, si pana la urma se termina si cu (un fel de) happy end... Astept si eu cu interes sa vad filmul ca sa aflu cum se termina de fapt povestea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Dec 8 2005, 04:16 PM
Post #64


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



oy,

am terminat aseara de vazut seria fma... sugoi!

finalul mi s'a parut excelent. finalul poate sa fak diferenta intr'un anime, de ex:
berserk: anime de nota 12... are ending de nota 2 (nu e final propriuzis jtiu, dar e totusi un final la anime)
fma: per ansamblu anime d nota 10... final de nota 20 :P

odeena: finalul nu e happy end, nu in sensul traditional. finalul nu e nici happy end si nici dramatic...ci are cate putin din fiekre... deasemenea 'it gives a sense of closure' (si nu te lasa in pom cum e trendul acum) dar in acelasi timp lasa loc pt continuare

kisa: nu exista lume reala si lume ireala... ambele lumi, lumea noastra si lumea lor sunt reale. s'a folosit tema universurilor paralele, conectate printr'o poarta.. mi'a placut expliktia conform kreia energia necesara alkemiei este acumulata din sufletele mortilor din lumea noastra kre sunt atrase prin poarta si transformate in 'energie pt alekimie'(e corect termenul asta? :P)

as avea o multime d lucruri de comentat dar acum n'am timp... in fine, i s'a mai parut cumva k intreaga serie a moralizat intr'u catva pe marginea rasismului?

jtie cineva dak a aparut filmul 'fma: the conqueror of shambala'?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Dec 8 2005, 04:19 PM
Post #65


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



poi multi l-am si vazut deja, dar se gaseste doar la calitate slaba. zbiara si ti se va da
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

RTS-Bone
post Dec 10 2005, 12:08 AM
Post #66


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 59
Joined: --
From: Canada
Member No.: 1.535
Points: 108
Gender:



QUOTE
dar se gaseste doar la calitate slaba.


De unde-ai scos-o ?? Eu am calitate buna...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Abel Nightroad
post Dec 10 2005, 11:13 AM
Post #67


South Park fan
***

Group: Members+
Posts: 186
Joined: 13-September 05
Member No.: 1.793
Points: 310
Gender:



Inca mai mai uit la el dar imi place f mult
Are momente amuzante , dar si fffff triste (ex cand a murit Nina , imi venea sa plang ).
Astept sa vad cum se termina ... sper sa nu fiu dezamagit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Dec 10 2005, 11:47 AM
Post #68


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



QUOTE(RTS-Bone @ Dec 10 2005, 12:08 AM)
De unde-ai scos-o ??  Eu am calitate buna...
*



Se referea la film care chiar nu se gaseste la calitate decenta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 10 2006, 05:15 AM
Post #69


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Nimic de adaugat ...la descrierile si impressile lastate de cele 51 de episoade ...le-am vazut si m-au "atins" suficient cat sa vreau sa vad si filmul, despre film..pe cat a fost de asteptat pe atat de putin a fost comentat..ufff, in afara de calitate (btw ce am eu e filmat de cineva :P) eu mai am de spus cate ceva...
Ufff SPOILER!!!!
Ma bucur ca fratii au ramas impreuna, dar sunt crunt dezamagita ca au ramas in lumea reala :) (pt mine reala, hiihi ca la alchimie nu ma pricep - nu ca la rachete as fi mai buna) ...ceea ca inseamna ca or sa mai bage ceva oav-uri , filme sau tv episodes ca sa-i aduca acasa, nu de alta dar pe Ed il cam asteapta Winry si a fost destul de rabdatoare pana acum ca sa ramana asa...singura...
In linii maria mi-a placut filmul, pacat ca nu au gasit o modalitate sa inchida poarta de pe o singura parte :D - adica ei pe partea cu alchimia sa inchida si ...sa vina astia cu rachete (din lumea "reala")si PAAAAAC dupa ce trec de prag sa dea cu nasu-n zid ca alchimistii au fost mai smecheri si au inchis pe partea lor :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Mar 10 2006, 02:50 PM
Post #70


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



@alinna: 1st of all, ambele lumi sunt reale, un fel d universuri paralele dak vrei, legate de acea poarta. Teoria spune k sufletele celor morti in lumea noastra stau la baza alkemiei din lumea lui ed.

Apoi, asta e finalul 'final' al seriei.. nu crek vor mai fi ova-uri sau episoade. la urma urmei asta a fo scopul d la inceput: reunirea fratilor, urmarita pe parcursul unei calatorii kre i'a maturizat.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 10 2006, 08:28 PM
Post #71


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Acuma nush ce sa zic.. ma asteptam la ceva mai spectaculos din partea filmului... si impotriva opiniei lui Shuin, subscriu la ce zice Alinna fara partea cu Ovaurile si noi episoade. Bineinteles as fi extra incantata sa mai apara FMA 2 in care ei sa se intoarca acasa si Winry sa ramana cu Ed :wub: . Dar ma indoiesc ca autorii vor vrea asa ceva. Nu a fost chiar roz filmul, vroiam un happy-pink ending, plus Alphonse sa nu fi murit... si nici tatal lui :(
Ce am observat a fost ca Ed nu mi s`a parut ca i`ar fi dus dorul asa mult lui Al, si m`a dezamagit crunt, cum zice Alinna, reintalnirea. Vroiam ceva mai emotional, niste lacrimi, tipete etc... a fost prea realistic. Mai multe vezi la SurprizeSurprize cu Andreea Marin :D
In rest, ce pot sa spun. Ma bucur ca am revazut lumea din serie, mi`a placut de Al care luase intrucatva infatisarea lui Ed, desi are o fata de natarau pe cand Ed e asa ... sweet :wub:, dar macar era f bun :D Mi`a placut si faza cu armura, cand s`a transferat o parte din Al in lumea reala.. :D Si bineinteles, faimoasa replica "You`ve always been that taller?" :D
Well, pe de o parte mi`a placut, fiind frumos construit, pe de o parte nu mi`a placut ca nu s`a terminat cum am vrut eu :P

Concluzia e ca este un film foarte bun :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Mar 10 2006, 11:15 PM
Post #72


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



ed i'a dus dorul lu' al, doar k s'a maturizat si si'a dat seama k sunt lucruri mult mai importante dekt dorinta sa de a se reuni cu fratele, unul din acele lucruri fiind faptul k e imperativ pt binele a milioaner d oameni k poarta sa fie distrusa on both sides, si doar el putea sa fak lucrul asta on our side, de'asta a ales sa'si sacrifice dorintele in favoarea unui greater good. dak tot n'ati inteles va desenez. sa nu va mai aud k nu i'a fo dor d fratisu.

in alta ordine d idei reunirea a fo exact asa cum trebuia sa fie, fara lacrimi si dramatism nenecesar. n'a fo asa d emotional/dramatic pt k ed a aflat dinainte k al traiejte (pe la mijlocul filmului knd vb cu armura in kre era sufletul lui al) si si'a dat seama k nu s'a sacrificat degeaba in finalul seriei.

kt despre final, i 4 1 hate pink happy endings. finalul filmului a fo perfect asa cum e.. the brothers are reunited, and grown up. it's enough happy ending there. la urma urmei despre asta e vb in serie, sa'si recupereze al corpul si sa fie amandoi k inainte, plus k al isi recapata si memoria k bonus. faptul k au ramas in lumea noastra e k in realitate: u juct can't have it all.. life is like a box of candies ;)

in alta ordine d idei sunt suspect d coerent dupa kt am baut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Mar 11 2006, 12:04 AM
Post #73


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE(Shuin)
sa nu va mai aud k nu i'a fo dor d fratisu.

Am zis eu sa adaug si "nu au redat astia in film klumea cat de dor i`a fost de fra`su" :P

Ma asteptam l ceva mai mult feeling oricat de matur ai fi. Si deagaba, chiar daca aflase ca Al era in viata, tot ar fi sarit in capul lui de bucurie cand l`ar fi vazut. Cred ca asta e ceea ce cred eu(opinie proprie si personala :P ) ca ii lipseste animeului: ceva mai mult feeling. That would do :P Ar fi avut mai mult efect.

Cat despre lumea noastra si lumea lor... urashti pink endings, dar parca viata era mai frumoasa la ei :P Fara razboaie, germani, nazisti sau ale shituri. Campie verde, Mustang :wub: , Winry, cer albastru... eh, yume sekai :P

Le: dupa aprox 24 de h

Am gasit niste info despre FMA OVA, dar nu va agitati prea tare, e doar o mica colectie despre care nu am inteles nici eu prea bine multe. Ori e doar asa, ca un special, ori e continuarea filmului... cert e ca se prezinta o batalie dintre State Alchemist si Homonculusi.

Info aici si aici :D si ceva Imagini :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Mar 12 2006, 08:54 PM
Post #74


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



life is a like a box of chocolates chu not candies:P

chu???chii???nyuuu???...ova-uri la fma...hmm...da in pozele alea apar greed si lust...si al e armura....growl...crek o sa fie ceva k si filmu la cowboy bebop...o misiune ...sau mai multe

pai si in lumea lor erau razboaie....pe tot parcursul seriei vb de razboiul ala crud ...atata k la ei amprenta e pusa pe alkimie si la noi e tehnologie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Mar 14 2006, 11:14 PM
Post #75


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



@VirginBlood: dupa cum ai spus e parere personala. Nu toti oameni gandesc si reactioneaza la fel.. am fi clone. Parerea mea e k a fo destul de natural comportamentul lui Ed... nu ti s'a intamplat niciodata sa alergi o perioada lunga de timp (sa zicem un an) dupa ceva (nu neapart o persoana, ci un obiectiv in viata) si knd in final reusejti sa'l atingi sa nu mai fi atat de entuziasmata k la inceput desi poate k avea aceeasi valoare k la inceput. Mie mi s'a intamplat si din pctul asta d vedere simpatizez cu Ed.

Kt despre lumi, pt e mine totul e clar: dupa cum spune Ed la final ambele lumi sunt la fel, nu exista diferente intre cele 2 lumi asa cum sustii: in ambele lumi oamenii se nasc, traiesc si mor la fel. Cerul e la fel in ambele lumi, dezastrele la fel si razboaiele la fel. Cum poti sa spui k in cealalta lume nu sunt razboaie? Ishbar's war ce a fo? Ei n'aveau nazijti, aveau homunculusi. Kt despre campii verzii si cer albastru.... don't kid me :P

Despre OVA, din c am inteles d p net, a fo un screening special prezentat intr'un parc d distracite de prin japonia. S'au mai facut astfel de filmulete speciale pt parcurile de distractii. Iar dak intr'adevar se vor face OVA-uri, banuiesc k vor fi misiuni din perioada seriei cum a spus si Pico. Sincer pt mine saga FMA e inkisa de finalul filmului, si nu vad producatorii continuand seria doar d dragul d a'i aduce p fratii Elric inapoi in lumea lor, mai ales dupa c poarta a fo distrusa pe partea lor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Apr 27 2006, 11:50 AM
Post #76


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Eu am gasit pe net 2 episoade OVA unul se numeste "Chibi Party OVA" si e cu personaje chibi si se sarbatoreste terminarea filmarilor...iar cel de-al doilea OAV gasit de mine se numeste " Alchemists V.S Homunculi OVA" si mi-a placut foarte mult (subiectul este cel din titlu, iar desfasurarea actiunii are loc pe vremea cand Al avea inca sufletul atasat de armura ).
Am mai gasit si ceva numit "Fullmetal Archer" are doua parti si este o parodie dupa FMA (dar in loc de Fullmetal Archer :D cred ca trebuiau sa sa-l numeasca Terminator ...ce sa spun l-am gasit stupid, dar amuzant).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jul 17 2006, 04:05 PM
Post #77


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Nici nu stiam ca sunt OVA uri :).. tre sa le caut si eu.
In fine seria a fost misto, poveste super interesanta, grafica buna dar cum a mai zis cineva exagereaza cu rotunjimile. imi place cum e combinat umorul cu drama. FMA e o capodopera.
Filmul nu mi-a placut asa mult. Cred ca as prefera sa raman la sf din serie.
FMA si-a facut drumul direct pe locul 3 in top 5 la mine. M-a impresionat mult de la episodul 30 in sus :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jul 20 2006, 09:37 AM
Post #78


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Am mai gasit un OAv la FMA, este cu cei trei (Ed, Al si Winry) copii traind in lumea fara alchimie ...
Oav-urile nu au legatura cu seria si sincer cred ca te poti lipsi de ele :), parerea mea- singurul care e dragut e cel homunculus vs alchemists...nush de ce au scos oav-urile astea, nu au nici in clin nici in maneca cu seria si ..grrrr si nici nu au o "poveste" in sine...
Pentru cei care nu le-au vazut...eu zic sa nu va deranjati ca nu pierdeti nimic
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TrunksSsj
post Oct 11 2006, 10:04 PM
Post #79


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 10-September 06
Member No.: 2.976
Points: 3
Gender:



winry....sooooo cute.... dar relatiile de lunga durata nu prea merg.. mai ales cand distanta este reprezentata de o alta dimensiune(univers paralel):D:D
Seria este plictisitoare in anumite momente dar o sa isi revina pana la final... + filmu de 90 de minute trebuie vizionat dupa urmarirea celor 51 de episoade... iar filmu chiar merita o nota mare
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Oct 12 2006, 05:47 PM
Post #80


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Eu am terminat seria recent plus filmul vazut chiar ieri. Dupa parerea mea pana acuma din ce am vazut este animeul cel mai complex si aproape cel mai complet (nu exista perfectiune).
Relatiile care se creeaza intre personje sunt schimbatoare.Nimic nu este ceea ce pare la inceput. Adica la un moment winry vrea sa ii spuna lui ed legat de ce simte insa se abtine, sau alt exemplu mai concret Lust care la inceput era impotriva celor doi ajunge sa...(vedeti voi, nu dau spoilere care sa te faca sa nu mai vezi seria).
Bun.Alta chestie: FMA te prinde. Poti sa fi cel mai cold hearted de pe lumea asta garantez ca la cel putin un episod o sa plangi. Chiar si la film. FMA are o chestie care foarte putine serii o au adica acel "ceva" care face diferenta. Acel "ceva" in cazul acesta este maniera in care au fost combinate sentimentele cu comedia, adica cand sa fie trist cand sa fie bucurie cand sa se amestece cele doua. Asta mi-a placut cel mai mult.

Okay. Ca intr-adevar sa fie un anime de exceptie trebuie sa aiba si un OST de exceptie. Eu sincer nu prea ascult soundtrackurile full adica fiecare melodie. Ei bine de la FMA imi plac toate melodiile si le ascult pe toate. Cel mai mult imi place Crystal Kay cu Motherland, iar de pe OST-ul filmului cea mai tare melodie este cea de la sfarsit "Requiem".

In concluzie watch FMA + Conquer of Shamballa. Merita!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 15th June 2024 - 06:12 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |