Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Care Este Elementul Care Va Place/defineste?, Alegeti

Care dintre aceste va atrage cel mai mult?
 
[ 7 ] ** [28.00%]
[ 8 ] ** [32.00%]
[ 1 ] ** [4.00%]
[ 9 ] ** [36.00%]
Total Votes: 25
Guests cannot vote 

Lother
post Feb 9 2007, 11:00 PM
Post #1


Indigo
***

Group: Members+
Posts: 203
Joined: 3-February 07
From: Bucharest
Member No.: 3.718
Points: 346
Gender:



Pe mine personal vantul. Ma simt cel mai bine intr-o zi furtunoasa, sa vad cum vantul ridica totul de pe jos. Sa merg pe strada si sa se joace minitornadele cu mine, sa sufle tot ce sta in calea mea la o parte. Parca se joaca cu mine. Ma simt in elementul meu atunci, eu devin vantul, pentru mine parca exista comunicare la un nivel. Vant si haos......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fiona
post Feb 10 2007, 03:07 AM
Post #2


Catalina
Group Icon

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: then braila, now B
Member No.: 902
Points: 156
Gender:



Ok Lother!
Tu ne intrebi ce element ne defineste, daca am presupune asa ar rezulta apa, nu? Avem cam 3 sferturi a corpului numai apa.

Dar nu la asta vreau sa ajung ci la simplul lucru ca nu ne putem regasi numai intr-un lucru ci noi suntem un amestec de elemente fizice si psihice.
Elementele care le-ai ales or fi ele de baza dar nu pot defini decat o categorie nu o persoana care e unica in felul ei asa cum si fiecare eveniment climatieric este diferit in felul lui, chiar daca fac parte din aceeasi categorie.

Nu am postat aici pt ati contesta spusele si credintele ci pentru a vedea o alta perspectiva. Totusi am sa incep cu tine: spun ca elementul vant/aer, doar el singur, nu ne face sa ne gandim la prea mare lucru sau cum e personalitatea ta(doar ca ceva slab si influentabil, cu forta mare de distrugere) si singur nu ar putea face legatura intre tine si haos.

Mie mi-a iesit la un quiz(tot din aceeasi rubrica:Diverse) ca eu sunt ca ploaia asta ar insemna ca m-ar defini elementele: apa cu focul , cu vantul/aerul si pamantul. Prin contopirea acestor 4 elemente am putut sa fiu eu si tu si ceilalti. Dar totusi nu pot fi numai o ploaie pt ca atunci cand ma simt bine pot fi si o zi frumoasa.

(m-am cam pierdut in expresii si comparatii si nu prea am spus clar ce as vrea sa intelegi): Suntem fiinte complexe formate din elemente simple cum ar fi cele 4 dar ai uitat un singur lucru: ca toate au un suflet intr-un fel sau altul(cred ca am dato in S.F.-uri cu al5lea element, dar sunt deacord cu ei).


Ps.: imi pare rau in prealabil pt greselile de exprimare si ortografie dar nu imi mai vad tastatura de obosita ce sunt :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 10 2007, 05:11 AM
Post #3


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE(fiona @ Feb 10 2007, 04:07 AM)
Ok Lother!
Tu ne intrebi ce element ne defineste, daca am presupune asa ar rezulta apa, nu? Avem cam 3 sferturi a corpului numai apa.
*

Tamashi yo, tamashi.

Tre' sa simti in sufletul tau o afinitate pentru una din ele... sau daca esti ghinionist/norocos pentru mai multe :P

Bineinteles ca ma regasesc in toate... sau pe ele in mine... dar parca si eu tot spre aer tind. Imi place sa plutesc... nici zbor nici cadere... pur si simplu suspendat...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lother
post Feb 10 2007, 06:47 AM
Post #4


Indigo
***

Group: Members+
Posts: 203
Joined: 3-February 07
From: Bucharest
Member No.: 3.718
Points: 346
Gender:



Civilizatii de peste tot globul au definit elementele de baza ca fiind acestea. Cine vrea n-are decat sa aleaga elementul pentru care are afinitatea cea mai mare, cum simte persoana respectiva. Apoi aceste elemente sunt importante in alchimie si stiinte ezoterice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Feb 10 2007, 11:23 AM
Post #5


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Mdea, pur si simplu nu reusesc sa-mi asociez un element... poate ar fi fost mai usor un totem sau ceva. Adica noa, prefer pamantul cu rabdarea, stabilitatea si diversitatea lui, dar imi place si aerul cu extremele si libertatea lui, apa cu flexibilitatea si indestructibilitatea ei, sau focul cu pasiunea, puterea si natura lui duala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mihaitza
post Feb 10 2007, 10:15 PM
Post #6


Mikcael,dark angel
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 17-October 06
From: Gherla
Member No.: 3.139
Points: 29
Gender:



Threadul asta m-a dus cu gandul la filmul The fifth element scris si regizat de Luc Besson. Exceptional film,si minunat mesajele ce le-a transmis prin el.
La fel ca in acel film eu sunt in mijlocul elementelor primordiale,apa,aer,pamant si foc;eu sunt in centrul naturii,in mijlocul ei datorita calitatii ca o pot stapani.
Imi plac si mie toate elementele si datorita simbolisticii lor speciale. Pamantul este cel care ne da viata ,ne nastem din pamant si in pamant mergem(sau cum era vorba aia). Fara pamant,nu am putea trai deoarece ne luam plantele si animalele isi iau hrana din el. Focul e minunat datorita faptului ca este personificare Duhului Sfant si reprezinta Lumina Sfanta ce se da la Ierusalim,dar nu numai(acolo,poti pune mana pe foc si nu te arzi,chiar am vazut intr-un film chestia asta). Apa: si faza ca avem o mare proportie de apa;fara apa nu putem exista. Despre aer nu imi vine in minte nimica.
Eu sunt atras de apa,ma obsedeaza ideea picurilor si a ploii. Ploaia e specifica unei stari de singuratate si intr-un fel e caracteristica starilor prin care trece un personaj de al meu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Feb 10 2007, 11:06 PM
Post #7


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Eu ma simt bine in toate.

Mereu am vrut sa merg undeva unde e iarba multa si adie un vant usor. E linistitor si ma simt legata de natura in felul acesta.

Apa este ceva aparte pentru mine din moment ce eu sunt scorpion, ma simt mai usoara in apa si pot sa inot oriunde vreau, ceea ce pentru mine inseamna libertate.

Focul ma linisteste, pe timp de iarna cu o ceasca de ciocolata calda. De neinlocuit .

In concluzie eu nu pot sa aleg. Toate imi aduc inner-peace in anumite circumstante.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Feb 10 2007, 11:09 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Eu is indragostit de vant , care este un element care poate fi atat pozitiv , cat si negativ , insa eu il prefer ca un simbol al vieti schimbatoare( asa e si vantu schimbator) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Feb 11 2007, 12:54 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



@mihaitza .. sa-ti dau o idee despre aer .. fara el nu ai putea traii pt ca nu ai mai respira :P sper ca asta ti-ar rezolva dilema

cat despre topicul acesta .. well parerea mea personala nu vreti sa o stiti :P enough said ... faptul ca nush cate culturi au definit chestiile alea 4 ca elemente primordiale mi se pare o prostie ( acesta nu e un argument decat in sensul demonstrari unitati de gandire a omenilor primitivi si a unei logici fanteziste cel mult )

Elementul primordial pe aceasat planeta suntem noi toti .. OMUL ar trebui sa fie cea ce ne defineste Omul format din elemente precum gandire, creatie, simtire mi se pare o viziune mai corecta decat asocierea cu elemente inanimate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Feb 11 2007, 01:38 PM
Post #10


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Buei, vezi ca la unii mai intra si lemnul la elemente de-alea primordiale :P

Si de fapt elementul primordial e string-ul... or someth...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Feb 11 2007, 09:31 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



evident ca e strigul.. sau antimateria sau iubirea sau paralaxa filotica :P acuma depinde ce scriere SF ai citit ultima data ;) si cat de mult ti-a placut :twisted:

si oricum fiecare e liber sa-si lipeasca pe frunte ce eticheta vrea :D io vreau una cu holograma :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Feb 11 2007, 10:43 PM
Post #12


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eh, important e sa nu iei prea serios chestiile astea... elementul meu e fun-ul :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Feb 11 2007, 11:43 PM
Post #13


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Pe un forum plin de quiz-uri spui chestia asta? :) :) :)
Atunci cand am iesit ca cel mai mult din Inuyasha seaman cu Shippo n-am luat-o in serios. Desi m-a durut...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Feb 18 2007, 11:14 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



fooooc :) I love fire ^^... focul poate sa fie si distrugator si cald, calm, linistit... focul e greu de controlat. eu sunt deseori prea agresiva, si apoi imi pare rau de ce mult am ars in jurul meu.... si pun enorm de multa pasiune in orice fac, parca nu pot sta niciodata linistita pur si simplu, m-ar omori plictiseala. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lother
post Feb 19 2007, 12:20 AM
Post #15


Indigo
***

Group: Members+
Posts: 203
Joined: 3-February 07
From: Bucharest
Member No.: 3.718
Points: 346
Gender:



Perfect, asta vroiam sa-mi ziceti cand v-am intrebat care element va atrage/defineste. E bine ca te cunosti asa de bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 30 2007, 01:48 PM
Post #16


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Focul! :lol:
De ce? Pentru ca atunci cand imi place ceva ard. Fie ca e vorba de o persoana, o melodie, o carte, un film, un loc sau un tablou... Cateodata pana la exagerare.

Si mai am si fascinatia fata de foc, nu mi-e frica de foc si-mi place sa stau langa foc, iarna, la tara, langa soba, langa focul care trosneste.

Asa ca daca as avea o putere, ca in unele anime-uri, probabil ca as fi o fiinta de foc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lother
post Mar 30 2007, 01:51 PM
Post #17


Indigo
***

Group: Members+
Posts: 203
Joined: 3-February 07
From: Bucharest
Member No.: 3.718
Points: 346
Gender:



Banuiesc ca faci tot ce-ti place cu o mare pasiune. Pentru mine focul implica pasiune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 30 2007, 02:06 PM
Post #18


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Ai inteles bine... cred ca daca ar trebui sa ma definesc cu un singur cuvant, acela ar fi "pasiune". Am fost si norocoasa sa pot sa fac ceea ce-mi place... si asta conteaza mult. Daca doar visezi sa poti faci ce-ti place si sa nu se indeplineasca decat o mica parte sau deloc, pasiunea va scadea, cu timpul.

Dintre toate elementele, focul e cel mai legat de "pasiune". Se zice ca iubesti "cu foc"...de exemplu... sau ca "arzi" pentru cineva.

Si oricum, daca e sa ne luam dupa mitologie, cei mai puternici zei sunt desemnati ca avand puterea focului (asta incluzand si Soarele... care simbolizeaza si focul, nu numai lumina). De aceea cred ca focul e un element care desemneaza oameni puternici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lother
post Mar 30 2007, 06:08 PM
Post #19


Indigo
***

Group: Members+
Posts: 203
Joined: 3-February 07
From: Bucharest
Member No.: 3.718
Points: 346
Gender:



N-o sa ma contrazic cu tine la capitolul mitologie. Sa zicem ca mitologia e o pasiune a mea si sunt destul de informat in legatura cu mitologiile lumii. Ai putea compara fulgerul cu focul daca e s-o iei asa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 30 2007, 06:27 PM
Post #20


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Si eu ma pricep, nu stiu daca mai bine sau mai putin bine ca tine... :P dar oricum, asta nu e locul pentru astfel discutii. Mie mi-a placut intrebarea, pentru ca de obicei, pe forumuri, nu scriu la Diverse.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 17th May 2024 - 02:56 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |