Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

13 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lupta pentru imaginea ANIME in Romania !


The Different Mechanist
post Jan 4 2008, 05:40 PM
Post #101


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



...postul de mai sus cred ca explica foarte bine de ce, daca anime-ul ar avea o imagine concreta in Romania, aceasta ar fi una infecta. TWICE! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MoonAngel
post Jan 4 2008, 06:31 PM
Post #102


I'm a bitch and a lover.
***

Group: Members+
Posts: 143
Joined: 26-December 07
From: Bucuresti, RO
Member No.: 5.813
Points: 337
Gender:



*(scuzati-mi offtopicul)
come on, Different MEchanist, you're just being mean :P Bun venit in generatia messenger/mirc! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 4 2008, 06:39 PM
Post #103


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Crisi scuza-ma pentru asta dar la jumatatea postului tau mi-a murit neuronul care se ocupa cu transformara k-ului in ceva inteligibil. Daca imi traduci si mie cealalta jumatate, poate citesc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Jan 4 2008, 07:30 PM
Post #104


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



CrisiAnimeLover,in viata mea nu m-am amuzat asa la citirea unui post,ori nu-mi aduc eu aminte...asa cum zice si zeri...tradu ce scrie acolo,ca sa intelegem si noi.Eu stiam ca exista o regula pe acest forum care ne recomanda sa evitam scrierea cuvintelor folosind sh,tz,si era si k pe acolo...da,se pare ca tin minte bine...

QUOTE
2 b. - scrierea cu înflorituri (k, sh, tz, y) este nerecomandata, cu excepţia cazurilor în care pot apărea confuzii;

Am sa citesc si eu ceva din acest topic,si revin cu un edit si niste pareri...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Edysan
post Feb 2 2008, 01:58 AM
Post #105


Diclonius ® Imperator™
**

Group: Members+
Posts: 48
Joined: 28-January 08
Member No.: 6.059
Points: 45
Gender:



QUOTE(zeri @ Jan 20 2005, 04:19 PM)
Mah eu va promit ca daca castig la LOTO lozul cel mare, personal ma ocup de crearea unei reviste anime, care va avea 50 de pagini, va costa 50.000 lei si va aparea lunar  /^_^
*



Crezi ca ai face un bine cuiva?? WRONG crede-ma pe cuvant ca au trecut zeci de trusturi de presa si actori importanti de pe piata media din afara prin structurile prostiei etnice si au constatat cu multa seriozitate ca la noi NU se merita ANIME. Suntem un popor prea prost care stie doar de varful "samantei de floare in coltul cariei" si de "ce p@#a mea esti shmegher??" ca sa putem aprecia adevarata valoare a animeurilor. Peste vreo 50 de ani cand japonezii probabil vor juca golf pe Uranus, o sa ajungem si noi sa scoatem o revistutza mica, mica si sa apreciem ceea ce ei au transformat de mult timp intr-un adevarat CULT. :ph34r:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CrisiAnimeLover
post Mar 3 2008, 12:16 AM
Post #106


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: 15-September 07
Member No.: 5.167
Points: -10
Gender:



Ma scuza-ti pt. scris da ma luat ervii pe sus din cauza parerilor unora ( nu de pe forum cnv kare era in spatele meu )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AndreiD
post Mar 3 2008, 08:27 AM
Post #107


ಠ_ಠ
***

Group: Members+
Posts: 123
Joined: 16-January 08
From: Suedia
Member No.: 5.972
Points: 232
Gender:



3U (r3D (4 4r 7r3BU1 $4 1|\|\/474/\/\ /\/\41 1|\|741 $4 $(r13/\/\ 1|\| L1/\/\B4 r0/\/\4|\|4 $1 4P01 $4 |\|3 3><PU|\|3/\/\ 0P1|\|11L3, 3|-|?

3u kr3d k 4r tr3bu1 s4 1nv4t4m m41 1nt4i s4 skr13m 1n l1mb4 r0m4n4 s1 4pOi s4 n3 3xpun3m 0p1n11l3, 3h?
-------Nu incercati sa traduceti ca mi-au luat 20 de minute sa scriu----------

On Topic :
Cum a zis si Edysan, suntem o natie prea proasta si foarte putina lume mai intelege un anime, multi le considera desene animate si ca deh, de ce sa se uite?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

frosty
post Mar 3 2008, 10:11 AM
Post #108


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 12-November 07
From: Targoviste
Member No.: 5.552
Points: 158
Gender:



AndreiD, as vrea sa te contrazic in privinta unui aspect, noi nu suntem o natie proasta ci foarte proasta, una incuiata, mentalitatea romanilor a ramas undeva in epoca de piatra sau mai rau inca in comunism. Noi nu ne deranjam sa intelegem lucrurile, mai ales cand vine vorba de desene animate si in specieal animeuri. Romanii asociaza animeurile cu desenele animate obisnuite si deci fanii anime sunt asociati cu niste copii mari fara minte de pe urma carora se pot scoate niste bani intr-un mod sau altul. Tre' sa recunoastem ca ignoranta celor din jur ne afecteaza nu numai pe noi dar si pe ei....dar cum spuneam sunt prea prosti sa realizeze asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CrisiAnimeLover
post Mar 3 2008, 11:07 AM
Post #109


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: 15-September 07
Member No.: 5.167
Points: -10
Gender:



Daca este vorba despre ce am scris la acest topic m-am justificat, nu cred ca ar trebui sa ma judecati pe baza unui minor incident, oricum toti gresim , corect ? Si sa stii si tu AndreiD, nu am nici o problema cu exprimarea, si nici cu scrierea, atunci eram nervoasa, e normal, sa nu-mi zici ca tu esti perfect si ca niciodat nu ai gresit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Mar 3 2008, 11:24 AM
Post #110


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



QUOTE
[...]suntem o natie prea proasta[...]foarte putina lume mai intelege[...]noi nu suntem o natie proasta ci foarte proasta[...]una incuiata[...]mentalitatea romanilor a ramas undeva in epoca de piatra[...]sau mai rau inca in comunism[...]NOI NU NE DERANJAM SA INTELEGEM LUCRURILE[...]ignoranta celor din jur[...]



Astea-s de departe cele mai ironice idei pe care am avut ocazia sa le citesc luna asta. Chit ca-s fara voie, era sa lesin de ras. Uneori lumea nu e in stare sa se dea putin inapoi si sa vada cum suna in contextul mare ideile expuse de ei si cata autoironie amara zace in ele (IMG:http://www.projectsakura.com/forum/richedit/smileys/YahooIM/24.gif)

:rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

frosty
post Mar 3 2008, 12:15 PM
Post #111


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 12-November 07
From: Targoviste
Member No.: 5.552
Points: 158
Gender:



nu am intentionat sa fiu ironica ci doar mi-am spus parerea raportandu-ma nu numai la modul cum vad cei de pe forum perceptia oamenilor despre anime (parere pe care o impartasesc si eu in anumite aspecte) ci si la experientele si dezbaterile pe care le-am avut pe aceasta tema cu multe persoane. Iar daca ai fi citit cu atentie afirmatia pe care am facut-o si anume pt romanii desenele sunt pentru copii mici, te-ai fi gandit inainte sa te apuci sa postezi niste afirmatii de unde denota faptul ca nu ai apelat la acest proces al gandirii ci la imlulsul de moment.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Mar 3 2008, 12:22 PM
Post #112


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Tocmai asta si e ideea, stiu ca nu ai intentionat sa fii ironica :P .


Oricum, vroiam sa postez altceva, abia acum mi-a picat fisa.


QUOTE(Edysan @ Feb 2 2008, 01:58 AM)
crede-ma pe cuvant ca au trecut zeci de trusturi de presa si actori importanti de pe piata media din afara prin structurile prostiei etnice si au constatat cu multa seriozitate ca la noi NU se merita ANIME.



Cand s-au intamplat lucruri de genul asta? La partea cu reprezentanti media din afara care au constatat ca anime-ul nu ar renta la noi. E curios ca mi-a scapat asa ceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

frosty
post Mar 3 2008, 02:17 PM
Post #113


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 12-November 07
From: Targoviste
Member No.: 5.552
Points: 158
Gender:



Ma bucur ca ti-ai dat seama la timp ca ai incurcat putin lucrurile :P , cat despre povestea cu animeurile pe piata romaneasca nu stiu prea multe, defapt stiu ceea ce sti si tu ca si eu tot aici am aflat ca s-a incercat asa ceva aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Mar 3 2008, 03:24 PM
Post #114


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



:twisted:

Ah, ma bucur si eu ca s-a lamurit treaba. Ma temeam ca lasasem o impresie gresita. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Mar 3 2008, 04:16 PM
Post #115


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



bine, parere mea este foarte simpla: cu cat este mai natural cu atat ii mai popular :D
deci daca tu lupti pentru "imaginea ANIME in Romania" eu zic ca o faci degaba ...
si in viata merita sa lupti pentru ceva mai serios decat anime
anime ii ok ca hobby da mie mi se pare ca ii data prea in extreme chestia cu "LUPTA!!! pentru imaginea ANIME" cand alti lupta sa aiba ce manca ....
asa ca hai sa o lasam imaginea sa mearga de la sine si sa nu ne consumam energia ... pentru asa ceva ca nu merita....
iti plac animele bravo uitate la ele ...

si zeri ... ca sa castigi la loto trebuie sa ... joci ... si daca castigi la loto ... atunci :D make me happy ... si nu faceti manga in romana :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Mar 3 2008, 05:35 PM
Post #116


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



:lol: . nu stiu de unde atata confuzie, dar anime chiar SUNT desene animate.
Crissi, sincer nu inteleg ce ai vrut tu sa spui. Toate animeurile sunt comerciale, mai mult sau mai putin. Scopul lor este sa se vanda, iar producatorii sa faca bani. Asta e inclusiv in japonia. Faptul ca animax transmite si in romania e fantastic, tinand cont ca e singurul canal de acest gen. Sigur ca nu e perfect, dar de aici si pana la tirada ta contra lor e o cale foarte lunga. Normal ca dau reluari, toate posturile fac asa ceva - uita-te la hbo, de cate ori repeta un film. uneori titrarea nu-i perfecta -dar asta se intampla oriunde.
Cat despre prostia romanilor - lasati-o mai moale. Aceiasi reactie o ai in orice tara - INCLUSIV japonia. Si in japonia sunt persoane care considera ca anime sunt doar pt copii.
Iar faptul ca cineva apreciaza anime nu denota automat si un nivel de inteligenta superior. Asa ca nu va mai gratulati degeaba - ma uit la anime, mama ce destept sunt . Restu-s niste idioti pt ca nu inteleg un fenomen atat de profund :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AnimeStar
post Mar 6 2008, 10:41 PM
Post #117


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 6-March 08
Member No.: 6.334
Points: 7
Gender:



Mie mi se pare ca animeurile au o imagine proasta in Romania dar nu cred ca noi putem face ceva,adica cateva persoane impotriva unei natiuni ..
Oricum , crisi admir efortul , dar cred ca iti bati gura de pomana si exact cum ai spus tu ca s-au inventat mesajele private , asa s-a inventat si edit post , cred ca esti putin cam neglijenta,ar trebui sa fii mai antenta si la ce zici si la ce faci.( stiu am cam deviat de la subiect dar am tinut neaparat sa fac publica parerea mea )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

animeluv9
post Mar 16 2008, 07:24 PM
Post #118


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 28-February 08
Member No.: 6.285
Points: 0
Gender:



Va salut! Sunt NEWBIE.Interesant topicul.Am si eu cateva pareri.

ANIME-ul are o imagine dubioasa pentru ca este contrastanta cu normele realitatii pe plan local. Sa visezi, sa crezi in magia din povesti, sa citesti povesti din placere nu numai pentru coping, sa recurgi la fantezie este TABU in mai toate organizarile socio-economice.
Grosul ANIME-urilor la noi l-am prins in timpul liceului cand interesul a fost minim(examene, teze si alte griji).Au trecut pe langa mine.

O alta problema ar fi personajele feminine, intens sexualizate. Sunt misterioase, fibrate, reci, dominatoare sau infantile, hiperactive, instabile emotional, dezorientate.Se poate face foarte usor o paralela catre atitudini si roluri in sex.

Am avut o prietena care era genul SAILOR MOON. Si-a marturisit pasiunea pentru ANIME tarziu. Atitudinea baietzoasa si anumite replici devenite ticuri verbale mi-au atras atentia. Shosetele 3/4 si fustele mini nepotrivite imprejurarilor au fost iar un semn. Intr-un moment de intimitate a reeditat o scena de actiune dintr-un episod, care m-a intimidat si inhibat de-a dreptul.
In prezent isi exercita super puterile ca manager de nush ce intr-o multinationala. :D

Designul bannerelor, avatarelor, uneori ridica problema kitschului.Poate de aici si retinerea fata de ANIME.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Mar 28 2008, 04:27 PM
Post #119


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Animeurile sunt intradevar desene animate dar nu sunt Desene Animate (Cartoons)... e o diferenta mic,subtila dar importanta pentru ca eu nu tin minte sa fii vazut vreun Desen Animat care sa ma faca sa ma simt ca si cum as fii trecut prin toate momentele unei relatie in 1-2 zile(sau in cat timp am vazut animeu)

*Atentie: anumite persoane se pot simtii jignite citind urmatoarele randuri, daca sunteti animist doar pt ca e la moda NU cititi randurile urmatoare*

Anyway cum cred ca am mai zis(nu mai tin minte daca am zis eu sau Apoko cand era pe contu meu) si s-a mai zis, nu are rost sa lupti pentru imaginea anime decat in cazuri extreme (cand deja se vede o tendinta spre ostilitate si rasism fata de animisti), atat timp cat lumea e ignoranta nu am nici o problema si mi se pare chiar excelent, cum zicea cineva, oamenii sunt prostii(nu numai romanii) si cum s-a tot demonstart de lungul istoriei scrise, orice fel de a fii ce devine prea cunoscut devine un model de imitat doar pentru 'a fii la moda', asa ca prefer sa fiu inconjurat de prostii si ignorantii care nu stiu ce e aia anime si ma lasa in pace, decat sa fiu inconjurat de prostii si ignorantii care stiu ce e aia anime si m-ar sacaii la cap toata ziua cu ce a mai facut X din anime-u Y, ce carte cu Pokemon au si sa strige toata ziua BAKA,AHO,SOKA,etc doar pentru ca asa e la moda, cu intalnirii intre animistii cu 300 de oameni odata in fiecare saptamana in care nimeni nu se cunoaste, majoritatea se crede animistul suprem si in rest se vb despre ce a mai facut Britany Spears, ce culoare aveau chiloti lui Brad Pitt, ce a mai scos Guta,cu cine si-a tras-o Y, si alte discutii prea dese prin licee si alte locuri dominate de persoanele de 15-25 de ani 'la moda'

So no thank you, ignorance is bliss, especialy for those who know what others ignore. Eu prefer grupuletele mele fara griji
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

frosty
post Apr 7 2008, 10:57 AM
Post #120


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 12-November 07
From: Targoviste
Member No.: 5.552
Points: 158
Gender:



IceJack, dupa ce ti-am citit punctul de vedere, am ajuns la concluzia ca ai MARE dreptate, e mai bine sa fii inconjurat de ignoranti decat de terebilisti pt ca pana la urma urmei trebuie sa existe o limita in toate. Daca suntem fani anime asta nu inseamna ca tre sa ne dam in spectacol folosind totfelul de exprestii din lb jap etc. (exemple ar fi multe da mai bine ma abtin). Pe mine, animeurile, ma fac intradevar sa ma simt intr-un fel, da asta o tin pt mine nu ma dau in barci in public ca ma uit la animeuri si mama ce bine ma simt eu, nu, asta e treaba mea si atat, dar daca mi se adreseaza intrebari despre animeuri raspund si cam atat.

asa ca dude you're right.



ps/; acu daca insfarsit am ajuns la o concluzie imi retrag afirmatiile postate acu ceva timp :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

13 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th May 2024 - 01:34 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |