Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ergo Proxy


shoppy
post Nov 26 2006, 10:36 PM
Post #61


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Deci eu am inteles in modul urmator :
In momentul in care lumea se cam ducea in balarii, bunicul lui Reel creaza prin inginerie genetica 300 de Proxy si ii trimite in lume ca fiecare sa creeze si sa conduca cate un oras. Vincent este primul proxy (numarul 1) si ii este predata comanda lui Romdeau. In timp, toti proxy esueaza, chiar si Vincent esueaza, isi sterge amintirile, si conducerea lui Romdeau ajunge inapoi la bunicul lui Reel.
Pana cand Vincent ajunge sa isi recapete amintirile, oamenii din Romdeau incearca inca o data sa rezolve problemele omenirii prin inginerie genetica, de data asta Dadelus esueaza lafel de lamentabil ca bunicul lui Reel.
Acest anime a avut un potential imens in ce priveste grafica (atat statica cat si dinamica), personajele si background-ul. Insa se pare ca producatorii au incercat sa arate un contrast intre primele episoade si restul, contrast care din nefericire a stricat acest anime.
Abia astept sa vad urmatorul proiect al producatorilor Wrgo proxy.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Nov 26 2006, 11:10 PM
Post #62


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Yey, o inviat threadul. Tocmai bine cand l-am vazut si eu :)

Nu am inteles de unde au venit proxy. Mentioneaza la un moment dat ca exista doua metode de a repara cataclismul ecologic, una fiind Bumerangul (care se pare ca se intoarce in ultimul episod) iar cealalta... nu se stie ce, dar proxy sunt inamicii ei.

Ce banui este ca la inceputul cataclismului oamenii, posibil aceiasi care au plecat si cu Bumerangul, au creeat proxy ca "gardieni", sau mai degraba "gradinari" care sa aiba grija de cei ramasi si eventual sa ajute repararea ecosistemului. Ca sa se asigure ca la intoarcere nu vor gasi lumea condusa de ei au facut astfel incat acestia sa moara odata cu terminarea perioadei de refacere (lumina soarelui?). Problema e ca proxy nu tin neaparat sa moara, asa ca nu asteapta cu nerabdare "renasterea", ba chiar ocazional sunt tentati sa-i puna bete in roate.

Nu am inteles de nici o culoare:
- de ce trebuie proxy sa se omoare intre ei
- de ce si-a pierdut Vincent memoria
- de ce Ergo Proxy isi petrece 90% din timp "looking cool" pe varful cate unui stalp. Mai ales cand Re-l e gata sa moara.
- de ce Amnesia i-a confundat pe Ergo Proxy si First. Chiar nu seamana. (First l-a omorat, nu?)
- Monad?

Una peste alta greu de gasit un anime care sa dea cu batul il balta la fel de mult. De la poveste la personaje la grafica toate sunt si foarte faine dar si lasa de dorit. Strange...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Innocent
post Nov 27 2006, 03:44 PM
Post #63


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 77
Joined: --
Member No.: 1.030
Points: 241



Mai pai mie nu mi s-a parut ca Proxy One ar fi acelasi cu Ergo Proxy. Adica mi s-a parut ca erau entitati diferite (si nu entitati in genul "A Beutiful Mind" unde agentul ala era produsul unei personalitati schizofrenice). Ideea mea in momentul ala a fost ca tot printr-un procedeu de inginerie genetica Proxy One a creat un om din materialul sau genetic, pe Vincent, pentru ca sa traiasca o viata obisnuita. Insa in Vincent s-a "trezit" si Proxy si de aici toata tevatura.

Eu am inteles ca Boomerang Project si Proxy Project erau "etapa I" si "etapa II" pentru re-popularea Pamantului. Si ca da, Proxy nu erau atat de incantati de intorcerea Boomerang Star. O chestie super era ca puteau iubi.

Mie mi-a placut animeul. Nu atat de mult precum Nana sau H&C insa suficient.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Nov 27 2006, 06:41 PM
Post #64


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



E clar. Trebuie sa ma mai uit la Ergo Proxy. Mi-au scapat cam multe. Bine ca m-ati mai lamurit. Thanks! :)
Voi reveni.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Nov 27 2006, 11:43 PM
Post #65


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Eu nu am prins faza cu Bumerang. Ce e Bumerang? Proeictul lui Daedealus ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Nov 28 2006, 02:55 AM
Post #66


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Boomerang-ul e o nava spatiala de dimensiuni imense, cu care a plecat un procent oarecare din populatia pamantului (the best&brightest) pana cand ecologia isi revine. Este sugerat ca nava nu face decat sa se plimbe prin spatiu si inapoi, probabil cu viteze apropiate de a luminii, astfel incat pentru cei de la bord nu vor trece zeci de generatii ci posibil doar cativa ani.

Innocent: Proxy One (nu First, scuze) i-a spus la un moment dar lui Ergo ca poate amintirile lui de fapt nu exista, dar era cand se bateau si parea mai degraba un "tease". Plus ca in final Ergo si-a amintit tot...

Anybody else? :P Poate in grup ne lamurim...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Innocent
post Nov 28 2006, 09:52 AM
Post #67


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 77
Joined: --
Member No.: 1.030
Points: 241



Pai eu am crezut ca tot ce i-a spus la bataia finala a fost special ca sa il determine sa o ia pe alta cale decat calea care a fost hotarata pentru ei, Proxy. Inafara de asta pe parcursul seriei ma scosesera din minti cu "eu sunt tu si tu esti eu" :huh: spusa la fiecare doua episoade.

Aaa, si mie mi s-a parut ca Ergo rezista destul de bine la razele soarelui spre diferenta de ceilalti (Monad si Proxy ala blond) care erau destul de sensibili.

Geniala faza cu ciorapul rupt si cu firul de par!!! Atat de "feminina" reactia :lol: :lol: :lol: ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Nov 28 2006, 11:10 AM
Post #68


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Au fost multe faze geniale.
Ce nu am inteles e de ce aveau pata pusa pe Moscova si o racheta nucleara pregatita? Ca orice arma care nu trebuie folosita, in final e folosita si asta :) . In Moscova au fost creati Proxy ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Nov 28 2006, 02:53 PM
Post #69


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Racheta o aveau pregatita din principiu. A trimis-o pe Moscova pentru ca era sucarit pe Vince ca-i luase "fata", pe Pino. Si cum stia ca Vince se ducea acolo... a zis "the hell with everything" si a lansat-o.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Nov 29 2006, 06:32 PM
Post #70


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Innocent, faza cu soseta rupta si firul de par cred ca au fost in episodul 16. Oricum, ce episod o fi fost, mi-a placut mult. Lucruri de zi de zi, au mai luat si ei o pauza, s-au mai apropiat parca, cu toate ca erau nerabdatori sa plece datorita in principal rezervelor de apa si mancare care erau pe sfarsite, dar mie mi-a placut episodul. In schimb au fost vreo trei episoade la care cu greu am avut rabdare sa ma uit.
:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 4 2006, 06:42 PM
Post #71


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... am citit ce a scris lumea la inceputul topicului... comentarii episodice ridicole... heh... nu stiu de ce nu se asteapta sfirsitul pt a emite o parere completa si corecta... ma rog... fiecare cu placerile lui :P ... Ergo Proxy este o reusita si un esec in acelasi timp... cred ca e la moda pt scenaristii actuali niponi... este original ideatic, inovator la nivel creatie caractere si un fiasco in implementarea si finalizarea storyboard-ului...
Mi-a placut OST-ul... intro cu un sound excelent "KIRI" by Monoral si transpunerea in imagini la fel de superba... endingul sick by Radiohead... "Paranoid Android "... probabil se asculta la sedintele de consiliere psihica :lol: ...
Revenind la Story... well... ritmul este slow... actiunea pare dinamica dar de fapt este statica... evenimentele se defasoara in short bursts... intro-ul este fulminant cu aparita lui Ergo in camera lui REaL Mayar... scenele sunt excelente ca intensitate si transpunere grafica... very exiciting... but after that... episoadele, pina in momentul in care Vincent pleaca spre Moscow, par ca dureaza o vesnicie... ideea de Deus Ex Machina adica renastearea rasei umane prin intermediul unor masini create de aceeasi oameni care s-au auto-distrus este inedita intr-un anime insa transpunerea este stingace... nu pot sa neg propria viziune a scenaristului insa cred ca putea mult mai bine sa ordoneze ideea... coerenta este ceea ce m-a deranja in Ergo Proxy... scenele luate separat sunt bine realizate insa fac ca puzzle-ul final sa fie incomplet... sunt 2 episoade lipsite de substanta... calatoria lui Pino in Smile Country si the Quizz Show... episodul cu The Quizz Show mi s-a parut penibil ca mod de furnizare a elementelor din partea scenaristului... come on... lipsa de inspiratie sau ce !?... altceva ce nu mi-a placut in realizare... exista o lamentare la nivel dramatic... lipseste disperarea... moartea pare de un firesc plictisitor... pacat ca nu au stiut sa accentueze feeling-ul...
Personaje...well... eu o remarc pe Pino... mi s-a parut excelent conceputa... killing cute and so mature in her innocence... adorabila pina in ultimul moment... adevarata eroina din umbra... Real Mayar... well... concept grafic-art outstanding... machiajul o personalizeaza si ii da o nota unica ca imagistica in lumea caracterelor de pina acum... Vincent Law... heh... he suffers... he struglles... in silence... primele ep a fost penibil... odata cu drumul initiatic catre Moscow capata contur si viata... metamorfoza in Proxy ii da o alta dimensiune...
hmm... probabil o sa revin cu alte idei... damn work keeps me busy <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Dec 6 2006, 08:54 AM
Post #72


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Primele episoade m-au captivat (mai ales scena in care Ergo Proxy apare in baia lui Real si incepe tipa sa planga) de asemenea unele scene sunt pline de singuratate si in acelasi timp grandios de goale ca substanta (dar nu si ca valoare - de ex. scena cu suburbia aia plina de masini dar fara oameni sau aceea cu supermarketul parasit, ca sa nu mai zic ca Romdoul de la final care imi dadea impresia ca e parasit, lipsit de viata, si doar entourage mai umbla de ici-colo)

Pe de alta parte ideea robotilor meniti sa recreeze lumea mi s-a parut... sincer proasta (sau poate prost implementata?). Adica inceputul a fost interesant, captivant iar sfarsitul l-am urmarit de dragul de a termina cu seria (iar episoadele alea cu Showul si cu Parcul de distractie au ajutat mult la crearea atmosferei de plictis).

Coloana sonora este buna, iar radiohead rulz :D (cel putin din ce am auzit in ergo proxy, ca altceva n-am ascultat de la ei :D)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WRCDriver
post Dec 15 2006, 12:51 AM
Post #73


Outcast
***

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 944
Points: 50
Gender:



desi eram nerabdator sa vad seria nu am reusit sa vad mai mult de 6 episoade desi mi se parea super tare din trailer, big let down :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 22 2006, 12:49 AM
Post #74


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Ma asteptam la mai multe de la Ergo Proxy, mai ales dupa primele episoade. Vroiam un SF de calitate care sa-mi satisfaca pofta de stiinta si fictiune, dar m-am procopsit iarasi cu un anime care ma lasa sa ma uit ca mātza in calendar. Noroc cu explicatiile lui rogueman999, am mai inteles si eu ceva.

Mi-a placut in schimb tare mult Pino. Ea este sufletul seriei :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 22 2006, 05:26 PM
Post #75


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Sf-urile nu sunt reprezentate bine in anime... nu e in natura niponilor... ei exceleaza in supernatural si asta se observa in majoritatea creatilor...

ps: pino rulz indeed :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Jan 25 2007, 09:21 PM
Post #76


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Sincer mi-a placut mult seria,foarte fain realizat,un sound track superb, idei noi prezente in anime,o Real Mayar suuuperba ^_^ si Pino care a dat pata aceea de culoare anime'ului . Nu pot sa zic ca a fost la fel te tare pe cat m-as fi asteptat dupa primele episoade :P , dar nu pot nici sa zic ca a fost un esec.
Singurele minusuri ar fi,cele doua episoade,care sincer,m-au dat peste cap si n-am mai inteles nimic (de umplutura...desi ai aflat unele chestii in ele **ma refer la cel cu concursul** ) , faptul ca scade ritmul actiunii pe parcurs ... si ... vesnicul personaj care nu stie ce sa faca,aerian (aici ma refer la Vincent ca Ergo nu avea probleme :P )

QUOTE
Nu am inteles de nici o culoare:
- de ce trebuie proxy sa se omoare intre ei
- de ce si-a pierdut Vincent memoria
- de ce Ergo Proxy isi petrece 90% din timp "looking cool" pe varful cate unui stalp. Mai ales cand Re-l e gata sa moara.
- Monad?


La primele 2 nici eu nu pot sa raspund,chiar nu am vazut unde sa fi explicat mai pe larg "relatia" aceasta intre Proxy's ... la fel nici ce era intre Ergo si Monad :unsure:
De ce a stat "cool" pe varful unui stalp si nu a salvat-o pe Real , mi se pare okay , adica nu am nimic cu scena , poate mai bine asa decat sa apara "eroul si-si salveze "iubita" ... a fost mai fain ca a reusit s-o salveze Pino :D
Per total ... un anime bun care mi-a placut :D si nu m-ar supara sa apara si o continuare ;) ... nota 8 din 10 :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 25 2007, 11:04 PM
Post #77


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Ergo has flaws in the story... se observa in citeva locuri... insa nu pot spune ca influenteaza prea mult per total... prea multe explicatii duc la banalizare reducind din suspans insa nici "an overflow of data in one ep. is not acceptable" ... the balance between them keeps the watcher atention focused :) ... E. proxy is good... not excelent or great... it's good :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ghitza
post Feb 1 2007, 06:11 PM
Post #78


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 1-February 07
Member No.: 3.703
Points: 93
Gender:



Ergo proxy mi-a placut si nu prea.. stilul grafic mi s-a parut dureros de urat in multe, multe cazuri, pur si simplu ma plictiseam si-mi tot venea sa verific cat mai e din episod. Povestea si conceptul avea potential, dar pentru mine, executzia grafica l-a distrus. Soundtrackul, in schimb, mi s-a parut genial. Cred ca, din puctul de vedere al executziei, Ergo Proxy este destul de similar cu Serial Experiments Lain, care, la randul lui, avea un concept cu mult potential, ruinat de ambiguitatea povestii si grafica nesatisfacatoare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Feb 1 2007, 11:54 PM
Post #79


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Exceleaza la grafica si OST, dar story-ul cum sa spus si mai sus schiopateaza. Ce e mai nasol este ca in primele episoade iti faci o imagine a unui anime SF foarte misto care nu e nici cyberpunk si nici mecha, dar aparent cum spunea si Sidonix, niponii nu au inca experienta in domeniul SF-ului. Iar la sfarsitul seriei ramai cu un gust amar. Si te intrebi de ce ai irosit atata banda si timp sa il tragi si respectiv sa te uiti la el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 4 2007, 10:36 PM
Post #80


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... a aparut pe torrente versiunea HighDefinition 720p Dolby 5.1... o noua perspectiva asupra imaginii si a atmosferei din Ergo Proxy... astept plasma si o sa-l revad, poate... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 07:47 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |