Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum ati inceput sa desenati


Chaos Anime
post Jan 5 2008, 03:28 PM
Post #61


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 5-January 08
Member No.: 5.895
Points: 11
Gender:



Foarte mijto ca te--ai apucat de fumat aawww pardon adik de desent si eu am desenat de cateva ori si mereu imi ies desene supebe miraculoae!!!! asa incat cand te uiti la ele Fugi rpd la baie versi tot ce ai mancat. :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

thira_chan
post Nov 29 2008, 01:43 PM
Post #62


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj-Napoca now :D -finally a student :P
Member No.: 350
Points: 121
Gender:



Eu desenez de cand ma stiu, cand eram mica desenam pe foii, in carti, eh ce mai si pe peretele din camera noasta :)) vai ce s-au suparat parintii cand am mazgalit un perete intreg cu tot ce am gasit la 2-3 ani :D. Desi am vazut Sailor Moon deja in clasele 1-4 cred ca numai in clasa a 7-ea cand am reinceput sa desenez dupa o pauza de aproape 3 ani am desenat Sailors, si vai ce naspa aratau, desi am umblat primii 4 ani de scoala la liceu de arta m-am transferat eu, nu mi-a placut scoala (va imaginati deja la 11 ani ce "spirit de artist" aveam cum ar zice tata adica ma opun cu ce nu imi place). si de atunci am mai avut pauze de desenat lunii intregi. Iar acuma la fac nici nu mai am timp de desenat din pacate desi as vrea sa continui neaparat macar manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

One_Eye_Dragon
post Nov 2 2009, 02:15 PM
Post #63


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 31-October 09
Member No.: 9.145
Points: 54
Gender:



eu de cand am putut sa scriu si sa citesc bine am si inceput sa desenez dupe abtibilduri desene de la tv si albume cu anime
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

roxy112
post Nov 2 2009, 02:49 PM
Post #64


Incepator
**

Group: Members
Posts: 26
Joined: 24-October 09
From: bucuresti
Member No.: 9.125
Points: 74
Gender:



si eu tot de mica am desenat...inainte sa stiu de sailor moon,desenam tot felul de chestii de la tara:pui ,gaini,vaci,oale si tuciuri...daca nu iesea desenul cum trebuie,mancam guma de sters de la creion de suparare :lol: ...mazgaleam peretii cu tot felul de tampenii(ce mai ,picturi rupestre)...acum desenez putin mai frumos,dar e loc si de mai bine...succes tuturor la desenat!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

roroishere
post Jul 21 2010, 10:09 PM
Post #65


Hugs Addicted
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 21-July 10
From: Galati
Member No.: 9.877
Points: 52
Gender:



Am inceput sa desenez cand aveam in jur de 8 ani. Nu pot sa spun ca faceam cine-stie-ce. Defapt, eram mai buna la pictat. Poate pentru ca aveam rabdare, nu ca acum. Si pentru ca intrebarea este "cum?", am sa raspund simplu: primele mele creatii au fost abstracte. Incepeam cu o linie pe care o faceam la intamplare apoi alta, pana cand reuseam sa formez un corp. Astfel, dadeam frau imaginatiei. Cand tipa a inceput sa deseneze oameni, asa am facut si eu. Prima data stiu ca incercam sa copii papusile Barbie de pe fiecare puzzle pe care il aveam. Odata, mi-a iesit ceva chiar frumos! Chiar ca in imagine si nu era traced. Stiu ca luam in fiecare luna revista Witch, pentru a incerca sa reproduc acele imagini pe hartie. [Bine, recunosc ca imi placea si sa le citesc!]. Imi venea usor: Uite! Asta e expresia fetei cand e furioasa. Iar asta, cand merge etc.
Pot spune ca acest "spirit de viitor artisit" era mult mai puternic atunci. Atunci desenam zilnic, iar acum, cand am "chef". Ceea ce s-a pastrat este faptul ca: nu ma las pana cand nu imi place ce fac! Daca vad un detaliu care nu imi place, ZMANG! Unde e radiera? Refa, refa!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Jul 27 2010, 10:26 PM
Post #66


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Am inceput sa desenez pe clasa a 7-a, adica acum 5 ani.
In scoala generala aveam un profesor extraordinar de desen, si il regret acum la liceu, caci actuala profesoara nu este la fel de devotata. Deseneaza foarte frumos, dar pe noi nu ne invata mai nimic. Tin minte ca domnul profesor ne desena pe tabla tot felul de peisaje iar noi incercam sa le reproducem. Il chemam cateodata si in pauze sa ne mai arate cate ceva. Mereu aveam ce invata de la el si era foarte devotat meseriei sale.
Apoi, o prietena foarte buna de-a mea a inceput sa se uite la animeuri. Si intr-o zi a venit la scoala cu un caiet in care desenase un personaj ciudat (Inuyasha). Mi-a trezit intereseul si atunci am inceput sa ma uit si eu la animeul respectiv (de aici pasiunea pentru anime, si primul anime vizionat). Primul desen a fost o reproducere (destul de proasta) a lu Sesshomaru, urmat de una a lu Kikyo. Au fost personajele mele preferate (mai ales ca prietena mea ii desena pe Kagome si Inuyasha). Si asa amandoua am inceput sa vizionam animeuri, sa ne selectam personajele care ne impresionau cel mai mult (niciodata nu erau aceleasi) si sa le desenam. Cand am intrat la liceu, legatura dintre noi doua s-a cam rupt, si treptat am renuntat la desen, dar de curand am decis sa ma reapuc. Imi trezeste multe amintiri din trecut si imi para rau ca o parte din desenele mele (cele mai reusite as putea spune) s-au pierdut. Oricum am de gand sa nu mai renunt de data aceasta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sweet Cooky
post Dec 3 2010, 08:50 PM
Post #67


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 3-December 10
Member No.: 10.219
Points: 35
Gender:



Eu una de cand eram mica si de cand ma stiu am adorat desenul, am inceput de cand eram mica asa cum incep toti lucrul acesta. dar mereu incercam cate ceva nou, nu eram profesionista adica la 3 ani .. cred ca glumesti dar indiferent daca nu desenam ca si un adevarat artist (ex: mama mea care picteaza.) totusi nu ma lasam si mereu chit ca nu-mi ieseau la fel ca in minte tot iesea ceva ce imi incanta inima. Pe mine m-au fascinat animeurile de cand eram mica mica si se mai difuza atunci la T.V DBZ, Sailor Moon si multe altele mereu mi-au placut dar atunci nu am desenat asa.
Prin clasa a 5-a am inceput eu cu adevarat sa desenez in silul anime, m-a inspirat o colega. Si am inceput sa copiiez desenele dar asa privindu-le nu punand foaia pe deasupra.. oricum am incercat si nu m-am dat batuta pana astazi si am tot exersat.
Si pot spune ca daca exersezi o sa reusesti.. si normal ca o sa treci si prin momente grele dar asta inseamna sa reusesti sa ajungi sa desenezi asa cum iti doresti :]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Dec 11 2010, 01:07 AM
Post #68


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



am inceput sa desenez din calsa- a 9-a multumita unui coleg de clasa care a plecat din romania si acum lucreaza la Square Enix :\
By the time i was in 12'th grade all my free time was all but gone and i had to take a break from it..... am re-inceput sa desenez recent..... si trebuie sa-mi refac mana
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anaVampire
post Dec 29 2010, 05:37 PM
Post #69


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 48
Joined: 26-November 10
From: Baia-Mare
Member No.: 10.208
Points: 102
Gender:



Poi...mereu m-o placut sa desenez, dar mam apucat serios acuma la sfarsitu veri..deci nu ma prea pricep. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucius Cornelius Sulla
post Feb 9 2011, 10:22 PM
Post #70


博奕打ち
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: 9-February 11
From: Ciolpani,judetul Ilfov.
Member No.: 10.358
Points: 656
Gender:



Am desenat bazaconii de cand ma stiu dar niciodata nu a fost ceva serios sau mai profund.Precum majiritatea,am inceput mai in forta de cand eream in liceu.Desenam orice dar mai mul ma axam pe anime.Abea dupa ce am terminat liceul am fost mai atras de manga in toat splendoarea sa. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maria♥
post Jul 8 2011, 01:17 PM
Post #71


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 26-October 09
Member No.: 9.128
Points: 128
Gender:



QUOTE(iNeko @ Dec 11 2010, 02:07 AM)
am inceput sa desenez din calsa- a 9-a multumita unui coleg de clasa care a plecat din romania si acum lucreaza la Square Enix :\

Square Enix?... like Square Enix?! God! o_O I wish... eh, never mind! xD
.
.
.
Eu desenez de cand ma stiu. Imi aminesc ca niciodata nu faceam stick figures, eram smechera, numai membrele erau linii, trunchiul si capul erau cercuri. xD
Am intrat in manga - ca stil - la inceputul lui 2009(deci pe la 13 ani si jumatate). Ciudat este ca, spre deosebire de altii, aveam impresia ca eram chiar buna pentru varsta mea, iar acum cand ma uit peste vechile desene... uhmm, well... Oricum, cred ca multi mai avem multe de invatat in ceea ce priveste dinamismul, umbrele, expresia personajelor etc - eu trebuie sa lucrez la fiecare, insa ceea ce ma bucura este ca este mult mai relaxant in momentul in care te obisnuiesti - tocmai de aceea recomand acuarelele; deocamdata ma dau cu capul de pereti din caza digitalului. xD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AbyssFiend
post Jul 8 2011, 10:21 PM
Post #72


Yep, that tasted purple!
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 18-June 11
Member No.: 10.547
Points: 297
Gender:



Eu personal din vreo 3 desene deja am inceput sa desenez bine cu umbre si toate cele(ma refer la portrete). Dar desenam foarte mult cand eram mic si modelam din plastelina asa ca stiu cum sa desenez la varsta asta :P. Trebuie in primul rand sa iti placa sa desenezi, daca te chinui atunci poate desenatul nu e pentru tine x). Dar daca iti place mult o sa inveti~ All in good time!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maria♥
post Jul 13 2011, 11:28 AM
Post #73


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 26-October 09
Member No.: 9.128
Points: 128
Gender:



@AbyssFiend: Cred ca fiecare se chinuie putin atunci cand este ceva nou, fie ca e vorba de o pozitie dificila, de redarea umbrelor atunci cand imaginea pe care o ai in minte nu se limiteaza la "lumina - stanga/dreapta, umbre - in partea opusa". Oricum, procesul in sine ramane placut si cred ca asta ramane cel mai important. :)

Edit: *checks profile*Sa inteleg ca ai 18 ani? Now I'm curious, you should post some drawings. :)

This post has been edited by Maria♥: Jul 13 2011, 11:32 AM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Runo
post Aug 12 2011, 02:26 PM
Post #74


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 11-August 11
Member No.: 10.625
Points: 28
Gender:



Eu...am inceput cam acum 4 ani sa desenez. Nu eram in lumea asta anime pana am fost la o verisoara. Acolo am aflat despre animeuri ai totul s-a schimbat.
Desenam groaznic...nimic nu imi placea si dupa ce ma uitam si la vara mea care desena super...nu mai aveam chef de nimic. Probabil am omorat multi,multi copaci dar am evoluat ...pot spune...mie insa nu imi place nici acum cea ce fac...deci desenul se invata prin exercitiu...si chiar daca ai ajuns la perfectiune cauta sa urci mai sus...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Haruki
post Oct 4 2011, 03:05 PM
Post #75


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 2-October 11
Member No.: 10.687
Points: 46
Gender:



Eu de cand eram mai micuta luam un caiet si incepeam sa desenez. :) Cel mai mault imi placeau sa desnez fete imbracate in rochii de seara sau niste haine din imaginatia mea pe care le socotam super-cool!! Atunci mi se pareau destul de tari desenele, dar acum cand deshid caietelea alea vechi ... e ca si cum te-ai uita cum scriai tu in clasa I! :D Pe parcurs am tot exersat si acum imi ies bine!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

junkolus
post Oct 4 2011, 07:08 PM
Post #76


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 28-September 11
From: brasov
Member No.: 10.685
Points: 47
Gender:



am inceput sa desenez in momente de plictiseala, cand ma lua tata in delegatiile lui eterne (mama nu ma putea lua cu ea la servici iar bunici disponibili nu aveam)... :huh: cel mai mult imi placea sa desenez oameni mai ales fete (gen yoshimoto nara :D ) dar niciodata nu am excelat...apoi in clasa a 7-a am inceput sa desenez din nou...tot in momente plictisitoare: in timpul orelor, pe banca. am inceput cu graffiti (aveam banci noi si diriga m-a pus sa le frec pe toate, punishment <_< ) totusi am trecut la foi dar parca tot pe banci/pereti arata graffiti-ul mai fain..apoi m-am apucat de manga, portrete etc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoite-San
post Jan 21 2013, 05:58 PM
Post #77


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 72
Joined: 19-January 13
Member No.: 11.175
Points: 169
Gender:



Un post destul de mort... Ne~


Am inceput sa desenez de cand aveam 3 ani, in gradinita, acu 16, almost 17 years ago.
Pe parcursul copilariei am umplut cartile lu tata cu desene, mama imi punea restrictie la numarul de coli A4 folosite pe zi. Normal ca iam gasit stacku de hartii si leam luat.
Prin generala am inceput sami primesc alocatia in mana, si am inceput sami cumpar foi, creioane, culori, tot ce apucam. Desenam pe caiete, pe notite in scoala, profesoara de matematica ma ura pentru chestia asta, la fel si ceilalti profesori ca nu le dadeam atentie, ca tot desenam. Nu prea am avut suport din partea parintilor cand venea vorba de arta.
In cele din urma, leam spus ca vreau la liceu de arta, si nu or vrut sa ma lase sa merg acol, chiar daca toata lumea spunea opusu. Dar leam dat peste nas cand am dat examenul si am intrat cu nota destul de mare. D'acolo am participat la multe concursuri, am fost prin tabere, am luat premii locale, nationale si internationale.
Am participat la olimpiada dar am picat. Dar ma bucur, pentru ca acuma, tot pe calea artei am luato, la facultate. Ma bucur ca am picat la olimpiada de pictura, pentru ca daca nu picam, eram obligata sa merg la pictura. Sincer, numi mai place pictura cum imi placea la inceput.
Acuma sunt studenta la sectia de Design Grafic, si ma bucur de colegii mei care sunt interesati de anime-uri as well! (not implying ca la pictura nus anime fans)
Si pot sa spun, ca inca am pasiunea de a desena, pe care am avuto in generala. Acuma cu mai multe resurse, lucru, exersez, invat si progresez continuu.
Si traditional, si digital.

That's my story. ^_^





User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Silver.C
post Jan 21 2013, 07:55 PM
Post #78


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 89
Joined: 10-April 12
From: Constanta
Member No.: 10.937
Points: 201
Gender:



Deja trec peste parte cu gradinita :rolleyes:
Cred ca prin clasa a VII-a m-am apucat mai serios de desen, insa ma plictiseam repede, nu aveam rabdare sa vad tutoriale pentru ca stateam prost cu proportiile >.> lenea asta. Oricum, la inceput m-am axat pe anime, insa am incercat sa invat sa desenez si in stil Marvel si le-am amestecat de a iesit un mare nimic :blink: In ultima perioada am cam tras chiulul, lipsa de inspiratie, ma enervez si repede cand nu imi ies picioarele >.> si o las balta. In general desenel in stil traditional, pentru ca nu am tableta. Am si niste tentative cu mouse-ul, dar prefer sa le las acolo unde sunt ele. :rolleyes:

Chiar daca mi-a placut desenul, nu m-am gandit niciodata sa merg la un liceu de arta :D a ramas un hobby, m-as plictisi daca as desena toata ziua.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dgmikep
post Jan 21 2013, 10:38 PM
Post #79


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 16-April 12
Member No.: 10.946
Points: 257
Gender:



Cred ca am inceput sa desenez in gradinita, si acum sunt la acelasi nivel :D
(IMG:http://x07.img-up.net/eufda0.jpg)
Da, nu e gluma, asta e pe departe cea mai reusita reprezentare a unui om pe care o reusesc. Miracolul tehnologiei (paint) B)
La orele de desen in generala, ma prefaceam ca desenez si terminam acasa (o puneam pe mama sa deseneze).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post Jan 22 2013, 12:31 AM
Post #80


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



QUOTE
La orele de desen in generala, ma prefaceam ca desenez si terminam acasa (o puneam pe mama sa deseneze).




Asta faceam si eu... the shame...the shame :( :huh: :blink: .

Dar eu chiar nu terminam.Noroc cu mama :lol: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 07:36 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |