Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

8 Pages « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kimi Ga Nozomu


Emanuel
post Dec 5 2006, 06:17 PM
Post #101


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Nu sunt de acord, Takayuki nu-i principalul vinovat. De fapt, nici nu exista vinovati si victime in acest anime. Nu uita de varsta la care se afla (adolescenti - emotiile, nu-i chiar asa de usor de confesat). Plus ca Takayuki nu vrea sa raneasca pe nimeni. E usor de spus ca daca ar fi facut .... dar daca te pui in pielea lui, nu-i deloc simplu.
Oricum, mie mi-a placut enorm acest serial tocmai pt ca personajele nu-s perfecte - si asta le face foarte realiste. Comit greseli, iau decizii proaste, dar tocmai asta le umanizeaza. De Aceea Kimi ga are o nota distinctiva fata de majoritatea celorlalte romanceuri
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sarkastik
post Dec 5 2006, 06:32 PM
Post #102


adapting to reality ...
**

Group: Members+
Posts: 75
Joined: 28-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.197
Points: 175
Gender:



Faza cu adolescenta nu este o scuza pentru ca au fost constienti de actiunile lor cel putin in adancul lor stiau ce fac ,asta a fost impresia care mi-au lasat-o. Am incercat sa fiu obiectiv dar daca m-as pune in pielea lui probabil as fi facut si eu aceleasi greseli . De fapt eu unu m-am cam regasit pe acolo , de asta si cred ca este el principalul vinovat. Imi cer scuze daca nu sunt foarte clar . Oricum mi-a placut foarte mult (nu am vrut sa las impresia ca nu mi-a placut) KNGE. De altfel este unul dintre putinele anime-uri la care am postat. (Promit sa iau masuri !!)

Poate formularile cu vinovat si victima nu-s cele mai reusite, probabil ar trebui inlocuite cu persoana la care se afla cheia problemei si personajul care a suferit cel mai mult (s-a apropiat cel mai mult de disperare si pierderea sperantei )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Dec 6 2006, 09:18 PM
Post #103


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Acum ma uit din nou la KGNE si uitasem un lucru - Mitsuki s-a imprietenit cu Takayuki pentru Haruka. Harukai ii placea de Takayuki, dar nu erau in aceeasi clasa. I-a spus lui Mitsuki ca ii place de el si ea a spus ca o sa o ajute. Asa au ajuns Mitsuki si Takayuki prieteni in the first place.
Ca dupa aceea si Mitsuki a inceput sa il placa pe Takayuki, e partea a doua.
:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Innocent
post Dec 7 2006, 06:02 PM
Post #104


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 77
Joined: --
Member No.: 1.030
Points: 241



Offf, bineinteles ca Takayuki este principalul vinovat. Insa il urmeaza Mitsuki la foarte mica distanta. Si putin imi pasa ca intru in categoria celor cu "oh, that bitch". Realitatea (daca o putem numi asa) este ca Takayuki avea intalnire cu Haruka. Mitsuki il intalneste din intmplare in drum spre intalnire si *stupoare* se poarta ca un om (nici nu indraznesc sa mentionez prietena) dintr-o bucata si spune "ramai cu mine un pic". Takayuki ramane si... the rest is history. Insa in lumina accidentului cei doi devin vinovati. Nu mai este vorba de clasicul all's fair in love and war. Deja este altceva... ceva mai grav de atat. Fara accident as fi zis "nici o problema: o inima franta te ajuta sa te maturizsezi etc etc"...

In plus (si asta ii spun lui Emanuel) cred ca invatam cu totii din frageda pruncie ca cel mai bine este sa fii cinstit, ca o minciuna mica nu face decat sa te tarasca intr-un iures de alte minciuni. Nu cred ca era nimic mai simplu pentru Takayuki decat sa-i spuna "nu" Harukai la inceput.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Dec 7 2006, 08:06 PM
Post #105


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Mda....Si Takayuki, pus in situatia in care a fost pus*(anume o fata draguta isi declara "dragostea infinita" pentru el, el fiind un adolescent 100%) era si "normal" sa spuna "nu, imi pare rau...nu am sentimente speciale pentru tine"...Ok, si porcii zboara mai ceva ca MIG urile...era evidenta decizia lui...*(si ca sa fin sinceri..el a cam refuzat-o la inceput)...deci nu stiu ce ati mai vrea sa faca.Pe parcurs, am mai spus-o, mi s-a creat impresia de dragoste adevarata*(daca putem vorbi de dragoste in conditiile "pre-accidentale Haruchiene", in care toata lumea traia pe norisorul lui si habar n-avea ce e aia viata).Animeul, pentru mine, este unul despre viata...maturizare...si mai putin despre dragoste.Dragostea este un pretext pus la cale de scenaristi pentru a dezvolta subiectul maturizarii*(este evidenta matiruzarea personajelor pe parcursul seriei, culminand cu finalul acesteia).Deci sa dai vina pe cineva anume...mi se pare oarecum o iesire din context.SI ca o nota finala...da...tind sa fiu de acord cu zicala :all's fair in love and war:....Multi au sa ma contrazica...Accept acest lucru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sarkastik
post Dec 7 2006, 08:15 PM
Post #106


adapting to reality ...
**

Group: Members+
Posts: 75
Joined: 28-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.197
Points: 175
Gender:



Accident = fate , destiny , Emma-ō :twisted:
Plus ca daca baiatul nostru ar fi fost acolo de unde stim noi ca nu ar fi patit-o si el (cu toate ca e o speculatie sf, dar ma rog, de dragul discutiei )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 7 2006, 11:20 PM
Post #107


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



what love? s-a dezbracat in fata lui si i s-a aruncat in brate. he's just a human. :lol: that's not love (din partea lui Mitsuki), ci disperare si egoism in mare parte, desi intr-adevar l-a ajutat si i-a fost alaturi and bla-bla. but wth, ar trebui sa fie capabil sa se descurce si singur, nu? mie mi s-a parut egoista in mai multe randuri, un exemplu ar fi chiar momentul cand s-a intamplat accidentul. Mitsuki virtually forced him into buying her that ring. now that's selfish, mai ales ca el zicea ca e destul de scump.

asa ca de'asta sunt si eu de acord cu faptul ca accentul cade pe maturizare, nu pe dragoste & co. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

edinaa
post Dec 9 2006, 09:33 AM
Post #108


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 26-September 06
Member No.: 3.043
Points: 106
Gender:



eu am vazut toate cele 14 ep. pe www.youtube.com. este un anime deosebit, realist si il consider unul din cele mai bune anime-uri facute vreodata.
am inteles ca exista si un ova, dar nu l-am vazut inca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 9 2006, 10:38 AM
Post #109


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



OVA-ul se numeste Akane Maniax. Nu l-am vazut, dar am inteles ca e foarte diferit de serie si singurul lucru care leaga seria de OVA este Akane. Daca cauti aceeasi nota dramatica si in OVA, nu cred ca o sa o gasesti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Adela
post Dec 16 2006, 10:47 PM
Post #110


Black angel
****

Group: Members+
Posts: 429
Joined: 29-August 06
From: Dry Bone Canyon
Member No.: 2.918
Points: 606
Gender:



In sfarsit mi-am facut timp sa citesc tot ce ati scris pana acum si sa si postez :D . Am vazut de curand KGNE si mi-a facut o impresie foarte buna. ^_^


Dupa parerea mea Takayuki e principalul vinovat. Chiar daca o placea pe Mitsuki, in momentul in care a decis sa fie cu Haruka automat a capatat niste responsabilitati si stia asta foarte bine. Si Mitsuki a avut o parte din vina, stia ca Takayuki trebuie sa se intalneasca cu haruka si totusi l-a retinut. A dat dovada de egoism. Intr-adevar datorita ei au reusit takayuki si haruka sa fie impreuna, dar asta nu era o scuza. Trebuia sa isi vada de treaba ei. Oricum, as i said vinovatul e takayuki, nu trebuia sa se opreasca si sa vorbeasca cu mitsuki din moment ce stia ca deja intarziase si haruka il astepta.

1. Principalul vinovat in acesta situatie cum am mai zis si la inceput este Takayuki cu toate ca daca si-ar fi declarat dragostea de la inceput pentru Mitsuki probabil ar fi fost refuzat si nu ar mai fi ajuns impreuna.
>> Nu sunt chiar atat de sigura ca ar fi fost refuzat. Mitsuki intr-adevar si-a dat seama ca il place atunci cand haruka a devenit prietena lui, dar asta pentru simplu fapt ca a fost geloasa. Totusi, daca Takayuki ii marturisea de la inceput ca o place existau multe sanse ca si ea sa isi dea seama ca il place si nu se mai ajungeau la complicatiile astea. (si nici nu mai avea farmec anime-u` :P )


Principala victima dupa parerea mea (cred ca sunt cam singurul - si o sa-mi iau si multi pumni in cap dar what the hell) este Mitsuki.”
>> Nu sunt de acord, principala victima e Haruka. Mitsuki a devenit victima prin simplu fapt ca s-a bagat unde nu trebuia. Indiferent cat de mult tinea la takayuki nu trebuia sa ii marturiseasca asta aruncandu-se goala in bratele lui. Era destul de clar ca takayuki nu o sa o refuze, mai ales in starea in care era el. Whatever, trecand si peste asta, sa zicem ca takayuki a reusit sa isi revina cu ajutorul ei. Din ce se intampla mai departe rezulta iar ca takayuki e vinovat. In momentul in care a decis sa fie impreuna cu mitsuki stia ca haruka se poate trezi oricand, deci trebuia sa fie sigur ca nu mai simte nimic pentru ea si ca nu o sa o faca pe mitsuki sa sufere. Then, cand haruka s-a trezit toate au inceput sa se schimbe. A facut-o pe mitsuki sa sufere, a ignorat-o si singurul lucru la care se gandea era haruka. Intr-adevar a fost pus intr-o situatie grea, dar nu trebuia sa reactioneze asa. Mitsuki i-a aratat de multe ori ca sufera si ca nu mai suporta si el ce a facut.: s-a apropiat din ce in ce mai mult de haruka, ba chiar era sa se culce cu ea intr-o seara cand a fost in vizita la spital. Totusi continui sa cred ca haruka nu avea nici o vina. Pentru ea timpul statuse in loc, avea senzatia ca nu se schimbase nimic. Nu a fost vina ei ca a stat in coma 3 ani, nu a fost vina ei ca a fost implicata intr-un accident. Spunea cineva ca trebuia sa isi dea seama ca ceva s-a schimbat pentru ca avea parul mai lung. Ea in minte nu avea decat chipul lui takayuki, in rest totul era vag. Si-a dat intr-adevar seama ca ceva e in neregula cand si-a amintit chipul ei de dinainte, parul mai scurt. Deci nu a avut nici o vina, desi totul s-a invartit in jurul ei.
Intr-adevar e un anime anime realist, dar au cum exagerat cu drama. La un moment dat chiar ajunsesem sa ma plictisesc si sa ma demoralizez. Singurele personaje care au mai dat farmec au fost cele doua fete. Daikuuji a fost foarte haioasa in unele secvente, desi cand a fost cazul a dat dovada de maturitate (cand a venit prietenul lui takayuki sa vb cu el, cealalta angajata, nu mai stiu cum o chema, a vrut sa asculte discutia lor, dar daikuuji a luat-o de acolo). Akane, hm, despre Akane nu pot sa zic mare lucru. A fost destul de egoista, mai ales cand i-a spus Harukai tot. Desi mai devreme sau mai tarziu tot trebuia sa afle, putea sa nu fie in felul acesta.
Oricum, pe parcurc haruka nu m-a impresionat prea tare, mi-a fost destul de antipatica (nu stiu de ce, din ce am postat pana cum nu reiese asta); dar la sfarsit a fost singura care a dovedit cat de mult s-a maturizat. Si-a dat seama ca Takayuki nu mai e baiatul pe care il cunoscuse ea cu 3 ani in urma. A luat decizia cea mai buna, asta l-a ajutat si pe takayuki sa isi dea seama ca o iubeste pe mitsuki si sa realizeze cat de mult a facut-o sa sufere. Oricum, per total a fost frumos, nu pot sa zic ca a fost “wow”, (desi la un moment dat am inceput sa plang :D ), sau ca e unul dintre anime-urile mele preferate, dar mi-a placut :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Dec 17 2006, 12:21 AM
Post #111


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



QUOTE(black_ang3l_me @ Dec 16 2006, 08:47 PM)
Oricum, as i said vinovatul e takayuki, nu trebuia sa se opreasca si sa vorbeasca cu mitsuki din moment ce stia ca deja intarziase si haruka il astepta. ..............................................................................
Din ce se intampla mai departe rezulta iar ca takayuki e vinovat. In momentul in care  a decis sa fie impreuna cu mitsuki stia ca haruka se poate trezi oricand, deci trebuia sa fie sigur ca nu mai simte nimic pentru ea si ca nu o sa o faca pe mitsuki sa sufere.
*


.....
Uite ca trebuie sa intervin.
1.Daca te intalnesti cu un prieten pe strada*(si esti pe drum spre iubitul/iubita...running late), ce faci? Do you:
a)Tell him/her to go ****him/her self and hurry to your date
b)politely try to get outta there, after you have told the persson in question you are running late on your date.

Eu unu as alege b.E clar, daca vreau sa mai dau ochii cu cineva dupa asta nu ii zic ca ma doare in cot de ce are de zis*(totusi, era ziua ei, ce naiba...marlan sa fiu si tot nu ii dadeam papucii asa repede cum zici tu ca ar fi trebuit sa o faca takayuki)

2.Cum putea sa stie Takayuki faptul ca Haruka se va trezi in curand, cand el a stat la patul ei timp de 1 an de zile in care nu a mai stiut ce e aia viata ? *(Cred ca lumea e de acord cu mine cand spun ca deja dupa o coma de 3 ani sansele de recuperare sunt considerabil reduse...Se mai intampla miracole, dar statistic vorbind,....)...Pana si parintii Harukai i-au spus sa isi continuie viata...el ce vroiai sa faca acum? Mai aveau un pic si chemau politia din cate imi amintesc.Si wouldn't you know it, intr-o noapte vine Mitsuki goala pusca si ii se arunca in brate. :blink: :o What's a guy gotta do?...Urmeaza niste sfaturi.Realizeaza ca nu a mai trait pentru el de cel putin 2 ani de zile...
Apoi cand Haruka a realizat un "Lazarus" :D , Mitsuki deja a inceput cu fazele de gen nu ma parasi, Haruka nu isi mai amintea decat de el, Akane il invinuia si ii cerea sa fie langa sora ei, parintii Harukai au intervenit si ei...Omul a fost prins intr-un cerc vicios din care nu a reusit sa iasa cu fata curata.

Si in ultimul rand imi sustin opinia exprimata si in posturile anterioare: sa vorbesti de vina*(cine e mai vinovat) in probleme de "amor"...mi se pare oarecum deplasat.Mai ales luand in considerare contextul KGNE.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Adela
post Dec 17 2006, 01:59 PM
Post #112


Black angel
****

Group: Members+
Posts: 429
Joined: 29-August 06
From: Dry Bone Canyon
Member No.: 2.918
Points: 606
Gender:



QUOTE(Thor @ Dec 17 2006, 12:21 AM)
.....
Uite ca trebuie sa intervin.
1.Daca te intalnesti cu un prieten pe strada*(si esti pe drum spre iubitul/iubita...running late), ce faci? Do you:
a)Tell him/her to go ****him/her self and hurry to your date
b)politely try to get outta there, after you have told the persson in question you are running late on your date.

Eu unu as alege b.E clar, daca vreau sa mai dau ochii cu cineva dupa asta nu ii zic ca ma doare in cot de ce are de zis*(totusi, era ziua ei, ce naiba...marlan sa fiu si tot nu ii dadeam papucii asa repede cum zici tu ca ar fi trebuit sa o faca takayuki)

2.Cum putea sa stie Takayuki faptul ca Haruka se va trezi in curand, cand el a stat la patul ei timp de 1 an de zile in care nu a mai stiut ce e aia viata ?



As alege tot B) , dar atata timp cat e prietenul/prietena meu/meu o sa ma inteleaga daca ii spun ca ma grabesc si ca nu pot sa raman. Mai ales ca Takayuki nu a stiut de la inceput ca e ziua lui Mitsuki.

2. Nu am zis ca trebuia sa stie, am zis doar ca trebuia sa fie constient ca mai exista sanse ca Haruka sa se trezeasca, indiferent cat de mici ar fi ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Dec 19 2006, 08:55 PM
Post #113


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Mai fratilor, parca sunteti niste judecatori - Takayuki vinovat, Mitsuki/Haruka victima.... vorba lui Thor, a vorbi in acest serial despre vinovati si victime e mai mult decat deplasat.
domnu Innocent - Thor ti-a raspuns pe masura, dar ca o completare : da, toti invatam de mici sa invatam bine la scoala si sa nu copiem... si stiu ca toti facem asta :P . Acum, nu stiu cat de inocent esti tu :P , dar in practica de multe ori alegem sa mintim/ sa ne mintim, pt ca pare mai usor.
Din nou :
1.Takayuki e un adolescent
2. Nu este o fire dinamica
A-l condamna pt ca nu i-a zis nu lui Haruka sau pt ca a intarziat la intalnire mi se pare COMPLET aiurea. Eu cred ca marea majoritatea dintre noi am fi procedat exact ca el (eu cel putin cu siguranta).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bcelmo
post Feb 14 2007, 05:36 PM
Post #114


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 12-October 06
Member No.: 3.107
Points: 32
Gender:



se umfla inima`n mine cand vad ca nu s`a uitat inca KGNE.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chatnoir
post Feb 15 2007, 12:41 PM
Post #115


...
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 7-September 06
From: Brasov
Member No.: 2.964
Points: 243
Gender:



Minunat... si desen si poveste... plus prezentarea... e anime-ul meu preferat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dizzy
post May 11 2007, 09:47 PM
Post #116


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: 11-May 07
Member No.: 4.294
Points: 92
Gender:



anime-ul e de nota 10 spre 11 cum ziceti si voi. triunghiul amoros este foarte realistic. cat despre legatura dintre haruka si takayuki, poate nu era asa puternica insa ce era puternic era sentimentul de vinovatie, daca va aduceti aminte ca a intarziat la intalnire ca sa ii cumpere cadou lui hayase si daca nu intarzia accidentul nu se mai producea.
deci avem putin situatia din kimagure orange road, triunghiul amoros seamana insa mie mi se pare situatia de aici mult mai matur infatisata si alegerea mult mai dificila. diferentele ar fi ca aici takayuki traieste deja cu hayase pe cand acolo nici macar de cate un sarut la 50 de episoade nu poate fi vorba, din kor mi-a placut filmul 2 mai mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Jun 25 2007, 08:29 AM
Post #117


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



QUOTE(Moonsparkle @ Dec 8 2006, 12:20 AM)
what love? s-a dezbracat in fata lui si i s-a aruncat in brate. he's just a human. :lol: that's not love (din partea lui Mitsuki), ci disperare si egoism in mare parte.
*



Deacord cu asta. :D



Eu, una, nu spun ca Narumi a fost vinovat. Deloc. Daca ar fi sa aleg un vinovat, as alege-o pe Hayase. S-a indragostit de el (daca chiar s-a indragostit, desi ar merge mai bine quote-ul de mai sus) chiar daca stia ca lui Haruka ii placea de el. Eu nu as putea face asa ceva. Apoi a dat dovada de egoism cand l-a rugat sa nu o mai viziteze pe Haruka la spital. Ar fi trebuit sa-l lase in pace si sa se abtina. Si ar mai fi o faza cand "s-a folosit" de Shinji (cred ca asa il chema XD) desi si el avea prietena (scuza-ti cacofonia). Pe tot parcursul anime-ului, Hayase Mitsuki m-a enervat cel mai mult.
Narumi Takayuki a fost foarte confuz. Nu mai stiai de cine ii place, la cine o sa renunte, dar macar s-a clarificat spre sfarsit. Nu cred deloc ca a fost vina lui. El era prins la mijloc. Hayase a fost "personajul negativ", ca sa spun asa.
Ca personaje preferate le pot numi pe: Akane si pe Haruka. Pe Akane deoarece mi-a placut comportamentul sau fata de Hayase si de celelalte personaje pe tot parcursul anime-ului. Si pe Haruka fiindca a dat dovada de curaj, de putere. A reusit sa treaca prin atatea si sa iasa apoi la suprafata. Este demna de admirat.

In concluzie, a fost un anime bun chiar daca nu sunt eu o fana a anime-urilor romantice. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 25 2007, 08:55 AM
Post #118


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Lasati-ma acum cu faze de genul Hayase a fost personajul negativ. <_< In viata nimeni nu iti da nimic.Pentru tot ce ai, a trebuit candva sa lupti si pentru tot ce vrei sa ai trebuie sa te zbati in continuare.Haruha e genul de persoana care nu are incredere in forte proprii.Nu vrea sa lupte....ori primeste totul deagata, ori se milogeste pana primeste acest lucru.De la inceput nu mi-a placut tipa.Din cauza ca era slaba toata lumea era de parea ei.Eu o sustin pe Mitsuki pana la sfarsit, chiar daca probabil sunt singura. Initial a vrut sa renunte la Takayuki pentru Haruka, dar odata cu spitalizarea acesteia si-a dat seama ca are sentimente pentru el.A stat 2 ani langa el (cred ca doi erau...nu mai stiu sigur....pana la faza aceea in care s-a dezbracat in fata lui).A renuntat la inot, a avut grija de el...cand Takayuki era practic o epava umana. Deci sa nu imi spune-ti mie acum ca nu a avut dreptul sa faca ceea ce a facut.A avut grija de el si si-a cerut rasplata: i-a cerut iubire. Faza in care se dezbraca in fata lui a fost pur si simplu un gest disperat.Si o inteleg.Deja de atata timp statea cu el si nici o schimbare....trebuia sa faca ceva pentru a il trezii la realitate.
Haruha mi s-a parut matura doar la final...cand in sfarsit face si ea ceva pentru cilalti.
E un anime dramatic si se axeaza mai mult pe partea realista a vietii (desi in unele faze o cam da pe langa).Nu cred ca putem clasifica personajele in bune si rele.Fiecare a avut motivele lui sa faca ceea ce a facut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jun 25 2007, 09:26 AM
Post #119


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(Alexis @ Jun 25 2007, 09:29 AM)
Eu, una, nu spun ca Narumi a fost vinovat. Deloc. Daca ar fi sa aleg un vinovat, as alege-o pe Hayase. S-a indragostit de el (daca chiar s-a indragostit, desi ar merge mai bine quote-ul de mai sus) chiar daca stia ca lui Haruka ii placea de el. Eu nu as putea face asa ceva. Apoi a dat dovada de egoism cand l-a rugat sa nu o mai viziteze pe Haruka la spital. Ar fi trebuit sa-l lase in pace si sa se abtina. Si ar mai fi o faza cand "s-a folosit" de Shinji (cred ca asa il chema XD) desi si el avea prietena (scuza-ti cacofonia).
*



hm, chiar nu inteleg de ce vrei sa o scoti pe narumi tzapul ispasitor in toata povestea asta... cum ea este vinovata ca s-a aruncat inainte intr-o relatie riscanta, la fel este vinovat si takayaki ca a stat asa de nehotarat pe tot parcursul seriei. de ce el ar avea scuza ca a fost confuz si ea nu ar avea ca s-a indragostit de cine nu trebuie. nu ne prea alegem noi de cine ne indragostim. se intampla si de multe ori nu prea putem da inapoi. nu e ceva ce putem controla constient, decat cu mult chin, multa autosugestie si tone de disonanta cognitiva. vinovati sunt parintii harukei care i-au interzis lui takayaki sa mai vina la spital cat aceasta era in coma. desi ei au facut-o cu un scop bun, pentru ca el era deja distrus. poate narumi s-a gandit ca sarindu-i in brate lui takayaki si distragandu-i atentia de la haruka il va aduce pe calea cea buna. adevarul e ca a cam reusit. ca pana la urma s-a si indragostit de el, asta e alta treaba.
eu cred ca pur si simplu nu a fost vina nimanui. asa a fost sa fie. cand viatza ta ia o intorsatura dramatica nu mai stii in ce directie sa o iei si iti este f greu sa te adaptezi...si lor le-a luat ceva timp...


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Jun 25 2007, 09:30 AM
Post #120


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



QUOTE(Tessa @ Jun 25 2007, 09:55 AM)
Lasati-ma acum cu faze de genul Hayase a fost personajul negativ. <_< Haruha e genul de persoana care nu are incredere in forte proprii.Nu vrea sa lupte....ori primeste totul deagata, ori se milogeste pana primeste acest lucru.
*



O___o Wait, wait, miss. Haruka nu a luptat? Dar...atunci cand s-a chinuit sa faca recuperare ca sa poata sa mearga din nou ce a fost? I-a miscat cineva picioarele in locul ei? X__X Tessa-chan, eu cred ca Haruka a fost atunci cea care s-a luptat cel mai mult. Si cand a primit totul deagata? Atunci cand i-a facut Hayase cunostinta cu Narumi? Eu cred ca atunci a fost singura data cand Mitsuki a ajutat-o si a facut asta fiindca Haruka era timida si Narumi era coleg cu Mitsuki asa ca nu i-a fost prea greu. Insa domn'soara s-a si indragostit de el. Oricum, fiecare cu parerea lui. :)


EDIT:

Shinju, nu inteleg ceva din postul tau si anume partea asta:

QUOTE
poate narumi s-a gandit ca sarindu-i in brate lui takayaki


Cred ca voiai sa spui ca Hayase i s-a aruncat in bratele lui Narumi Takayuki. O__o Sper...fiindca altfel nu are sens XD.

De ce vreau sa-l scot pe Narumi? Fiindca el are o scuza ca a fost confuz. Hayase nu are o scuza ("s-a indragostit de el" nu e o scuza). Narumi a suferit mai mult decat Hayase atunci cand a avut Haruka accidentul. Mitsuki nu a facut decat sa-l distraga, dar in acelasi timp sa-l faca si confuz.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 11:37 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |