Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> NOIR


Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



10:54 PM 12/17/03
Tocmai am terminat de vazut seria "Noir"...ma chinui sa o vad de ceva vreme...dar nu am avut timp { scoala,gasca...stiti cum e... }...Nu stiu daca ce voi scrie de acum in colo va merita sa fie citit de voi,dar din lipsa de ocupatie,poate o sa va aruncati ochii peste txt meu...
Seria per ansamblu e una xtrem de buna,excelan la capitolul sound track , story si "grafica",seria fiind ff bine "desenata"..Despre pers am sa vb la final...
O sa incep cu saound-ul...ff bine ales pt un anime ca "Noir",nu ff strident,uneori chiar relaxant...In timpul luptelor dintre diferiti combatanti,muzica te ajuta f mult sa intri in actiune si spre deosebier de alte animeuri,nu devine obsesiv de repetitiva.Soundul de pe fundal se contopeste aproape 100 % cu sunetele din actiune,asa ca ele pot parea dupa un timp chiar f naturale.Tenta frantuzeasca a soundului da un anumit farmec ...Vocea de pe fundal apartine lui Yuki Kajiura pe care am mai auzito in cateva amv-uri la "Ayashi no Ceres"{pe langa cei de la Nightwhis}......
Despre "grafica"nu pot spune decat ca e superba,pot spune chiar perfecta{poate am exagerat putin..}Peisajele sunt dea dreptul mirifice,lasandute fara rasuflare..Diferitele incursiuni ale pers in natura te fac sa uiti ca esti in fata pc-ului...te fac sa visesi la pajistile verzi ale Alpilor...Personajele sunt destul de bine conturate,un lucru insa revenind obsesiv:hainele purtate de cele 3 Noir:Chloe,Kirika si Mireille...Imaginile in care sunt redate monumente reale din Paris sunt f fidele ralitaii,aproape fiecare amanunt fiind redat...
Story-ul e unul bun,care nu se bazeaza doar pe violenta{kite de ex} ci si pe anumiete probleme ale pers , conflicte sentimentale,indecizii....Desi dupa cum incepe seria nu iti lasa impresia a fi un anime cu tenta psihologica...La prima impresie "Noir"poate fi considerata sora mai mica a "Kite"-uli,deoarece seamana destul de mult{asasina,multe cadavre,si pot spune tipele arata f misto! :D} Dar cred ca sub "invelisul" violent al serie sa ascunde o problematica destul de comuna noua tuturor,greutatea cu care facem anumite decizii....greutatea cu care hotaram e e bine si ce e rau.....Seria se termina "in plop" {parerea mea :D}..cele 2 focuri de arma putant inseman atat sfarsitul celor 2 asasine,cat si eliberarea lor de un destin deja scris....
Despre pers e ff mult de discutat dar am sa incerc sa schitez cat de cat personalitatea fiecarui pers importat{Chloe,Kirika,MIereille,Arnena}.
~~~Mireille,fiica Corsicai,fata de "soldat" ,ajunge sa lupte impotriva "familiei" "sale,pe care o considera vinovata de moartea parintilor sai..Pana la aparita Kiricai in viata ei ea nu pare sa aiba nici un sentiment,exceptie facand ura sa pt soldati..reuseste so ierte pe Kirika care e rsponsabila de moartea parintilor ei...
~~~ Kirika,amnezica,un asasiun impecabil,omoara fara remuscari..adevaratul Noir...isi face un adevarat prieten in Mireille,desi la unn moment dat sunt in tabere opuse...
~~~Chloe,adevaratul Noir...crescuta de Artena, asasina fara cusur,rapida,perfectionista{si cu un sictir mai mare ca ea! :D}
11:51 PM 12/17/03
~~~~~hm....mai mult de atat nu mai pot scrie....mie somn si maine tre sa revad dragonballz....daca am batut campii prea tare dati semnalul de alarma...parerea mea e ca am facut doar un mare SPAM..spre bucuria lui sethi...alt motiv sa se ia de viata mea...
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Majin   NOIR   Jan 19 2004, 10:14 PM
CyBeR   RE: NOIR   Jan 24 2004, 10:15 AM
Diana   RE: NOIR   Jan 26 2004, 10:15 AM
Majin   RE: NOIR   Jan 26 2004, 12:45 PM
zugu   RE: NOIR   Feb 8 2004, 04:38 PM
DjSpider   Sper sa nu fac spoiler!!!   Feb 16 2005, 08:46 AM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 12:15 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |