Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Energy Receiver, ~ A shade of Nikola Tesla ~


Aoi
post Oct 14 2005, 06:36 AM
Post #1


Unregistered









La prima vedere pare a fi o simpla himera.. un perpettum mobile , dar asa sa fie ? Subiectul dezbatut aici desi cam luuuuuuung si plictisitor m-a pus nitel pe ganduri :blink: Va las pe voi sa aflati despre ce este vb .. ;)
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Oct 14 2005, 08:26 AM
Post #2


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Buna, Aoi.

Uite cat de mare scria:

PERPETUAL MOTION?!! Strangely, several people have made the mistaken assumption that this article is about a perpetual motion machine. Why leap to such a conclusion? Who knows. Perhaps I need to point out that in Fig. 2 and Fig. 3, the "10 megavolt supply" is a distant radio transmitter (an EM energy source, powered by the utility grid.)

This article is about the ability of an LC resonator to "funnel" incoming electromagnetic waves towards tiny antennas. These antennas behave as if they were much larger than their physical diameter, as if there was an "invisible lens" focusing more of the incoming EM energy upon the antenna. In conventional terms, it's about enhancing the EA (effective aperture) of small antennas.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Oct 14 2005, 11:37 AM
Post #3


Unregistered









Mda Urfe ..thx insa daca ai sa citesti mai atent ai sa vezi ca am spus
QUOTE
La prima vedere
:)
Go to the top of the page
+Quote Post

Tharrayil
post Oct 14 2005, 10:46 PM
Post #4


The Wanderer
**

Group: Members+
Posts: 59
Joined: 31-July 05
From: Galati/Bucuresti
Member No.: 1.704
Points: 60
Gender:



Foarte interesant articolul :) 10x for the link. Ma intreb totusi de ce tipul nu a dat si niste rezultate experimentale. Pentru ca iti dai seama ca daca intr-adevar chestia asta functioneaza la fel de bine practic, precum este pusa pe hartie, ar fi foarte multe persoane interesate sa se sustraga de la costuri suplimentare de energie electrica. Totusi...

1. eu sunt de parere ca deocamdata exista mult prea multe fenomene aparent paradoxale, si nu intotdeauna explicatiile cuantice te ajuta. Ceva-ceva fizica am facut, inclusiv cuantica, dar nu as putea sa-ti argumentez daca tipul care a scris pagina are sau nu dreptate. Oricum, nu e vorba numai de un singur om, ci de o comunitate care si-a tot dat cu parerea, si a ajuns sa formuleze ipoteze stiintifice.

2. sa zicem ca se construieste mini-device-ul respectiv, da? Toate casele au cate unul, mai ai aparate portabile cu asa ceva, etc. Iti dai seama cat de intens ar deveni campul electromagnetic din jurul tau, si din viata de zi cu zi? Sincer, cred ca organismul uman nu ar rezista la concentratia asta de linii de camp -> ia ca exemplu telefonul mobil, la care scrie in fiecare manual de utilizare care e pozitia corecta a antenei fata de craniul posesorului :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Oct 15 2005, 09:24 PM
Post #5


Unregistered









Finnaly .. o reactie ^_^ ! Da .. trebuie sa recunosc ca nu sunt un fizician innascut , dar cel putin pot spune ca modul in care abordeaza problema si eventualele solutii sugerate incet incet ..destrama acea aura alchimica apropiind-o cu cativa pasi de lumea tangibila .Este doar o idee ..insa asa cum spune autorul.. NIMIC NU SE PIERDE ..pur si simplu se transforma ..Daca un conductor metalic..strabatut de curent electric produce in jurul sau un camp electromagnetic.. atunci de ce nu ar fi posibil si opusul ..Campul magnetic terestru ar putea fi varianta energetica a Sf. Graal !
Nu vreau sa dau impresia ca ma imbat cu apa rece .. doar imi place sa fiu optimist( a nu se confunda cu visator ..este o mare deosebire ) ..evolutia a venit mereu din partea celor care au incercat & experimentat iar arhicunoscuta interactiune dintre fotoni si siliciu este doar un exemplu..si nu din partea celor conservatori..desi..un gram de realism nu strica niciodata .
Thara' cred ca ai tot dreptul sa pui la indoiala functionalitatea dispozitivului
pentru ca ..nu-i asa.. intrebarea.."Daca era bun..atunci de ce nu este aparut pe piata ..? " are multe necunoscute.. iar una este cea ridicata de tine.. efectul unui camp electromagnetic ..intens si de durata ..asupra organismului uman :unsure: .
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Nov 9 2005, 12:22 AM
Post #6


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Minunile tehnologiei... radar care vede prin pereti.
Auzisem mai de mult de el, dar acum mi-a dat prin cap sa dau un search pe Google, iata ce am gasit.
Oare cand vom vedea unul si pe la noi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 25th June 2024 - 02:02 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |