Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dreams of Perfection


Transcendoom
post Mar 27 2005, 12:28 AM
Post #1


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: --
From: hellicon planet
Member No.: 801
Points: 6
Gender:



Fara indoiala ca fiinta umana poate evolua desi sint foarte multe cazuri de involutie. Dar oare dorinta ei de evolutie e suficienta?De fapt intrebarea e daca are suficienta energie pt. a depasi comenzile instinctului de conservare,programarile psihice si automatismele cerebrale.Prin evolutie nu inteleg reorganizarea elementelor psiho-fizice individuale, ci eliberarea spiritului de toate determinarile fizice,psihice si sociale care ii lezeaza structura.Daca am reusi sa facem asta am deveni perfecti,am atinge forma perfecta a fiintei umane?Perfectiunea poate fi de mai multe feluri,diversificindu-se in functie de tipul de creat?Pina la urma ce e perfectiunea?E forma completa a unui creat facut dintr-un minim de componente functionale?E o stare de implinire existentiala? E iubirea fata de Divin extinsa la nivel de stare,ci nu de sentiment?E perfectiunea un model de urmat;si acest model e unul flexibil,adica admite abateri,sau e rigid?Credeti ca perfectiunea ca forma evolutiva finala,difera pt. fiecare individ sau e asemanatoare?Cum va visati voi ca fiind perfecti?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Mar 28 2005, 11:13 AM
Post #2


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



ok, you asked... :) las intrebarile tale pt ca mi-e lene sa elaborez un raspuns coerent. k? (si nu voi fi f formal, banuiesc ca cineva care pune intrebarile astea... stie ce spune)

QUOTE(Transcendoom)
Dar oare dorinta ei de evolutie e suficienta?De fapt intrebarea e daca are suficienta energie pt. a depasi comenzile instinctului de conservare,programarile psihice si automatismele cerebrale.Prin evolutie nu inteleg reorganizarea elementelor psiho-fizice individuale, ci eliberarea spiritului de toate determinarile fizice,psihice si sociale care ii lezeaza structura.


Da. Personal, cred ca daca nu e de ajuns, putem "primi", dar asta e un raspuns in context devotional.

* Daca am reusi sa facem asta am deveni perfecti,am atinge forma perfecta a fiintei umane?

care e forma perfecta? te referi la dimensiuni in cm? :twisted: exista o forma perfecta de atins? + inseamana asta ca tu crezi ca perfectiunea a fost "corupta" si poate fi redobandita?

* Perfectiunea poate fi de mai multe feluri,diversificindu-se in functie de tipul de creat?

Da.

* Pina la urma ce e perfectiunea?E forma completa a unui creat facut dintr-un minim de componente functionale?

Well... we can dream... si fara conflicte hardware, da?


* E o stare de implinire existentiala? E iubirea fata de Divin extinsa la nivel de stare,ci nu de sentiment?

Nu e tot una? :) Si da, cred ca da.

* E perfectiunea un model de urmat;si acest model e unul flexibil,adica admite abateri,sau e rigid?

Ai citit prea mult "Imitatio Cristi"? lol.

* Credeti ca perfectiunea ca forma evolutiva finala,difera pt. fiecare individ sau e asemanatoare?

Unitate in diversitate. Cred ca fiecare dintre noi manifesta perfectiunea pe care o viseaza si viseaza perfectiunea pe care trebuie sa o manifeste. Nimic nu e "la intamplare" sau la libera alegere a persoanei.

* Cum va visati voi ca fiind perfecti?

:) asta nu e o intrebare de pus pe public. pot sa-ti spun ca au existat mai multe vise pt mine si ca acum nu mai visez, ci astept.

does this say anything? /...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lillith
post Mar 29 2005, 11:26 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 161
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 717
Points: 37
Gender:



Perfectiunea ...un subiect foarte bun,dar greu de dezbatut.Eu sunt de parere ca perfectiunea exista.Si ca aceasta este numai de un singur fel.Perfectiunea poate fi gasita atat la obiecte cat si la fiinte in general(atat la persoane,fiinte omenesti,cat si la animale...in general). :wink:
Dar sunt de parere insa ca perfectiunea nu este vazuta lafel in ochii tuturor.Adik o persoana ar putea considera pe cineva sau ceva perfect,iar altcineva i s-ar parea chiar un defect ceea ce pers resp i s-a parut perfect.Deci depinde de persoane. :roll:
Perfectiunea nu poate fi asa usor dobandita,sau gasita sau creata chiar.
Eu sunt de parere ca perfetiunea se poate gasi numai cu ajutorul fiintei divine.Nu cred ca este usor sa incerce cineva sa ajunga la fiinta perfecta fara ajutorul aceleui El.Ptr ca El ne-a creat cu tot cu defectele noastre si poate f usor sa ne faca si fara ele.
Omul se naste cu defecte si caliati.Nu exista o persoana fara defecte.Eu personal am cautat acea persoana dar se pare ca in ochii mei probabil o fi fost fara defecte,dar in ochii altcuiva avea defecte ca orice alta persoana.Deci persoana fara defecte,adik perfecta nu exista.S-ar putea numai ca in anume cazuri calitatile sa domine mai mult decat defectele ,dar nimic mai mult.
Dar probabil ca o persoana poate deveni fara defecte.Asta numai daca alege calea Domnului.Fara pacate,fara defecte.Numai rugaciuni si fapte bune.Calea dreapta.Dar este o cale f grea si plina de capcane.Dar,hey ce nu e greu in viatza.Sunt unii care o aleg si au de castigat multe.Dar sunt multe consecinte.Adik parti rele,nu chiar consecinte.
Nu se poate ajunge la perfectiune doar prin nimic.Ar fi prea usor si atunci toata lumea ar fi perfect.Deci este bine sa lupti ptr ce vrei.Dc o pers chiar vrea calea fara defecte atunci are numai de castigat,dar are si de pierdut f mult.
Eu cred ca dc ar ajunge mai multe persoane la perfectiune,ar fi diferit ptr fiecare.Asa cum este si viatza si tot ce se intampla diferita ptr fiecare.Si fiecare ar face si ar simti ceva ce numai ei ar putea simti sau trai pur si simplu.
Si eu as vedea perfectiunea ca o forma finala de evoluitie a unei persoane,cu toate ca sunt de parere ca nimeni nu poate ajunge la ea. :roll: :wink: :waku:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 25th June 2024 - 05:15 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |