Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> extinderea fenomenului anime , un lucru neaparat pozitiv ?


Duncan
post Apr 20 2005, 02:03 PM
Post #1


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Am observat involuntar , cat de mult a inceput sa creasca in popularitate anime-urile , si cum anumite puncte si companii de vanzare a presei (pana si autohtone) au facut bani bunicei dupa vanzarea manga-urilor.

Un exemplu nominal: am vazut o emisiune la un post , preluata de la vreo alte doua posturi (nu mai tin minte cate logo-uri se suprapuneau) despre vizita in germania a omului care facea designu pentr Yu-gi-oh. Laolalta, dupa ce respectivu a semnat sute de autografe si a vandut sute de tricouri si sepci , in sala alaturata , se tinea un concurs cu premii pentru desenatorii de manga locali.

Tot in aceeasi zi , am vazut un mic reportaj la euronews despre profiturile imense (pentru un anime) pe care le-a obtinut Apple Seed-u in afara japoniei. La prima vedere , toate astea nu sunt altceva decat eveneminte si intorsaturi laudabile , pentru ca o comunitate care se mareste , e una stabila. Pe de alta parte , complexitatea si eventuala extindere nu poate duce decat la imbunatatirea calitatii productiilor care apar.

Dar (pentru ca intotdeauna trebuie sa existe un "dar") am incercat sa privesc fenomenu si diametral opus. Daca anime-urile cresc in popularitate , nu cumva risca sa se ia mai mult calea comercialitatii , si sa devina o industrie ? Mie , cel putin , mi-au placut si imi plac anime-urile pentru ingeniozitate si inovatie , in primu rand. Eye-candy-urile sunt trecute pe locu 2 in cartea mea , desi sunt un element indispensabil. Revenind la ce am spus mai devreme , nimic nu impiedica regizorii / desenatorii sa produca anime-uri doar pentru ca un anumit segment de public o cere , si nu pentru ca o fac cum vor ei s-o faca. Riscu major e ca piata din discutia de fata risca sa se transforme intr-un amalgam de productii de duzina (care dupa parerea mea au inceput sa apara si sa se inmulteasca foarte repede) care sa nu reflecte nimic din ce inseamna anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies

APoKLips
post Apr 30 2005, 09:36 PM
Post #2


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Tocmai Vik tu poti sa le dwl si sa le stergi... dar e corect ? Ar mai fi si ideea ca asa poti vedea mult si sa alegi ce sa cumperi in caz ca o sa putem sa o facem si noi.
Totdeauna o sa apara ceva bun... cum e FF7 Advent Children... sau cel putin producatorii incearca sa il faca doar pt fanii FF nu pt lumea intreaga.

Oricum majoritatea subiectelor bune sunt abordate... si e greu sa nu te iei dupa o reteta care a functionat deja.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post



Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 05:58 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |