Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

15 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gundam Wing & Gundam Seed


yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #61


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Evident ca bazandu-te numai pe personaje reusite nu ai garantat neaparat un anime bun, trebuie sa ai in primul rand un story captivant, in care personajele respective sa se integreze. Dar se pare ca Sid nu aprecieaza nici unul din aceste doua lucruri. Dupa cum am spus mie chiar imi plac personajele de genul acesta, chiar daca sunt mai putin realiste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 29 2004, 01:33 PM
Post #62


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Pai razboiul e loc pt. copii de 14 ani? Desi este visul oricarui baiat sa salveze lumea cu ajutorul unu orbot sau nu stiu ce puteri supranaturale....totusi.....transpune asta in real live si sa vad eu ce iese : teroare.....nici nu poate sa tina arma-n mana daap isa mai conduca un robot..pe mine m-a uimit ce fel manevra maneta aia....pai un brat cred ca avea vro 700kg....s iel il rotea de paca avea 4 kg...sa fim seriosi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 1 2004, 03:11 PM
Post #63


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Uite Scorpio , hai sa raportam tot ce vedem in anime la realitate :!:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Feb 2 2004, 08:43 AM
Post #64


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Orice ar fi.....locul unui copil nu este pe campul delupta..mai ales ca avem de a face cu un anime SF doar din pct de vedere temporal........nu este ca DBZ-ul in care sa existe rase extraterestre cu puteri speciale(asta in cazul in care vroiai sa zici de Gohan ceva)

Si vrei raporatre la realitate? Duo il impusca de 2 ori pe Heero....s iasta e ca nou dupa 3 ep....sa avem rezon....ce e Wolfwerine? Are puteri regeneratoare?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 2 2004, 06:04 PM
Post #65


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



E personaj principal , de aceea nu more!!!! Vezi Arnold in filmele de actiune - cel mai bun exemplu. Astia scapa mereu, poate doar la sfarsitul serialului mor, ca sa fie mai dramatiic. Nu mai bate apa-n piua cu chestia ca sunt copii - mai ales cand ti-am explicat motivul. In mai toate anime-le mecha pilotii sunt adolescenti sau tineri oricum. Iar anime in care personaje de o varsta destul de frageda, in general adolescenti fac lucruri nespecifice varstei lor ( de la capacitati intelectuale pana la aventuri, magie etc ) sunt cate vrei. Iar faza cu maneta / grreutatea unui brat, etc. , daca vrei neaparat explicatie realista, tu ai auzit de comenzi prin care omul controleaza o masina/ robot ????!!!!

Uite un exemplu : Weiss Kroitz / White Cross , un anime in care 4 tipi de 16, 19, 21 si respectiv 23 de ani sunt asasini desi nu au avut nici o tangenta cu arme in trecut. Cu toate astea ii bat pe toti .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Feb 2 2004, 11:39 PM
Post #66


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Hop s-asa se duse topicul pe aratura :P

Revenind .... din Gundam Wing nu am vazut decat vreo 10-11 episoade. Mare plictiseala. Impresia pe care GW mi-a lasat-o dupa vizionarea celor catorva episoade este una rece. Parca au pus prea mult accent pe masinarii aka roboteii de joaca ale copilashilor eroi. "Moaaa ce mare si tare e Gundam-ul ala". Oamenii omorati doar pentru a arata cat de "cool" e sa tragi dintr-un mecha cu 20 de rachete si sa distrugi o intreaga baza militara de unul singur. Bineinteles, inamicii, care cica ar trebui sa fie militari profesionisti, sunt niste prosti care cum apar in cadru cum se duc pe taramul celalalt ajutati de catre un proiectil bine plasat de catre unul dintre eroii nostrii (probabil cu sange de rambo in ei ca prea le au baietii). Genul de anime facut pentru baietii de <15 ani unde primeaza elementul de 'coolness'. Ma asteptam la mai mult dupa cata reclama ii se facuse.

Gundam Seed desi contine si acesta destule elemente 'nocive' din GW gen "ce misto sta gundam-ul meu in pozitia aia, uite cati inamici am omorat cu o singura lovitura !, sunt eroul deci nu conteaza ca mi-a explodat gundamul eu supravietuiesc etc " il consider superior GW-ului deoarece in GS am gasit elementul uman. Kira nu e un adevarat care cum intra in carlinga gundamului rupe tot in cale. Nu, e un chin pentru el sa lupte si asta se vede pe tot parcursul serialului. Nu omoara inamicii imediat cum ii apar in fata, are retineri in acest sens, o mai da in bara din cand in cand, nu face mereu alegerea corecta si pe deasupra mai are si remuscari omul (nu ca in GW unde pustii aia dupa ce ucid vreo cateva sute de oameni nu se gandesc decat cum sa faca sa-si repare roboteii :roll: ). Se comporta exact cum ar face-o un copil pus sa lupte intr-un razboi fara voia sa. De fapt aproape toate personajele sunt reusite si pentru asta GS primeste o mare bila alba din partea mea. Suprinzator de reusit pentru un anime atat de comercial.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Feb 12 2004, 12:25 PM
Post #67


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



mah oameni buni, mah! toata faza asta cu irealismul si cu copii razboinici neinfricati care omoara totu si au gundami misto, nu este decat un simbolism. toate povestile care au fost creeate, nu au fost facute ca sa le evaluam noi, daca sunt mai mult sau mai putin reale. ele au fost inventate ca sa inveleasca ceva, sa dea o forma. povestea e doar exteriorul, partea "fizica". noi, oamenii, care avem pretentia ca suntem singurele fiinte rationale de pe planeta asta, ar trebui SA INTELEGEM ce se ascunde in spatele povestii, SA VEDEM ce lectie ne ofera, ce mai putem invata. bineinteles ca fiecare interpreteaza cum vrea, dar asta e cel mai important, SA INTELEGEM ce vrea sa transmita povestea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 19 2004, 11:14 AM
Post #68


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Cam acest lucru incercam sa-l explic unora care se incapatineaza si neaga valoarea acestui anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Feb 19 2004, 02:03 PM
Post #69


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Pai asa invat ceva din orice...dar tot la latitudinea cade daca imi place sau nu ceea ce invat daca accept sau nu. Dar totusi ceea ce vrem sa invatam trebuie sa aibe o aplicatie practica REALA pt. ca nu traim intr-o lume anime sau de vis. Deic ma lsati-ma cu copii aia de 14 ani care lupta pt. cauza nobila ca asa ceva e vis. Mesajul pot sa-i interpretez dupa bunul plac si pot sa va dovedesc ca poate avea si o influenta negativa...dar nu are sens....

Valoare? Ce valoare? Ce ne invata....MAke peace not War? asta o stiu din cls a treia.....conteaza si modul in care expui o idee...nu numai ideea in sine

inca un ex. bun de asemea sf-uri ar fi filmul : Cei 3 ninja cu pustii aia care bat la adulti de 3 ori cat ei de nu se vad aia.......sa avem rezon....un pumn in cap si dormeau 1 sap
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 19 2004, 03:36 PM
Post #70


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Scorpio, pe mine ma deranjeaza faptul ca tu ai ce ai cu acest anime. Argumentele tale nu ma conving pentru ca ceea ce te nemultumeste pe tine gasesti in FOARTE multe anime, de la Sailor Moon ( unde aveau 14 -16 ani ) pana la Rurouni Kenshin, Full Metal Panic. In general cat nu este fictiune in anime daca gandesti 100% realist ? Dar daca vrei sa discutam in acest fel iti pot da o explicatie foarte logica din realitate. In Japonia , pana acum 100 poate 200 de ani un baiat la 15-16 ani isi intemeia o afmilie, mergea si la razboi. Si cred ca nu e valabil numai pentru Japonia.
Si nu compara tu un anime cu un film american care e bun numai pentru niste americani cu gandire mediocra. Filme de genul acesta in care se fac poante pe seama ninja ma desgusta.
Poate aiurez dar cred ca pe tine nici nu te intereseaza ce spunem noi, ce argumente am adus...o tii una si buna ca nu-ti place aia si aialalta, desi cred ca ti-am explicat deja destul. :evil: Daca ne-am lua dupa tine , nu ne-am mai uita la anime , ca nu sunt realiste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 19 2004, 06:23 PM
Post #71


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Intr-un fel are dreptate si Scorpio.
Sa nu ma intelegeti gresit...mai in toate animele pers principale au varsta intre 14-17 ani...insa asta nu inseamna ca nu avem si anime cu personaje mature(20+)! La mechauri...de ce nu faceti un efort sa vedeti Blue Gender...acolo o sa vedeti cam tot ce se poate baga intr-un mecha...de la drama la romance!!! Si ..in plus ...numai avem caractere de sub 20 ani :lol: ..pt cei care ii deranjeaza!
Alt mecha...Argento Soma..caracter principal 20+...poveste e cam ciudata in asta dar mere!!
Mi-a mai venit unul in minte...si asta e tare...tre neaparat sa-l termin!!!
Z O E Dolores!!! (pt cei care le-a placut ZOE Idolo)!

Nu detest faptul ca in Gundamuri personajele principale in adolescenti...sau chiar sub...(daca as fi fost la varsta aia ...chiar mi-ar fi marit moralul...m-as fi simtit altfel!! :wink: )...insa devine un pic peste mana...cum mai totul cade in seama lor!
oricum...Sedul nu l-am vazut ...si daca e sa ma gandesc..o sa trebuiasca sa-l vad ...destul de repede...pt ca de obicei la anime mari..nu-mi place sa ma taragan cu ele.. 8) !!sa vedem cum stam cu timpul!!

Acum termin Platinum Hungen Ordian...Gues what?!! Personaj principal 17 ani...macar nu de 14 :lol: :twak: :mrgreen: !!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Feb 19 2004, 11:00 PM
Post #72


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



problema tipica anime : baiat de 17 ani arata ca unu de 23. Am vazut Street Fighter 2 seria.....Ryo si Ken arata de 23 de ani si sunt mai facuti decat Arnie.....la final arata intr-un hal......fiecare muschi are muschi. Exagerari de genul asta ma plctisesc si ma fac sa-mi pierd interesul in acel anime. Desi iubesc animele pt. exagerarile lor.....totusi unele lucruri trebuie pastrate intr-o anumita limita.

yuki....ai cazut in mica capcana pe care am intinso. Filmul cu ninja avea un substrat mult mai interesant decat Gundam.....acela ca buturuga mica rastoarca carul mare....chair daca este exagerat...nu este cu nimic mai prejos decat exagerarea din Gundam.....asa ca.....sa nu-mi mai spui tu mie ca nu vad dincolo de aparente...cand nici tu nu o faci....sau mai simplu....ncii unul din noi NU VREA
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 20 2004, 03:26 AM
Post #73


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



In principiu nu ma intereseaza cum arata un anumit personaj...dar din moment ce i se zice varsta..e clar ca asa tre sa il iei!!
Kananase Yuu...(pers princ Platinumhungen ordian) e de 17 ani...dar arata ceva mai matur...mai ales spre sfarsit!!!
Mai am 4 ep...si devine din ce in ce mai interesant...si in safarsit...am aflat ce draq s-a intamplat dea lungul seriei!!


Hmmm...cred ca voi face un topic de general talk....ca sa nu mai deschidem cate un topic pt fiecare mecha....mai ales daca nu prea e vizionat...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 20 2004, 07:52 AM
Post #74


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Eu cred ca pentru a transmite un mesaj nu era nevoie de toate clovneriile din filmele americane. Oricum eu la gundam nu m-am uitat doar pentru ca transmite cine stie ce mesaj ( pe care le aflii de-abia mai incolo in serie ) ci pentru ca mi-a placut povestea foarte mult ( chiar de la primul episoad ), personajele la fel, si cred ca luptele cu mecha sunt cel mai dinamic realizate . In plus mi-a placut mult si grafica, muzica si nu ma deranjeaza deloc varsta pilotilor. Doar ca m-am enervat cand am vazut ce parere ai despre un anime care la mine e printre cele preferate. Cred ca oricune ar incerca sa-si "apere" un anime care-i place. Totusi vad ca am umplut pagini intregi fara sa realizam nimic. :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 20 2004, 11:48 AM
Post #75


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Crede-ma ...daca erau pt nimic...dispareau!!
Aici s-au discutat niste idei...si felul in care se interpreteaza anumite secvente/personaje din anime!!! Nu conteaza ...ca nu am ajuns la o intelegere..sau ca fiecare o tine tot pe a lui!!! E bine ca se discuta...macar ceva...in tot threadul asta!!
Lumea nu prea se uita la Mecha...si e pacat...Mare pacat!!!

G wings...m-a impresionat cel mai mult...prin batalia finala....superb facuta..
In general batalii...in gundam sunt dinamice...si bine gandite...precum zice si Yuki! Imi place ...mai ales faptul ca is lipsite ...ca sa zic asa...de interventii supranaturale...de care avem parte in multe mechauri!Adica..nu ai ceva de genul...in ultimul moment ,exact de a ajunge racheta in robot..se intampla nus ce chestie...si devine pilotul super tare si super mare!!! Apreciez mult Gundamul pt chestia asta!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 20 2004, 12:24 PM
Post #76


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



pe mine m-a enervat ca Scorpio se lega de niste chestii care practic sunt general valabile la peste 80% din anime, dar el le infatisa ca si cum ar fi prezente doar in Gundam si sun o anomalie.
Si fata de alte anime-uri mecha ( Evangelion, Rah Xephon ) in Gundam e un story inteligibil, complicat, mai ales in G. Wing, dar inteligibil. Adica la sfarsit se dezleaga toate misterele nu ramai in ceata cu nimic. iti trebuir doar atentie cand urmaresti story-ul.
Discutia in sine a foast foarte interesanta, pacat ca nu s-au implicat mai multi, dar nu cred ca apartine neaparat acestui topic. Dupa cum spuneam nemultumirile lui Scorpio se gasesc in FOARTE multe anime-uri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Feb 20 2004, 08:19 PM
Post #77


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Asa e Yuki, aceste lucruri sunt valabile la peste 80% din anime-urile din ultimii 15 ani. Lucruri care ma deranjeaza. In primul rand faptul ca autorii realizeaza personaje cu varste cuprinse intre 12-16 ani ma duce cu gandul la lipsa curajului (ca sa nu fiu rau si sa zic talent :/ ) de a realiza personaje mai mature si mai complexe. Eu unul pur si simplu nu pot sa
inghit un super erou de 15 ani care conduce o masinarie atat de complexa ca un mecha, arata de 20 de ani si pe deasupra abunda de intelepciune si inteligenta. E prea mult, prea perfect. Sa nu mai zic de personajele de >21 ani, zici ca sunt intruchiparea perfectiunii pe pamant :roll: A inceput sa devina obositoare si enervanta obsesia asta a japonezilor de a folosi genul acesta de personaje. Si nu vorbesc numai de baieti sau numai de GW. Singura concluzie la care am ajuns e ca anime-urile astea chiar sunt pana la urma destinate celor cu varsta cuprinsa intre 12-16 ani.

Se pare ca in Japonia un baiat de 15-16 e/era considerat aproape un barbat si din moment ce anime-ul este creat in principal pentru piata japoneza nu ar fi nimic in neregula ca personajele sunt asa de 'fragede'. Dar asta nu inseamna ca eu trebuie sa fiu de acord cu asa ceva. Sa creezi un erou pentru o poveste e in regula, sa-l transformi intr-un copil de 12-16 ani ma face sa stramb din nas, sa-l faci sa arate aproape ca un adult imi da de gandit, si de parca nu ar fi fost de ajuns i se mai da si un comportament si o gandire care numai specifica unui copil de 14-16 ani nu e ...... deja mi se pare o aberatie, ce e corcitura asta ? Parca as vedea un film despre emanciparea femeii dar toate rolurile ar fi interpretate de barbati. Mesajul ar fi acelasi, nu ? N-ar fi nici o problema, pana la urma mesajul conteaza, nu conteaza modul in care este expusa povestea ..... [sarcasm = off]
Eh, pe mine m-ar deranja. Ma astept ca sa existe o oarecare compatibilitate intre un univers fictiv aka Gundam Wing si realitatea de zi cu zi. Daca nu ar fi asa ce aplicabilitate pot eu sa gasesc la morala, la mesajul pe care un univers deformat ca cel din GW il transmite ? Nu varsta personajelor ma zgarie pe mine pe creier ci modul in care se manifesta tinand cont de varsta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Feb 20 2004, 10:13 PM
Post #78


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Dinamice? Da sunt chiar prea dinamice......totusi vorbim de niste roboti nu de fiinte umane capabile de miscari complexe. In GW roboti au un comportament uman de nu-ti vine sa crezi. Prea natural se misca robotei aia manevrati doar de 2 manete. Nu vad legaturi psihologice ca-n NGE care sa motiveze aceste miscari. Roboti nu pot avea dinamica....aceasta este calitatea exclusiva fiintelor organice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 20 2004, 10:26 PM
Post #79


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Lolll...
Sti ce...acum 30 de ani nici nu se visa ca noi o sa avem in casele noastre un comp de 1k la patrat mai tare decat ce aveau ei pe vremea aia intr-o camera!!!!
Asa ...ca nu mai spune ca nu se pot controla...se pot...daca ai tehnologia necesara...!! Daca e cum zici tu..ia baga si la Gits...ca acolo mai toti sunt Cyborgi...
Poti face multe cu 2 manete atasate la niste brate mobile...tu nu crezi? Hmm sa iti dau un exemplu..exista manusi speciale pt controlul unei maini virtuale ...cred ca de astea ai auzit!!! De acolo si pana la a face un control destul de bun pt un Gundam as zice ca nu e mult!!(vorba vine)
Oricum...in principiu ..o unitate de lupta ca Gundamul....nu va exista niciodata...e o adevarata tampenie sa faci o masina de lupta...cu aspect uman!...E total ineficient!...un tank e de 10 x mai bun!!! Ca sa nu mai vorbesc de un avion de vanatoare de ultima generatie!!!
Dar asata e mecha si ne comformam!! Ideea e super ce ar fi daca!!!...si e ceva frumos daca!!! :wink: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 21 2004, 07:48 AM
Post #80


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Sunt de acord cu Demiurgus, daca judec obiectiv, dar cum nu ma pot abtine, si judec subiectiv, nu ma deranjeaza in multe cazuri acest fapt. Poate m-am obisnuit, sau poate nu mai tin cont de aspectul real dintr-un anime ? Totusi tin minte ca la inceput , cand am vazut Sailor Moon si am auzit ca are 14 ( cam atat aveam si eu atunci ) am fost foarte contrariata. Si daca vreti sa vedeti culmea acestei exagerari , Clamp School Detectives e un exemplu bun ( aia au 10-12 ani :!: si ati fi uimiti sa vedeti de ce sunt in stare). Si daca ne gandim bine si in Card Captor Sakura e o mare exagerare.

Propun crearea unui nou topic in care sa se continue dezbaterea acestui subiect. Nu cred ca-si are locul la Gundam.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

15 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th June 2024 - 08:57 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |