Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

7 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> My Artsy Stuff


seandreea
post Nov 8 2006, 08:12 PM
Post #61


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



Cred ca am intzeles acum Hamster ce ai vrut sa zici. Eh, ce sa-i faci, neori sunt cam grea de cap :P
Tenshi, intzeleg ce vrei sa zici cu partea de la cot in jos, insa degetele in ce sens nu sunt bine? Te intreb pt ca eu chiar vreau sa-mi imbunatatesc stilul si nu pot face asta dk nu imi cunosc greselile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Nov 9 2006, 12:58 PM
Post #62


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



am tot vrut sa imi dau feedback la ultimele doua desene, dar timpul nu prea mi-a dat voie.
am sa incep cu ultimul....care m-a dat pe spate....ce mov e!!!ma dor dintii, sincer! dar nu stiu de ce am impresia ca asa ai primit cererea de a-l colora?
ce ai vrut sa zici prin faptul ca personajul nu e al tau? nu tu l-ai desenat? sau personajul, ca idee, nu este al tau? oricum, mi se pare ceva ciudat la cum ii sta parul pe cap...parca ar avea o peruca....si dupa cum are pus capul pe gat pare ca are gusha, sau cam asa ceva...da impresia de ...grasa :P . plus ca tot desenul e foarte intunecat..si parul, si hainele, si tenul tipei...din cauza ca e asa de intunecat nu imi dau seama de felul in care ii sunt sanii....par directionati in dreapta, in timp ce ea pribeste spre stanga...sau poate mi se pare numai....ca are hainele asa de negre...am impresia ca pui claviculele mai jos decat sunt ele pozitionate in mod normal...sau mi se pare mie?
la celalat desen (fata cu mana la gura) mi-a placut cum a iesit parul...culorile in general...parca am putut respira acolo, fatza de celalalt desen...mana a iesit ok, cred ca mie nu mi-ar fi iesit asa de bine :P . iarasi mi se pare ca clavicula nu e unde trebuie...pare cam jos...
acuma serios....spuneti si altii...e doar impresia mea la faza cu clavicula? poate nu stiu eu unde trebuie puse....
scuze ca am fost asa de critica, dar am observat ca nu te superi si ca esti productiva oricum(nu ca mine), asa ca nu pot decat sa ma bucur....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Nov 9 2006, 09:49 PM
Post #63


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



Nuuu! Multumesc mult. Cama sa fac cu clavicula, insa mie imi cam place, si cum nu multi au observat ... :twisted: :P
Despre personaj - yeah - a fost un request- asa este personajul, intunecat and all. Am incercat sa o fac sa priveasca in sus, insa am gresit. Mai experimentez, acum cam stiu pe unde e greseala (cred). Si mie mi s0a parut ca tipa a exagerat cu culorile. Parul e cam mare ce-i drept (ar trebui sa le vezi pe ale ei :blink: )
Ma bucur ca al doilea ti-a placut mai mult :P . Eu m-am "certat" cu o prietena ca a zis ca ar fi trebuit sa folosesc macar o culoare complementara (gen galben, sau nu stiu), dar mie imi place cum a iesit.
Eu astept cu nerabdare desene de ale tale (chiar si schitze).
Acum lucrez la nishte edituri nenorocite (requests amandoua) si-mi ia cu anii inkingul pe tableta, insa tre sa ma obisnuiesc!!!
Intre timp tot desenez pe hartie (2-3 skitze pe zi), si desi de nici una nu sunt multumita, cred ca e un bun exrecitiu (acuma, nici mult si prost nu merge, nu? ;) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Nov 11 2006, 10:30 PM
Post #64


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



(IMG:http://usera.imagecave.com/seandreea/anime/scan0019-2.jpg)
Azi am facut primul meu fanart de cand am inceput sa desenez klumea. Pt cine nu stie este Sailor Cosmos, forma ultima a lui Sailor Moon; Apare insa numai in manga. Am incercat sa combin stilul lui Naoko Takeuchi cu stilul meu propriu (dk exista). Nu stiu insa cat am reusit. Cred ca se pot vedea influiente din stilul ei totusi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Dec 5 2006, 04:32 PM
Post #65


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



:( Chiar asa de rau e?

Si eu care vroiam sa va mai arat cateva chestii.

Facut aseara (nu am inca idei de haine):
(IMG:http://i133.photobucket.com/albums/q71/seandreea/scan0004.jpg)

In photoshop inceput. Il fac colorat ca sa imi fie usor mai tarziu la lineartul negru.
(IMG:http://i133.photobucket.com/albums/q71/seandreea/pose.png)

Un picultetz mai veche (2 sapt cred - cursul de cultura si civilizatie :P )
(IMG:http://i133.photobucket.com/albums/q71/seandreea/scan0048.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Dec 5 2006, 06:32 PM
Post #66


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Asta ultimul e chiar nice, mai putin mainile care-s prea lungi si degetele care sunt varza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nfleitd
post Dec 6 2006, 10:58 AM
Post #67


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 13-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.262
Points: 27
Gender:



of...asta-i problema noastra:P...n-avem bani...si eu am trust dar deocamdata nu-l folosesc...is obisnuit cu mouse-ul si parca lucrez mai bine...
imi place ce faci...se vede ca pui suflet, mai ales la cat de atenta esti la detalii...dar terbuie sa mai exersezi...sa incerci si u nishte tutoriale...eu iti pot spune unul care m-a ajutat pe mine foarte mult...Polykarbon.com...pentru alte situri cu tutoriale, cred ca este sectiune in forum...sa stii ca tutorialele astea te ajuta foarte mult cand e vorba de proportii ale corpului...despre ochi si trasaturile fetei si imbracaminte am doar cuvinte de lauda...spor la munca in continuare:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Dec 6 2006, 03:52 PM
Post #68


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Dragute desenele. Ai un stil interesant, totusi ai mult de lucru la proportii. Nu stiu cum sa-ti spun mai exact...incearca sa faci studiile anatomice pe fragmente mici.De ex...numai capul, capul cu bust(portret).
Nu stiu exact ce ti-au spus ceilalti, nici nu prea ma intereseaza in fond, so scz daca repet informatia.
Fa personajele putin mai mari si,poate ar fii cel mai bine pentru inceput,sa te inspiri cat mai mult dupa original pics. Priveste atenta cum sunt proportionate si incearca sa le reproduci. Nu este nimic rau in asa ceva.Doar pana cand iti vei forma mana.
Dintotdeauna am displacut computer drawing. Cu el nu faci decat sa stopezi progresul, prin faptul ca trebuie sa te concentrezi de doua ori mai mult la niste banalitati, pe care din creion, pe o foaie de hartie, le faci in cateva clipe.
So, sfatul meu este more hand sketches, more anatomical studies, less photoshop.No ofence! :rolleyes:
Ganbatte kudasai!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kmrade
post Dec 6 2006, 05:38 PM
Post #69


Master
***

Group: Members+
Posts: 119
Joined: 17-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.298
Points: 162
Gender:



dragutz .. ff dragut stii eu ma ocup la un proiect de realizare de anime , printre putinii din romania cred ;) :D si parerea mea k e ok .. sunt oricum careva reprosuri .. care vad k au fost spuse deja ..d:d :rolleyes: B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Dec 11 2006, 11:26 AM
Post #70


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



Va multumesc tutror pentru sugestii. Voi incerca sa tin cont de ele. Am totusi o rugaminte. Stiu ca am problemel de anatomie (desi nu atat de mult ca inaintre) asa ca va rog mult sa si exemplificati pe fiecare desen. Stiu ca cer cam mult.
In rest tutoriale am citit si inca voi mai citit. Dupa poze desenez cand gasesc poze interesante sau cand vreau sa exrsez pur si simplu. Fiinca mi se pare foarte important sa exersez si originalitatea. Voi continua insa sa lucrez in paralel si pe calculator si pe hartie. Dk nu exersez tableta nu ma voi obisnui niciodata cu ea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Dec 11 2006, 04:08 PM
Post #71


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



mm, vad o imbunatatire considerabila a desenelor tale fata de cele de la inceput si ma bucur tare mult. imi place ultimul tare mult, mai ales cum ai facut apa de la picioarele personajului....
hai sa iti zic ceva concret pe un desen...cel cu tipa la care nu te gandisesi inca la haine....mie sincer imi place asa, fara haine...imi place cum ai facut forma corpului, pare natural, nu rigid, cum sunt majoritatea desenelor mele... :D
dar la proportii chiar ca parca scartaie...de ex la mana dreapta partea superioara e mult mai scurta decat cea inferioara si nu trebuia sa fie asa....la picioare...well, imi par cam subtiri la partea inferioara...si parca cam scurte...
iar fatza...am eu ceva cu fetzele :P intrebare....era semiprofil sau era din fatza? pt ca daca era semiprofil, atunci linia nasului ar fi trebuit sa fie mai spre ochiul drept (cum privim noi), nu? iar daca ar fi fost din fatza ar fi trebuit sa arate altfel nasul, nu?
spor in continuare.... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Dec 24 2006, 11:03 PM
Post #72


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



Scuze ca nu am timp sa raspund, Shinju.

Dar vreau sa pun un desen, a gift, for everyone:
http://www.deviantart.com/deviation/45287172/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Dec 25 2006, 04:16 PM
Post #73


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Cineva te sfatuia mai sus sa lasi la o parte Photoshop si bine a facut. Mai intai tre' sa stapanesti foarte bine creionul. Iar tu mai ai pana atunci. Se vede ca te straduiesti dar inca "nu iese" asa cum ar trebui. Ultimul desen... ouch. :(

Uite o chestie care-am observat-o si la lucrarile realizate de diferiti mangaka foarte talentati. Chiar daca desenul contine anumite disproportii, NU SE OBSERVA. Adica, atunci cand te uiti la el, arata atat de natural in ansamblu incat nici nu-ti dai seama ca pozitia personajului e un pic fortata. Asta pentru ca ei deseneaza cu o usurinta iesita din comun, degetele nu le sunt rigide si reusesc sa traseze liniile exact acolo unde trebuie. E nevoie de ani de munca si studiu pentru a reusi sa stapanesti creionul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Dec 29 2006, 02:52 PM
Post #74


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



Credeam ca am mentionat ca voi lucra concomitent. Stiu ca trebuie sa exersez f mult cu creionul, dar nici sa las deoparte calculatorul. Si asa nu am mai facut nimik de mult. Si ultimul desen este doar un cadou de Craciun pentru prietenii mei. In plus este un stil cu care eu inca experimentez (undeva intre chibi si normal).
Si am obs si eu chestia aia cu naturaletea, oricum eu am observat ca mi-am mai dat drumul la mana de cand am inceput sa desenez. Si atata timp cat voi continua, rau nu poate sa fie daca eu incerc sa imi imbunatatesc stilul.

Multumesc mult pentru comentariu. O sa mai pun si desene pe hartie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sybelle90
post Dec 31 2006, 02:56 PM
Post #75


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 30-December 06
Member No.: 3.522
Points: 117
Gender:



Dupa ce am studiat toate desenele postate nu am decat un singur lucru de spus:toti desenati destul de dragut,dar sincer,mai aveti foarte mult de lucrat. Sunt noua pe acest forum si la inceput aveam asteptari destul de inalte pentru ceea ce voi gasi aici,poate pentru ca eu sunt la un nivel avansat la desen.Oricum sunteti pe drumul cel bun;continuati sa exersati! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jan 1 2007, 01:31 AM
Post #76


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



pai asteptam si desenele tale...
si uita-te la topicurile lui kaoru, kaeru, nine sau transe...mai sunt si altii...poate iti schimbi putin parerea....

offtopic: asta e primul post pe anul 2007 :D ...se pare ca numai eu bantui pe forum :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Jan 4 2007, 01:59 PM
Post #77


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



sybelle - toti trebuie sa incepem de undeva. Eu una stiu ca am mult de lucru, dar la mine este doar un hobby (sunt la Politehnica) si nu desenez decat de 1 an. Nu vreau sa-mi gasesc scuze, fiindca eu chiar postez aici opentru pareri obiective.
te rog dk tot ai postat in threadul meu sa comentezi ceva mai detaliat, pe unul din desene. Nu de alta dar chiar nu ma ajuta comentarii de genul "mai ai de lucrat". Asta cred ca stiu si eu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Jan 4 2007, 03:56 PM
Post #78


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Da, si sa-ti faci si tu un coltisor pe-aici ca sa vedem si noi cum desenezi, Sybelle. A, si si pentru noi desenul e doar un hobby. :}
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Jan 5 2007, 01:01 PM
Post #79


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



M-am hotarat sa ma apuc mai serios un pic de desen. Mi-am propus o multime de chestii si sper sa ma pot tine de ele. Mi-am mai postat desenele pe un forum (visualart.ro cine il stie), unde sunt in general oameni profesionisti (atata la 3d, fotografie cat si 2d, etc). Cineva m-a sfatuit sa incerc mai intai stilul realist (adik studii asupra proposrtiilor corpului), pentru ca apoi sa trec la anime. Cred ca voi incerca, insa in paralel cu studiul pe desene anime si cu desenele pe care le fac eu cand mi se pune pata :P .
Anyway, cu ceva timp in urma mi-am zis sa incerc sa desenez si baieti (dk va uitati prin galeria mea sunt cam putini)

1. facut in aceiasi zi cu primul desen din ultima serie postata:
(IMG:http://i133.photobucket.com/albums/q71/seandreea/scan0006.jpg)

2. iar acesta e facut ieri (pentru studiu, dar nu prea a iesit) dupa o poza:
(IMG:http://i133.photobucket.com/albums/q71/seandreea/scan.jpg)

Astept pareri (oricat de drastice) :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Jan 6 2007, 02:54 PM
Post #80


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Ouch, ai fost pe visualART si ai scapat teafara de-acolo? :) Am observat ca nu le prea plac beginnerii. Dar o sa postez linkul la "Linkuri utile" in caz ca nu e deja acolo.

Observ ca iti place sa incepi multe lucruri si sa mergi cu ele "concomitent". Cele doua desene au o gramada de greseli, dintre care nu vreau sa amintesc decat picioarele si mana dreapta ale primului tip. Mai ales picioarele. :\
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 17th May 2024 - 10:58 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |