Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Cantec De Gheata Si Foc - George R.r. Martin, New Fantasy Book!


jory
post Feb 8 2008, 07:43 PM
Post #1


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Pentru pasionatii de literatura fantasy iacata vine in Romania o serie de romane care in State face furori si se pare ca e pe cale sa detroneze ca popularitate mult apreciata trilogie "Lord of the Rings" - fanii LOTR va rog nu dati cu rosii :D

Seria se numeste "A Song of Ice and Fire" pe romaneste "Cantec de gheata si foc" si au aparut la editura Nemira doua volume ce constituie prima parte a seriei - "Urzeala tronurilor" ("A Game of Thrones"). Autorul este George R.R. Martin, un scriitor de super S.F., cateodata cu tenta horror, dar in orice caz un povestitor desavarsit :) Romanele de fata sunt insa in purul gen fantasy asa ca feel free to enjoy. Sunt structurate in capitole scurte care au in centrul atentiei numai cate unul din multele personaje, povestind alternativ ba despre unul ba despre altul pana cand te pierde de tot, avem regate, avem nobili care se urasc toti cu toti (eh, unii se mai si ajuta da ajungi sa te intrebi de ce), avem un zid stravechi despre care nu se stie sigur cine l-a construit si pentru ce, avem niste creaturi supposed to be living dincolo de zid da pe care nu le stie nimeni decat din povesti, un pic de love story, un pic de tradare, and off course ... (let me hear the cheers for) .... THE DRAGONS!!! Totul povestit intr-un ritm alert si intr-un stil absolut exceptional!

Se pare ca domnul Martin tine mortis sa ne incerce rabdarea intrucat seria e gandita sa aiba 7 romane dintre care pana acum au fost publicate numai 4, momentan se scrie inca nr 5. Si spun asta pt ca am terminat vol 1 din "Urzeala tronurilor" si e completelly addictive :D Deja imi portionez vol 2 sa-mi ajunga cat mai mult :)) Tinand cont ca "A Game of Thrones" a aparut in America in '96 si abia in 2005 a iesit cartea 4 a seriei o sa mai treaca ceva vreme pana ii dam de capat.

Si s-ar zvoni ca cei de la HBO vor sa adapteze un serial dupa romanele publicate, sunt curioasa dc o vor face:P
So, enjoy your reading everybody :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies

Lumpy
post Feb 10 2011, 09:30 AM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



>implying I would read the translated books

M-am apucat de serie prin aprilie anul trecut, iar prin mai cred ca am terminat A Feast for Crows.
Totusi nu e asa de veche saga A Song of Ice&Fire, AGoT a fost publicata in 1996.
Acuma stau si astept mini-series-ul HBO si A Dance of Dragons. Cine stie poate GRRM ne face o surpriza anul asta de Craciun :). Din ce a mai spus pe blog, lucreaza si la Winds of Winter in acelasi timp.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post



Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th May 2024 - 09:39 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |