Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> sweet dreams


Datastorm
post Aug 2 2005, 10:17 PM
Post #1


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



am vazut ca unii sunt cam anti-vise...
pacat...visezi in mod inconstient ..chestia nu poate fi controlata..deci..cei care considera visele inutile...ziceti, what's left to be only yours?E inuman sa nu visezi...fiecare om are o lumea a lui --doar a lui pe care nimeni nu o poate invada...sa nu visezi inseamna la urma not to be human...
asa ca astia, rebelii, incetati cu tampenile...iesiti si voi cu ceva mai ok in evidenta...si ganditi-va ce spuneti...pana si voi visati...chiar daca la a nu visa :P

traducere: debate pe tema vise! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 2 2005, 10:34 PM
Post #2


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Vise avem toti. Dar incep sa fiu de acord cu Scorp, cum ca ele ar insemna slabiciune. Ce sens are sa visezi, daca viata e tot shity? Adik iti faci sperante aiurea si te trezesti ca nu ai nik in plus... sau mai rau, ca nu ai nici macar ce ai avut pana in acel moment. Nu stiu! E cam naspa cu visele astea.
Plus, ar trebui facuta diferenta intre visele "de noapte" (cand dormi) si cele "de zi" (cand esti perfect constient). Visele de noapte, din cate stiu eu, sunt un mod de refulare or smth like that, reprezentand dorinte neimplinite and all. Cu toate ca nu inteleg cum un cosmar ar putea reprezenta o dorinta neindeplinita... Ehhh... Probabil nu gandesc destul. <_<
Cat despre visele de zi, ele mi se par cele mai periculoase. Adik visezi cu ochii deschisi, sperand ca se va intampla ceva ce nu va veni niciodata. Si am mai citit pe undeva (un manual de psihologie parca) ca reveriile (sau visele de zi, cum le zic eu) prea dese dauneaza grav sanatatii. Te fac sa crezi in ceva ireal, sa crezi ca poti schimba ceva... ceea ce nu este real.
Eu de felul meu visez f mult si asta nu-mi aduce decat neplaceri. Adik mai nimic din ce visez, nu se transforma in realitate. Asa ca daca cineva reuseste sa nu viseze... Norocul lui/ei!

P.S. E destul de tarziu si am destul vin la bord. Asa ca scuze daca nu sunt coerenta. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Aug 2 2005, 11:19 PM
Post #3


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



Kisa, lucrurile nu sunt chiar asha de clear cut cum spune cartea aia a ta :) E o mare diferenta intre reverie si pierderea contactului cu realitatea, totusi.

Oricum, despre vise...

Unul din motivele pt care iar au aparut certuri pe tema asta e ca "vise" inseamna mai multe lucruri.

1. Toata lumea viseaza noaptea, asta e clar.

2. Pe urma mai sunt si "reveriile".

3. "hopes and dreams"

Cand spun (cum am mai spus pe forum, de altfel) ca eu nu visez, spun de fapt "nu sper". Daca ma plictisesc si eu voi apela la reverii pt ca sunt fun :) Dar "vise 3", planuri de viitor, asha ceva nu am.

Nu spun ca e slabiciune sa ai. Altii ar putea spune ca trebuie sa fii puternic tocmai ca sa crezi, sa speri, si nu-i pot contrazice. Lucrurile devin mai complexe dupa ce iesi din adolescenta :P

Poate ca viata mea e mai saraca fara vise, nu contest nici asta. (Hey, sunt neobisnuit de mellow acum, profitati :) ) Unii spun ca imi lipseste "directia", dar eu spun ca intotdeauna calea e sub picioarele tale. (bonus points pt cine stie la ce ma refer.)


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 2 2005, 11:23 PM
Post #4


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(DMW @ Aug 3 2005, 12:19 AM)
Kisa, lucrurile nu sunt chiar asha de clear cut cum spune cartea aia a ta :)  E o mare diferenta intre reverie si pierderea contactului cu realitatea, totusi.


Nu cred ca diferenta e atat de mare. Este de ajuns sa incep sa ai reverii (cred ca asta e expresia <_< ) si poti pierde destul de usor contactul cu realitatea. Adik, ceea ce este la tine in cap este atat de placut si de contrar realitatii vietii, incat te complaci in reverie, ignorand realitatea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Aug 2 2005, 11:36 PM
Post #5


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



=))

ahem... ce spui tu suna bine, dar nu se intampla asa de simplu. serios. daca s-ar intampla, am fi cu totii sub ceva tipuri de medicatie - si nu antibiotice :P

hai sa spunem ca diferenta e cea dintre normalitate si patologie (care, da, nu e "f mare", sau depinde pe cine intrebi), da' chiar n-are rost sa intram in definirea astora. e vara, e cald, hai sa ne complacem in reverie. :D mai ales tu, dupa vin... oameni suntem... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Datastorm
post Aug 3 2005, 11:52 AM
Post #6


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



e inutil sa visezi...e ca si cum ai spune ca e inutil sa mananci si sa dormi...
chiar in asta consta manuiala...sa te poti opri intru-un anumit punct si sa faci diferenta intre vis si realitate...plus ca daca nu-ti faci vise de viitor..nu ai nici ce indeplini...nu ai la ce sa speri...
exista o diferenta intre vise si visuri....(nu mai stiu exact acuma) unu-i de nopate si unu-i de zi...(ne-o zis la romana de-o mie de ori da tot le incurc) :P
ma rog, cert este ca omul are nevoie sa viseze...de aici apare si sensibilitatea fiecarui individ
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Aug 3 2005, 01:25 PM
Post #7


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
asa ca astia, rebelii, incetati cu tampenile...iesiti si voi cu ceva mai ok in evidenta...si ganditi-va ce spuneti...pana si voi visati...chiar daca la a nu visa
O formulare care ma cam deranjeaza.....te rog frumos mai atenta la expremirari.....nu sunt "astia".....si nu-mi fa ideile tampenii.....daca nu ai argumente cu care sa le sustii.....

Zici ca daca nu visezi esti inuman?.......parerea ta......pana la urma zi-mi ce te face pe tine atat de uman?.....faptul ca visezi?.....ca arati mila? ha......omul nu-i nimic mai mult decat un animal cu scoala.....vrem sa parem ca suntem superiori animalelor dar tot de instinctul de supravietuire si prezervare suntem manati.....iesi pe usa iesi intr-i jungla mascata de blocuri....beton si ciment.

Visele de noaptea sunt inconstiente....pt ca sunt proiectii ale subconstientului pe care nu poti sa-l controlezi......dar cele care ti le faci singur.....ziua sau inainte de a adormi.....alea sunt o prostie.....wishfull thinking.....

Nu trebuie sa visez ca sa indeplinesc ceva in viatza....trebuie sa gandesc in perspectiva......rational.....nu sa-mi inchipui ce frumos ar fi daca.....

Mai ai multe de invatzat despre lume.....

ps: Kisa....i knew you will see things my way :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 3 2005, 01:50 PM
Post #8


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Datastorm @ Aug 3 2005, 12:52 PM)
e inutil sa visezi...e ca si cum ai spune ca e inutil sa mananci si sa dormi...


K! Sa zicem ca a fost exagerare visatul si pierdutul contactului cu realitatea. Dar sa compari visatul cu mancatul sau cu dormitul, este tot o exagerare. Comparatia asta este ceva subiectiv, care difera de la pers la pers. Si chiar si pt o pers visatoare este o exagerare, intrucat ea isi ingaduie sa viseze, nu se cenzureaza deloc, deci, implicit, ea se determina sa fie dependenta de visuri (nu vb de vise, pt ca alea le ai noaptea, fie ca vrei sau nu).
:twisted: Si visurile sunt slabiciuni. Pt ca este de ajuns ca altcineva sa ti le cunoasca si deja te poate manipula, folosindu-se de ele. Dar chiar si fara a fi implicat o alta pers, tot sunt slabiciuni intrucat actiunile tale sunt influentate de ele.
Si, bun, ai visuri, ai sperante sau cum vrei tu sa-i spui. Si cand vezi ca nu se implinesc? Pt ca nu toate se implinesc. de fapt cred ca majoritatea nu se implinesc. Atunci ce faci? Realizezi ca ai pierdut timp si energie cu ele degeaba. Visurile sunt ca nishte minciuni... Cred ca e vina parintilor pe aici pe undeva. Ca si cu Mos Craciun (baka exemplu, dar altul nu-mi vine acum in minte). Parintii te fac sa crezi ca exista si, d c nu?, chiar sa-ti faci visuri legate de pers lui (in ideea ca visezi sa primesti aia, aia, aia - nu conteaza ce si cat pt ca MC are bani de nu mai poate si aduce orice la copiii cuminti -> sistem de manipulare a copiilor). Dupa care afli ca nu poti primi ce vrei pt ca MC nu exista, banii vin de la parinti si deah! Visul tau de a primi un lucru anume nu se poate implini.
Morala: visurile=bad bad thing; cale de manipulare. <_<

P.S. Scorp, asta am crezut mereu, dar incerc si eu sa par mai optimista din cand in cand. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Datastorm
post Aug 3 2005, 04:53 PM
Post #9


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



bun, si ce propuneti? Imitatie de cyborg? Cum spuneam mai sus, visul este singurul loc pe care nu poate sa-l invadeze nimeni...
si cu mos craciun e altceva...e deja ceva universal...nu cred ca se pune cinva sa-si publice visurile...
cum poate sa fie o cale de manipulare a maselor??reclamele sunt o cale de manipulare a maselor...si pentru ce sa-i povestesti cuiva la ce visezi tu?...si chiar daca..presupunem ca cineva povesteste prietenului cel mai bun un vis...si in cel mai rau caz il poate trada...ca hai acuma...chiar asa slab nu poate sa fie nimeni...sa se lase manipulat de ceva ce stie ca din start e fictiune..sau daca este..inseamna ca a depasit limita si ajunge chiar sa inebuneasca...(in caz ca a vazut cineva "requiem for a dream"--faza cu mama personajului central)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 3 2005, 04:55 PM
Post #10


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mai voi plecati de la o premisa ... ca oamenii sunt rai, ca viata e rea ... dar nu aveti dovezi si exemple care sa certifice 100% asta ... nici macar 51% ...
si ca paranteza ... nu trebuie sa cunosti visurile cuiva ca sa-l manipulezi ... si voi cu slabiciunile voastre ... poate ar trebui sa va reamintiti povestea prostului de ion creanga ... era acolo un paragraf la inceput cu un anume drob de sare pe soba ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 3 2005, 05:09 PM
Post #11


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@datastorm: Cum am spus, MC a fost un exemplu prost.
Exagerezi cu "Requiem for a Dream". Plus ca respectiva lua si droguri. Si nu mi s-a parut manipulata de cineva.
Anyway, revenind, nu ma refer de "manipularea maselor". Nu am folosit aceste cuvinte. Ma refer la manipularea unui individ de catre un alt individ. Lucru care se face f usor cand cunosti visul cuiva. Pt ca de obicei lumea are visuri referitoare la alte pers (subliniez "de obicei"). Si asa sunt fol f usor. Zici ca un vis e ceva fictiv? Da! Un vis de-al tau e fictiv pt mine, ma lasa rece, nu-mi pasa, dar tie iti pasa right? Se poate folosi cineva de el, right? Poti suferi, nu?

@axi: Oamenii sunt rai! Ca se poarta frumos si prietenos, asta este ceva care tine de educatie, de eticheta, whatever. Si se poarta frumos pt a putea fi acceptati de ceilalti, pt a nu fi exclusi din societate.
E adevarat, nu trebuie sa cunosti visurile pt a-l manipula, dar daca le stii, simplul fapt ca ii cunosti visurile te poate ajuta f mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Aug 3 2005, 05:22 PM
Post #12


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Datastorm.....ai fi surprinsa de ce-ar face unii oameni pt as indeplini visele....si in plus.....n-ai zis nimic argumentativ in postul tau......te-am intrebat ce te face pe tine atat de umana.....si de ce eu sunt inuman....nu ai citit sau nu ai fost in stare sa dai un raspuns?

Axi.....ia cu paine :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 3 2005, 05:22 PM
Post #13


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



"Oamenii sunt rai! Ca se poarta frumos si prietenos, asta este ceva care tine de educatie, de eticheta, whatever. Si se poarta frumos pt a putea fi acceptati de ceilalti, pt a nu fi exclusi din societate."
kisa ... asta e comportament prosocial si conformist ... nu are legatura cu bun/rau ...
later edit *set ignore mode scorpio* :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 3 2005, 05:26 PM
Post #14


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(axi @ Aug 3 2005, 06:22 PM)
kisa ... asta e comportament prosocial si conformist ... nu are legatura cu bun/rau ...


Tocmai ca nu are. Adik omul e rau, dar, ca sa nu ramana singur, are un "comportament prosocial si conformist"... sau, intr-un cuvant, ipocrit. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 3 2005, 05:34 PM
Post #15


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nu ... adica omul poate fi bun sau rau ... insa indiferent daca e bun sau rau are un comportament prosocial si conformist. asta datorita socializarii fortate prin care toti trecem in asa zisii 7 ani de acasa dar si pe tot parcursul vietii.
socializare = se refera la toate acele procese si interactiuni complexe si multi-aspectuale care transforma fiinta umana intr-un membru participant activ al societatii. Pe scurt , termenul se refera atit la modurile in care devenim, cit si la cele in care suntem facuti sociali; procesul lung si complicat al invatarii traiului in societate.
definitia nu-mi apartine si nu e standard.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 3 2005, 05:42 PM
Post #16


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Iti multumesc pt aceasta definitie a socializarii. Chiar nu stiam ce inseamna asta. Era un concept total necunoscut mie.
Dar chiar toata lumea are un comportament "prosocial si conformist"? Din cate imi amintesc eu din psihologia de liceu (si pls, bare with my poor memory), ni s-a vb si de comportament antisocial, deviant. Dar poate doar imi amintesc eu gresit si toata lumea are un comportament p si c.<_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 3 2005, 05:49 PM
Post #17


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



la sociologie, daca ai facut, ca in ultimul timp nu mai am idee daca se mai face in liceu sau nu ... ai auzit si de comportament antisocial ...
oricum ideea de baza era ca nu au legatura cu bun/rau ... insa revenind la comp antisocial ... acesta nu este bun sau rau in esentza ci este doar un comportament care nu este apreciat corespunzator de majoritate, ci respins. insa fi sigura ca omul are un comportament prosocial si conformist ... si evident nu vorbim aici despre 100% (am spus "omul" nu "toti oamenii" ... vorbeam in general nu 100%), ci doar de majoritati, pentru ca sociologia nu e o stiintza exacta ... mai nou se pare ca nici matematica nu ar mai fi :P
anyway subiectul topicului era altul ... asa ca don't mind me ... am vrut doar sa fac o precizare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Datastorm
post Aug 3 2005, 07:01 PM
Post #18


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



mah...scorpio, de ce te simti atacat?
eu n-am zis ca esti inuman....am zis ca e un lucru uman sa visezi
adica visele izvorasc din sensibilitatea fiecaruia
si nu-mi zi ca tu nu visezi deloc (excluzand noaptea)
ma rog, si cum iti inchipui fiinta perfecta (fara faze ca perfectiunea nu exista chiar daca e asa)..pur si simplu ..sec fra sperante fara iluzii, sa se scoale dimineata sa mearga la lucru sa vina acasa si sa se culce..si a doua zi sa o ia de la capat? asa ca nici dragostea n-ar mai exista..din moment ce iubesti...n-ai cum sa nu visezi la persoana respectiva...
daca n-am fost in stare sa-ti raspund la o intrebare te rog sa-mi spui concret la ce te referi..nu pot sa tin minte tot
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Aug 3 2005, 07:26 PM
Post #19


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
E inuman sa nu visezi
tu ai zis-o nu eu

in schimb e cam greu sa uiti ceva ce este scris cateva posturi mai sus....nu cred ca e asa de greu sa citesti si sa incerci sa raspunzi.

Cat despre perfectiunea aia......o vad ca ceva rece.....rational....nu ceva care se lasa manat de imaginatie si iluzii desarte.....ceva capabil sa vada lucrurile asa cum sunt ele.....iar subiectul iubire.....deja e prea vast ca sa-l deschid aici
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 3 2005, 08:25 PM
Post #20


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@axi: Sociologie? Ciudat. Chiar am manualul la indemana si m-am uitat ce scrie pe el. Si scrie psihologie, asta in cazul in care vederea mea e buna. Si ai dreptate, nu asta era topicul. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 26th September 2024 - 01:29 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |