Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> AFRO SAMURAI


Shinju
post Feb 24 2007, 03:46 PM
Post #61


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



Da, mi-am facut in sfarşit timp şi am terminat Afro Samurai....

Părerea finală...O COMEDIE AŞA BUNĂ NU AM MAI VĂZUT DE MULT! Mai tot timpul am rās bine, deşi deja prin ultimul episod mă prinseseră nervii. Mult sānge (prea mult) care ţāşneşte mai ceva ca apa din hidranţi, o lume in care legile fizicii nu funcţionează aşa cum le ştim noi, pānă şi sāngele pluteşte. Excepţia o face ochelaristul, el fiind personaj imaginar, deci are dreptul să plutească cāt vrea muşchiul lui. M-a distrat tare Gino (varianta "īmbunătăţită") care deşi afirma ca plāngea mereu nu era chiar aşa şi care nu putea decāt să stārnească rāsul cu faţa aia de ursuleţ de pluş. Da, semnificaţia o fi fost ea adāncă, dar tot amuzant era, mai ales cu respiraţia aia de Darth Vader.

Lupta cu No. 1 a durat cam puţin īn comparaţie cu altele şi puterile miraculoase de autovindecare ale lui No. 1 mi s-au parut cam ridicole şi trase de păr. Iar finalul...era de aşteptat. Niciodata nu se ştie cāt succes va avea şi poate se va cere o continuare. Să avem cu ce face, nu? Mai ales că răii ăştia din Afro Samurai mor aşa de greu...niciodata nu ştii cānd mai īnvie cāte unul...(numa taică-su a murit repejor - măcar am aflat la sfārşit cum a reuşit No. 1 să īl omoare īn ep. 1...)

Cred că īi dau nota 3 din 10, aşa, pentru că am rās bine uitāndu-mă la el, deşi nu prea ar fi fost cazul.

A, şi am uitat să spun de conversaţia inexistentă. Mai tot ce se spunea era redundant, nici nu ştiu de ce l-au mai angajat pe Samuel. Pentru reclama? Mai bine nu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Feb 24 2007, 06:02 PM
Post #62


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Shinju:

Pe Samuel L. Jackson nu l-au luat, a venit singur! E producator executiv!

De mult n-am mai citit un comentariu care sa ma distreze atat de mult! :P Si atat de original scris...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 26 2007, 10:30 PM
Post #63


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... well... in the end it wasn't bad and didn't turn out more than it should be... actiunea este cea pe care s-a construit anime-ul asta atat de atipic... de fapt este un proiect gonzo care a reusit din perspectiva de peste ocean in proportie de 110%... pacat ca nu a iesit varianta dvd HD inca, insa am inteles va fi scos in curand... o sa-l mai incerc odata pe 50 de inchi pt mai mult efect imagistic :D... there can be only one... or NR>1 band, that is... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 16 2007, 10:21 PM
Post #64


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Nu mi-a prea placut acest anime. S-au vazut clar elementele psihologice americanse, iar stilul de desen e prost. Povestea e sub-mediocra, iar sfarshitul nu e bun de 2 bani.
Sper ca n-am sa mai vad astfel de only-english animes.
Nu a fost chiar foarte rau, am putut sa ma uit la el, insa comparat cu alte anime-uri de gen, precum Kenshin, Basilisk, S.D.K, Samurai 7 e mult mai prost.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Turk
post Mar 17 2007, 01:24 PM
Post #65


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 27-February 07
From: constanta
Member No.: 3.860
Points: 79
Gender:



Da ai dreptate Ranma-kun nu mi sa parut nici mie prea interesant. Dar e bine ca incearca totusi. Odata si odata tot tre sa iasa si ceva bun. Pana atunci sunt multe animeuri de gen care merita vazute.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Jul 31 2007, 04:27 PM
Post #66


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



..."fratele tatalui mamei mele" de globalizare..., acum am ajuns sa avem anime-uri in engleza unde personajul principal de culoare lupta cu o sabie japoneza si poarta "sandale" nike....!!??

"tare" frate...!! :huh:


p.s. am vazut doar 2,3 episoade din 5(n-am mai av rabdare de restu')...., si sincer, nu m-a impresionat cu nimika..!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jul 31 2007, 05:14 PM
Post #67


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Ce aveti fratilor cu Afro Samurai? Mie mi s-a parut dragut ^^
A fost comic si plin de actiune, cu o grafica bine realizata si niste scene de lupta relativ bine regizate. Nu spun ca a fost asa o mare capodopera, dar nici atat de prost nu este. Va aud pe toti cu "poveste sub-mediocra". Ce e atat de prost la acea poveste? Nu zic ca e plina de originalitate, dar nu e deloc atat de slaba. Sunt mult mai multe anime-uri care au o poveste mult mai patetica si de acelea nu se mai ia nimeni. Pana la urma cine va pune sa il luati in serios? Nu puteti pur si simplu sa va uitati la el si va distrati? Are umor, are actiune, si are si capete taiate si mult sange:P Ce mai vreti in plus?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jul 31 2007, 06:06 PM
Post #68


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Too true, seen much worst. Eu pun antagonismul asta pe seama pretinsului exclusivism japonez asupra stilului asta de animatie/storytelling. M-am distrat si eu, dar daca ar fi avut mai mult de 5 episoade l-as fi numit si eu porcarie :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 1 2007, 09:14 AM
Post #69


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Baka man:
QUOTE
Ce aveti fratilor cu Afro Samurai?


Daca ai fi avut interesul sa citesti tot topicul, ai fi aflat raspunsul. S-au explicat acolo niste lucruri. :P Sau daca ai fi citit un pic despre el.. :P Asa ca lamureste-te singur.. daca esti curios.... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 1 2007, 04:31 PM
Post #70


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Da, am citit ce ma intereseaza :P Poveste sub-mediocra, grafica proasta dupa unii. Mda, nu prea am ce zice. Sincer sa fiu, am impresia ca unii au cam repetat ca papagalii ce au citit pe net despre acest anime ca sa se alature si ei turmei ce sustine ca Afro Samurai a fost o porcarie, doar de dragul de a parea si ei interesanti.
Poate ca nu a fost anime-ul asta o capodopera, dar nu merita asemenea critici. Nu cand are atatea atu-uri. A fost un experiment destul de reusit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 1 2007, 05:08 PM
Post #71


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Baka man:
QUOTE
am impresia ca unii au cam repetat ca papagalii ce au citit pe net despre acest anime ca sa se alature si ei turmei ce sustine ca Afro Samurai a fost o porcarie, doar de dragul de a parea si ei interesanti.


Nu stiu la cine te referi si sincera sa fiu nu-mi pasa :P , dar iti spun ceva, e usor sa jignesti. Daca unii oameni nu sunt de acord cu tine nu inseamna ca nu inteleg despre ce e vorba. Si de fapt, tu nu ai adus argumente pro, pe cand foarte multi dintre cei pe care ia-i jignit au spus de ce nu le-a placut. Daca-ti place n-am nimic impotriva, uita-te!

Hai sa-ti explic la ce ma refeream, nu ca nu as fi explicat mai sus, dar ca sa intelegi totusi la ce ma refeream: Gonzo a facut un experiment, a facut un anime pentru americani, pe gustul lor, cu voci cunoscute, ca sa vada daca merge. Daca va aduce bani, vor continua. Ei si altii, vezi si Highlander facut de Madhouse. Dar asta nu face decat sa impinga spre comercial, pentru ca respectivul anime contine stereotipuri si clisee care plac americanilor, puse special pentru a avea succes. Din fericire, se pare ca nu au avut succesul scontat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 1 2007, 05:12 PM
Post #72


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Si iar ma faci sa aduc aminte ca 99% din anime-uri is comerciale si orientate catre profit. Si care-i problema sa inlocuiesti tonele de stereotipuri japoneze cu cele americane din cand in cand? Sa mai faca, de-abia astept Samurais on a plane.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 1 2007, 05:14 PM
Post #73


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



QUOTE(Baka man @ Aug 2 2007, 01:31 AM)
Da, am citit ce ma intereseaza :P Poveste sub-mediocra, grafica proasta dupa unii. Mda, nu prea am ce zice. Sincer sa fiu, am impresia ca unii au cam repetat ca papagalii ce au citit pe net despre acest anime ca sa se alature si ei turmei ce sustine ca Afro Samurai a fost o porcarie, doar de dragul de a parea si ei interesanti.
Poate ca nu a fost anime-ul asta o capodopera, dar nu merita asemenea critici. Nu cand are atatea atu-uri. A fost un experiment destul de reusit.
*



hai ma cedik-e ma lasi cu d'astea...??, unde l-ai vazut tu reusit..., si, mult mai imp., de ce...??

eu raman la parerea mea ca anime-urile si manga-urile trebuie facute in cont. de japonzi pentru japonezi..!!, altfel, acel "ceva al lor" va fi alterat si nici-cand nu vor mai insemna ceea ce inseamna(au insemnat pana) acum...!!

mergand mai departe...., de ce nu s-ar face si anime-uri pt romani...!!, ce..??, romanii sunt mai prejos ca americanii...??



p.s. renunta la atitudinea asta...., nu te prinde...!!



edit.
pai tocmai acele tone de stereotipuri japoneze dau farmecul acestui gen de animatie....!!, altfel(daca nu prin spiritul lor), cu ce s-ar diferentia de animatiile occidentale....??
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 1 2007, 05:18 PM
Post #74


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Trickster:
Asta e.. profitul va fi pe primul plan... indiferent din ce tara e casa de productie.
Si dorinta ti-a fost indeplinita... uite aici... nu e cu samurai.. dar e Gonzo... :P
http://web.mac.com/eric.calderon/iWeb/Site...%20Killers.html

Edit:
Sa vedem, poate fi bun sau poate fi prost. Eu dadusem un exemplu... chiar o sa-l urmaresc cand o sa apara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 1 2007, 05:18 PM
Post #75


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Uh, prin originalitate? Doar nu asta-i ideea din spatele motivului pentru care stereotipurile is rele, ca distrug imaginatia?


LE Ca tot am vazut link-ul tau Muza, sa stii ca m-a luat cu fiori cand am citit in timp ce se incarca filmul oamenii care au lucrat la scenariu... Mark Waid ruls. Pare misto, chiar daca numele de cod is cam stupide :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 1 2007, 05:22 PM
Post #76


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



tu asa faci diferentierea intre un anime si o animatie pe stil occidental...??, asta este usor trist..., tinand cont ca nu tre' sa fi japonez ca sa fi original...!!(parerea mea..!! :huh: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 1 2007, 05:30 PM
Post #77


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Dude, habar n-am despre ce vorbesti. Orice lucru poate fi diferentiat de altul prin originalitate, idiferent de genul sau categoria din care face parte. Sincer e mai trist sa spui ca tre sa se diferentieze prin stereotipurile folosite...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 2 2007, 09:54 AM
Post #78


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



....hai sa iti explic altfel.... :D

intrebare : tu crezi ca poti fi japonez...??
(iti spun eu ca nu poti...., ca atare, chiar daca ai fi cel mai tare "desenator" tot n'ai putea cuprinde in totalitate spiritul manga...!!(probabil ca desenul ar fi aproape perfect insa ceva-ceva va lipsi...!!, si este exact acel ceva de care vb mai devreme si care nu poate fi incadrat intr-o categorie sau caruia ii putem da o denumire..!!(tine de gandire, de traditii, de comportament social si de multe alte lucruri specific japoneze(printre care si stereotipurile :P)...., d'aia spun ca manga si anime nu pot, si nu ar trebui, sa aiba valoare decat daca sunt facute de japonezi pt japonezi....!!)


toate cele bune,
B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 2 2007, 10:32 AM
Post #79


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Spiritul manga?! Ii ceva gen zana maseluta? Cu parere de rau, va trebui sa mai explici, pentru ca personal nu inteleg de ce te agheti atat de kitsch-ul rezultat din stereotipurile anime. Cel mai bun exemplu e mecha, un gen distrus de infinitatea de clisee folosite. Personal cred ca un pic de multiculturalitate nu poate strica unei culturi construite tocmai pe idei imprumutate si cu o mica obsesie pentru clisee americane. De chestia aia cu nu poti face un anime fara ochi oblici nici nu o sa ma apropii.

Personal si la Afro poti sa-i zici desen animat daca nu se potriveste standardelor tale rasiale, mi-e tot una, eu o sa ma uit cu placere la urmatoarea colaborare de genul asta, asa, in asteptarea momentului in care geniul occidental si cel nipon vor scoate o capodopera care sa transceada genurile, asa cum fac toate lucrurile cu adevarat de valoare, in animatie sau oricare alt domeniu. Who cares if its anime as long as its good.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 2 2007, 04:28 PM
Post #80


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



QUOTE(Trickster @ Aug 2 2007, 07:32 PM)
Personal cred ca un pic de multiculturalitate nu poate strica unei culturi construite tocmai pe idei imprumutate si cu o mica obsesie pentru clisee americane.

......si mergand inainte pe principiul asta...., traiasca coca-cola si mcdonald's, globalizarea si indobitocirea in masa(pardon, de fapt am vr sa spun pierderea identitatii culturale...!!)

QUOTE(Trickster @ Aug 2 2007, 07:32 PM)
standardelor tale rasiale,animatie sau oricare alt domeniu.
si
Who cares if its anime as long as its good.
*


standardelor mele rasiale... :lol: :lol: , cre' ca ma confunzi...!!; despre cealalta....., ce pot sa spun...., bine ca nu zboara, caci altfel ar fi fost de mancare...!!



toate cele bune,
B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 08:47 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |