Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Serii Anime Oficiale, Subtitrate, Pe Crunchyroll, Inceputul sfarsitului pentru fansubbing


Muza chan
post Jan 2 2009, 05:24 PM
Post #1


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Crunchyroll.com a inceput sa difuzeze oficial urmatoarele serii anime subtitrate in limba engleza:
Gintama
Eyeshield 21
Skip Beat!
Shugo Chara!
Dear Boys
Chrono Crusade
Neo Angelique Abyss

Incepand de saptamana viitoare vor fi publicate si ultimele episoade difuzate in Japonia din seriile Gintama, Shugo Chara, Skip Beat, Natsume Yujincho, Web Ghosts PiPoPa, Linebarrels of Iron si Tower of Druaga - the Sword of Uruk.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jan 2 2009, 06:17 PM
Post #2


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Not available in your region.

Si mie-mi plac mai mult subb-urile fan-made... nu numai ca nu-s deloc cenzurate sau simplificate, dar au si note de subsol din cand in cand. Orice e comercial n-o sa arate niciodata acelasi respect pentru original.

Din ce-am vazut traduceri manga e la fel... se pierde mult din mesaj numai pentru ca traduc tot... inclusiv chestii de care orice fansubber respectabil nu s-ar atinge. In general cand apare un conflict intre calitatea traducerii si altceva castiga "altceva" (dimensiunea bulinelor, profanitati, cuvinte intraductibile, whatever).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 2 2009, 06:25 PM
Post #3


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



QUOTE
Not available in your region.


Am incercat Naruto, Gintama si Shugo Chara! si functioneaza.

Celelalte am vazut acum ca nu merg... :angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Jan 2 2009, 11:11 PM
Post #4


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Ce trist..le pun din nou..ce bine ca am apucat sa vad Neo Angelique Abyss..Dar mai sunt destle serii pe care vroiam sa le vad. Totusi, de ce? Sunt acestea subtitrari oficiale, si nu facute de fani? Nu prea inteleg.. :D

QUOTE(rogueman999)
Si mie-mi plac mai mult subb-urile fan-made... nu numai ca nu-s deloc cenzurate sau simplificate, dar au si note de subsol din cand in cand. Orice e comercial n-o sa arate niciodata acelasi respect pentru original.


Sunt de acord cu tine, rogueman999. Sunt mult mai bine facute. Dar prbabil ca una dintre cauze (sau mai bine spus diferente) ar putea fi faptul ca fanilor le plac animeurile si deci le fac cu placere, pe cand cele subtitrate 'oficial' sunt doar ca sa fie (mai ales in Romania, multe sunt asa--imi cer scuze, dara asa mi se pare -.-")

Si "not available in your region"? Ce-i asta? Nu mi-ajungea ca veohul s-a dus de rapa pt Romania, acum si aici.. TT_TT
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jan 3 2009, 01:41 AM
Post #5


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Ok, back up a bit. Din FAQ-ul lor:
QUOTE
Videos are disapproved if the video was already uploaded, not allowed due to a copyright take down request, is too mature in nature, if it's not an Asian video, etc.

So sunt un fel de youtube pentru anime-uri... de unde deduc ca subtitrarile lor is tot fansubburi. Eventual prelucrate ca si softsubs. Sunt _foarte_ curios care-i modelul lor. N-am vazut nici un episod pana la capat (desi cred ca ma apuc de Gintama cat de curand :P) dar nu cred ca au reclame in ele... si nici in site n-au cine stie ce. So de unde fac bani?

Anyways, good find. Thanks! (si n-am apucat sa zic altundeva, dar mini-news-urile is faine :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 02:39 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |