Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre Strigoi In "regele Shaman", Ideile mele: strigoi in Regele Shaman


gheorghecoser
post Apr 2 2008, 07:08 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: 28-March 08
Member No.: 6.477
Points: 393
Gender:



Celor mai mici, carora li se par infricosatoare povestile cu fantome, strigoi, vampiri le-as recomanda sa nu citeasca acest topic.
Mi-a trecut prin cap sa adaug niste povesti de groaza cu strigoi in Regele Shaman. Sper ca o sa va placa.
(Pentru cine nu a auzit povesti cu strigoi, o sa explic eu ce inseamna aceste
"creaturi" de poveste; in primul rand strigoii sunt oameni;
pot fi 2 feluri de strigoi: vii si morti; cei vii au o coada din nastere si au niste puteri ciudate; cei morti se intorc inapoi dupa ce au murit, insa sunt diferiti de fantome sau vampiri;
majoritatea se intorc inapoi spre a face rau, a speria, insa nu sunt vampiri;
in povesti ni se spun deasemenea ca cei morti nu au odihna, adica nu-si pot afla pacea)

Strigoi in Regele Shaman

La scurt timp dupa ce Yoh l-a invins pe Hao, turneul shamanilor a reinceput.
Eroii nostri mergand spre satul Dobby si de data aceasta paranduli-se ca nu mai stiu iarasi drumul, au poposit intr-un sat peste noapte.
Li se parea destul de ciudat ca satul era cam parasit. Abia mai erau cateva familii. Au ramas sa doarma peste noapte la familia Nobistro, care aveau o "casa" care se putea numi castel, din cauza marimii.
Castelul acestei familii avea 7 etaje; dupa cum li s-a spus eroilor nostri, Boromir Nobistro dupa ce s-a casatorit cu Emmanuella a primit mostenire castelul de la bunicii sai.
- Toata lumea la cina!
- Waaaw, cata mancare!! Cand ma gandesc ca Anna ma tinea la regim!
- Yoh, ai totala drepate: cata mancare! Din pacate si pe mine ma tinea la regim Pilika; tot timpul imi spunea: " trebuie sa fii un shaman puternic, mai lasa mancarea!"
- Porc, pui, cartofi prajiti, salate, ciorbe, supe. mici, frigaruie.... wooow, chiar ca a meritat sa ramanem aici!
- Mancati cat vreti; simtiti-va ca acasa.
Si au spus toti "intr-un cor": asa vom face!
Dupa ce au mancat bine s-au dus sa se culce.
- E timpul pentru somnica!
- Ai dreptate Horohoro.
- Nu-mi mai zi asa!
- Bine, bine, am inteles, Horohoro.
Si tinerii shamani se bagasera in paturi, deoarece maine urma o alta zi grea prin desert.
- Ai auzit?
- Ce sa aud?
- Yoh, nu stiu ce sa spun, dar acest loc, chiar si mie, cu toate ca sunt un spirit imi da fiori.
- De ce iti da fiori acest loc Amidamaru?
- Simt ca o prezenta malefica, nu stiu cum sa-ti spun, dar parca nu este un
spirit.
- Nu este un spirit? Atunci ce este?
- Nu stiu ce este, insa un lucru e clar: simt ca-i malefic!
In cealalta camera Tao Len, Lyserg si cu spiritele lor protectoare poarta aceeasi discutie.
- Yoh, trezeste-i si pe ceilalti!
- Bine. Hei, Amidamaru, unde mergi?
- Pana in camera lui Chocolove, sa vad daca toata lumea e bine.
- Sunteti bine cu totii?
- De ce sa nu fim bine, Amidamaru?
- Pai, Riu, eu am simtit o prezenta malefica in aceasta casa.
- Deci, se pare ca Tokagero nu s-a inselat. Chiar e o prezenta malefica in casa aceasta!
- Eu chiar as vrea sa intalnesc aceasta entitate ciudata; eu si cu Bason l-am face bucati, bucatele!!
- Haide Tao Len, fii serios; chiar crezi ca poti invinge o entitate malefica usor? Si Eliza crede acelasi lucru, nu-i asa, dragostea mea?
- Bineinteles, iubitul meu Faust.
Ceilalti din camera lui Yoh au venit in camera aceasta.
- Hei, si voi ati fost treziti de spiritele noastre pazitoare?
- Da. Insa nu-i prea placut sa fii trezit in miez de noapte.
- Unde-i Yoh?
- Pai a ramas in cealalta camera.
Amidamaru merge rapid in cealalta camera dupa Yoh.
In cateva momente s-a reintors in camera lui Chocolove si a celorlalti.
- Yoh a disparut!!
- Poftim?!? Yoh a disparut?
- Nu mai era in camera cand eu am ajuns in ea.
(Intre timp, jos in pivnita)
- Cum am ajuns aici?
- Woow, e infricosator aici.
- Hei, baieti... ma aude cineva? (in pivnita era bezna).
( Intre timp sus, in camera)
- Eu zic ca ar trebui sa-l cautam pe Yoh.
- Ai drepate, sa mergem.
Pe cand mergeau pe colidor, niste sunete ciudate se auzeau, ca niste sunete facute de pisici cand sunt in calduri.
- Miau, mauaauuuuu, miiiaauuaa...
- Sunetul acela este oribil.
- Eu nu as vrea sa aflu ce este.
- Nici eu Chocolove, nici eu.
- Stati aici; ma voi duce eu la etaj sa-l caut pe Yoh; si oricum sunt spirit, mie nu-mi pot face rau decat anumite entitati foarte malefice.
- Respect curajul tau, Amidamaru. Daca imi ingaduie maestrul Tao Len te voi insoti la etaj.
- Bine Bason, du-te cu Amidamaru.
- Dar sa nu stati mult la etaj, bine?
- Ei bine Len, in sfarsit iti arati teama.
- Mie nu-mi este frica de nimic!
- Ce-i aia?
- Undeee, unde?!?
- Aaaa, pai tie nu-ti este frica, nu-i asa?
- Recunosc, este putin inspaimantator aici; sa continuam sa mergem.
Bason si Amidamaru au mers la etaj sa vada ce au fost acele sunete: erau ale unor pisici, sau erau altceva?
Cand au ajuns la etaj , au cautat peste tot, dar nu au gasit nimic. Insa sunetele se mai auzeau: miaaauu...
-Ciudat... foarte ciudat... ; sa mergem jos la baieti, sa le spunem ce s-a intamplat.
- Aha, doar o pisica. :lol:
- Saraca de tine, ce faci tu pe aici? Incerci sa ne sperii?
- Saracul de tine, saracul de tine!
- Oooai, pisica vorbeste! :(
- A disparut. :blink:
- Va spun eu ce era, era un strigoi!!
- Doamna Emmanuella, nu dormiti?
- Pai cum sa dorm, cand niste strigoi imi bantuie casa...
- Exista strigoi? Credeam ca sunt doar povesti.
- Da, strigoii exista si reintorc inapoi. :twisted:
( Amidamaru si cu Bason ajung la shamani, cu vesti rele)
- Asta nu suna prea bine.
- Amidamaru, ce e pana la urma cu sunetele pe care le-ati auzit?
- Sunetele se auzeau, insa noi nu puteam vedea ceva.
- Interesant.
- Ce e interesant Len?
- O sa vedeti voi mai incolo. Tocmai acum am inceput sa-mi dau seama despre ce se intampla.
( jos, Yoh reuseste sa iasa din pivnita)
- Aaaah, ce bine e cu putina lumina. :)
- Dar oare de ce sunt aprinse si la miaza noapte lumanarile?
- Ceva e foarte ciudat cu casa aceasta.
- Trebuie sa mai caut indicii.
(intre timp Len si cu ceilalti il cauta pe Yoh din camera in camera)
- Ar putea fi oriunde; trebuie sa ne despartim.
(Morti) - Sa ne despartim? Eu sunt doar un pusti. :(
- Trebuie sa ne despartim ca sa-l gasim pe Yoh.
- Bine atunci, s-a hotarat, ne despartim ca sa-l gasim pe Yoh. Oricum cata vreme sunt impreuna cu Eliza nu-mi este frica de nimic.
- Cum, faci tu regulile?
- S-a hotarat; ne despartim.
- Haide Len...
- Nimic; nu mai discutam!
- Din moment ce Faust a ales si el sa-l cautam pe Yoh, eu voi merge cu el si cu Eliza.
- Restul, mergeti impreuna, fricosilor!! :angry:
- Bine, mie imi convine.
- Tie Lyserg?
- Si mie Riu; haide sa-l gasim pe Yoh.
Va place? Voi face o continuare.
Multumesc ca ati citit. :)

Huuuuu, bhuuuu!! :twisted:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Apr 2 2008, 07:23 PM
Post #2


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



R E A D T H E M A N G A ! ! !

i beg you, click me
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gheorghecoser
post Apr 9 2008, 03:34 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: 28-March 08
Member No.: 6.477
Points: 393
Gender:



Maxim in 2 zile fac si continuarea!
Sper ca va facut placere sa cititi ce-am scris.
Imi cer scuze pentru greseli de tastare sau de exprimare. :(
Multumesc ca ati citit. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

gheorghecoser
post Apr 20 2008, 06:52 AM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: 28-March 08
Member No.: 6.477
Points: 393
Gender:



Un sunet ciudat in spate: Whooooowhohww! :twisted:
-Doamne, sunetul acela e ingrozitor!
-Faust, daca tu care ai fost si esti un shaman care poate sa invie mortii nu ai mai auzit asa sunet infricosator, atunci, chiar ca e infricosator!
Intre timp, Ryu si cu ceilalti mergeau pe celalalt colidor si au auzit un sunet oribil , sunetul unui tipat de disperare! :(
-Ei bine, acesta a fost un spirit, nu un strigoi, asa cred!
- Da, acesta a fost intradevar un spirit!
- Pe cand mergea Yoh pe colidorul cel cu lumanari, un chip ingrozitor de om mort ii aparu in fata: wohhohohowww :twisted: !!!
- Vai de mine! :o Fara suparare dar asa fata urata nu am mai vazut!
De fapt... (Yoh se gandeste...) ... aha... stiu de ce imi aminteste fata aceasta....
imi aminteste de Ana :D cand era suparata pe mine fiindca mancam "ce nu trebuia"! :D
- Tu nu esti atat de rau, daca ai fi rau, mult prea demonic, m-ai fi distrus ceva, insa tu esti doar "legat" in casa aceasta nu-i asa? (legatura intelegandu-se aici ca legatura spirituala, o putere care nu-l lasa pe spirit sa paraseasca casa)
- Hmm, legaaatt??...
( In mintea spiritului: nemernicule! cum indraznesti sa mai zabovesti cand esti chemat? Vinooo... la mine, la stapanul tau!!)
- Vin.. vin
-Stai... unde mergi? (strigoiul a disparut intr-o clipita, evaporandu-se)
- Offf, sarmanul de el :( , este ca o marioneta... offf...
(In vazduh, in imparatia Intunecata)
- Am venit Stapane...ee
- Strigoi nemernic ce esti, cat timp ai fost viu, ti-a convenit cate ti-am dat, iar acum te iei dupa vagabondul acela de Yoh Asakura!
- Te voi sfasia...
- Sa nu intraznesti sa faci asta! Lasami-l mie sufletul acesta! Dupa ce voi invia ma voi uni cu Yoh sau il voi distruge, va fi alegerea sa; te voi rasplati Gortogus, iti voi da mai bine de un sfert din sufletele care mi se vor opune!
- De ce sa te ascult pe tine, nimicule?
- Gortogus, taci inaintea viitorului Rege Shaman, inaintea lui Hao!
- Spirite al Focului, frate, de ce il sprijini pe acest Hao? Ce are el atat de special?
- Este unic in lumea muritorilor! Se poate reincarna o data la 500 de ani... si nimic nu-l poate opri!
- Daca este atat de puternic, de ce este mort, de ce nu este acum Rege Shaman?
- Ah, m-am saturat de discutia aceasta! Spirite al Focului ma duc sa vad ce face Yoh; de la moartea mea ne-am mai intalnit destul de des!
(Hao intra in castel)
- Frate, de ce ii slujesti amaratului astuia, stii bine ca tu esti cel mai rau spirit, cel mai puternic, esti spiritul focului!
- Tu chiar crezi ca-i slujesc in van?
- Nu inteleg ce vrei sa spui!
- Am simtit puterea pura cum curgea prin mine, fluxul acela inimaginabil de energie care era de la Regele Spiritelor, de la unchiul nostru!
- Ce????
- Am uitat, tie Tata nu ti-a explicat cum stateau lucrurile nu?
- Nu. Deci explicami-le tu, frate al focului.
- Ei bine, taci si asculta:
" La inceputul timpurilor, dupa facerea lumilor vazuta si nevazuta, dupa raspandirea omului pe glob, a existat o semintie de oameni uriasi, care ii mancau pe cei mici; unul dintre regii acelei perioade era Sesal, actualul Rege al
Spiritelor.
Acest Sesal avea un frate, pe nume Nesal. De inceput uriasii au trait in pace in regatele lor, insa apoi au izbucnit razboaiele.
Sesal a avut un singur fiu, pe Manusiel, dar nimeni nu stie ce s-a intamplat cu
el dupa Marea Batalie.
Nesal, tatal nostru, a avut 5 fii: fiul mistic, de care nu mai stiu nimic, fiul pamantului, fiul apei, fiul focului-Spiritul Focului-adica eu si tu Gortogus, fiul vantului.
Dupa ce ultimul razboi a fost castigat de Nesal,tatal nostru si de Sesal, actualul Rege al Spiritelor, a izbucnit o neintelegere intre cei doi frati.
Partea de mostenire care i se cuvenea pe drept tatalui nostru si noua, adica jumatate de regat a fost luata tot de Sesal, care acum este regele spiritelor.
Ca pedeapsa ca nu a vrut sa paraseasca dreptul ce i se cuvenea, tatalui nostru i-au fost ucisi patru fii, iar al cincilea, adica spiritul mistic a disparut parca de pe fata pamantului.
Tatal nostru l-a blestemat cu cea mai puternica vraja pe regele spiritelor si l-a trimis in dimensiunea Sanctuarului Stelei, acolo, formandui-se pecetea, blestemul de a fi legat in fluxul furioukului central pentru totdeauna.
De atunci, Sesal, fiind captiv in Sanctuarul Stelei, s-a cait de toate faptele sale cele rele si s-a albit atat de tare incat s-a facut una cu energia si cu furiokul pamantului, adica a devenit stapanul energiei, al furyocului, al spiritelor
care sunt conduse de energie, fiind cunoscut si ca Regele Spiritelor.
- Imediat dupa ce Sesal a fost inchis de vraja in Sanctuarul Stelei, Nesal, tatal nostru a murit, ucis fiind de triburile din nord ale oamenilor mici.
Imediat dupa ce a murit, tatal nostru s-a inegrit atat de rau la suflet incat asa a ramas pe vecie.
- Dar cu fratele nostru mistic si cu Manusiel, fiul lui Sesal ce s-a intamplat?
- Nu stiu, chiar ca nu stiu, dar tare mult as vrea sa aflu!
- Fratele Mistic sau Spiritul Misitic si Manusiel au cam acelasi nivel de putere ca si mine.
- Cine stie?
- Te vad nelamurit, n-ai inteles povestea?
- Cum de nu am tinut minte nimic din toate acestea?
- E simplu, Gortogus: dupa ce Sesal s-a unit cu fluxul de energie al planetei, toata planeta s-a albit cu energie pura venita de la el, iar energia intunecata a pierit. Cel putin asa a crezut Sesal.
Oamenii si spiritele l-au venerat apoi pe Sesal si l-au numit Rege al Spiritelor.
Insa raul nu a fost distrus. Tatal nostru era atat de intunecat incat nu se schimbase deloc la suflet, iar intunecimea lui a cuprins lumea si astfel a dainuit in continuare intunericul pe langa lumina. Insa oamenii au putut alege pe ce cale merg: pe cea luminii sau pe cea a intunericului.
M-am intalnit cu tatal meu chiar cu o saptamana inainte ca Zick (sau Hao) sa devina o entitate magnifica.
Mi-a explicat totul.
- Tot nu am inteles; bine am inteles partea cu tatal nostru si cu regele spiritelor, dar ce s-a intamplat cu primul rege al spiritelor, daca a fost unul?
- Da a fost inca un Rege al Spiritelor, dar care nu era inchis in Sanctuarul Stelei, acela era liber.
- Si ce s-a intamplat cu el?
- Habar nu am; uite inca un mister.
...................................................................................................
-Gortogus, sa-ti zic care este planul meu:
Vreau sa-l ajut pe Hao sa ajunga Rege Shaman, ca astfel sa pot sa-i iau puterea, sa-l sfasii in mainile mele pe acest Asakura.
- Dar credeam ca spiritele nu pot pune stapanire pe un shaman magnific ca Hao, sau mai mult sa-l distruga?!?
- Fratioare, uiti despre cine vorbesti.... eu nu sunt orice spirit: sunt Spiritul
Focului, cel mai puternic spirit dupa Regele Spiritelor; chiar crezi ca voi sta ca o sluga inaintea lui Hao??
- Chiar daca trebuie sa astept mii de ani ca Hao sa devina Rege Shaman, eu
voi sta alaturi de el, pana va veni clipa cea mare... si dupa ce el va deveni Rege Shaman, ii voi lua puterea si astfel voi fi noul Rege al Spiritelor!!! :twisted:
- Deci acesta este planul tau?
- Da, voi deveni noul Rege al Spiritelor!!


Va multumesc ca ati citit, voi face o continuare!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 03:49 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |