Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Nodame Cantabile


Tessa
post Sep 2 2007, 09:11 PM
Post #21


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Nu stiu daca topicul e foarte bine incadrat.Nodame Cantabile nu e chiar romance, dar contine si asa ceva.Cum AniDB nu mi-a oferit mai multe informatii o sa il incadrez unde vreau :P.
Numar de episoade: 23
Anul aparitiei: 2007
URL: http://www.nodame-anime.com/
Informatii suplimentare: Nodame Cantabile are si un manga care e inca ongoing (18 volume dintre care doar 13 au fost traduse pana acum).Deci s-ar putea sa avem parte si de un al doilea sezon.De asemenea a fost facut si un live action de 11 episoade la care sincer nu am avut curajul sa ma uit.Nu pot sa imi dau seama cum o va juca actrita pe Nodame.Mi se pare imposibil de interpretat rolul ei fara sa dai in penibil, deci pana nu aud niste pareri de la cineva care l-a vazut nu il incep.
(IMG:http://img362.imageshack.us/img362/9726/nodamecantabilebf2.jpg)
Poveste:
Shinichi Chiaki e un pianist si violonist foarte talentat.Totusi, visul lui e sa ajunga dirijor.E printre cei mai buni elevi din scoala si admirat in urma acestui fapt.Totusi Chiaki are si el probleme lui: in urma unui accident de avion pe care l-a avut cand a fost mic are o fobie si nu mai vrea sa calatoreasca cu avionul.De mare ii este frica de asemenea asa ca e prins in Japonia fara posibilitatea de a studia in strainatate.(loc in care talentul lui ar fi mult mai apreciat).
Intr-o zi norocul il paraseste iar in urma unei dispute cu profesorul lui de pian ajunge la un alt profesor mult mai slab.Acolo o intalneste pe Noda Megumi.O pianista cu un real potential.Singura ei problema e ca nu vrea sa cante dupa cum ii se dicteaza.Toate melodiile le canta in stil propriu indiferent daca stilul ei se potriveste cu piesa sau nu.Deci in ciuda tehnicii ei foarte bune (putea invata o melodie doar daca o asculta) era considerata o eleva slaba din cauza ca nu canta cum ii se cerea.
Pe langa faptul ca a fost mutat la cel mai slab instructor Chiaki e parasit si de iubita lui.Astfel in urma unei vizite la bar adoarme in fata usii afara.Acolo e gasit de Nodame (care era vecina lui de apartament).Iar aceasta il duce in casa ei pentru acea noapte.Chiaki se trezeste intr-o camera plina de gunoi XD, iar din cauza ca vroia sa ii multumeasca intr-un fel se hotaraste sa ii faca curatenie si ii face de mancare.Efectul acestui lucru: Nodame (nick'ul ei) se ataseaza de el si ajunge sa il urmeze peste tot ca un caine credincios.Am uitat cumva sa mentionez ca fata era o ciudata? XD
Cu toate ca in aparenta Nodame pare sa ii aduca numai necazuri lui Chiaki defapt ea are o influenta destul de buna asupra lui.De asemenea Chiaki este singurul de care Nodame asculta si ii accepta toate sfaturile legate de muzica (desi pana atunci de obicei le ignora).Astfel cei doi vor incerca sa isi implineasca visul ajutandu-se reciproc unul pe celalalt fara sa observe macar acest lucru.

Impresii: Nodame e mortala.Felul in care traieste, simplitatea de a gandii, putinele ei convingeri (la care nu vrea sa renunte chiar daca sunt gresite); totul o fac un personaj amuzant si foarte simpatic.Mi-au placut la nebunie expresiile ei....pana si interjectiile acelea folosite uneori cam des erau dragute XD.Povestea se misca destul de greu, deoarece unele concerte dureaza cateodata si un episod intreg.Pentru iubitorii de muzica clasica acest anime e o adevarata incantare.In schimb daca nu va place si nu intelegeti muzca atunci s-ar puta sa va plictisiti destul de repede.
Mi-a placut cuplul Nodame-Chiaki, probabil din cauza ca nu se potriveau de loc XD.Singurul lucru care il avau in comun era placerea de a canta.(care si aceea era diferita in functie de conceptul fiecaruia).Totusi aceasta imagine: spolier ramane preferata mea^^.
Cand o sa am timp o sa citesc si manga.Banuiesc ca acolo povestea e mult mai evoluata.Am vazut ceva imagini pe net cu Nodame cantand la o vioara....deci s-ar putea sa dau peste noi surprize^^.Desi s-ar putea sa nu fie la fel de placut ca si anime'ul.Una e sa citesti despre mizica si alta e sa o asculti.Nu voi avea aceleasi sentimente cand doar voi citit despre concertele lui Chiaki, cum am avut cand am stat si le-am ascultat^^.Sau imi iau CD-urile cu muzica clasica si le pun in timp ce citesc XD (si asta ar fi o idee)

~A mai vazut cineva acest anime?Cum vi s-a parut Nodame?
Astept pareri!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Tessa   Nodame Cantabile   Sep 2 2007, 09:11 PM
NodaMegumi   RE: Nodame Cantabile   Sep 30 2007, 08:13 PM
dmf   RE: Nodame Cantabile   Oct 4 2007, 07:40 PM
Zuzi   RE: Nodame Cantabile   Oct 7 2007, 09:04 PM
NodaMegumi   RE: Nodame Cantabile   Oct 21 2007, 10:14 AM
haruhichan   RE: Nodame Cantabile   Nov 17 2007, 12:40 PM
sarkastik   RE: Nodame Cantabile   Aug 6 2008, 11:01 PM
Moonsparkle   RE: Nodame Cantabile   Feb 18 2009, 10:29 PM
Sentaro   RE: Nodame Cantabile   Feb 18 2009, 10:41 PM
Crystall   RE: Nodame Cantabile   Feb 19 2009, 12:47 AM
elpreda   RE: Nodame Cantabile   Apr 27 2009, 11:12 PM
zeri   RE: Nodame Cantabile   Apr 28 2009, 10:15 AM
Moonsparkle   RE: Nodame Cantabile   Apr 28 2009, 04:17 PM
zeri   RE: Nodame Cantabile   Apr 28 2009, 06:11 PM
Moonsparkle   RE: Nodame Cantabile   Apr 28 2009, 06:28 PM
elpreda   RE: Nodame Cantabile   Apr 28 2009, 08:43 PM
zeri   RE: Nodame Cantabile   Apr 29 2009, 10:03 AM
alina92   RE: Nodame Cantabile   Jun 17 2010, 10:48 AM
Tessa   RE: Nodame Cantabile   Dec 6 2010, 02:34 PM
zeri   RE: Nodame Cantabile   Mar 2 2011, 06:42 PM
Tessa   RE: Nodame Cantabile   Mar 4 2011, 08:47 AM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th May 2024 - 03:49 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |