Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

10 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Regulament pt concursul de cosplay, discutii, nu certuri


Yuriko
post Jun 6 2010, 07:26 PM
Post #101


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



not random! someone you know... online :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jun 6 2010, 07:41 PM
Post #102


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



QUOTE(Botan @ Jun 6 2010, 06:06 PM)
...ambele cosplay-uri, si individual (costum), si de grup (reprezentare) ...


Se pare ca eu sunt cam batut in cap si nu am inteles, de aia intreb ca sa nu raman prost in continuare: costume=individual , prestatie=grup? Deci individual-> no skit?

If so just ignore my last post. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Jun 6 2010, 07:46 PM
Post #103


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



din ce am inteles eu, nu mai exista separarea individual/echipa. so, dak ai skit intri la reprezentatie, indiferent dak esti singur sau cu echipa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

eyeobs
post Jun 6 2010, 07:47 PM
Post #104


Advanced Member
***

Group: V.I.P.
Posts: 112
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 433
Points: 238
Gender:



costume = individual -> no skit

prestatie = individual si grup -> skit
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Jun 6 2010, 07:50 PM
Post #105


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Eu una asa am inteles ca sunt, dar iutandu-ma mai bine la "1-2 participanti = 2 minute", inseamna oare ca se poate sa fie doar o persoana? :P

Da, yuriko-san, asta da idee geniala! :lol: Inseamna ca toate regulile, scapand de comentariile si nemultumirile noastre personale, sunt perfecte! Pana la urma noi suntem ca barfitoarele, comentam ce comentam, dar nu e ca si cum daca zicem ca x se imbraca ciudat ala o sa se schimbe pt noi.

Edit: too late
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kanra
post Jun 6 2010, 07:58 PM
Post #106


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 26-May 10
From: Ikebukuro
Member No.: 9.733
Points: 24
Gender:



In legatura cu primul punct din regulament :

1.a: Pot participa persoane de orice varsta; persoanele sub 18 ani insa vor trebui insotite de un major sau de un parinte, care va semna pe condica de inscriere pentru persoana/persoanele pe care le are sub raspundere.

O cunostiinta de-a mea ar dori sa se inscrie la concursul de cosplay insa nu are inca 18 ani,iar parintii sunt plecati in Bucuresti in perioada respectiva.Este ok daca semneaza o persoana majora ce nu este ruda cu minorul? aka eu :D cuz..nu vad sa scrie "tutela legala"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jun 6 2010, 07:59 PM
Post #107


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



QUOTE(eyeobs @ Jun 6 2010, 06:47 PM)
costume = individual -> no skit

prestatie = individual si grup -> skit
*



Aaaa in cazul asta e clar. Deci daca cineva vrea sa faca si cu grupul si individual, trebuie sa faca doar grupul cu skit pentru ca "1.d: Fiecare persoana/grup se va inscrie O SINGURA DATA." si pentru ca nici nu are timp sa se schimbe...

EDIT: Mersi pentru lamurire! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

reenheart
post Jun 6 2010, 09:00 PM
Post #108


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 6-December 08
Member No.: 8.008
Points: 103
Gender:



Sugerez editarea regulamentului cu raspunsurile date pe forum, sa nu mai puna oamenii intrebari care s-au lamurit deja.

Observ ca nu toti isi aloca timp sa citeasca posturile anterioare, in special cele ale lui Mechanist si comenteaza/intreaba strict pe baza regulamentului. Devine repetitiv si redunant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shaco
post Jun 6 2010, 09:10 PM
Post #109


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 6-June 10
Member No.: 9.761
Points: 14
Gender:



QUOTE(The Different Mechanist @ Jun 6 2010, 06:48 PM)
Legat de durata cosplay-ului la grup, aici ai dreptate. Vad ca la Anime-Expo si la Otakon de ex. limita pentru grupuri de ~10 oameni e de 5 minute si reusesc sa se incadreze foarte bine in ea. Cred ca vom scadea si noi la 5 minute aceasta limita, mersi ca mi-ai atras atentia.

*



Getting a bit touchy, aren't we? ^_^
Motivul pentru care la Anime-Expo si Otakon exista acea limita timp impusa este faptul ca acolo exista un numar de 25-30 de grupuri de cosplay, si nu isi permit practic sa le ofere mai mult timp.
La noi: sunt pana in 10 grupuri, dintre care destul de multe de 2-3 persoane (din puntul meu de vedere pana si 2 persoane ar putea face un skit foarte bun de 10 minute de exemplu). Anyhow, se pare ca la nijikon anul asta concursul de cosplay va fi incredibil de scurt. What a shame...

In acelasi timp se pare ca la partea de costum... lucrurile vor decurge incredibil de plictisitor. Oamani care se fatzaie pe scena cate 30 de secunde, in care nici macar nu pot portretiza personajul si oferi publicului ocazia de a face cunostinta cu acel personaj in real life... Dupa care o serie de detalii tehnice, de care... no offence... but nobody gives a rat's ass. What a shame...

Daca as fi in public... vreau sa rad, sa plang, sa cunosc personajele, sa vad ceva creativ si interesant poate chiar cu un singur personaj. Chiar nu ma intereseaza detaliile realizarii costumului. (Ba da ma intereseaza, ca sunt cosplayer... dar pentru asta e plin netul de tutoriele, work in progress pics, etc, la o conventie vreau entertainment... nu ce pot afla si in fata unul calculator).

Ah da, sa nu uit. ^_^ Bineinteles, daca chiar vor sa isi portretizeze personajul, si sa faca un mini-skit cu el au si varianta asta. The 2 minutes of glory. Dupa care... nimic. Nu mai pot ca pana acum sa participe si intr-un grup. Deci practic nu mai pot face 2 cosplayuri. Pot, dar cu limitari. Un costum complex, dar un personaj fara personalitate. Si un skit complex, dar costume... irelevante? What a shame.

Cum mai exact evoluam in felul asta? Just asking politely ^_^

Ai auzit vreodata de costume performing? Nu, nu este o treaba legata de cosplay in particular. Este doar un concept prin care un costum este pus in evidenta printr-o reprezentatie scenica. De obicei acolo se pune accentul pe costum. Dar costumul creaza un fel de "personaj", care poate prinde viata intr-o mica reprezentie. Astfel acel costum capata valoare. Just like cosplay, ne? ^_^ Unde cu atat mai mult un personaj trebuie sa prinda viata. Pentru ca aici nu exista doar un costum. Exista deja un personaj. Well, presupun ca unele personaje nu vor mai avea timp si vor ramane doar niste costume "dragute". What a shame ^_^



QUOTE(The Different Mechanist @ Jun 6 2010, 06:48 PM)
Cei care tot contesta regulile si sunt nemultumiti de una sau de alta uita un lucru foarte important: E un CONCURS organizat dupa un REGULAMENT. Implicit, organizatorii au facut acel REGULAMENT asa din anumite motive si nu te obliga nimeni sa participi la acest CONCURS daca te nemultumeste REGULAMENTUL. Iar cei care considera nedrepte regulile, sau cumva prea aspre, vor fi surprinsi sa afle ca sunt totusi relaxate fata de alte evenimente din strainatate.
*



Hmmm... o afirmatie un pic cam dictatoriala pentru gusturile mele democratice.
Then again e si partea tradusa ca "nu va place nu veniti"... Am discutat cu diversi cosplayeri... Si nu prea le place. Asta inseamna ca din aia si asa putini... sunt curioasa cati vor mai ramane. Va fi interesant la Nijikon ^_^

Si ca sa inchei, no no no... Regulile nu le consider aspre. Deloc. Da, sunt pentru imbunatatirea calitatii cosplay-ului. Sunt pentru analizarea detaliilor de catre un juriu avizat (atat in jocul scenic cat si la partea de costum)
Nu "aspre" este termenul indicat aici. As spune "limitate" si poate nu gandite indeajuns.

Nu lua postul meu in nume de rau, just stating my humble opinion ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Harima
post Jun 6 2010, 09:20 PM
Post #110


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 27-May 10
Member No.: 9.738
Points: 22
Gender:



Reactive, te vad!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Jun 6 2010, 09:27 PM
Post #111


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



QUOTE(Harima @ Jun 6 2010, 10:20 PM)
Reactive, te vad!
*



Aiurea, stau ascuns. Nu te astepta sa si comentez ceva pe /thread, nu ma bag si mi-e de ajuns doar cititul.

So have a good one gayz ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jun 6 2010, 09:48 PM
Post #112


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Shaco: "Dupa ce am citit noul regulament de cosplay, am realizat ca se doreste o ridicare foarte fortata a standardului. In loc sa fie incurajat cosplayul in sine se vrea direct cosplay de calitate."

Evident ai citit pe diagonala noul regulament. In primul rand se vrea COSPLAY, apoi, cu calitatea mai vorbim. Noul regulament schimba doar modul desfasurarii concursului (respectiv probele) si descrie mai strict si mai detaliat ce se intampla la fiecare proba si cum se va efectua in mare jurizarea. Si toate astea sunt facute pentru a fi mai streamlined procesul organizarii (pentru a putea fi aplicat la mai multe moduri de organizare, pentru a se inscrie in niste minime exigente etc.)

Shaco: "Nu cred ca este de ajuns sa se bata din palme si brusc sa apara super cosplayer universal lvl 80 care stie sa coasa, brodeze, croseteze, tricoteze, prelucreze metal, lemn, sticla, sa confectioneze bijuterii, arme, accesorii, pantofi, si in acelasi timp sa fie regizor, scenograf, coregraf, actor, performer super pro."

Unde in regulament scrie asta sau ceva care sa insinueze asa ceva? La concursul de cosplay se poate inscrie oricine stie sa imbrace o vesta. Dar sa nu aiba pretentia sa fie privit la fel ca super cosplayer universal lvl 80 care stie sa coasa, brodeze, croseteze, tricoteze, prelucreze metal, lemn, sticla, sa confectioneze bijuterii, arme, accesorii, pantofi, si in acelasi timp sa fie regizor, scenograf, coregraf, actor, performer super pro.

Shaco: "Sunt de parere ca un cosplay de calitate intr-o tara in care este inca in "fasa" se va face in timp. Cospleyerii devin competitivi intre ei, si isi vor dori sa ii intreaca pe altii si poate chiar pe ei => in timp nivelul creste."

Cospleyerii de prin 2007-2008 au inceput sa scoata capul prin conventii iar in 2-3 ani s-au adunat destule persoane care practica asta. Nivelul a crescut de atunci si va creste in continuare. Exact asta se intampla si acum, evolueaza regulile. Cine vrea/e in stare sa tina pasul cu ele, o va face. Cei care nu o fac nu trebuie tinuti in brate de organizatori doar pentru ca "lasa-i mai ca sunt si ei mici".

Shaco: "Ok, bun. Deci se vrea peste noapte o ridicare a nivelului. E ok si varianta asta... poate... Dar cum naiba se ridica nivelul ala cand se vor costume mai bune dar nu se ofera destul timp pentru ca persoana sa isi arate costumul si sa intre in personaj?"

Inca o dovada ca ai citit din parti regulamentul. Timp sa-ti arati costumul juriului o sa ai berechet, daca de asta ti-e teama. De-aia se face preliminar jurizarea.

Shaco: " Se vrea un joc scenic/ actoricesc mai bun insa din nou nu se ofera timpul necesar? 6 minute pentru 10 persoane? "

5-6 minute sunt un timp mai mult decat suficient si nu va fi crescut sub absolut nicio forma. Sunt doar doua moduri de a trece peste aceasta problema: Sa gasiti o modalitate de a face o sceneta ingenioasa pentru timpul acordat sau sa nu mai participati. Sunt sigur ca pe multi ii va depasi provocarea ingeniozitatii si nu vor fi in stare sa conceapa o scena pentru un timp atat de scurt, implicit nu vor mai participa. Dar vor fi cel putin la fel de multi care or sa reuseasca. Win-win pentru concurs si conventie.

Shaco: "Credeti ca se va ridica nivelul...?"

Nu. Probabil ca da, probabil ca nu. Riscul asta exista la orice conventie. Ce stim e ca daca erau lasate regulile vechi nivelul SIGUR nu s-ar fi ridicat. Dar asta nu schimba cu nimic regulile actuale.

Shaco: "Sau ca mai degraba ne vom intoarce la openinguri de anime/ dansuri insipide etcetc... Cand sunt multi oameni sunt si multe idei... cand vad ca nu se incadreaza in timp vor prefera sa isi bage picioarele si sa se rezume la ceva mai simplu."

...Si jurizarea scenetelor va fi in favoarea celor care stiu sa se organizeze si stiu ca bagatul picioarelor nu e un raspuns universal la toate problemele.

Shaco: "Indeed, asta e lumita de timp de pe la SakuraCon, Komiket etc. Da, pentru ca ei sunt multi! La noi si asa sunt doar cateva grupuri => in total tot spectacolul va dura... juma de ora?"

In primul rand nu vad ce legatura are komiket cu concursurile de cosplay... In al doilea rand, daca e nevoie, da, va dura si un sfert de ora, nu jumatate.

Shaco: "Anyhow... inteleg initiativa, dar incercati poate sa vorbiti si cu cosplayeri (aia cativa care sunt) si sa intelegeti cum sunt vazute regulile aste de catre ei"

Aia cativa cosplayeri care sunt sunt de fapt in jur de 50 - 60 (care se inscriu la concursul Nijikon, aici nu intra la socoteala cei care fac cosplay prin conventie doar). Asa ca sunt sigur ca din astia 50-60 vor fi cativa suficient de cosplayeri incat sa poata citi un regulament de la cap la coada, sa il inteleaga si sa fie in stare sa il urmeze.

Shaco: "care depun foarte mult efort la tot, o fac din pasiune si nici decum pentru premiile care nu le recompenseaza nici un sfert din munca depusa."

Stai asa. Sa inteleg ca organizatorii nu depun un efort, nu? Ca organizarea, cheltuielile, pregatirile si tot ceea ce tine de realizarea conventiei si desfasurarea concursului sunt niste prostii? Sa inteleg ca de fapt tot cosplayul care se face e ca un serviciu pentru Nijikon, ca premiile sunt un fel de cacaturi pe care le accepti tu, ca un concurent, doar ca sa fii amabil cu noi, pleava? Mentalitatea asta este foarte interesanta, dar imi pare rau mestere, din punctul meu de vedere, de organizator care se freaca la icre aproape un an si cheltuie ceva mii de euro bune ca sa te puna pe tine in spotlight, pe scena, in fata a peste o mie de oameni, EU sunt cel care ofera serviciile aici. Si conditiile sunt foarte simple si se gasesc in regulament. Acu valea si citeste-le ca lumea si o sa observi ca dracu nu-i chiar asa de negru daca stai sa te gandesti.

YunHee: "Şi dacă un grup are peste 10 participanţi?Tot 6 minute?Nu cred că e corect.Se vrea o scenetă bună,ei bine atunci mai acordaţi timp,ce sunteţi asa zgarciţi?"

1 - Daca un grup are peste 10 participanti da un mail organizatorilor si le explica situatia speciala.
2 - Dupa cum am explicat putin mai sus, limita de timp nu va mai creste sub nicio forma. Motivele sunt acolo.

YunHee: "Regulametul ăsta mi se pare extrem de dur pentru nivelul cosplay-ului românesc.O fi aşa la Sakuracon şi mai ştiu eu ce convenţie din afară dar ei eu experienţă şi probabil alte condiţii.Ca să avem astfel de pretenţii de la cosplay-eri trebuie să mai creştem.
De acord cu Shaco.Vreţi cam multe nu credeţi?
Ceea ce se li ofera ca răsplată pentru munca depusă..e jalnic,pai toate materialele,peruca si lucrurile folosite pentru accesorii valorează mai mult
."

Dupa cum am explicat mai sus, "duritatea" regulametului nu este cu mult mai mare decat cea a regulamentului de pana acum. Diferenta e doar in modul de organizare. Singurii care au un motiv sa faca gura din cate imi dau eu seama sunt cei care se simt amenintati de cosplayeri mai buni decat ei. Si imi pare sorry, dar nu o sa subventionam un cosplay slab in defavoarea unuia bun doar pentru ca "HURR DURR THINK OF TEH CHILDRUNZ". Nu va convine? Ura si la gara. Sunt multi cosplayeri si stiu sigur ca sunt cativa foarte buni pe acolo care sunt dispusi sa suporte "despotismul" organizatorilor, despotism care va pune sa lucrati pentru un loc pe podium.

Anzai: "Eu am inteles faptul ca ma pot inscrie si la costume si la prestatie. Ce voiam sa stiu e cum functioneaza treaba individual, respectiv grup. Grupurile si persoanele individuale vor fi bagate gramada la fiecare din cele doua concursuri sau va fi separat concursul costume grup si concursul costume individual , respectiv prestatie grup, prestatie individual."

Aici e o greseala pe care vad ca multa lume o face. Nu mai exista "individual" si "grup". Exista "concurs de costume" (in care, logic, nu se poate inscrie decat cate o persoana, fiecare costum fiind jurizat in prima zi in cadrul repetitiilor) si "concurs de reprezentatii" (care pot fi sustinute de o persoana sau de un grup si la care inscrierea va fi facuta de liderul de grup). O persoana poate fi inscrisa la ambele concursuri. Ideea e sa nu fie inscrisa de mai multe ori la acelasi concurs. Legat de inscriere, cred ca totusi o sa facem formulare separate pentru fiecare concurs. Treaba cu bifatul de care ziceam mai sus s-ar putea sa ne faca probleme. Oricum, dupa cum am zis, pe la inceputul lui iulie, cand vor aparea si formularele, se vor mai lamuri cateva probleme.


Nemesys_hime: "Intrebare... Sa spunem ca vom face efortul de a veni cu microfoanele noastre... se poate asa? Am inteles ca nu sunt acolo, dar noi vom fi 9 si vom canta live (refuz sa fac playback daca m-am decis sa cant eu) si un singur microfon nu va fi de ajutor, mai ales ca vom si dansa. Ca atare am decis sa cumparam noi microfoane portabile, dar trebuie sa stim daca putem sa le si folosim, pentru a nu le lua degeaba. "

Nu se va face absolut nicio exceptie. Daca credeti ca un microfon pe care il vom oferi noi nu va ajuta atunci preinregistrati TOTUL. NU veti putea folosi alte microfoane sau orice alta recuzita daca nu se incadreaza in regulament.



usagy: "Eu m'am cam lamurit in mare, totusi nu am inteles ce e cu discutia aia cu juriul de dupa prezentarea costumului pe scena. In regulament se spune ca "Notele vor fi facute publice in timpul prezentarii scenice" sooooo.....ce o sa se intample pe scena de fapt?"

Dupa cum scrie si in regulament, desfasurarea la concursul de costume e dupa cum urmeaza:

1 - inainte de prezentarea scenica, sambata dimineata, in timpul repetitiilor pentru reprezentatii, se va juriza costumul. Juriul va examina costumul, te va pune sa faci cateva poses sau piruete or smthng si te va intreba cateva chestii legate de costum. Fiind ceva fara public o sa fie mai informal deci nu va fi vreo cauza de stress.

2 - prezentarea scenica va consta in intrarea pe scena, care se va face pe clipul pe care il trimiti tu. Acolo vei intra, vei trage cateva poses probabil, ma rog, fiecare cum crede ca e mai bine, totul in limita alora 30-40 de secunde. Apoi juriul va pune niste intrebari (pe care poate ti le-a mai pus in timpul jurizarii preliminare, dar oricum, prezentarea scenica e pentru public) dupa care iti va prezenta nota finala - costumul, cat de bine semeni cu personajul, respectiv cat de bine seamana costumul si-asa mai departe. Totul (de la anuntul prezentatorilor pana la iesirea de pe scena) va dura cateva minute (in jur de 5-6 probabil).


QUOTE(Harima @ Jun 6 2010, 06:58 PM)
BAWWWww n-am nimic constructiv de exprimat dincolo de niste frustrari personale, nu m-am deranjat sa citesc asa cum trebuie regulamentul, nu am citit ca lumea nici ce s-a explicat prin thread, si din cauza asta si a exprimarii mele de scoala primara nu reusesc decat sa par prost, asa ca recurg la atacuri ad hominem si namecalling BAWWWWWW.
*



Brotip: Obfuscarea scolareasca si multe semne de exclamare nu dau brusc greutate unui argument iesit din opinii proprii legate de cum trebuie sa fie un concurs de cosplay. GTFO.


[quote=Botan,Jun 6 2010, 07:06 PM]

Botan: "Punctul 1a: spre exemplu, eu am 16 ani. [...]"

Parintele/insotitorul trebuie doar sa semneze in condica de inscriere. Nu e nevoie sa stea toata ziua pe langa tine. Nu se pot face exceptii, e ceva si de natura legala. De la anul va trebui probabil sa punem pe site un formular pe care sa il completeze parintele cum ca e de acord cu participarea ta la concurs etc. (ceva de genul formularelor pentru tabara).

Botan: "Articolul 1.f: asta e o nelamurire"

Am explicat mai sus in detaliu.

Botan: "Art 1h: aici..intrebare: ambele cosplay-uri, si individual (costum), si de grup (reprezentare) vor fi in aceeasi zi? "

NU MAI EXISTA CONCURS DE GRUP SI NU MAI EXISTA CONCURS INDIVIDUAL. EXISTA DOAR CONCURS DE COSTUME SI CONCURS DE REPREZENTATII (care pot fi facute de o persoana sau de mai multe, in grup). Nu vor fi in aceeasi zi, concursul de costume va fi in prima zi, iar cel de reprezentatii va fi in a doua.

Botan: "punctul 2e: mi se pare putin ca se pune prea mare ccent pe "sceneta" decat pe cosplay cu totul. "

Se pune accent mare pe sceneta pentru ca si la concursul de costume se pune accent mare pe costum. La urma urmei de-aia sunt doua concursuri diferite care acopera fiecare unul din cele doua aspecte ale cosplayului - COSTUMUL si PLAY-ul.

Botan: "2g: corect. Dar ar trebui sa dam omului i o a doua sansa, nu sa-l trimitem acasa si sa nu-l lasam sa se mai intoarca niciodata."

Interzicerea participarii se pastreaza doar pentru cazuri extreme. Ca de exemplu "REGULAMENTUL VOSTRU E PROST BA CA NU-MI CONVINE MIE" sau "DAR NOI COSPLAYERII SUNTEM NISTE CREATURI MINUNATE CE TREBUIESC TRATATE SPECIAL DE CATRE VOI, NESPALATII DE ORGANIZATORI" ori pentru gesturi de prost gust (si dau aici un exemplu fictiv, care stiu sigur ca nu s-ar intampla la noi in Romania) de genul ruperii certificatului/diplomei/whatever pe scena sau in spatele ei "DOAR PENTRU CA ASA VREA MUSCHIU MEU SI PENTRU CA EU SUNT CU MULT PESTE RESTUL PROSTIMII DIN CONCURS."


Botan: "Stati ca nu stiu cum sa ma exprim... deci.. daca mamaia (parte din familie) imi face costumul e mai bine decat daca ma duc la o croitoreasa (strain) si mi-l face ea? Si daca (presupunand ca design = eu ciopartind materialul) eu fac formele si o pun pe mamaia sa coasa e facut de mine? Si daca realizatorul cosplayului (mamaia sau croitoreasa) e prezent la concurs sa vorbeasa, insemna ca mai e cosply facut de mine si se accepta? E ca si cumparatul dde pe siteuri sau ceva, numai ca acolo nu mai e cine sa vina sa povesteasca. Pana la urma nu l-am facut eu si tot nu cade bine pt ceilalti care s-au chinuit singuri la ele. Nu ca eu m-as duce la altii sa mi-l faca (de fapt nici nu stiu unde as putea gasi o croitoreasa) dar daca vrem concurs corect, atunci sa fie "corct" pana la capat si doar sa se spuna cinstit "nu eu am facut asta" . Nu stiu ce-i cu complicaiunile astea."

Nici eu nu stiu ce-i cu ele. De unde le-ai scos? Sa ajungem intai in situatia asta, atunci sunt sigur ca juriul va sti sa isi faca treaba.


Botan: "Punctul 4.e: Prezenta cu costume care au participat si la alte concursuri este descurajata. Asta insemna ca nu e voie deloc sau vor fi "depunctati" cumva participantii acestia?"

Descurajata, nu interzisa. Dar da, vor fi depunctati, drastic probabil

Botan: "Si eu tre sa cometez de timp. Pt grup, nu cred ca 2 persoane n-ar trebui sa aiba voie mai mult de 2 minute, nu iteleg de ce. Poate oamenii aia vor sa faca ceva bun care a fie apreciat si nu cred ca au timp in 2 minute."

Daca vei sapa tu prin arhivele prafuite ale cosplayului romanesc, vei descoperi ca au fost situatii in care 2 persoane au reusit sa faca scenete de cate 2 minute, 2 minute si un pic, ba chiar *gasp* sa castige. Asa ca timp este.

Botan: "mi se pare ca nu e prea corect."

Atata timp cat se aplica la toti aceleasi reguli este corect. Daca unii oameni se descurca in aceste limite de timp inseamna ca este posibil. implicit va puteti si voi descurca. Oricat de inuman vi s-ar parea, e doar atat, o parere.

Botan: "Care e scopul regulii asteia, oricum?"

Aici o sa fac un lucru ce nu ar trebui facut, voi justifica o portiune din regulament publicului. Nu ar trebui facut pentru ca desi multi au alta impresie, organizatorii nu trebuie sa se justifice in fata participantilor la un concurs. Noi oferim regulile, voi le urmati sau nu participati.

Are mai multe scopuri:

1 - vrea sa omoare scenetele lalaite
2 - vrea sa incurajeze formarea grupurilor (cu cat grupul e mai mare ai mai multe minute la dispozitie)
3 - In grupuri coregrafia e mai greu de facut si cere ceva coordonare mai mare, implicit e ceva mai mult de munca. Da, munca, cuvantul ala scarbos pe care multi se pare ca il detestati.
4 - enerveaza specimenele de genul Harima si avem parte de posturi delicioase pe seama carora sa ne distram.
5 - scade durata concursului total, implicit e mai mult timp pentru repetitii, mai mult timp pentru fotografie, ceva mai putin stress pentru participanti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Jun 6 2010, 09:49 PM
Post #113


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



ara ara.....
cateva chestii de spun din punctul meu de vedere.
1 : este un regulament ( take it or leave it )
2 : va plangeti ca nu va ajung 30 de secunde pe scena si ca vreti mai mult , ca sa ce ? ca sa belesc eu ochii la niste vocaloizi sau cine stie ce altceva cum danseaza in loop ? Max 1 min e destul.
3 : la skituri 6 minute e cat se poate de ok si este intre limita de glory on stage ( also creste nivelul de creativitate al grupului ) si limita de plictisitor.
4 : ma mir ca nu so plans nimeni inca nu o sa fie yaoi/yuri crap.
5 : ca fapt divers ati avut 3 ani la dispozitie si 5 conventii sa va dezvoltati ramura de cosplaying ( cati ani va mai trebuie ca sa intram in EU-Cosplay )
6 : Vreti premii mai bune ? Faceti cosplay de calitate si veti primi cadou o masina de cusut sau deh .. o peruca noua :)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nemesys_hime
post Jun 6 2010, 10:08 PM
Post #114


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 6-June 10
Member No.: 9.763
Points: 8
Gender:



Well, thanx... cred ca o sa ne abtinem. Ca si persoana care a jucat teatru si a cantat ani buni, mi-e imposibil sa concep sa fac playback si cred ca la acest lucru trebuie sa se mai lucreze daca se vrea imbunatatirea calitatii skiturilor. Dupa cum spunea si alexander, mediocritatea din acest punct de vedere nu e buna. Noi am fi facut cosplay pe o trupa. Ar trebui sa platim drepturi de autor pe melodie pentru a ne inregistra pe ea si a o pune in skit? Pentru ca asta am face. No, thanx. Un microfon ar fi egal cu zero in conditiile in care ar trebui sa si dansam, sa avem inserat si niste teatru si inca ceva chestii pe acolo.
Oricum multumesc de lamurire.
jajajajan~!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jun 6 2010, 10:20 PM
Post #115


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



QUOTE(nemesys_hime @ Jun 6 2010, 10:08 PM)
Well, thanx... cred ca o sa ne abtinem. Ca si persoana care a jucat teatru si a cantat ani buni, mi-e imposibil sa concep sa fac playback si cred ca la acest lucru trebuie sa se mai lucreze daca se vrea imbunatatirea calitatii skiturilor. Dupa cum spunea si alexander, mediocritatea din acest punct de vedere nu e buna.  Noi am fi facut cosplay pe o trupa. Ar trebui sa platim drepturi de autor pe melodie pentru a ne inregistra pe ea si a o pune in skit? Pentru ca asta am face. No, thanx. Un microfon ar fi egal cu zero in conditiile in care ar trebui sa si dansam, sa avem inserat si niste teatru si inca ceva chestii pe acolo.
Oricum multumesc de lamurire.
jajajajan~!
*




User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post Jun 6 2010, 10:26 PM
Post #116


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Multumesc pentru raspuns Mechanist, nu era clar specificat in regulament ce implica discutia aia. Sper totusi ca vor vorbi si juratii mai mult. E interesant de vazut care este opinia lor legata de anumite aspecte .....si motivatiile.

A da, ca mi-am amintit, un prezentator, doi care sa se exprime clar si intr-un mod amuzat-inteligent ... onegai ! :rolleyes: . Recent am vazut Anime-Boston 2010 si m-am amuzat teribil.

QUOTE(LordMethos @ Jun 6 2010, 11:49 PM)
2 : va plangeti ca nu va ajung 30 de secunde pe scena si ca vreti mai mult , ca sa ce ? ca sa belesc eu ochii la niste vocaloizi sau cine stie ce altceva cum danseaza in loop ? Max 1 min e destul.

Soo true ^_^ mi-ai citit gandurile .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jun 6 2010, 10:28 PM
Post #117


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



QUOTE(The Different Mechanist @ Jun 6 2010, 08:48 PM)
5 - scade durata concursului total, implicit e mai mult timp pentru repetitii, mai mult timp pentru fotografie, ceva mai putin stress pentru participanti.
*



Cu publicul cum ramane? Stiu ca s-a mai spus, dar chiar sunt multi din alte orase care vin la nijikon si fac un drum, nu prea scurt, pentru concursul ala de cosplay (de obicei asta este atractia principala). Faptul ca ar dura 15 minute e o descurajare directa. Poate ca sunt putin subiectiv in privinta asta, dar indraznesc sa spun ca nu sunt singurul in situatia asta.

Stiu ca organizatorii nu datoreaza nici o explicatie, dar chiar nu inteleg motivul concret de ce timp asa de scurt daca si publicul si cosplayeri ar vrea ceva mai lung? E vorba de cateva minute in plus... What's the trouble?
Chiar nu cred ca faptul ca le-ati scurta timpul ar ridica cumva nivelul skitului.

Si inca o chestie ca atmosfera pe topicul asta a devenit destul de grea, daca nu va pasa de feedback, de ce mai exista topicul asta?

*mentionez ca tonul meu a fost prietenos, a nu se intelege gresit. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nemesys_hime
post Jun 6 2010, 10:29 PM
Post #118


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 6-June 10
Member No.: 9.763
Points: 8
Gender:



Thanx for the sarcasm pill... Seriously not needed. Eram chiar foarte serioasa and I did mean what I said. Eu nu vad playback-ul ca pe o solutie mai ales ca e vorba de cosplay pe o trupa la care melodia conteaza foarte mult (modul in care vom canta, modul in care vom combina melodia cu jocul scenic, si inclusiv lucrurile pe care le vom spune pe scena ad-hoc pentru a face totul cat mai natural) si skitul va fi mult prea complex pentru un microfon. But thanx!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shaco
post Jun 6 2010, 10:36 PM
Post #119


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 6-June 10
Member No.: 9.761
Points: 14
Gender:



Hmmm... observ ca posturile mele ti-au atins ego-ul. Adevarul este ca ma asteptam la o reactie ostila ^_^

The Different Mechanist: EU sunt cel care ofera serviciile aici. Si conditiile sunt foarte simple si se gasesc in regulament. Acu valea si citeste-le ca lumea si o sa observi ca dracu nu-i chiar asa de negru daca stai sa te gandesti.

In primul rand, HEIL, Mechanist!
In al doilea rand, that's no way to treat a lady ^_^ Am citit regulile, merci foarte mult pentru sugestia politicoasa de a le reciti. Am sa o fac probabil.

De ce oare ai tu impresia ca eu nu apreciez efortul depus de organizatori? Daca nu am mentionat nimic de el, nu inseamna ca nu il recunosc. Dar am vrut sa il subliniez si pe cel depus de cosplayeri. Cosplayers are people too, ne? ^_^

Adevarul este ca oricum nimeni nu participa pentru premii. E ok ca premiile sa fie simbolice, nu am comentat nimic de asta. Dar participa for the fun, which ur killing. What a shame...

A si nu nu nu, sa nu crezi ca daca am mentionat partea de "fun" asta nu presupune munca. Chiar crezi ca pana acum nu s-a muncit pentru cosplayuri? Si ca le e teama sa depuna munca in cosplay? Destule exemple de pana acum au demonstrat contrariul ^_^

Si... 15 minute de spectacol de cosplay? Really? Atat primeste publicul?
Boring
*yawn

What a shame
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Jun 6 2010, 10:47 PM
Post #120


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



QUOTE
Si inca o chestie ca atmosfera pe topicul asta a devenit destul de grea, daca nu va pasa de feedback, de ce mai exista topicul asta?

Mechanist noi cu totii incercam sa oferim un feedback pe care sa se incerce macar sa se asculte , sa se plece putin urechea si la ce au ceilalti de zis. Toata lumea a inteles partea cu costumele , cu scena ,luminile , dar aici doar ti se cere ceva ce poti sa oferi tu , ca organizator. Nu cred ca toti care au transpirat aici pe forum sa isi spuna parerea doar sa faci inversul a ce doresc e trist si nu vad rostul. Conventia trebuie sa fie ceva fun , iar tu , ca organizator trebuie sa incerci sa faci cat poti .Nu ti s-a cerut efort financiar in plus , doar o gramada de oameni , in pagini intregi , te roaga sa le oferi 2 minute in plus .

Apreciem tot ce faci pentru comunitatea anime , intr-adevar a fost a big step , dar nu cred ca asta nu ti permite sa faci un efort doar de bunavointa. Doar o sansa. Nu iti scade din autoritate daca permiti asta , ci doar raspunzi la cererea multor oameni.Daca nu va fi bine , cu un minut pe personaj la grup , ai tot timpul din lume sa schimbi asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

10 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th May 2024 - 08:32 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |