Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Forum Mare Si Frumos, Useri Activi Putini


Nagisa-chan
post Jul 26 2011, 10:04 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Sper sa nu-mi sara lumea in cap pentru topicul asta. Mie mi se pare un forum care merita mult mai multi useri online. Sunt 7.284 de useri inrgistrati si sa zicem ca 200 activi ( sa zicem). Cel putin mai mult de atat nu am vazut eu. E un numar foarte mic fata de numarul celor inregistrati. Nu mi se pare un forum unde se da ban la prima tentativa de spam, si nici un forum cu 3 subiecte despre anime. Eu chiar nu imi dau seama de ce sunt asa putini useri activi. Ca fan anime, mi se pare normal sa vrei sa stai pe un forum/site anime cu o gramda de subiecte de discutie. Doar daca esti fan anime e normal sa-ti faci cont aici, right? De ce majoritatea posteaza pe forumul asta de 3 ori si dupa uita de el? Eu chiar nu inteleg...Chiar asa mult a scazut numarul adevaratilor fani anime?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jul 26 2011, 10:22 PM
Post #2


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



"200 activi ( sa zicem)"

Hah!

Activ = care posteaza.

Nu inteleg unde ai numarat 200. Eu cred ca pe cei activi ii numeri pe degete. Also, nu confunda userii activi cu lurkerii.

Dar chiar si cu lurkeri, tot nu sunt 200.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Jul 26 2011, 10:35 PM
Post #3


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



Oh well, eu intru de cel putin 4-5 ori pe zi (forumul e deschis intr-un tab din firefox care nu se inchide niciodata), dar postez destul de rar, doar cand simt ca e nevoie de interventia mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jul 27 2011, 12:12 AM
Post #4


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Acum sunt si multi dusi in vacanta, mai ales la mare, de parca ii sport national sa te prajesti la soare, dar cum se apropie iarna cum nu mai ies din casa de frica sa nu le inghete cucu si atunci o sa fie cu macar 2-3 insi mai multi in pe forum si fiind perioada friguroasa din cand in cand o sa fie cu inca 1-2 mai multi fiind ca isi mai aduce aminte unu, altu, ca mai exista forumul acesta. E rau cand un forum e tinut la viata de o mana de oameni, e nevoie sa fie stimulata lumea sa fie mai activa pe forum sau obligata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 27 2011, 12:44 AM
Post #5


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Plus ca de la un punct incolo nu mai simti nevoia sa discuti anime-uri. Sure, o parere schimbata ici colo e ok and I doubt I'm the only one, dar nu termin un anime si dupa ma gandesc "ok, trebuie sa fug pe a-c sa-mi impartasesc parerile". Besides, discutiile pe un forum is sau raspandire de informatie (unde nu mai e deja discutie) sau agreeing with somebody else's opinion (aka user x face un post lung, la care vine user z sa zica "I feel the same") saaaau - astea fiind cele mai productive discutii - certurile sau cel putin discutiile in contradictoriu. Eu una m-am saturat de ultima categorie, intr-o vreme mi se parea extraordinar de interesant, astazi mi-e fix pix ca lui nush care nu-i place ce-mi place mie, nobody's opinion's gonna change. Speaking of which, eu mai foloseam a-c-ul intr-o vreme si ca si "mini-reviews" :D Daca ii place lui y atunci clar e prost. So I guess there's also that use to forums... Other than that, I vote they're obsolete :P

Dar de ce exista 2 topicuri pe aceeasi idee? :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Jul 27 2011, 11:44 AM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Moonsparkle: scuzele mele daca mai exista un topic ca asta. Se poate inchide daca asa consideri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHand
post Jul 27 2011, 02:12 PM
Post #7


They see me (t)rollin'... They hatin'
***

Group: Members+
Posts: 187
Joined: 25-October 05
From: Cluj
Member No.: 1.897
Points: 210
Gender:



A-ti cere scuze pentru un topic deschis in /b/ e ca si cum ti-ai cere scuze pentru culoarea parului tau (cand esti complet chel). Parerea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jul 27 2011, 02:43 PM
Post #8


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(BlackHand @ Jul 27 2011, 03:12 PM)
A-ti cere scuze pentru un topic deschis in /b/ e ca si cum ti-ai cere scuze pentru culoarea parului tau (cand esti complet chel). Parerea mea.
*


She's being over polite!

Dar intr-un fel parca devine totul rutina, rutina = plictiseala, plictiseala alunga lumea. Si ceva ce am vazut in general mai pe toate forumuriile, e ca sunt acele persoane hiperactive, care e musai sa posteze in mai toate topic-urile, mentin o oarecare activitate pe forum si un fel de divertisment pana sa iau pe aratura(adica o iau razna, se smintesc) si se iau la cearta pentru nimic cu cei ce detin si administreaza forumul, si isi iau ban si desigur mai tarziu ii vezi pe un forum facut de ei de unde prefera sa arunce cu noroi, nu o mai lungesc ca deja mi se apleaca. <_< Nu stiu daca A-C a avut astfel de persoane, dar sunt destul de comune pe forumuri/servere.

damn i'm f-kin bored :|
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 27 2011, 10:13 PM
Post #9


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Topicul se potriveste mult mai bine la Cafenea, asa ca l-am mutat. Ah ce bine e sa mai faci pe moderatorul din cand in gand :D

Eu folosesc mult forumul cand nu stiu la ce sa ma mai uit. Citesc mai multe opinii si imi formez o idee, desi ma uit la o serie pe luna in ultimul timp. In vremurile bune mancam anime pe paine si vedeam si o serie de 26 de episoade pe zi dupa care aruncam o vorba pe forum. Cam asa facea toata lumea. Acum cei 'mai tineri' nu prea vor sa discute.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Jul 27 2011, 11:42 PM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



La fel cum a spus cineva mai sus, si eu intru pe a-c de vreo 4-5 ori pe zi, doar-doar o mai aparea vreun topic 'interesant' sau vreo inviere din morti a unui topic despre un anime care fie mi-a placut foarte mult, fie mi-a displacut foarte mult, ca despre alea care sunt mediocre nu prea-mi dau cu parerea de obicei. Problema, din punctul meu de vedere, e si ca in ultimii ani, sezoanele de anime-uri din Japonia sunt din ce in ce mai slabe si foarte rar mai dai de un anime despre care merita cu adevarat sa vorbesti (maxim 2-3 pe sezon, cu indulgenta si dupa o cautare detaliata, imho). Si in ceea ce priveste anime-urile consacrate deja, ori topicurile respective au fost tocite pana la epuizare incat nu prea ai ce sa mai zici, ori au fost mai neglijate si daca lasi vreun post, nu prea-ti raspunde nimeni si ai impresia ca vorbesti cu tine insuti, doar ca scrii si pe net, ca sa nu uiti mai incolo eventual...

Poate ca ar fi mai bine ca moderatorii sa incerce sa mai revigoreze un pic forumul cu niste topicuri noi, gandite incat sa fie cat mai interesante (daca e posibil...). Cum a fost acea tentativa de acum cateva saptamani cu topicul legat de anime-uri de prima mana care s-au ridicat peste restul din industrie in momentul in care au fost lansate. Si zic de moderatori pentru ca macar ei au un interes ca forumul sa fie oleaca mai animat. Just a suggestion, please don't bite my head off. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 28 2011, 12:07 AM
Post #11


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Suferim de problema asta de foarte mult timp. Pe vremuri eram mai multi useri care deschideam topicuri despre diverse anime/manga si mai cream ocazii de a posta. Din pacate din diverse motive precuma, life/job, acei useri si-au cam sistat activitatea, iar altii nu s-au oferit sa le ocupe locul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Jul 28 2011, 01:05 PM
Post #12


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



O alta problema pe care o mai vad e vechimea forumului. Incepe cineva un thread si sar 10 pe el "s-a mai discutat asta in vara lu' 2003" chestie care-i descurajeaza pe multi. Poate userul nu era pe forum in 2003 si vrea sa discute cu altii pe tema asta acum (poate tocmai a descoperit anime-ul), nu sa citeasca un thread de 100 de pagini de acu' 8 ani.
Deci cine vrea sa vorbeasca de Naruto? :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 02:02 PM
Post #13


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Exact, exact, asta vroiam sa zic si eu. Se intampla exact cum zice Terry si Fili, lumea nu vrea sa posteze unde a fost postat o data. Eu n-am inteles niciodata chestia asta, dar asta e realitatea.

In conditia asta nu ar fi o idee sa curatam forumul un pic? Sa facem split la topicuri unde sunt posturi mai vechi de anul x. It sounds like a bad idea actually :lol: dar s-a mai discutat chestia asta, a-c-ul e stuffy si are o groaza de topicuri inutile si goale care ar trebui rase.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Jul 28 2011, 05:13 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Multumesc zeri. Cand m-am uitat in 4 chan eram gen...Mda, mi-au sters topicul. <_<

Eu cand am vazut ca mi-au raspuns vreo 6-7 useri la nou veniti m-am gandit, "mama, daca aici se ingramadesc asa :lol:" si cand am vazut site-ul la fel, mi-a lasat impresia ca o sa gasesc o gramada de fani anime aici, ca in viata reala, mai greu.

Stiu vreo 4 fani anime, dar doar o persoana ar trebui sa se numeasca fan. Pentru ca restul nu au auzit decat de Naruto (n-am nimic cu fanii Naruto, am ceva cu cei care se uita doar la Naruto dar se considera fani anime-cautati in dex cuvantul "fan"), Bleach-dar nici de asta n-au auzit multi, iar daca le povestesc alt anime ori se plictisesc, ori imi spun ceva de genu':"Scuze, nu-mi plac decat animeurile gen Naruto".

Sau daca incerc sa-i conving pe altii sa se uite, se uita un timp si dupa renunta. Sau sa fac invitatii la Nijikon spun "da, da, venim" si nu mai vine nimeni...Adevarul e ca nu mai exista copii pasionati de ceva nowadays poate doar jucatorii de cs, wow si alte chestii de genu'. (Daca nici de viitorul nostru nu ne mai pasa- o gramada de note de 2 si 3 la bac, ce sa mai zic de pasiuni.)
Chiar si fanii anime(nu toti), se cam dau in laturi cand e vorba sa demonstreze cat de fani sunt ori pentru ca se simt urat fata de cei care rad de ei pentru ca se uita la anime, ori pentru ca le e frica sa nu arate contrariul.
Dar ce ma uimeste pe mine, e ca vin foarte multi pasionati de desen, numai cat am intrebat eu "desenezi"de cand sunt aici am primit vreo 4 raspunsuri pozitive. Chiar daca unii nu posteaza si prin alte categorii.

Revenind la primul paragraf, poate ca nu stiu multi fani de forum/site pentru ca la prima vedere face o impresie destul de buna...Zic si eu, desi pare cam absurd.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 28 2011, 05:16 PM
Post #15


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Treaba cu forumul stufos si discutii foarte vechi nu prea tine. De ce lumea nu posteaza despre animeurile noi aparute. Iese o serie noua in fiecare saptamana, unde sunt sutele de topicuri noi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 05:20 PM
Post #16


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Raspunsul e foarte simplu: the real gems are in the past. Nimeni nu sare pe un anime aparut saptamana asta pentru ca toata lumea are timp limitat si atunci cand timpul tau liber e pretios o sa il cheltui pe ceva ce stii si tu ca merita si a fost aclamat, nu pe nush ce ciudatenie. Besides, nu inteleg de ce ai fi reticent la a indeparta un obstacol. Ce conteaza ce si cum? Ar fi o sansa sa imbunatatim activitatea so why not?

@Nagisa: I really really don't mean to sound condescending or anything of the sort, dar ce varsta ai? (you don't need to answer, intrebare "retorica" :P) You seem a bit on the younger side (don't take it the wrong way, it's just a fact, nu o caracterizare a felului in care scrii) si daca chiar e asa, o sa vezi ca cu timpul iti faci cercul tau de prieteni si nu o sa iti mai pese asa de mult de cine e fan anime si nu pentru ca o sa ajunga sa fie doar o alta ocupatie normala. It's the same like watching movies or tv shows. Si la fel cum zicea rogue pe twin topic, grupurile de fani anime ajung sa nici nu mai bage in seama anime-urile because - yet again :P - it's about the people. Tu doar acumuleaza-ti acolo zeci de anime-uri vazute si intr-o zi o sa gasesti pe cineva and you're gonna be like "whaa da' ala l-ai vazut? pe cand era on-going toata lumea era incantata. da' de x ce parere ai?" and so on and so on. Si a-c-ul pana la urma nu e chiar asa de rau, chiar si in ziua de azi. E ok pentru ceva casual, de dat click-uri cand te plictisesti. And you might actually find a person or two that you like and end up talking to or meeting or whatever.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Jul 28 2011, 05:51 PM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



QUOTE(Moonsparkle @ Jul 28 2011, 06:20 PM)
Raspunsul e foarte simplu: the real gems are in the past. Nimeni nu sare pe un anime aparut saptamana asta pentru ca toata lumea are timp limitat si atunci cand timpul tau liber e pretios o sa il cheltui pe ceva ce stii si tu ca merita si a fost aclamat, nu pe nush ce ciudatenie. Besides, nu inteleg de ce ai fi reticent la a indeparta un obstacol. Ce conteaza ce si cum? Ar fi o sansa sa imbunatatim activitatea so why not?

@Nagisa: I really really don't mean to sound condescending or anything of the sort, dar ce varsta ai? (you don't need to answer, intrebare "retorica" :P) You seem a bit on the younger side (don't take it the wrong way, it's just a fact, nu o caracterizare a felului in care scrii) si daca chiar e asa, o sa vezi ca cu timpul iti faci cercul tau de prieteni si nu o sa iti mai pese asa de mult de cine e fan anime si nu pentru ca o sa ajunga sa fie doar o alta ocupatie normala. It's the same like watching movies or tv shows. Si la fel cum zicea rogue pe twin topic, grupurile de fani anime ajung sa nici nu mai bage in seama anime-urile because - yet again  :P - it's about the people. Tu doar acumuleaza-ti acolo zeci de anime-uri vazute si intr-o zi o sa gasesti pe cineva and you're gonna be like "whaa da' ala l-ai vazut? pe cand era on-going toata lumea era incantata. da' de x ce parere ai?" and so on and so on. Si a-c-ul pana la urma nu e chiar asa de rau, chiar si in ziua de azi. E ok pentru ceva casual, de dat click-uri cand te plictisesti. And you might actually find a person or two that you like and end up talking to or meeting or whatever.
*



I'm sixteen. :) and I know it's just the fact. Nu, nu e asa rau, nu am zis ca e rau, dar parca merita mai multi useri pentru ca nu e un forum cu 2 topicuri gen Anime Drama, Anime Comedie si cu 100 de useri cu ban. De meet-uri nu stiu ce sa zic. In fata monitorului oricine e fan anime de treaba, in realitate nu stiu care mai e de treaba si care nu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 06:12 PM
Post #18


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Nu pareai sa zici ca e rau, tocmai din contra. De'asta vroiam sa iti intaresc parerea ca a-c-ul nu e asa de rau, sa nu fii "alungata" cu toate parerile astea negative despre ce era a-c pe vremurile strabunilor si ce ar putea sa fie.

Cat despre useri si topicuri, intervine aici cred si alta chestie. Intre forumurile anime din Romania, a-c-ul e cel mai... hmm, how to put this right? cel mai serios si mai ingamfat asa. In comparatie cu celelalte. No offence to users of other forums, e doar parerea mea ca a-c e cel mai bun forum anime de pe la noi. Partea obiectiva e ca au existat multe frecusuri cu alte comunitati si asta se vede. Sunt sigura ca sunt useri care nu stau pe a-c pentru ca fac parte din alta comunitate. Desi si userii aia ar trebui sa fie deja cam in varsta si plecati pe la casele lor... :P

Sa mergi singura la un meet (fata si la 16 ani) e intr'adevar cam neatragator, dar sigur gasesti vreo ocazie in care sa te simti confortabil. Ziceai de Nijikon, deci banuiesc ca esti din Bucuresti. Eh comunitatea de acolo e mai veche, if there were any rapes or murders, you'd know :P or not...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jul 28 2011, 06:16 PM
Post #19


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Nu e un fenomen specific doar anime-club.
Nu se mai posteaza pe forumurile anime aproape deloc, mai ales in comparatie cu vremurile trecute.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 08:52 PM
Post #20


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



I disagree. Pe MAL gasesti niste grupuri foarte active. Si is sigura ca sunt si alte forumuri care nu-s de pe la noi si care is iarasi active. Dar da, activitatea a scazut in comparatie cu ce era in trecut. Change is change.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 07:56 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |