Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

8 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Full Metal Alchemist


BotoseL
post Nov 27 2006, 12:00 PM
Post #81


Fluffy!
**

Group: Members+
Posts: 90
Joined: 24-November 06
From: Romania, Bucuresti
Member No.: 3.328
Points: 213
Gender:



Eu personal sunt un fan al AD&D si prin urmare am citit cartea Dragonlance (primele 6 cel putin), si acolo ce mi`a placut enorm e ca binele nu invinge tot timpu, mai dispar eroi buni, mai dispar eroi rai, unii se intorc de cealalta parte a baricadei. Am asimilat FMA ca o carte de genu specificat mai sus prin faptul ca ei au pierdut eroi si la sf unii au avut de castigat si altii de pierdut , nu pot sa zic ca m`a bucurat, dar mi`a adus aminte de cartea respectiva, unde binele nu castiga la limita.
O poveste fara pierderi unde nu exista victime de ambele parti ale baricadei este o poveste fumata, uzata, banala. FMA in opinia mea are 3 tabere , alchemistii, homunculii si renumitu Dl. Cicatrice aka "ii omor pe toti", este anime`ul care m`a bucurat cel mai mult, prin urmare am ajuns sa`l vizionez si a treia oara si cu toate ca misterul de prima data a disparut, placerea persista ca in prima zi.
Imi place mult lumea FMA, si continuarea e interesanta, din pacate nu am apucat sa vad OVA`urile, asta pentru ca nu stiam de existenta lor.
Super anime, recomand cu caldura.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Dec 9 2006, 02:23 AM
Post #82


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Watch this and laugh, FMA Live Action OVA:
http://www.youtube.com/watch?v=XnpGKaa17yg

Sici mai e un alternate ending, nu retin sa-l fi vazut in serie: http://www.youtube.com/watch?v=wG9LDJ0RkoQ
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Dec 9 2006, 12:55 PM
Post #83


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Tare Live Action-ul :lol:, dar tare si ending-ul... ah, chiar mi s-a facut dor de serie amu. Oricum, ar fi dat bine sa fi bagat si ending-ul asta la film, accentueaza legatura cu lumea noastra... really nice.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Mar 23 2007, 02:19 AM
Post #84


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Vad ca nu a mai postat nimeni pe aici de ceva vreme si e pacat pentru c Full Metal Alchemist este un anime de exceptie. Poate doar Berserk sa fie mai bun decat el. Exceleaza la absolut toate capitolele...grafica, poveste, actiune, personaje! Are tot ce vrei, de la umor la tragedie sau de la scene duioase si emotionante pana la scene de o violenta groteasca. Iar cel mai mult mi-a placut ca a fost un serial imprevizibil. Nu aveai cum sa stii ce urma sa se intample mai departe! Acest anime mi-a creat dependeta atunci cand l-am vazut pentru prima data! Trebuia neaparat sa vad ce se intampla mai departe...iar dupa ce am vazut si ultimul episod...numai eu stiu cat de greu au trecut clipele pana cand am facut rost de film ca sa vad ce se intampla mai departe!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 25 2007, 06:50 PM
Post #85


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Baka man:
QUOTE
Iar cel mai mult mi-a placut ca a fost un serial imprevizibil.


Ei, nu-i chiar asa de imprevizibil... daca-l urmaresti cu atentie mai poti prezice cate ceva, din cand in cand. :P Asta nu-i stibeste cu nimic din valoare, mie mi-a placut enorm, e una din seriile mele preferate si-l consider perfect din punctul de vedere al firului logic. E complicat si perfect explicat, eu n-am gasit lipsuri. Face parte din putinele serii cu care m-am jucat cu anticipatia... unele chestii mi-au iesit, altele deloc...(spre deosebire de anticipatiile de la alte serii care mi-au iesit in destul de multe sau cu altele in care n-am anticipat nimic).

Mi-a placut ideea de a da un nou final in film, si odata cu un nou final si alte explicatii noi relativ la lumi. Si mai ales contextul istoric din film, mi-a placut mult.

Fi-ti atenti la OAV-ul Kids, incredibil de frumoasa ideea! Pentru cine nu l-a vazut inca, sa-l vada! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Mar 25 2007, 07:35 PM
Post #86


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



OMFG..filmul ala era absolut necesar...inca un exemplu de un anime cu un final obscur...astia chiar nu stiu cum sa inchida o serie...and that really pisses me off!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Mar 25 2007, 07:42 PM
Post #87


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



seria a fost absolut superba! e unul dintre putinele animeuri care au reusit sa ma impresioneze profund... si filmul la fel. nu cred ca as fi gasit un final mai bun. imi pare bine ca cei doi frati au ramas impreuna, dar daca ar fi fost si in lumea lor...parca era totul prea perfect si nu s-ar mai fi potrivit cu tema animeului. chiar, treb sa vad si eu the specials... am uitat complet de ele. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 26 2007, 05:31 PM
Post #88


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



DarkRaitei: De ce final obscur la serie? E un final bun... e un pic mai trist, dar lasa speranta. Se va descurca Ed cumva... Filmul aduce un al doilea final, mai optimist. La fel de bun, dupa parerea mea.

Alinna:
QUOTE
Am mai gasit un OAv la FMA, este cu cei trei (Ed, Al si Winry) copii traind in lumea fara alchimie ...


N-ai fost atenta! Contine o idee care mie mi-a placut mult!

Actiunea e in lumea fara alchimie, dar copii sunt urmasii lor (cel mai probabil ai lui Al, pentru ca-i spun lui Ed ojisan). Se vede intai o poza cu Ed batran. In ultima secventa se vede Ed batran, cu o fotografie a lui si a lui Al. E clar Ed pentru ca are mana mecanica. Nu pot sa pun poza ca nu pot s-a ascund.


Sa va uitati si la Reflections, mie mi-a placut, contine povestea spusa un pic altfel, si cu cateva precizari. Nu spun ce acum ca n-are nici un rost, trebuie vazut! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 26 2007, 05:35 PM
Post #89


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Muza chan: Ti-am editat post-ul. Tag-ul pentru spoilers este: [ spoiler ] text spoiler [ / spoiler ], fara spatii, binenteles.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 26 2007, 06:42 PM
Post #90


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Yup, adorabil clip-ul ala cu urmasii lor (daca-l stiti pe undeva la calitate buna nu fiti rusinosi), si eu unul am ajuns sa-l consider adevaratul final, pentru ca face o completare perfecta spiritului si ideii seriei. Arata ca dincolo de razboaie, aventuri epice sau alchimie viata continua, arata ce era important pana la urma, faptul ca fratii au supravietuit, si te face involuntar sa legi toata povestea de lumea realitate, macar sa te gandesti cum ar fi daca.
Scena cu copii cum pun mainile pe capacul de canal ca si cum ar vrea sa faca alchimie mi-a scos un zambet... cat pe ce sa ma uit iar la serie :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 26 2007, 06:50 PM
Post #91


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Toate OAV-urile sunt aici:
http://www.anime-eden.com/page/anime/fullm...ist/series.html

Asa e... "au in sange" alchimia... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 9 2007, 04:57 PM
Post #92


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Desi nu am mai nimeni aici de mult timp am so fac eu :D. Serie excelenta ce pot zice, bine realizata din toate punctele de vedere.. pot spune chiar ca la final aproape am plans
nu am suportat sa vad ca Ed si Al nu au ramas in lumea lor si au trebuit sa stea in lumea noastra, in special pentru ca saraca Winry a trebuit sa traiasca fara ED

dar lasand acestea la oparte totul a fost foarte reusit :D.
Sper ca producatorii sa nu ma lase cu lacrimile in ochi si sa continue seria sa aflu si eu ca nu a fost asa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 9 2007, 05:26 PM
Post #93


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Nu, seria nu va mai fi continuata! Citeste insa manga, care a luat-o de mult intr-o alta directie. Recunosc ca nu am citit-o inca insa o sa ma apuc imediat ce termin universe x de la marvel pentru ca am inteles ca lucrurile au luat o cu totul si cu totul alta intorsatura acolo si ca finalul din anime nu are nici o legatura cu manga. Pur si simplu este un final alternativ realizat deoarece prinsesera manga din urma si nu au vrut sa bage fillere (a wise decision ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 9 2007, 05:36 PM
Post #94


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



:D Stiam ca nu au sa continue seria si de manga am inceput sa o citesc de o saptamana, doar ca nu prea mai am loc pe hard si am ramas un pic in urma cu programul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

pretty_sango
post May 11 2007, 08:57 AM
Post #95


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 23-September 06
From: Everywhere XDD
Member No.: 3.034
Points: 24
Gender:



what can i say,FMA is my favourite anime ^.^ originalitate,o poveste super,umor si drama...niste frati smexy XDD O.O in the movie,all i could do was to watch Al...*fan girl squeal* i've seen al the episodes,the movie and 3 OVA's . cand a murit nina am ramas fara cuvinte :o adica,totusi...un copil sa moara?maes era soldat , cu toate ca am plans si cand a murit el,dar totusi nina era doar un copil T^T
Do not read!!!!--->

m-am enervat cand Al si Ed au ramas in lumea noastra,departe de ceilalti si de alchimie..si Ed departe de Winry-chan :( not fair!! T^T
*turns off spoiler mood*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 11 2007, 03:39 PM
Post #96


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Dap este a shame ca nu au terminat povestea lui Ed Winry mai frumos, cat despre nina ea era necesara ca un sacrificu alchimia trebuia sa avanseze, desi era suparator ca a murit nimic nu se putea face sa o schimbe inapoi in om.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 11 2007, 04:17 PM
Post #97


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Ce m-a deranjat mai mult decat moarte Ninei a fost ca nu au lasat-o sa se odihneasca in pace si ca au reintrodus-o in serial sub forma acelor , cum sa le zic, semi-tentative de homunculusi pe care le creaza Shou Tucker in urma mustrarilor de constienta.
Adica dupa ce o transforma pe saraca fetita in himera si ii imprastie Scar creierii pe zid o mai fac astia si monstru?
Have mercy on her soul, will ya?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 11 2007, 04:36 PM
Post #98


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Pai mercy on her soul au avut ca toate tentativele de monstii pe care le-a facut Tucker nu aveau suflet :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 11 2007, 05:00 PM
Post #99


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu tin dinstinct minte ceva mercy pe acolo cand o dezintegrat-o Scar. in rest anime-ul asta puncteaza prea bine grotescul uman pentru a fi delicat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 11 2007, 05:16 PM
Post #100


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Sa zic ca sunt si eu de acord cu tine, a fost ceva mila in ceea ce a facut Scar, ca nu a lasat-o sa sufere si sa traiasca acea viata de monstru in care problabil doar experimente aveau sa fie efectuate asupra ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 17th May 2024 - 08:04 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |