Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> comix NU INSEAMNA manga sau anime


cipiamon
post Feb 1 2004, 05:43 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Aici se face o departajare foarte importanta comix-urile sunt viziunea americana a benzilor desenate adica povesti cu super eroi care o ard toata ziua distrugand maleficul si viziunea japoneza asupra benzilor desenate, manga care in Japonia este un organ social capabil de a stimula imaginatia oamenilor in mod constructiv, targetul manga si anime fiind individul societatii ce trebuie sa-i fie create conexiuni neuronale pentru a fi un om sanatos.

RECAPITULARE:

comix - un element de evitat pentru o societate sanatoasa

manga, anime - model de gandire complex in elaborarea unei forme artistice pentru tot omul
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Feb 1 2004, 07:45 PM
Post #2


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



ASTA TREBUIE SA TZIN MINTE!!!!
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 1 2004, 10:48 PM
Post #3


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Cipiamon, am o nelamurire: in comix-ul american, plin de distrugere si violenta (de parca majoritatea celui japonez ar fi mai pacifist), Snoopy, de exemplu, unde isi are rolul?

Am avut comix-uri US despre explorari ale Canadei (yap... don't ask me more), in care nu aparea nici o arma. Doar fauna.

Nu cred ca este drept sa faci asemenea delimitari intr-atat de extremiste, sau sa le generalizezi. Sunt sigur ca si americanii au geniile lor, creatiile lor care merita citite, indiferent de profilul tau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Feb 1 2004, 10:55 PM
Post #4


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



What about Spawn... si aia este o tampenie?!
I could kill for that... but then again... i'm civilized !!! Ahhh... vrei sa zici ca am "a bad taste" for art?! 0r w00t?!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Feb 2 2004, 02:15 AM
Post #5


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Par cam subiective afirmatiile tale. Ambele genuri au partile lor bune si rele.
Nu pot sa zic ca stiu multe despre b.d.-urile americane (Marvel e cel mai popular intradevar, dar nu e singurul) dar o parere proasta despre Marvel nu trebuie generalizata. Iar eu, din experienta personala, n-as ridica desenele stil manga la rangul de arta (poate doar cu mici exceptii....)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 2 2004, 04:21 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Pai sa va lamuresc.

Ati auzit de termenul "americanizare"? Daca nu ati auzit va rog sa cititi pe net despre asta, inseamna influx "cultural" din vest, industria de media americana a cucerit prin marketing aproape tot globul. In europa peste 90% din filme sunt americane. Pentru ei enterteimingul este o afacere, nu este un organ social, si toate astea din cauza promovarii excesive.
De ex. Ultimul Samurai - toata planeta astepta sa apara de parca ar fi fost filmul secolului dar la o privire mai atenta defapt si Sergiu Nicolaescu ar fi facut un film mai bun, de decupaj nici nu mai vorbesc.
Alt ex. 2Fast&2Furios este mai cunoscut ca nume decat orice alt film non-american cu toate ca mamaia ar fi facut un scenariu mai bun, dar din pacate nu cunoaste nici un producator american.
Efectele lor speciale sunt lipsite de inovatii, oricine avand atat numerar poate sa se ridice cu usurinta la nivelul lor.
Ca si toate produsele americane care monopolizeaza piata, "comixul" se bucura de promovare pe toate planurile.

Cine nu ma crede poate singur sa faca un experiment. Mergi intr-o zi insorita pe strada si intrebi 50 de persoane daca au auzit de "comix", apoi intrebi daca au auzit de "manga".

----
In legatura cu violenta din benzile desenate, indirect tot americanii sunt de vina, si asta din cauza urmatoare: America este o tara in care productia de enterteinment este foarte dezvoltata, insusi cuvantul de "enterteinment" provine din "cultura" lor. Ei privesc arta ca pe distractie, un simplu show, un fel de carusel. Pot si mai stiintific sa va dovedesc asta. Daca luam diagrama oricarui scenariu american o sa vedem ca IRONIA sta la baza. Omul are o frica inascuta fata de ironie, si imediat se solidarizeaza cu un personaj aflat intr-o asemenea dificultate cauzata de ironie.
Este normal ca multi dintre voi sa nu inteleaga toate laturile acestui cuvant - IRONIE.
Un simplu exemplu ar fi ... in momentul cel mai nepotrivit se petrece un lucru care nu trebuia sa se petreaca, sau omul cel mai slab de ficat trebuie sa faca cel mai gretos lucru, cand un personaj se asteapta sa i se intampole ceva nu i se mai intampla, cel mai puternic luptator nu are chef sa se lupte decat in ultimul moment, bomba se opreste la 1, si tot felul de situatii care te tin intr-o TENSIUNE INUTILA.
Aceste filme nu au idee, nu demonstreaza nimic, nu ramai cu nimic benefic creierului tau, ba chiar te indibitocesc si te fac mai slab din atata tensiune, o sa crezi ca si tie ti se pot intampla tot felul de intamplari neasteptate si astfel devii mai paranoic.

Si defapt unde vreu sa ajung... acest public victima va extrage din multitudinea de genuri anime-manga pe acelea care li se potrivesc culturii lor.
Si acum va intreb pe voi, de unde credeti ca provin anime-urile la noi in Romania? Stiu ca de pe net, dar de unde?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 2 2004, 06:18 PM
Post #7


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Deci si prin urmare ajungem la vorbele celor de la Vama Veche: "americanii-s de vina, f...etc etc". :D
Pai de unde sa avem noi anime?...de la grupurile de fansub americane. Or mai fi si unele de prin Europa dar nu din cate stiu eu.

Btw...mie mi-a placut The Last Samurai...dar nu mi-a placut Tom Cruise cum vorbea japoneza :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Feb 3 2004, 12:27 AM
Post #8


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



mda....si tot cam pe acolo ajungem se pare...

Amrerica...BAD!!!!!!......Japan....GOOOOOD!!!!! :twisted: <----sarcastic

BULLSHIIIIIIT!....scuze dar mi se par niste delimitari de genul alb-negru putin exagerate.Binenteles ca exista un sambure de adevar.Am citit mult comix...inainte sa descopar manga....intradevar...nu se compara.Cat despre "americanizare"....eu cred ca deja a devenit o obsesie...teoria conspiratiei dusa pana la absurd si asa mai departe. Nu te obliga nimeni sa te uiti ca dovada ca probabil nici no faci si dimpotriva...citesti manga si nu comix. :)
Mi se pare ca in momentul in care firul e despicat in 14 mii...deja orice umbra de placere care exista in a savura un lucru dispare...

eu zic... comix - expunere in imagini si text a unor idei de tip occidental in care binele triumfa asupra raului in cele mai multe cazuri.Violenta gratuita lipsita de orice substrat si substanta...si desene nasoale de cele mai multe ori (expunere grafica defectuasa si respingatoare)
manga - concept, fenomen, impact psihologic aparte, nui pt oricine, impact vizual extraordinar, diversitate....

pot continua...nu are rost....ca a iesit america bad.....japan good din cea am scris eu si nam vrut asta lol...yayks...mda...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 3 2004, 01:37 AM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



kaoru concentreaza-te :lol: si acum zi

cat despre americanizare, citeste, si apoi speak.
Ceea ce stiu este si parerea altor sociologi.

Prietena mea tocmai a avut un referat pe tema globalizarii, efecte pozitive si negative. Globalizare nu insemna americanizare dar la un momendat in referat se refera la asta si am ajutat-o, am gasit si niste chestii interesante despre americanizare, defapt de aici s-a nascut tot topicul asta, pentru ca trebuie sa se sublinieze mai tare prapastia imensa dintre Comix si Manga, ca sunt doua lucruri TOTAL DIFERITE, chiar daca sunt pe hartie amandoua.

Deci eu daca acum ma apus si fac o banda desenata serioasa fac un manga. Dar daca este un pretext de a mazgali hartia e comix.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 3 2004, 07:37 AM
Post #10


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



America nu este o oaza de democratie (cum crede lumea), este un ceva salbatiic, unde, pana la urma, se sacriffica totul pentru ban (oricum ar suna, este concluzia unui psiholog pe care il cunosc si care a ajuns pe acolo).

Daca filmul american este plin de sex si sange, se intampla pentru ca, in primul rand, asta se cere. Multa lume se plange si spuna 'americanii ne indobitocesc', dar uita ca in orice capitalism, clientul este stapanul si primieste ceea ce vrea. Asta inseamna, printre altele, ca, in general, si publicul din Romania este la fel de rafinat in gusturi. SI cel din Germania, si cel din Italia etc. Oriunde vezi actiune stupida cu scene fierbinti pe primul loc stii si ce prefera majoritatea.

Deci puteti critica negativ America si spune ca, in general, studiourile sale nu isi dau silinta sa creeze cu adevarat arta, ci doar sa-si scoata banul. Aici nu contrazic pe nimeni.

Dar nu exista numai studiouri mari. Si tu, Cipiamon, mai bine ca oricine ar fi trebuit sa stii. Filmele independente americane pot iesi din tiparul asta.

Cauta si uita-te, de exemplu, la Elephant (2003, Gus Van Sant).

Nu inteleg de ce trebuie sa generalizezi intr-atat ideea ca America - bad, Japan - good. In primul rand, sunt doua culturi diferite. Pe de-o parte, e si normal sa difere in mijloace de exprimare. Dar majoritatea ideilor din benzile desenate, cel putin mie, mi se par identice. Moralitate etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 3 2004, 11:13 AM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Secolul asta Japonia a evoluat foarte mult, adica a trecut de la traditionalism la modernism si fara sa vrea a imprumutat elemente si de la alte culturi... bineinteles ca au aparut primele semne ale americanizarii: coca cola, Mc' , Filmele si Disney. Asa ca si Japonia are gradul ei de contaminare cu o cultura straina, daunatoare. De ex Coca cola - e o bautura care-ti face foarte rau, cu toate astea datorita promovarii excesive a ajuns sa fie cea mai bauta bautura, oamenii au ajuns sa nu le pese ce baga in ei atata timp cat au imagine buna despre produsul care-l baga in ei. Pe asta se bazeaza americanii cand promoveaza un produs, pe imagine, chipurile folosesti produsul si inseamna ca intri intr-o atmosfera, etc dar nu se refera la continut. Deci forma fara fond.

Cel mai important lucru este parerea voastra, parerea celor ce citesc, pentru ca voi veti ajuta la promovarea artei cu continut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Feb 4 2004, 12:18 AM
Post #12


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Eu caut exceptiile de obicei ... si am gasit numai bunatatiuri...
Coke bad... yes... La ce va lasati influentati de reclame?!:shock:
Un film daca nu are macar o ideea noua nu e un film bun... nu te poti astepta sa fie toate originale... cu toate astea ... in anime de exemplu ... am gusta din plin si NGE si Rah Xephon . Imi plac la nebunie povestile ce tin de istoria personajelor din Comixurile Marvel... nu comixul in sine... pana la urma poti fi Roman... nu japonez sau american... chiar daca toate in jurul tau sunt "americanizate" sau iubesti cukltura japoneza.

Ma gandeam zilele acestea... pt ce iubesc Japonia... ei bine doar pentru istoria ei si pentru cultura ei de mult apusa... E doar istorie...dar mai poti gasi indicii ale ei peste tot in Japonia ... Nihon din ziua de azi desi mult evoluata.. e una dintre cele mai vicioase natiuni... care isi pierde treptat spiritul... Ceea ce mai are este Manga si Anime... tineretului nu'i mai place istoria plina de onoare a Japoniei
Am sa fiu rau acuma si am sa spun ca nu americanii sunt de vina de americanizare... ci noi... pentru ca NE lasam asa de usor influentati. Noi dece nu putem fi asa de mandri... americanizare provine de la faptul ca ei au si pe lenjerie drapelul si nu li se pare rusinos...

PS: Daca animeul vine din america... nu inseamna ca e numai tampenie... pentru ca oricum vine cam tot ce se prinde de ei... si nu e putin...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ecstasy_pill
post Feb 5 2004, 02:34 AM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 80
Joined: --
Member No.: 30
Points: 11
Gender:



comix si manga sunt doua genuri diferite de media care au fost dezvoltate pe doua directii diferite... si asta se intampla doar datorita diferentelor culturale... nu poti forta copilul american la 4 ani sa citeasca manga... cand el deabia vb engleza si viceversa la japonezi... daca tu consideri comix-urile un mod de americanizare, atunci manga ce e?!? (japonezii si-au pus in cap world domination prin anime si manga? :twisted: )

Eu sincer gust la maxim ambele categorii, iar calitatea desenelor in cazul comixurilor nu se lasa mai jos decat manga, asta va garantez, si va dau si material daca nu ma credeti, (Spawn, X-Men Age of Apoklips, Battle Chasers) ...iar cat despre subiectul comix-urilor sau manga-urilor cred ca revin la puctul unu care priveste culturile atat de diferite...

I close my case....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 5 2004, 12:17 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



ecstasy_pill - as fi vrut sa aduci orice fel de argument, no comment la faza cu Japonezii vor sa cucereasca lumea prin manga si anime. De parca am vazut vreo data vreo reclama la vre-un produs japonez. Nu ai nici un pic de experienta. Dar m-a amuzat rau cand ai spus "calitatea desenelor in cazul comixurilor nu se lasa mai jos decat manga asta va garantez " :lol: :lol: :lol:

Sa stii si tu ca orice afon poate sa invete sa deseneze si apoi sa-si transpuna o imbecilitate de poveste cu super eroi cu mutanti rezultati din experimente nucleare etc..

Nu are nici un fel de legatura Comix cu manga, doar pentru ca tu ai vazut Spown.. Capitan America, hulk .... intamplator si eu am crescut cu asa ceva dar dupa ce am inteles ce sta in spatele manga-ului am aruncat gunoaile de comix-uri.
Or fi cateva Comixuri bune...
Din moment ce este american enterteinment este irony show.
Tu cred ca nu ai citit ce am scris in posturile anterioare, sau nu ai inteles, asa ca nu ma face sa ma repet.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 5 2004, 12:42 PM
Post #15


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



In principiu...da totul se rezuma la diferente culturale
MAJORE

90% denzile desenate din lumea intreaga sunt Manga...adica japoneze..la anime ce sa zicem....tinde spre 100%...
Diferente culturale...mda..Japonezi ..gusta de 10x mai mult un manga sau un anime decat un americam de exemplu...De aceea si diversitate de povesti/idei exprimate prin intermediul lor!!
Se cumpara...bagam mai mult...si bine fac!!!! :wink:
Sincer ..daca ar fi dupa Japonezi i-ar durea in cot de restul lumi in ceea ce priveste manga/anime....consumul intern este imens...si nu se grabesc sa "exporte" asa repede!!!

In principiu Manga NU ESTE comix...e ca si cum ai compara doua limbaje de programare..C++ si Pascal...or avea ei aceia si algoritmi pt programe..insa sintaxa ,inst si tot restul difera ca de la cer la pamant(vorba vine..)!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 5 2004, 01:29 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



bine zis, chiar asa - Japonezii nu vor sa-si promoveze produse gen manga-anime in afara. Depinde de noi sa le aducem, SAU usor usor sa incep si noi sa procem manga si anime :) ar fi super, idee este ca nu trebuie sa fie ceva copilaresc (aka Comix) ex putem sa facem ceva legat de bataliiel lui Mihai Viteazu ... sau multe alte evenimente isorice. Exemplele pot continua
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ecstasy_pill
post Feb 5 2004, 03:22 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 80
Joined: --
Member No.: 30
Points: 11
Gender:



cipiamon - daca tu ai pus mana pe niste comixuri de proasta calitate asta e problema ta.. la mine convietuiesc comix si manga pe acelasi raft...
cat despre "orice afon" care poate sa invete sa deseneze... asa o fi da nu cred ca "orice afon" poate ajunge un Madureira, un McFarlane...asta daca sti cine sunt (no offence here) ...cat despre "Spown", cum zici tu :), am dat doar un exemplu petru ca la Image Comics sunt unii din cei mai buni desenatori de comix... nu inteleg de ce tre` sa corelezi faptul ca te streseza subiectul comix-urilor cu realizarea lor tehnica.... care nu e deloc un "gunoi"
si apropo de postul lui Seby : nu poti compara stilul de desen comix cu cel manga, au tehnici de reprezentare diferite, tehnici coloristice diferite, etc. din intamplare ma pricep la chestii dastea si nu prea poti sa ma convingi ca ai dreptate....
[quote] Nu ai nici un pic de experienta[/quote]
experienta in ce? in comix si manga?? aici s-ar putea sa te inseli, daca nu aveam experienta nu te contraziceam...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 5 2004, 05:28 PM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Problema mea nu este neaaparat parerea ta, ci parerea maselor care baga MANGA in aceiasi oala cu COMIX, cu toate ca este o diferenta ca de la Shakespeare la teatru de papusi. Asta este scopul acestui topic, asa ca numai transpira atat :wink:

Dar daca doresti o sa-ti raspund :x :
La baza MANGA si COMIX este desen, ORICINE daca face exercitii poate sa reproduca un corp uman ORICINE, mai citeste si cateva chestii care-i explica cum sta treaba cu perspectiva, cateva lectii despre lumina, umbre, mai exerseaza cat mai exerseaza si a ajuns desenator de comix, acum poate sa exprime in desen o poveste. Desenele lui respecta proportiile din realitate. Am vazut duzine de artisti care reproduc bine realitatea, fac la un desen jdemii de detalii.
Ei cred ca asta inseamna arta :lol: S-ar putea face o fabrica de astfel de "artisti" - si bone-hezii cred ca un desen cu foarte multe detalii inseamna un desen bun, artistul e "talentat".
In timp ce MANGA nu exploateaza ochiul privitorului, ci exploateaza cel mai important lucru la om, imaginatia, ei folosesc metafora vizuala, iti lasa creierul sa construiasca actiunea povestii. Ei studiaza psihologie pentru a intelege cum vede analizatorul vizual realitatea, astfel animatia nu contine mai multe sau mai putine frame-uri decat e necesar. La animatia vestica "de calitate" o sa vezi cat mai multe frame-uri :roll:

Cu ceva ramai dupa ce vezi Spider man si cu altceva ramai dupa ce vezi Ghost in the shell (si sa-l si intelegi bineinteles).

Eu visez la vremurile cand si la noi la fel ca si in Japonia benzile desnate nu vor fi detinute in majoritate de geeks. Si animatia va fi vazuta la adevarata ei valoare, sa aibe respect fata de anime cum au fata de opera
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ecstasy_pill
post Feb 5 2004, 07:20 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 80
Joined: --
Member No.: 30
Points: 11
Gender:



mdeah... nici de data asta nu cred ca ai inteles ce voiam sa zic ... da ma rog

[quote]Problema mea nu este neaaparat parerea ta, ci parerea maselor care baga MANGA in aceiasi oala cu COMIX, cu toate ca este o diferenta ca de la Shakespeare la teatru de papusi. Asta este scopul acestui topic, asa ca numai transpira atat[/quote]

Aici ar trebui sa dai vina pe izolatia Romaniei din timpul lui ceasca... in 14 ani au aparut prea multe tipuri de media in Romania pe care "rumanes" , ca sa zic asa, oricum le baga in aceeasi oala ... pe mine nu ma deranjat decat ca ai incercat sa imipui ca comix-urile sunt de kko, si aici nu tine decat de gustul fiecaruia....
dar.... end of discussion ca nu o sa ne convingem reciproc nici in 100 de ani
:lol: :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 5 2004, 09:18 PM
Post #20


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ce sa va convingeti...ca Manga si Comix is doua lucruri diferite...??? :lol: Asta se stia deja!! :D
Nu cred ca s-a impus aici ideea ca Manga sunt mai bune ca comix..insa ..cei mai multi dintre noi asa considera...si banuiesc ca stim de ce!! Poate daca te duceai pe un forum de X man...gaseai alte pareri!!
De genul..."manga....huaaaa :twisted: !!! N-am de lucru...sper ca v-ati dat seama!! 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 15th June 2024 - 02:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |