Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

9 Pages « < 5 6 7 8 9 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> One Piece - With Spoilers (manga + Anime)


spyderverr
post Jul 16 2010, 09:57 AM
Post #121


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



inteleg ca oda vrea sa detalieze cat-de-cat si aventurile celorlalti, da' in contextul ongoing e stresant tare.

de cand a inceput razboiul nu mi se pare decat ca incearca sa traga de timp cum poate mai bine.

plictisitor nu e, dar tras de coada da.

PS: iar Vinland Saga ma enerveaza si mai tare. (asta uita sa apara)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jul 23 2010, 01:11 AM
Post #122


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



o scurta pauza de la linistea provocata de capitolele / episoadele recente. :lol:

e timpul sa dezgropam mortii. deci, acum ceva timp am avut (mai multi, nu doar eu) o conversatie cu un fan anime prin intermediul contului unui prieten (kurono) de-al acestuia.

acest fan mi-a raspuns printr-un mail renuntand astfel la contul lui kurono. numele (nickname-ul) nu-l voi spune, probabil vrea sa ramana anonim.

am decis sa-i raspund pe forum pentru ca acopera mai multe chestii legate de anime-ul / manga-ul one piece. sunt cateva spoilere (pentru cei ce-s in urma cu episoadele / capitolele, deci am decis sa postez in acest topic).

postul (sau mail-ul, dupa caz) complet al lui FAN_ANIME, in toata splendoarea lui:

CODE

Sunday, August 9, 2009 12:07 AM

am o nelamurire , de ce nu poti sa accepti o parere diferita de a ta? OP e anime tau favorit, normal ca il lauzi cu fiecare ocazie posibila, si nu vrei sa-l critici. Uite parerea mea despre OP, e un anime foarte bun, dar nu e "the shit" . Din ce scri, simt o ura puternica, chiar daca nu am vorbit niciodata...daca mie intrun shonen imi plac personajele ce utilizeaza focul si tie cele ce utilizeaza apa, inseamna ca eu sunt prost si tu destept? accepta si parerea celuilalt, mai ales ca nu am spus ca e un anime prost.

de doua ori moare Pell. Cand se lupa cu Nico Robin, si Vivi spune "his heart stoped" si cu bomba, >apropo, referitor la bomba, 20 de secunde au fost 20 de min, i mean wtf dude...that's the common sense i wanna' see, ei intro secunda fac cati altii intro ora....eu nu pot sa accept asta< revenind la bomba, ii explodeaza in gheare o bomba puternic, subliniez [u]puternica[/u], normal era sa nu supravietuiaca. Altul care imi vine in minte acum, tasu lu' Conis (mosul care isi cere intotdeauna iertare), e lovit de un lightning strike de la Enel si la sfarsit, ca prin minune se intoarce...aici chiar nu ai ce sa spui, nu inteleg de ce il aperi atat, chiar si asa, eu tot m-am distrat cu OP, si cand se intoarce mosul, "you should've been dead" , "oh, excuse then", <-gluma buna. Si de umor i-am spus si eu lui Vicious ca o sa-si rupa coastele razand

alta treaba, mie nu-mi plac personajele de tip luffy. Cum am spus si mai sus, daca eu prefer un spadasin, si tu un pistolar, asta il face pe unu din noi prost, si pe celalalt destept?
Mie imi plac calm and collected sword wielders, darkish and cold. <- parere personala.
Daca tie iti plac funny, happy not to smart characters, foarte bine, e dreptul tau, si iti respect opinia.

alta treaba, nu am spus ca dezvoltarea personajelor secundare (,) e ceva stupid. E un lucru bun, dar ritmul/ pace-ul e slab, sunt episoade cand pur si simplu nu aflu nimic nou, nu se intampla nimic (decat rad , ca la orice episod). Sunt de parere ca aducerea in prim plan a unor personaje secundare e un lucru foarte bun.
Cat despre power levels...e destul de booring sa vad intotdeauna ca luffy takes the strongest, Zoro the 2nd, Sanji the 3rd...de ce nu apare un arc in care sa il puna pe Zoro in centrul atentiei, si sa se lupte el cu cel mai puternic? sau Sanji? crezi ca ar strica sa mai diversifice?

fan-serviceul in One Piece e chiar penibil, nu inteleg cum ai alta parere...nu ai gasit pe nimeni care sa se planga? eu ma plang, si cred ca nu as fi singurul...dar in fine,

si altceva in legatura cu power levels, Nami intotdeauna a fugit de adversar, si dintro data inginge pe Miss Doublefinger, care, trebuia sa fie uimitor de puternic, si nami sa fie o fetita speriata , fara experienta in lupta...sa nu mai zic (,) ca era prima oara cand lupa cu bastonul ala...
si tot referitor la "plot-holes" daca imi permiti sa le spun asa (stiu ca nu-mi perimit , dar asta e :P ) Zoro in primele episoade era praf daca nu avea 3 sabii, cand se lupa cu ratatii aia 2 din echipajul capitanului Kuro, nu putea sa faca nimic cu o singura sabie....truth be told acum imi place ca nu foloseste intotdeauna 3...cateodata 2, cateodata 1, e chiar un plus, dar e minus ca la inceput era slab fara 3 si peste noapte nu mai are nicio problema

si nu privesc acest anime gandindu-ma "so much sucks" and shit like that...crezi ca mai priveam 300 de ep daca credem asta? sa nu  mai spun ca il am pe hold, nu drop, ceea ce inseamna ca am de gand sa privesc in continuare.

nu stiu ce o sa intelegi din ce am scris, eu doar ti-am spus o opinie, daca vrei sa-ti spun clar>nu te atac, nu am nimic cu tine, iti respect parerea, ai vazut destule anime incat sa sti despre ce vorbesti.
si ca fapt divers, ma bucur ca o sa se apuce si Vicious de One Piece, poate am sa privesc si eu episade in continuare, e un anime bun, care merita incercat.
                   -toate cele bune




/prefata
multu-... cainelui, pisicii... sau... NU!
deci, post adresat inflacaratului fan anime, care e si nu e fan one piece in acelasi timp, deci e undeva la granita, FAN_ANIME (n-o sa postez mail-ul ca nu vreau sa-ti faci club dupa. apropo, e prietenul lui kurono; pentru cei ce au uitat). iti urez un bine meritat: poftim?!
scuza intarzierea, da' chiar n-aveam chef si timp sa-ti raspund. post-ul (mail-ul) a fost format pe parcursul a catorva luni. azi o replica, saptamana urmatoare alta. intre timp mi-am dat seama ca nici nu vreau sa-ti raspund, da' postul a fost creat deja. deci, iata!

asaaa~, sa incepem analiza postului (mail-ului):



CODE
[quote=Fan Anime]
deci, in primul rand salut
[/quote]

salut!

CODE
[quote=Fan Anime]
am o nelamurire , de ce nu poti sa accepti o parere diferita de a ta?
[/quote]

de cand trebuie sa accept parerile altora? imi pare rau, nu stiu ce-i frumosul altuia.
e parerea ta, argumenteaz-o; eu asa am facut si o sa fac in continuare cu ale mele (parerile, ca ce altceva?! pai nu?!)

CODE
[quote=Fan Anime]
OP e anime tau favorit, normal ca il lauzi cu fiecare ocazie posibila, si nu vrei sa-l critici. Uite parerea mea despre OP, e un anime foarte bun, dar nu e "the shit" .
[/quote]

daca n-am ce sa critic ce vrei? sa bag din burta de dragul de-a spune: “na’ c-am criticat si one piece-ul”?

nu ma intereseaza ca-ti pare mediocru cum nici tie nu-ti pasa ca-i unul din preferatele mele. ce ma intereseaza e de ce consideri anime-ul mediocru!

puncte slabe:

- are vreo doua-trei arc-uri putin lungite:
* la arabasta arc, de exemplu, nu mi-a placut lupta lu’ usopp si a lu’ chopper cu mr. 4 si miss merry christmas. in rest, totul a fost perfect la arc-ul asta.
* unele lupte din arc-ul davy back mi s-au parut plictisitoare, desi comicul a excelat.
* nota: nimic de comentat la celelalte arc-uri.
- punct slab pentru incepatorii ce nu au rabdare: adevaratul one piece incepe cand intra echipajul in grand line, desi, si pana atunci e incredibil!
- punct slab pentru pretentiosi: se vor lovi de zidul unic universului one piece, si anume grafica! ea e buna, da’ ce sa faci daca omul are la activ doar death note si final fantasy advent children, de exemplu.
- valabil doar pentru anime (desi nu prea intra la categoria punct slab daca nu citesti manga-ul): in ultimul arc (Amazon Lily) am observat ca folosesc un singur capitol per episod. nu stiu daca au facut asa si inainte pentru ca nu m-a interesat (si sincer nici nu-mi pasa), da’ probabil unii considera din cauza asta ca merge cam greu... oricum, chiar si asa, episoadele sunt foarte bine realizate si deloc plictisitoare. pot parea mai slow-motion doar in viziunea celui ce citeste si manga-ul.
(in momentul in care am inceput sa-ti raspund eram la arc-ul Amazon Lily)
- si... cam atat! <_< (nu stiu, mai vad pe parcurs). vezi One Piece - With Spoilers (manga + anime) pentru alte informatii…

puncte forte:

- story foarte complex (oda se foloseste de absolut tot ce poate. chiar si de caracterele de mult uitate).
- momente emotionante ce te iau prin surprindere (au fost si momente in care, sincer, aproape mi-au dat lacrimile). si nu, nu sunt exagerate deloc!
- comedie de nota 10 plasata strategic (putine-s episoadele in care sa nu razi).
- character development pana la nivelul in care si personajele secundare (foarte multe) au un trecut (povestit, ca na'!)
- sunt prezentate momentele cele mai importante din viata personajelor principale (si a unor personaje secundare – si ce daca acel caracter e secundar sau evil? important e ca este prezentat bine!); momentele ce au avut un impact major in viata lor.
- interactiune a personajelor pana in punctul in care fiecare caracter are un rol in viata celorlalti si influenteaza restul lumii (lumea prezentata in one piece, bineinteles). nu e ca in naruto, de exemplu, ca ne mai aduce aminte nu stiu care ca exista si alte sate in afara de konoha. si asta mai mult in fillere. :lol:
- lupte foarte bune (reminds me of dragon ball z. pentru cei ce spun ca dbz-ul e expirat de mult: va inselati amarnic! sa-mi spuna mie cineva un shounen care are lupte ce se ridica cat-de-cat la nivelul luptelor din dragon ball z! da, one piece-ul e mult inferior skill-urilor si luptelor create de akira toriyama si prezentate, in special, in dragon ball z.)
- abilitati unice pentru fiecare caracter in parte.
- univers UNIC!:
* aventuri pe uscat, in cer si pe apa!
* conflicte intre pirati, intre guvern, pirati-guvern si, de ce nu?, chiar si intre restul personajelor – viata e o lupta, nu?.
* nenumarate organizatii, secrete, conspiratii.
* tehnologie avansata (asta chiar nu am idee cum s-o prezint. :lol:)
- grafica speciala, culori vii! (imi place ca incearca sa schimbe stilul animatiei destul de des - si de cele mai multe ori le reuseste.)
- nu sunt plictisit cu antrenamente infinite si obositoare, ca-n naruto si bleach de exemplu. chiar credeti ca ma intereseaza cum invata nu stiu care sa taie un copac? sau sa scoata o broasca dintr-un scroll? prefer sa mi-l arate asa, intr-un frame pe zoro, de exemplu, cand ridica greutati cat corabia si-mi dau seama si singur prin ce fel de antrenament a trecut. un alt exemplu ar fi luffy, cand ii explica lui blueno (in arc-ul cp 9) cum a invatat noua (noile mai bine zis) tehnica (tehnici: second si third gear). si asa mai departe!
- nu sunt prezentate toate personajele, secretele de la inceput. totul e invaluit in mister si este prezentat in timp ce echipajul strawhats se aventureaza in lumea necunoscuta si, de ce nu?, periculoasa si IMENSA! nu se abuzeaza de o anumita tehnica sau de un anumit personaj. totul este prezentat si folosit cu cap.
- fillere placute si putine, fillere ce pot fi privite spre deosebire de fillerele altor anime-uri.
- si... multe altele. o sa revin daca-mi mai trece ceva prin minte. din nou, vezi One Piece - With Spoilers (manga + anime) pentru alte informatii.

am zis pe undeva (de fapt peste tot) ca e my fav’, da’ probabil nu m-am facut inteles: e anime-ul favorit (dar!) din categoria shounen. nu de alta, da’ anime-uri favorite am multe, de toate genurile!

CODE
[quote=Fan Anime]
Din ce scri, simt o ura puternica, chiar daca nu am vorbit niciodata...
[/quote]

ma bucur ca simti asta. apropo, it’s sasuke’s hatred, not mine!
pana acum mi s-a mai spus ca posturile-mi sunt prea agresive, dar ca emana ura... e prima data. vorba aia: exista o prima data pentru orice, nu? oricum, o sa ne intelegem de minune.
da’ totusi, ura? sa fim seriosi si sa lasam gluma la o parte, urâte-aş!
mie-mi place sa vorbesc deschis, fara perdea, sa dau tot ce-mi convine (si ce nu, evident) pe fata.

CODE
[quote=Fan Anime]
daca mie intrun shonen imi plac personajele ce utilizeaza focul si tie cele ce utilizeaza apa, inseamna ca eu sunt prost si tu destept? accepta si parerea celuilalt, mai ales ca nu am spus ca e un anime prost.
[/quote]

1) your point being? nu vad legatura intre inteligenta si cele doua elemente, si anume: apa si foc.
poate post-ul nu-mi este adresat mie... nu-mi amintesc sa fi spus ca am vreo preferinta asupra personajelor si asupra abilitatilor lor.
2) adica daca spuneai ca-i un anime bun crezi ca ti-o acceptam? fii fara grija, daca era ceva de comentat comentam.

CODE
[quote=Fan Anime]
de doua ori moare Pell. Cand se lupa cu Nico Robin, si Vivi spune "his heart stoped" si cu bomba,
[/quote]

moarte clinica?

CODE
[quote=Fan Anime]
apropo, referitor la bomba, 20 de secunde au fost 20 de min, i mean wtf dude...that's the common sense i wanna' see, ei intro secunda fac cati altii intro ora....eu nu pot sa accept asta
[/quote]

Nu cred ca au trecut 20 de secunde in 20 de minute. dac-ai fi fost atent ai fi vazut ca in alea 20 de minute au fost prezentati toti, nu doar pell.

CODE
[quote=Fan Anime]
revenind la bomba, ii explodeaza in gheare o bomba puternic, subliniez [u]puternica[/u], normal era sa nu supravietuiaca.
[/quote]

raspunsul il gasesti la oda. :lol:
tu cauti normalul intr-un anime? shonen? in one piece?

CODE
[quote=Fan Anime]
Altul care imi vine in minte acum, tasu lu' Conis (mosul care isi cere intotdeauna iertare), e lovit de un lightning strike de la Enel si la sfarsit, ca prin minune se intoarce...aici chiar nu ai ce sa spui, nu inteleg de ce il aperi atat
[/quote]

idem quote anterior.

CODE
[quote=Fan Anime]
eu tot m-am distrat cu OP, si cand se intoarce mosul, "you should've been dead" , "oh, excuse then", <-[i]gluma buna[/i].
[/quote]

nu-mi dau seama in ce sens ai folosit gluma buna…
anyway, nu am dat cu capul de birou (sau cu tastatura-n dinti) razand [imi aduc aminte c-am spart ceva tastaturi si mouse-uri pe vremea cand jucam counter, da’ one piece-ul nu a adus nici o dauna pana acum] cand s-a intors ala, dar am zambit. e de ajuns! ce, trebuie sa consideri totul o gluma si sa razi mereu pana in punctul in care mai ai putin si te spargi?

CODE
[quote=Fan Anime]
Si de umor i-am spus si eu lui Vicious ca o sa-si rupa coastele razand
[/quote]

presupun ca vicious e kurono, nu? multe nickname-uri aveti; unul nu va ajunge?

CODE
[quote=Fan Anime]
alta treaba, mie nu-mi plac personajele de tip luffy. Cum am spus si mai sus, daca eu prefer un spadasin, si tu un pistolar, asta il face pe unu din noi prost, si pe celalalt destept?
Mie imi plac calm and collected sword wielders, darkish and cold. <- parere personala.
Daca tie iti plac funny, happy not to smart caracters, foarte bine, e dreptul tau, si iti respect opinia.
[/quote]

mai sus? unde? <_< n-am fost atent, posibil sa fi sarit peste randul ala.
ma bucur ca-mi respecti opinia, si eu ti-o respect pe-a ta, dar e posibil sa nu fiu de acord cu ea. deci, ti-o atac!
totusi, nu vad de ce-mi adresezi mie un astfel de citat; am spus eu pe undeva ca n-ai voie la preferinte asupra caracterelor, asupra abilitatilor?
ca tot veni vorba... eu nu-l prefer pe luffy, imi plac toate caracterele la fel de mult. sunt unice si fiecare au personalitati si abilitati diferite.
imi place ca toti au simtul umorului, ca oricat de random sunt reusesc sa creeze un echipaj placut celor ce vizioneaza anime-ul (si celor ce citesc manga-ul).
imi place ca se completeaza unul pe altul si ca fiecare are un rol in echipaj. nu e nici unul in plus (doar in minus, da’ are grija luffy de asta. :D)!

CODE
[quote=Fan Anime]
alta treaba, nu am spus ca dezvoltarea personajelor secundare (,) e ceva stupid. E un lucru bun, dar ritmul/ pace-ul e slab, sunt episoade cand pur si simplu nu aflu nimic nou, nu se intampla nimic (decat rad , ca la orice episod). [b]Sunt de parere ca aducerea in prim plan a unor personaje secundare e un lucru foarte bun[/b].
[/quote]

CODE
[quote=kurono,Aug 8 2009, 06:11 PM]
caracter development, caracter interaction and shit like that, One Piece is great, but [b]it's no use developing a caracter, giving him screen time , if that caracter is a bad one[/b], 'know what i mean?
[right][snapback]137618[/snapback][/right]
[/quote]

sa-ti raspund la intrebare: nu!
sa-ti raspund la restu: da, si eu sunt de parere ca te contrazici. (posibil sa ma fi contrazis si eu, desi sper ca nu, ca postul asta a fost facut din mai multe bucati scrise la zile, saptamani distanta.) zici tu ceva acolo, da’ nu zici bine. oricum, daca caracterul e unul negativ sau secundar ce? asta inseamna ca nu-i trebuie prezentat trecutul? eu consider ca da. imi place sa stiu cu cine are de-a face echipajul, ma simt mai bine cand stiu contra cui invinge (sau pierde, dupa caz).
nu mi se pare slab pace-ul, e bun. ce, vrei ca povestea sa fie o linie dreapta? mie-mi place ca mai stau si se odihnesc uneori. imi place sa-i vad prostindu-se (nu ca nu s-ar prosti tot timpul).

mai detaliat -subtirel, asa…-: universul creat de oda e unic datorita modului in care fiecare element se imbina, datorita interactiunii personajelor si datorita background-ului lor. consider ca e necesar sa dezvolti si sa povestesti trecutul personajelor cu care intra in contact echipajul lui luffy pentru a intelege mai bine de ce au fost facute anumite alegeri si de ce vor fi luate anumite decizii! de asemenea, consider ca e necesar sa dezvolti background-ul personajelor secundare in absolut orice tip de anime (indiferent de numarul episoadelor) (evident, nu prezentat ca in tenjho tenge!); cu cat anime-ul are un numar mai mare de episoade cu atat trebuie transmisa mai multa informatie fan-ului (si nu numai; publicului in general). actiune necesara pentru a-l face pe cel ce priveste sa nu se concentreze numai asupra unui singur lucru (pentru ca daca ti se repeta tot timpul aceleasi chestii si vezi aceleasi caractere cu background-ul dezvaluit inca de la inceput ajungi la o stare de plictis! ca exemple as putea sa dau naruto si bleach!)

CODE
[quote=Fan Anime]
Cat despre power levels...e destul de booring sa vad intotdeauna ca luffy takes the strongest, Zoro the 2nd, Sanji the 3rd...de ce nu apare un arc in care sa il puna pe Zoro in centrul atentiei, si sa se lupte el cu cel mai puternic? sau Sanji? crezi ca ar strica sa mai diversifice?
[/quote]

so? e shounen, ce asteptai?
nu e intotdeauna cum zici tu (vezi arc-ul lui moria).
oricum, nu vad unde-i problema. de multe ori se schimba intre ei cand lupta.
oda diversifica, doar ca nu-ti dai tu seama. ;) (de fapt iti dai seama dar nu vrei sa accepti!)

CODE
[quote=Fan Anime]
fan-serviceul in One Piece e chiar penibil, nu inteleg cum ai alta parere...nu ai gasit pe nimeni care sa se planga? eu ma plang, si cred ca nu as fi singurul...
[/quote]

stii ce? anime-ul nu e material de la-didactic sau de scu-ridicat nivelul sangelui in organ-ism.
nu poti scoate fundul din bible black si sa-l pui in one piece; nu s-ar mai incadra in context, nu?
pentru stilul abordat de oda, fan service-ul e destul de bun, perfect chiar (repet, pentru stilul abordat! – daca vrei altceva ai hentai sau live cat cuprinde).

CODE
[quote=Fan Anime]
dar in fine, si altceva in legatura cu power levels, Nami intotdeauna a fugit de adversar, si dintro data inginge pe Miss Doublefinger, care, trebuia sa fie uimitor de puternic, si nami sa fie o fetita speriata , fara experienta in lupta...sa nu mai zic (,) ca era prima oara cand lupa cu bastonul ala...
[/quote]

nu dintr-o data ci din greseala! asta e, comicul situatiei, ce sa-i faci? de parca doublefinger ar fi avut cine-stie-ce putere.
diferenta dintre ele (nami si doublefinger) consta in inteligenta.

CODE
[quote=Fan Anime]
si tot referitor la "plot-holes" daca imi permiti sa le spun asa (stiu ca nu-mi perimit , dar asta e :P ) Zoro in primele episoade era praf daca nu avea 3 sabii, cand se lupa cu ratatii aia 2 din echipajul capitanului Kuro, nu putea sa faca nimic cu o singura sabie....truth be told acum imi place ca nu foloseste intotdeauna 3...cateodata 2, cateodata 1, e chiar un plus, dar e minus ca la inceput era slab fara 3 si peste noapte nu mai are nicio problema
[/quote]

de ce sa nu-ti permit? simte-te ca acasa!
slab fara trei? :lol: nu stiu daca iti mai amintesti, dar a inceput sa se antreneze cu o sabie!
cu timpul si-a perfectionat tehnicile. la unele e nevoie de 3, la unele de 2, la altele de o singura sabie.
pentru Shishi Sonson, de exemplu, e nevoie de o singura sabie.
pentru Rashomon, e nevoie de doua.
trei pentru Gyuuki.
depinzand de situatie, tehnicile sunt la fel de puternice, indiferent de cate maini foloseste.

CODE
[quote=Fan Anime]
si nu privesc acest anime gandindu-ma "so much sucks" and shit like that...crezi ca mai priveam 300 de ep daca credem asta? sa nu  mai spun ca il am pe hold, nu drop, ceea ce inseamna ca am de gand sa privesc in continuare.
[/quote]

daca zici tu...
oricum, priveste si anunta-ne si pe noi cand nu-ti mai convine ceva.

CODE
[quote=Fan Anime]
nu stiu ce o sa intelegi din ce am scris, eu doar ti-am spus o opinie
[/quote]

am inteles... mai nimic, dar am inteles. am inteles ca nici tu nu stii ce ai vrut sa spui. ai inceput 325 de idei dar n-ai terminat nici una.
de mult n-am mai vazut un post atat de prost structurat! sincer nici n-am idee ce ai incercat sa-mi transmiti... ce ai facut tu? ai citit posturile, ai tras o concluzie –care, evident, este contrara celor trase de noi, fanii acestui anime- si mi-ai adresat-o mie intr-un singur post. e asa sau nu?
vezi ca “plot-holes” alea sunt la tine in post (e-mail).

CODE
[quote=Fan Anime]
daca vrei sa-ti spun clar>nu te atac, nu am nimic cu tine, iti respect parerea, ai vazut destule anime incat sa sti despre ce vorbesti.
[/quote]

din ce carte ai luat citatul ala? (nu de alta, da’ si eu il folosesc, asa, sa nu inteleaga fiecare ce vrea. unii sunt mai sensibili si interpreteaza de multe ori gresit vorbele altora, iar eu n-am nevoie de ban.)
i couldn’t care less about that. n-ai decat sa ataci, o sa evit la fel de usor. aici doar vorbim, discutam, si... atat. atacul e doar o alta scuza folosita de admini pentru a da ban. ca sunt si post-uri in care isi baga lumea picioarele direct in universul tau (al meu, al tau, al tuturor) e alta mancare de peste.

CODE
[quote=Fan Anime]
si ca fapt divers, ma bucur ca o sa se apuce si Vicious de One Piece, poate am sa privesc si eu episade in continuare, e un anime bun, care merita incercat.
[/quote]

bravo lui, poate o sa-i placa, cat despre tine: renunta la el. nu-ti mai pierde vremea cu el daca-ti pare mediocru. ai chiar atat de mult timp liber?

CODE
[quote=Fan Anime]
-toate cele bune
[/quote]

deci, mai intreb inca o data: mail-ul scris cu atata stupoare si ardoare imi e adresat mie sau tuturor, gramada? nu de alta, da' sa stim si noi cum sa-ti raspundem...

kurono, tie-ti place sau ce? (in ideea c-o sa dai pe aici vreodata. :lol:)

God said: You shall like ONE PIECE!

/postfata
deci, ce-am facut... mi-am recitit posturile (si pe-ale altora) de la topicul asta, am revazut niste episoade vechi din one piece pentru a 734-a oara, am scris un post ce nici nu merita scris. deci, spuneti-mi voi, am pierdut timpul degeaba sau ce?! :lol:

inchei pe N-am plecat, melodie ce apartine binecunoscutilor Paraziti(i); piesa ce poate fi gasita pe albumul Condoleante, aparut in 2004, a lui Ombladon.

sper ca nu vreti si diacritice. :D

vrea cineva pdf? :lol:

PS: all hail lelouch! (aici cu sunetul si imaginile de rigoare!)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lutzuu
post Jul 23 2010, 03:10 AM
Post #123


Gomu Gomu no Baka
**

Group: Members+
Posts: 97
Joined: 10-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.419
Points: 273
Gender:



:lol: ,imi pare rau sa zic dar nici "plot-holes" habar nu are cu ce se mananca in rest ii sugerez sa citeasca manga,daca vrei sa debati ceva citeste lucrarea originala nu adaptarea.

cat despre capitol a fost bun,ii place lu' Oda sa se joace cu noi,chiar sunt curios ce a facut Luffy,daca in scrisoarea de WG adresata lui Bugg y e invitatie de se alatura in shichibukai si cum o se descurce Shakky and Co. cu Kuma.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jul 23 2010, 08:51 PM
Post #124


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



@Spyderverr: tl;dnr, scuze. Am citit o parte though si ma rezum la a spune doar atat: cu o persoana care o parere proasta despre un anime doar din cauza ca grafica nu e nu-stiu-cum, nu meriti sa porti o dezbatere. Ca nu ai cu cine.. >.> As a side note, m-am apucat acum de Akagi, un anime superb, in pofida graficii ... sa zicem doar "inedita"

Revenind la ce se intampla in One Piece, citez:

QUOTE(spyderverr)
inteleg ca oda vrea sa detalieze cat-de-cat si aventurile celorlalti, da' in contextul ongoing e stresant tare.

de cand a inceput razboiul nu mi se pare decat ca incearca sa traga de timp cum poate mai bine.

plictisitor nu e, dar tras de coada da.


I feel the same. Deja incepe sa ma enerveze putin. Prea o lungeste... dupa ce am asteptat capitolul asta sa vad ce Dumnezeu scria in ziare de se minunau toti, acum ma face iar sa astept sa vad ce scrie in scrisoare sau ce era? Come on, e practic acelasi plot :/ Mi se pare nesimtire curata faza asta!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jul 25 2010, 09:59 PM
Post #125


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



spyderverr, that was a damn really long rant. ti l-am citit tot, in speranta sa aflu de ce-i one piece bun.

Anyway, one piece sucks.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jul 25 2010, 10:27 PM
Post #126


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



(IMG:http://i26.tinypic.com/126e043.jpg)

Go away from our board, troll! we shall not feed thou
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jul 25 2010, 10:47 PM
Post #127


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Oh no, did not mean to hijack the thread or anything, incercam doar sa ma apuc iar de one-piece din cauza hype-ului. Ma simteam exclus din club cand citeam pe aici si n-am vrut sa fiu copilul care sta singur in banca. Anyway, ca si discutie serioasa si constructiva referitoare la one-piece, Usopp ii cel mai annoying personaj anime care-l stiu. Cred. And really now, facand abstractie de poza ta hip, ai putea sa fii the non-troll si sa-mi spui mie, persoana care s-o uitat la vreo 50-60 de episoade, ceva cool care sa ma faca sa ma reapuc? Like... why one piece doesn't suck.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jul 25 2010, 11:25 PM
Post #128


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Trickster @ Jul 25 2010, 11:47 PM)
spyderverr, that was a damn really long rant. ti l-am citit tot
*


ce-mi plac oamenii care chiar stiu cum sa-si consume timpul. :lol:

QUOTE(Trickster @ Jul 25 2010, 11:47 PM)
why one piece doesn't suck.
*


because...

long story short: character development si story complex. (+ comedy)

lss 2: habar n-ai ce-o sa se intample in urmatorul episod. (reusesti sa-ti faci o idee, dar mai mult ca sigur n-o sa fie ce crezi tu.) [edit: hai arc ca episod e prea de tot. :D]

lss 3: hell, are tot ce vrei de la un anime. (excluzand hentai-ul)

QUOTE(Trickster @ Jul 25 2010, 11:47 PM)
usopp ii cel mai annoying personaj anime care-l stiu
*


hehe. mie-mi place de el, ii funny rau desi nu-si da nici el seama de asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jul 25 2010, 11:31 PM
Post #129


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Meh, nu ai avut un post serios si prin urmare nu ai primit un raspuns serios.

Why doesn't One Piece suck? Well.. there's no reason.

Sunt fan, dar nu cred ca e un anime care e chiar pe gustul tuturor. Nu ma leg de grafica si personaje, dar povestea e.. nu stiu, e greu de descris. E ca un fel de lume de basm imensa, colorata si cu iz de copilarie. Mie impresia asta mi-a lasat-o.
Daca ai rezistat sa vezi vreo 60 de episoade, incearca macar sa vezi pana aventurile din Grand Line, macar pe la inceput. Asa, nici pe mine nu m-a prins chiar din prima. Unele episoade au fost mai captivante, altele mai plictisitoare. Heck, deja pe la sfarsitul Skpea Arc incepusem sa ma satur de povestea aia care se tot lungea si mai aveam putin si ma lasam de One Piece. Alteori, ma uitam ca disperatul la episod dupa episod.

Cel mai frumos lucru la One Piece e ca daca iti place, iti place, nu gluma :D Ajungi sa iubesti serialul, personajele si lumea.
Daca nu iti place si nu te atrage, exista oricand alte seriale reusite pe care le poti urmari: prima serie FMA de exemplu, sau Samurai X, Berserk si tot asa.
Toata problema e ca mai apar cate unii (gen fani Naruto) care spun ca One Piece e varza din cauza graficii sau alte motive puerile, nereusind sa vada farmecul povestii, al universului din One Piece si al personajelor.

Oh, si ca tot am spus de universul din One Piece... e imens! Si divers! Si fantastic! Gasesti cate ceva pe gustul fiecaruia! Zombies, roboti, monstri, pirati, nobili, sirene, oameni cu tot soiul de superputeri, si lista poate continua!

Anyway, ca sa nu ma mai lungesc: daca nu iti place, e ok. Nu prea vad ce rost ar avea cineva sa incerce sa te convinga ca e un anime bun daca pe tine nu te atrage :-??
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jul 25 2010, 11:42 PM
Post #130


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Baka man @ Jul 26 2010, 12:31 AM)
Alteori, ma uitam ca disperatul la episod dupa episod.
*


a mers la mine, a mers la un prieten, a mers la frate-miu, a mers la un cunoscut de-a' lu' frate-miu.
culmea e ca, excluzandu-ma (mie mi-a placut foarte mult inca de la primul episod), toti 3 au strambat din nas pana la grand line.

QUOTE(Baka man @ Jul 26 2010, 12:31 AM)
Cel mai frumos lucru la One Piece e ca daca iti place, iti place, nu gluma :D Ajungi sa iubesti serialul, personajele si lumea.
*


si sa urasti din suflet tot ce tine de ongoing. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jul 26 2010, 12:49 AM
Post #131


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Jul 25 2010, 11:42 PM)
si sa urasti din suflet tot ce tine de ongoing. :lol:


Hahaha, nici n-ai idee cat de bine ai pus punctul pe i aici :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jul 29 2010, 10:40 PM
Post #132


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Capitolul nou parca a fost ceva mai interesant :D Spre deosebire de ultimele, nu m-a mai enervat, ceea ce e semn bun :lol:

Vad ca si Coby a invatat sa foloseasca haki iar Eustass e pe urmele lui Luffy :-? Cred ca el va fi primul lui oponent.

Oh, si pentru Trickster, cu intarziere, uite inca un motiv pentru care One Piece e awesome: personajele isi mai schimba hainele si nu sunt imbracate mereu la fel, spre deosebire de alte shounen-uri :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jul 30 2010, 10:15 AM
Post #133


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Baka man @ Jul 29 2010, 11:40 PM)
Oh, si pentru Trickster, cu intarziere, uite inca un motiv pentru care One Piece e awesome: personajele isi mai schimba hainele si nu sunt imbracate mereu la fel, spre deosebire de alte shounen-uri :D
*


in plus, luffy's got golden balls. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jul 30 2010, 12:15 PM
Post #134


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(Baka man @ Jul 29 2010, 10:40 PM)
Oh, si pentru Trickster, cu intarziere, uite inca un motiv pentru care One Piece e awesome: personajele isi mai schimba hainele si nu sunt imbracate mereu la fel, spre deosebire de alte shounen-uri :D
*

Nu cred ca ne uitam la aceleasi shonen-uri... oricum, tot nu-s convins, astept two piece
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jul 30 2010, 01:20 PM
Post #135


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Trickster @ Jul 30 2010, 01:15 PM)
oricum, tot nu-s convins, astept two piece
*


asteapta sau convinge-te singur.

nu suntem platiti sa convingem pe cineva. daca iti place e bine, daca nu... e bine din nou.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jul 30 2010, 01:54 PM
Post #136


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Is absolut sigur ca ar trebui sa fiti platiti pentru ca incercati sa ma convingeti. Oricum, ma tot uit la cate ceva din one piece incercand sa ma reapuc, imi place stilul de animatie, imi plac culorile, da' nu-mi place ca parca totusi fazele nu par chiar noi, parca le-am mai vazut acum cateva episoade, expressile la fel, am deja-vu-uri refiritoare la expresiile personajelor, da nu-i nimic, pot trece peste asta, doar ca dupa aia apare Usopp in scena si imi vine sa chimb canalul. Pacat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jul 30 2010, 02:59 PM
Post #137


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(Trickster @ Jul 30 2010, 01:54 PM)
Is absolut sigur ca ar trebui sa fiti platiti pentru ca incercati sa ma convingeti. Oricum, ma tot uit la cate ceva din one piece incercand sa ma reapuc, imi place stilul de animatie, imi plac culorile, da' nu-mi place ca parca totusi fazele nu par chiar noi, parca le-am mai vazut acum cateva episoade, expressile la fel, am deja-vu-uri refiritoare la expresiile personajelor, da nu-i nimic, pot trece peste asta, doar ca dupa aia apare Usopp in scena si imi vine sa chimb canalul. Pacat.


Inseamna ca o sa iti placa la nebunie partea in care Usopp o sa devina obez, chit ca mai e destul pana ajungi acolo :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Megiddo
post Jul 30 2010, 03:00 PM
Post #138


Awesome Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 17-October 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.761
Points: 413
Gender:



QUOTE
apare Usopp in scena si imi vine sa chimb canalul.


NO FEAR! THE MAN FROM SHARPSHOOTER ISLAND IS HERE!

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jul 30 2010, 07:53 PM
Post #139


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Megiddo @ Jul 30 2010, 04:00 PM)
NO FEAR! THE MAN FROM SHARPSHOOTER ISLAND IS HERE!
*


acum sigur n-o sa-l mai vada. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jul 30 2010, 10:05 PM
Post #140


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Actually funny :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

9 Pages « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 11th May 2024 - 11:10 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |