Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Non-Anime-uri


Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



.... si in afara de anime-uri, ce animatii va mai plac? In afara de unele Disney, pentru toata familia, eu ador:
1. The Simpsons
2. Futurama
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Pai mie imi mai palce

- Batman of the Future

- Swat Cats(care isi mai aduce aminte :D )

- cu anumite exceptii Justice Legue
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



X-Man Evolution - vad pe cartoon network din cand in cand la Tsunami.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
vad pe cartoon network din cand in cand la Tsunami.
:D :D :D :D

TOONAMI :D :D

Asta e seamana
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



si este X-Men nu X-Man :P (sunt mai multi nu doar unul :)) )

Eu unul m-am uitat la X-Men Evolution, la SpiderMan, la Gargoyles, Bat Man si cred ca mai sunt vreo cate-va dar nu imi vin acum in minte :P.
La X-Men evolution s-a ajuns la seria 4 si inca se mai fac episoade noi :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



-The Simpsons (Homer Simpson philosophy ;) :D )
-Swat Cats ( pacat a tantalaii aia au oprit lucrarile la serial mult mai devreme decat se preconizase ; cica nu se vindeau , destul de bine , figurinele si ghiozdanele cu Swat Cats . Din cate stiu eu multe episoade au fost construite si/sau cizalate in studiouri japoneze , si oricum , la realizarea serialului au participat multi japonezi ; am auzit ca dupa terminarea serialului, fanii , cel putin unii fanii , au continuat sa produca , singuri, episoade... )
-Ren and Stimpy ( asta imi place la nebunie :lol: )
-Daria , Downtown( si toat animatia MTV stile )
-si multe altele :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Mie mi-a placut mai mult Scooby-Doo decat X-men... ale e genul de comic animat american cu super eroi care oricum ii bat pe toti fara sa iti faci griji ..... nici SpiderMan nu mi-a prea placut din acelasi motiv . La SpiderMan e misto jocul , cel putin primele 2-3 ore de gameplay.... cu Batman insa e altceva .... ala mi-a placut si mie , consider ca animatiile sunt mai bune decat filmele artistice la capitolul Batman . Cam asa sta treaba si cu Sailor Moon , ala va fi mereu animtie , nu poti sa il faci artistic . LOL , imi amintsc ce ma amuza masca aia a lui Batman din Batman Forever .... va dati seama ca tip' ala facea cosuri la greu....
X-men nu imi lasa nici o impresie ... macar la Scooby-Doo rad ... hmmm... cel putin prima data cand vad un episod ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Fate...Scooby e misto la prima degustare si atunci doar daca e in engleza..nu ca acuma in romana. Cand aud inceputul : "Mistere si fantome......."AAAAAAAAAAAA :x :x somebody shot me!!!!!!!!

Imi auca aminte ca atunci cand eram mic si ma uitam.....imi placea sa vad daca imi dau seama cine era raufacatorul.. :D cateodata imi nimerea :D

Oricum in aceeasi categorie putem integra si Jaberjaw si ala cu fantoma(imi scapa numele)

Batman a fost mereu printre preferatele mele mai ales prima serie. Si Superman..dar mai putin..desi imi palce ca se fac referiri la mai multi erai DC cum ar fi Gren Lanter, Flash si Batman...chiar f. mult la Batman.....stiu ca e un episod in care Superman trebyie sa-l inlocuiasca pe Batman ca acesta disparuse....in ep asta e o faza super misto....Batgirl zice ca dupa ultimul tel. bruce a iesit si nu s-a mai intors.....ea a depistat ca tel. venise din.....tineti-va bine.......ROMANIA :D :D :D Si uite asa tara noastra apare in desene animate..nu ca nu i-ar fi locul acolo :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Oh da Swat Cats,Simpsons,Spaceorama aceeasi grafica.Hmm in rest in afara de Batman of the Future prefer comicurile de la Marvell(Spidey, X-Men) de la DC(Justice League ->pers. pref. ->Green Latern"In britest day in darkest night no evil shall escape my sight"). :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



What is wrong with your peple?
South Park rules !

Reprezinta apogeul tipului cartoon vazut ca o caricatura menit sa apostrofeze defectele societatii.
Cum au rezolvat insa romanii aceasta problema, au eradicat coruptia si au garantat libertatile fundamentale. Nu, mai simplu, i-au interzis difuzarea.
----------------------------------------------

Si ca a venit vorba de apogeu. Todd Mcfarlin' Spwan reprezinta cel mai bine stilul anime american. Cu o poveste atat de complexa si o realizare de exceptie (grafica, animatie), cred ca face fata cu brio celui mai bun serial anime japonez de pe piata.
Singurul defect pe care il are este faptul ca este produs de HBO iar continuarea unei noi serii a fost intrerupta.
Daca Stan Lee a creat marea majoritatea eroilor "Marvel", atunci Todd Mcfarlin l-a creat pe cel mai bun.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



-The Simpsons
-Adam's Family
-Daria (si Downtown desi mai putin)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



bogdragon....elegant :D South Park e super..pacat ca e desenat ca dracu.

Alt non-aniem care mie imi place super mult este : Diabolik :twisted: Mi se pare super msito modul in care este expusa povestea si felul de gandire a lui Diabolik.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Hai mah, lasa, nu cred s-a simtit nimeni amenintat de South Park in Romania. Ar fi culmea! Probabil ca CNA-ul a fost deranjat de replicile dure. In fine..
Au trecut pe la mine cateva sezoane de South Park. E hilar, dar nu mi se pare mai subtil sau reusit decat Simpsons (unde au facut tocana din toata America. Si, hei, atatea staruri vezi mai rar intr-un serial. Fosti presedinti, chiar. Si insusi the king of pop! :P ) - pe care il ador. Nu cred sa mai existe un Homer in vreo animatie... una din alea putinele made in US. care sunt intr-adevar geniale.
Chiar, stiati ca Homer are urechea si parul lateral in forma de M si G? Sunt initialele lui Matt Groening :P

PS: Unde prind si eu un episod din X-Men Evolution? Arata chiar atat de bine? E atat de interesant?

Am uitat sa spun ca imi plac:
Tom & Jerry + restul din perioada aia. Coyotee etc.; Bugs, Duffy Duck (yeah!); Au un farmec aparte. Ador vocile lui Dexter, Cow si Red Guy (mi se pare mie sau la ending scrie ca ei doi + Chicken sunt vocea unei singure persoane?);
Ren si Stimpy m-au amuzat, dar nu ma dau in vant dupa mucii mai mult decat prezenti in ele...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



The Simpsons si Shouth Park reprezinta moduri diferite de ironizare si apostrofare , primul fiind , dupa parerea mea , mai profund ( cel putin uneori) , cateodata serios chiar trist , pastrand intotdeauna umorul care-l caracterizeaza ( mai fac haz de necaz insa finalul este intotdeauna fericit ) , iar al doilea este mult mai indarznet , mai acid ( si aici nu ma refer numai la limbajul folosit si la acele celebre fart jokes , care se repeta enervant , unde chiar repetarea te face sa razi , cel putin pe mine :D ) , unde tot ce conteaza este ironizarea cat mai dura ( si cat mai subiectiva ;) ) , ironizare care nu trebuie neaparat sa iti atraga atentia asupra unor defecte umane ci sa te faca sa razi ( asta ar insemna ca South Park este mai amuzant :lol: ).
Daca ar trebui sa raportez umorul din cele doua seriale , la literatura romana ,as spune ca The Simpson face parte din categoria Ion Creanga , in timp ce South Park este un Caragiale ;) .

Oricum , mie imi plac amandoua :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Urfe...pe Cartoon Network...seara de pe la 21. Dar in opinia mea e cam nasol/ Au astia o pata pe nas!!!!! Imi place mai mult Justice League.

South park este cei drept un desen f. vulgar. CNA-ul nostru l-ar fi banat instant. Mie mi se pare super misto, desi grafic e oribil.

Simpsons nu-mi place e nasol.

In rest...loony toon tot respectul super...pacat ca acuma sunt traduse imi vine sa omor tel cand aud : "Ce faci mosule?" AHHHHHHHHHHHH :x :x
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



South Park spune ce majoritatea americanilor nu au curajul sa spuna. Se leaga de dumnezeu, de politica externa a SUA, familie, criminali in serie si te tot ce este mai sfant pentru americani. Simpsons este insa bland, mereu se termina cu bine si exista acea pseudomorala prezenta in fiecare episod. Plus ca Bart are o constiinta ce il deranjeaza din cand in cand. In schimb in South Park moare un tip (Keny) in fiecare episod fara ca prieteni lui sa faca nimic, cu exceptia consacratelor:
"Oh, my God they kiled Keny!"
"You bastards!"

blablabla are dreptate in privinta analogiei celor doua seriale cu scriitori. O singura completare, un Caragiale mult mai acid.

Hai sa fim seriosi. CNA interzice tot ce nu se comformeaza cu idea lor de moralitate si reprezinta o noua forma de dictatura si opresiune, una legala.
Mai nou nu se multumesc cu atate buline pe ecran ci au inceput sa foloseasca si bipuri peste cuvintele ce ei le considera obscene.
Parafrazand:
"Beware of he who denies you accses to information, for in his hart he dreams himself your master."

South Park este un serial pentru adulti si numai pentru adulti. Temele tratate de el nici nu sunt accesibile unui copil sub 12 ani.
Si ce limbaj dur este folosit? Uncle-fucker (he who fucks his uncle). Cu acest cuvant este descris o persoana ce inteprinde actiunea in cauza. Poti sa fi socat de actiune dar nu de cuvant.

Acum, cine spunea ca are episoade SouthParh? Vreau si eu.
Nu conteaza calitatea ci doar sa fie in engleza. Pleasee.....

------------------------------------------------------------------------------

Scorpio, te compatimesc. Eu inca mai prind Loony Toons in engleza. Am inceput sa fac captura la episoade, asa in mod preventiv ca ma vad si eu lipsit de acestea in viitorul apropiat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Unregistered









Nu stiu altii cum sunt, dar mie imi place Dexter.Alea vechi, netraduse.Si Looney Tunes rule, tot netraduse.
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Bogdragon..corect..S.P nu e un desen pt. orice..dar totusi..cand tragi linia...parca ai vrea ceva mai bun. Desi sunt tratate multe probleme fundamentale ale viatii.....sunt totusi tratate intr-un mod in corect.

Acuma nu zic ca nu-mi place..imi place la max, dar sunt constient de greselile din el.

Am mai zis eu un Non-anime, dar se pare ca nu l-a bagat nimeni in seama. Diabolik Pt. mine unu este un desen superb din care poti in vata multe.

Pt. necunoscatori....este vorba despre un tanar crescut intr-o familie cu f. multi bani, care din cauza ca era mai antipatic fratelui sau si tatalui sau este pus pe lista asasinarilor. El scapa de asasinare cu ajoturol panterei sale, acuma va dati seama ce tare era daca animalul de casa era o pantera neagra. Pantera este omorat, dar el supravietuieste. Din mainie si din dorinta de a isi razbuna prietenul....el isi ia numele panterei : Diabolik

Se transforma intr-un hot de succes, dar nu un hot cu tinte aleatorii...ci un hot cu o singira tinta...fratele sau Deane si Fratia lui. Pe parcur mai coopteaza o frumoasa...si cand zi c frumoasa zic frumoasa :D femeie pe nume Eva Kent.

El este ajutat in crimele sale de aparatura de ultima ora si de mintea sa...o minte brici...o minte care mie imi place f. mult. Are tot de la ceas cu laser si portvoces, la aparate de fabricat masti, la dispozitive de modificat vocea, la o masica care lasa in urma mult VIPER-ul.

Asta e o prezentare pe scurt..pt. ce-i interesati sa se uite pe Fox kids...pe la ora 15 parca e.....ma rog s-a inventat programul tv :D .....iar pt. cei care au vazut...sa-si spuna parerea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



In primul rand condoleante sincere celor ce beneficiaza de traducere in limba romana. Pentu ca voi sunteti cei ce beneficiaza de paradoxul: cu cat un film este "mai tradus" in limba materna cu atat intelegeti mai putin din el.

Din Diabolik am vazut cateva episoade si nu am nici un cuvant bun despre el. Povestea centrala suna bine, dar modul in care este realizata seria lasa de dorit si se observa clar ca este destinat varstelor mai mici.

Un favorit al meu ar mai fi Batman. Dar nu seria noua ci cea veche (nu va ganditi acum la cea din anii '60). In special episoadele de inceput in care apare pentru prima oara Two Faces si Cat Woman iar Batman este singur.
Acele episoade erau fantastic realizate si povestea te captiva. Din momentul in care apare Robin seria se dilueaza, iar cand apare Batgirl devine chiar patetica. Pentru mine acele episoade reprezinta cea mai buna punere in scena a lui Batman de cand a fost el creat si pana acum (incluzand filmele de cinema).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Diabolik... cel mai original scenariu (mai ales cu personaje feminine care au nume de tigari lol ) :P
Te refereai la serial? Cand ai spus ca lasa in urma Viper-ul (stiu ca apare nu stiu ce masina SF-ista), sau la performante?


sethi> alea imi plac si mie
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 4th May 2024 - 10:30 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |