Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

Outline · Standard · [ Linear+ ]

> Personajul preferat


Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Hai aici sa va vad. Fata de DBZ aici avem mai multe personaje din care sa alegem si care pot fi si negative si pozitive. Mie unul mi-a placut super mult Sorata, dar si Kamui. Sorata mi-a placut ca era impacat cu soarta sa si ca era mereu acolo unde aveai nevoie de el. Chiar mi-a parut rau ca a murit. Kamui mi-a placut ca stia sa-si foloseasca puterea in interesul propriu si nu ii era frica de nimeni. Drept sa va spun chiar m-a surprins moartea sa.

Astept si pe alti cu preferinte si comentarii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
8 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies(80 - 99)

Scorpio
post May 7 2004, 09:35 PM
Post #81


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Simplu......vezi viitorul da nu poti face nimic sa-l schimbi...exista destin si nu poti sa-l fentezi. Cam asta ar fi ideea acolo. Dar daca nu era invaliditatea dreamgazeriilor de a fi paralizati..oare puteau sa faca ceva? Cam aici se pune probelma
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post May 8 2004, 09:58 PM
Post #82


Unregistered









Pe mine chestia asta m-a cam deranjat.Se pune prea mult accent pe ideea ca viitorul este unic, este deja hotarat, ca nu poate fi schimbat , bla, bla, si se repeta de-a lungul a 25 de episoade chestia asta.La un moment dat devine chiar stresant sa o vezi pe Hinoto cum se vaita si pe Kanoe cum o chinuie pe aceasta tema a viitorului deja decis,
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post May 9 2004, 10:35 AM
Post #83


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



In momentul in care Kamui moare si, implicit, Fuuma ar "castiga", Fuuma ar reveni la vechea sa personalitate deoarece nu mai are un opus, scopul lui de "Kamui" este atins, principiul yin/yang nemaifiind satisfacut datorita lipsei unuia din componenti. Nu cred ca Fuuma s-ar sinucide in momentul constientizarii realitatii. Daca am trece prin intregul portret psihologic al familiei Monou ne-am putea da usor seama ca exista o mare sensibilitate mentala la nivelul membrilor. Cel mai simplu exemplu ar fi Kotori si intregul sir al descompunerii mentale. De la trauma gasirii mamei imprastiate in intreaga casa in mii de bucati dupa ce-a nascut un Shinken, pana la a doua stare, cea a gasirii tatalui dupa interventia lui Nataku, urmata de moartea lui Tokiko (nasterea celei de-a doua sabii) Kotori si-a pierdut gradat sanatatea mintala. Daca pana atunci Fuuma a trebuit sa ramana cel puternic si sa reuseasca s-o linisteasca pe Kotori si sa aiba grija de ea, odata ce ea nu mai este rolul sau de frate mai mare ce poate indura orice nu-si mai are rostul (de-a lungul manga-urilor, pana sa devina Dark Kamui, Fuuma a avut si el momente de slabiciune si a fost in mod continuu chinuit de imagini prevestitoare - inclusiv cea a uciderii lui Kotori). Eu cred ca s-ar ineca in propria alienare, ar ajunge pur si simplu o leguma, o fantoma a ceea ce odata a reprezentat omenirea, o marturie a slabiciunii umane, data prin nastere. In nici un caz sinucidere. N-as alege asa ceva. Sinuciderea este un act de superioritate privit dintr-un anumit punct. Sinuciderea dovedeste liberul arbitru. Cum Fuuma a dovedit in spiritul destinului sau ca nu detine nici un control asupra actiunilor sale nu vad de ce acum lucrurile ar sta altfel - ar fi un act de putere care l-ar depasi.

Legat de ipoteza in care Dragons of Earth ar scapa pot spune ca nu sunt de acord, in sensul ca nu ar scapa toti. Cel mai sigur ar fi ca Fuuma sa fie singurul care ar scapa. Pamantul in aceasta poveste are un spirit si o vointa total independenta (Kakyo:"The Earth is wishing for a 'change' "). El nu are un comportament preferential fata de nimeni, exercitandu-si vointa fara nici un fel de impediment de natura afectiva.

Cei doi Yumemi (dreamgazeri) Hinoto si Kakyo ar putea sa schimbe viitorul insa nu au vointa necesara unui asemenea act. Hinoto este surda, muta, oarba si paralizata ea putand comunica doar prin telepatie. Rolul ei este dublu: in timpul zilei are drept insarcinare sfatuirea conducatorilor politici ai Japoniei, iar seara este conducatoarea a Dragons of Heaven, visand viitorul. Pe de alta parte Kakyo reprezinta un alt caz. El nu este ca Hinoto, el se afla in mod constant in coma, in urma interventiei sale in incercarea de a o salva pe Hokuto (dupa moartea ei incearca sa se sinucida). In X ni se explica faptul ca actiunea din Tokyo Babylon era total cunoscuta de catre Kakyo (urmarea mortii lui Hokuto). Aici se gaseste si punctul in care Kakyo isi pierde intreaga putere de individ. Daca Hinoto intr-adevar nu incearca sa intervina in forta in schimbarea viitorului, putem spune ca Kakyo o face. Practic motivul comei sale este efectul incercarii de a schimba viitorul. Esecul este urmat de resemnare si, implicit, catalogat pe aceasi treapta cu Hinoto. Dorinta lui Kakyo este de a muri (in ideea ca ar pune capat suferintei coplesitoare in urma mortii lui Hokuto si ar putea s-o intalneasca). El nu intervine in soarta viitorului deoarece odata cu realizarea unuia din cele doua el ar muri.

Mai exista insa un amanunt esential in incercarea de a judeca aceste personaje. Dreamscape-ul (locul in care ei pot vedea viitorul) este inselator. El este un subconstient impartit de mai multi dreamgazeri (cei mai puternici dintre ei putandu-i trage si pe altii in dreamscape-urile lor - ex: Hinoto si Kamui). Ceea ce este relevat de dreamscape poate insemna multe lucruri, incepand de la transformarea vizuala a gandurilor cuiva pana la viziunea viitorului. Orice actiune facuta in interiorul dreascape-ului este absolut nula, lipsita de orice importanta fata de realitate. Dreamscape este o iluzie impartasita.

Kanoe nu trebuie confundata cu un Yumemi chiar daca pare ca ar avea anumite capacitati premonitorii, ea este Yumewatari, "Dreamwalker". Cunoaste soarta viitorului din visele lui Hinoto, dar poate fi alungata din acestea de catre Hinoto, neavand capacitatea impunerii. De asemea, Kotori ocupa si ea un loc aparte avand propriile vise premonitorii, se intalneste de mai multe ori cu Kakyo in vise iar capacitatea sa mentala este intreaga in momentul pasirii in dreamscape, chiar daca in momentul iesirii este total alienata (Kotori detinea puterea unui dreamgazer insa nu a reusit sa si-o trezeasca la adevarata valoare).

Leit motivul intregului scenariu sta sub semnul implacabilitatii destinului, de fapt de aici vine si citatul care urmeaza toata seria de manga-uri:"Their destiny was foreordained".

Exista o cale de a putea distruge implacabilitatea destinului. Solutia este data chiar de Kakyou:"The future ... is determined as long as those who are living do not abandon their 'Wish' ..." De altfel, in momentul mortii lui Kotori, Kakyo paseste in visul ei iar ultimul ei mesaj premonitoriu este:"the future ... is not yet ... decided ..."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kamui
post May 10 2004, 12:48 AM
Post #84


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 29
Joined: --
From: Buc (mai mult, din pacate)/Cluj (mai putin, tot din pacate)
Member No.: 289
Points: 2



Mirai mada no wa ki matte na ittesuru ar insemna in traducere literala: Totusi, asteapta, fiindca viitorul nu e sigur (inca)!

Asadar, toata tema centrala pe care se bazeaza serialul, aceea a predestinarii si a destinului implacabil e zguduita de aceste cateva cuvinte rostite de Kotori. Probabil ca de aceea se si insista atat de mult pe acest subiect de-a lungul episoadelor. Mesajul este cat se poate de clar: nimic nu e ceea ce pare ( sau ceea ce stii tu ca e, prin prisma proprii tale gandiri), totul se poate schimba!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 10 2004, 08:00 AM
Post #85


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ce bine ca e cineva care e maniaca dupa X....mai spune unele chestii interesante :D .

Sinuciderea nu stiu cat de superioare poate parea...da tot lasitate e pt. mine. Nu e vorba de liberul arbitru e vorba ca nu esti capabil sa treci peste aversitatile vietii si cauti scapare. Daca ar fi sa corelam cu destinul as spune ca nu esti capabil sa-ti infrunti destinul , sa-ti croiesti tu unul singur. Kotori e singura din X care-si da seama de acest lucru.....dar prea tarziu si cred ca mai mult in subconstient pt. ca astea-s ultimele ei cuvinte spuse in dreamscape. Ironic este singura care are dreptate.....toti ceilatii fiind atat de orbiti de previziunile despre viitorul lor incat il iau ca atare neincercand sa schimbe nimic. Nici kamui nu crede in destin dar incepe sa-si puna intrebari in momentul in care Fuma devine Dark Kamui.

Desi nu este ceva de genul cyberpunk sau ceva bazat pe tehnologie de ultima ora care sa anticipeze miscarile si sa dea verdictul final....X-ul are partea lui de "factor uman" care se impotriveste destinului. Complacerea lui Fuma cu ideea ca va castiga probabil l-a facut sa omita eternul motiv romantic : iubirea si puterea spiritului uman. Pacat.......macar in unul din cele doua anime putea sa castige si el....cel putin in film....merita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 11 2004, 11:01 AM
Post #86


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



personajul care mi s-a parut cel mai interesant e Kakyo... si nu stiu daca nu cumva el este de fapt cel mai important din toata seria si nu cumva tot ce se intimpla nu e rodul zbuciumului sau interior cauzat de asa zisa implacabilitate a destinului, astfel incat tot ce se intimpla are scopul de a-i demonstra lui ca viitorul se poate schimba.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 11 2004, 10:01 PM
Post #87


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Uite un punct de vedere total nou si interesant...pacat ca nu sunt de acord cu el :D Kakyo nu-i cel mai important personaj sub nici o forma. E prea sters. Daca teoria ta se bazeaza pe faptul ca el prezinta ep pilot......ti-as raspunde ca face asta datorita faptului ca e singurul personaj obiectiv din serie....in rest nu-l vad pre important. iar ceea ce se intampla nu are nici o legatura cu drama lui interioara (de ce cred eu ca tu ai vazut Identity recent? :wink: ).

QUOTE
are scopul de a-i demonstra lui ca viitorul se poate schimba.


Nu prea cred. Daca nu ma inseala memoria el este de parere exact inversa...ca nu se poate schimab viitorul....singuar care aceasta opinie este Kotori. El s-a convins ca viitorul nu poate fi schimbat atunci cand a incercat s-o salveze pe Hotori si n-a reusit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 12 2004, 10:03 AM
Post #88


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



stiu care este parerea lui Kakyo...tocmai asta zic...in urma nereusitei de a o salva pe Hotori el ramine prins in vis si in neincredere pentru totdeauna ... pina la urma el reuseste sa scape doar dupa ce i se demonstreaza ca viitorul se poate schimba (poate tii minte ca mai incercase sa iasa din vis dar nu reusea)
si pina la urma teoria care sta la baza acestui viitor predestinat (in serie) este enuntata tot de Kakyo: adica... viitorul nu se poate schimba atata timp cat fiecare crede si vrea cu tarie sa-si indeplineasca dorinta cea mai mare.
pe acelasi principiu actioneaza si Fuma care in urma fiecarei batalii cu cineva ai vazut ca le spune ca le indeplineste doar dorinta... de aceea de exemplu scapa de moarte Subaru (doar ii scoate ochiul...ptr ca asta era dorinta lui) sau Yuzuriha pentru ca isi dorea cu adevarat sa traiasca...etc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 13 2004, 09:35 PM
Post #89


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Da parca Kakyo e trezit de Fuma.....nu-i baga asta mana-n gat? La naiba....am vazut seria acu jumate de an..daca nu si mai bine..numai stiu toate fazele :(

Fuma indeplineste toate dorintele....asta-i corect si se aplica numai in serie, in film :twisted: isi indeplineste toate dorintele :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 13 2004, 10:53 PM
Post #90


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



scorpio ai dreptate, fuma ii baga mina in git si-l trezeste...
dar nu ma refeream la acea trezire... ci la cea adevarata, de la sfirsitul seriei, cind in sfirsit aflase ca viitorul se poate schimba...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Sep 12 2004, 07:10 PM
Post #91


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Cam tarziu postez si eu aici, dar mai bine mai tarziu decat niciodata......
Citesc si vad ca s-au cam epuizat discutiile pe tema X....
Dar sa zic si eu ca mi-a placut cel mia mult de Sorata, care cred ca l-ar fi invins si pe Fuma. Sa nu uitam ca atunci cand ii distruge juma din corpul lui Fuma, Sorata era pe moarte.
Am o mare nedumerire... De ce in serial moare Kamui si in film moare Fuma??? In manga mor amandoi sau traiesc happily ever after ? (glumeasc of course)....
A, si inca un lucru, m-i se pare incredibila transformarea brusca a lui Fuma de la jumatea serialului....am ramas surprins...
Si inca un lucru :D Satsuki moare sau nu? Eu cred ca moare pt ca la un moment dat intra Kanoe acolo si Beast era tot ars...cred ca o putem trece si pe Satsuki pe lista celo morti..... (daca nu pe lista celor missing in action :P )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Sep 12 2004, 07:43 PM
Post #92


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Da tre sa zic k sorata e cel mai tare personaj din x dupa mine...(se vede k am o slabiciune pt personajele>>sa zic asa mana dreapta pentru personajele principale>>a se citi sagara din kenshin)...
Si in ceea ce-l priveste pe fuma...nush sigur la ce te referi...dak vrei sa zici k incepuse prin a fi bun...si pe la jumatate devine rau..asta se datoreaza destinului(o prostie dak ma intrebi pe mine..)..cum kamui alesese sa fie un dragon al raiului(cerului..sau in fine..)..celalalt..care era geamanul...trebiua neaparat sa fie dragonul pamantului..asa trebuia sa fie..asa era destinul...(din nou..o idee mult exagerata si sufocanta in serie..)...deci nu poti sa spui k a fost alegerea lui...chiar se spune intr-un episod k dak alegea oricare varianta..destinul celor 2 ramanea neschimbat..se vor lupta ...
Si ultimul lucru..da...multa lume moare...asta e lucru pentru care erau pregatiti...stiau ca vor muri pentru a-si indeplini destinul...se impacasera cu asta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 13 2004, 10:22 PM
Post #93


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Cilu.....in manga habar n-am cum e......daca nu ma insel nici nu e terminat......dar variantele astea probabil exista pt a prezenta 2 fete ale aceleasi modezi.......dar de fapt e aceeasi parte :? . In fianl rezultatul e acelasi : Binele castiga si omenirea e in sigurantza........deci nu sunt 2 finaluri.

De fapt in serie moartea lui Kamui e mai complexa......am explicat-o udneva...da numai stiu unde.......parca la discutii generale
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Andreidbz
post Oct 13 2004, 10:45 AM
Post #94


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 411
Points: 2



Mie cel mai mult mi-a placut de Fuma.. mi-a placut mult pana la transformare.. era ca un frate mai mare pentru Kamui.. iar dupa transformare tot mi-a placut de el.. chiar daca devenise rau.. si Kamui a inteles asta, ca nu avusese de ales.. unul din ei trebuia sa fie de partea Dragon Of Earth... Sorata era super haios si a fost un personaj deosebit. Si mi-a mai placut si de Dreamgazer-ul celor din Dragon Of Earth.. super personaj.. cum vorbea, si era asa de resemnat.. si trist..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saiya-jin
post Oct 23 2004, 06:23 PM
Post #95


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 56
Joined: --
From: In the shadow
Member No.: 362
Points: 2



Mi-a placut de fuma si inainte,dar mai ales dupa :evil:,ce a devenit Dragon of Earth si de Kamui pana sa devina Dragon Of Heaven. Pacat ca (in serie, filmul nu l-am vazut)n-a castigat Fuma. Si Kusanagi era tare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 24 2004, 07:44 AM
Post #96


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hehehe ... so u like bad guys, huh? ... s-au ma rog ... strong ones, no weaknesses? ... u'd prefer vegeta instead of goku i guess :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saiya-jin
post Oct 24 2004, 11:30 AM
Post #97


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 56
Joined: --
From: In the shadow
Member No.: 362
Points: 2



Not really, I guess I would pick Piccolo, But Gogeta has it all :evil:
But goku can be evil too, look at my avatar,for example(if DBAF exists)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Nov 17 2004, 07:01 PM
Post #98


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



intradevar,fuma e unul din cele mai complexe pers.ador faza in care o omoara pe sora lui kamui in fata sa....superb!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mitii
post Nov 17 2004, 09:07 PM
Post #99


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 63
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 332
Points: 36



pai in primul rand mi-a placut f mult de Sorata...e haios, arata bine, e puternic....what more could u ask for.....ah...almost forgot....e gata sa-si dea viata pentru persoana iubita si nu ii este frica de asta. Yap...he's worth it! Si in al doilea rand...mi-a mai placut de Kanoe.... Cred ca ce mi-a placut la ea este controlul pe care asupra dragonilor din echipa ei..... E calculata si judeca totul la rece...fara ezitari....nimic nu o opreste nici macar faptul ca lupta impotriva propriei surori. Now that's a real woman!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saiya-jin
post Nov 18 2004, 12:02 AM
Post #100


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 56
Joined: --
From: In the shadow
Member No.: 362
Points: 2



QUOTE(Majin)
intradevar,fuma e unul din cele mai complexe pers.ador faza in care o omoara pe sora lui kamui in fata sa....superb!!!

Fuma o omoara pe sora sa, nu pe a lui Kamui.
Oricum,nu stiu de ce s-a terminat filmul asa cum s-a terminat,mai bine castiga Fuma,sau macar de-ar fi murit toti...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 3rd June 2024 - 12:42 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |