Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mermaid's Saga


Ranma-kun
post Mar 27 2004, 12:19 AM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Autoare: Rumiko Takahashi (Rumiko no megumi-sama)
Categorie: ushor horror, fantezie, japonia medievala si actuala
Tradus de: www.mangaproject.cjb.net

Manga-ul este prequelul de la Inuyasha, personajele seamana cu cele din InuYasha, iar personajul principal, Yuta seamana mult cu Ranma, de fapt Yuta = Ranma, Mana=Kagome.

Legenda pe care se bazeaza manga-ul suna cam asa: Pe lumea asta exista nishte creaturi ale intunericului, sirenele, cine mananca din carnea lor va dobandi nemurire si va fi blestemat sa colinde pamantul in eternitate.

Povestea: Un tanar pescar pe nume Yuta, mananca o data din gresheala din carnea unei sirene si devine nemuritor, dupa sute de ani de viatza nu isi mai poate suporta destinul si colinda pamantul in cautarea unei sirene pentru a o intreba cum poate scapa de nemurire. Intr-o zi da peste un sat ascuns in muntzi unde o serie de babe tzin o tanara fata de 15 ani prizoniera, ele o trateaza ca pe o printzesa dar de fapt o pregatesc pentru a fi sacrificata, deoarece ele sunt sirene, si pentru ca o sirena sa isi pastreze frumusetzea trebuie sa manance din carnea unei fecioare care si ea a mangat anterior din carnea unei sirene, in fine e complicat, dar Yuta o salveaza de babe si ea ii tzine de urat prin calataoriile lui. De acum in incolo ei vor avea tot felul de aventuri prin japonia, toate fiind legate de oameni care au mancat carne de sirena sau de evenimente supernaturale si Yuta va lupta cu tot felul de monshtrii fara sa aiba nici un fel de puteri extraordinare, numai cu ajutorul curajului si a nemuririi.

Pe scurt: este un manga cu tente horror, destul de serios, este o ?dark drama?, fara tente comice ca in Ranma ? sau InuYasha, cu intamplari fantastice, cu lupte si actziune, cu relatzii romantice mai putzin evidentziate, un manga in care este expusa intr-o oarecare suferintza si lacomia umana. Stilul lui Rumiko Takahashi ii da o nota aparte, este singurul manga non-comic facut de ea, si o adevarata opera de arta, intamplarile sunt foarte interesante, iar povestea este de o mare originalitate.

Grafica: *****
Actziune: *****
Fantezie: *****
Horror: ***
Stil: *****
Romantza: ***

[img]http://www.furinkan.com/mermaid/gallery/mermaidforest1.jpg[/img] [img]http://www.furinkan.com/mermaid/gallery/mermaidsdream1.jpg[/img]

[img]http://www.furinkan.com/mermaid/gallery/mermaidsscar1.jpg[/img] [img]http://www.furinkan.com/mermaid/gallery/mermaidsmask1.jpg[/img]

Mai multe informatzii despre acest manga, si varianta sa animata gasitzi pe http://furinkan.com/mermaid/ , manga-ul nu mai e online pentru ca cei de la dap l-au sters (BOOOO), il gfasitzi pe canalul de irc de la www.mangaproject.cjb.net , daca nu a fost deja licentziat, ceea ce nu stiu, am sa incerc sa-l pun online daca sunt mai mult de 5 cereri :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Mar 27 2004, 04:04 AM
Post #2


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Bun, sa fiu prima care-l cere atunci^^!
Suna interesant, as vrea sa-l citesc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 27 2004, 03:41 PM
Post #3


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Ok.. ma apuc sa uploadez primul volum, sunt 8 in total, si are numa vreo 12 MB, deci... in seara asta il pun, daca itzi place uploadez si restul... ok
Come on people... mai vreau cereri :)
Apropo... vi se incarca imaginile din threadul asta, ca le-am linkuit direct de pe furinkan.com , daca nu le bag altundeva.. tel me pls
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 28 2004, 03:51 AM
Post #4


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Ok.. am uploadat primul volum, sper sa nu aiba erori... I hope so ca mi-a picat conexiune in timp ce-l uploadam ~_~, am dat resume apoi da cine stie, sper sa mearg, daca nu il uploadez din nou, try it, ar trebui sa mearga, download it here
http://www.manga-archive17.dap.ro/Vol1.rar

Uje... zi-mi cum itzi place ok :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Serpico
post Mar 28 2004, 07:56 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 82
Joined: --
From: Bucuresti/ Amestris
Member No.: 249
Points: 2



Cinci cereri zici? Adica 5 persoane diferite? :D
Mi-ar placea sa vad chestia asta ca suna interesant (si pt ca mai am spatiu de un manga pe hard :)). SO... will you do eet?
edit: Dang! crapa la 84%. DANG!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 28 2004, 09:27 PM
Post #6


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



crapa. downloadul sau arhiva, downloadul ar trebui sa mearga, re marimea corecta, cat pentru arhiva...., ok daca nu mere o iau de la inceput... zi mai precis, ce crapa... :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Mar 29 2004, 04:43 PM
Post #7


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



La mine merge, nu am avut probleme cu download-ul.
Cat despre manga sa stii ca mi-a placut. Astept totusi sa vad evolutia personajului principal pt ca e destul de greu sa creezi o personalitate in varsta de 500 de ani si pana acum nu m-a convins =)
P.S. Merg si imaginile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Serpico
post Mar 29 2004, 07:23 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 82
Joined: --
From: Bucuresti/ Amestris
Member No.: 249
Points: 2



Greseala mea... cand downloadam chestia, a-nchis sor-mea calculatorul ei (eu am net prin calculatorul ei so...). Anyway acum a mers. YAAAAAY :) :D
and happyness sparkles!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 29 2004, 09:19 PM
Post #9


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



yayyyyyyyy... ma bucura ca nu mai trebuie sa-l uploadez din nou, dar va dura ceva timp pana voi uploada urmatorul volum, pentru ca acuma expira x-netul si sa vad ce conexiune iau... gomen ne, eh.. intr-o spatamana doua mai uploadez si restul, ma bucura ca ii plac cuiva manga-urile lui Rumiko Takahashi, de ce nu incercatzi Ranma 1/2, am pus linkurile, try them, aici e primul volum in alb-negru, dar are trei chapteruri in plus fatza de cel color, dld it, http://road.dap.ro/ranma01.rar
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Serpico
post Apr 9 2004, 01:29 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 82
Joined: --
From: Bucuresti/ Amestris
Member No.: 249
Points: 2



ummmm... am urmat sfatul dar small problem: stii lista aia de linkuri pe care ai dat-o de un' se puteau dld cartile? Eu am ajuns pe la 23 si am gasit ceva probleme si voiam sa te-ntreb daca nu mai ai alte adrese de unde pot dld anumite carti (mai exact 19, 22, 24->33). Sorry ca te sec la cap si ca postez aiurea, dar ma gandeam ca n-ar fi tocmai potrivit sa fac un nou topic din asta, si oricum asta o sa sara-n ochi ...
Also am incercat sa spun ce-am zis s-aici si la Ranma downloads dar a aparut postul la downloads si nu aici cum speram. :oops:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 9 2004, 10:06 PM
Post #11


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Pai.. numai daca le reuploadez eu, dar vreau sa stiu ce au, nu mere serverul sau ce probleme ai cu ele, incearca sa le iei de pe www.ton1x.net , oricum linkuile de acolo sunt, a marait Kevin da ce sa zic, Kevin e adminul de acolo :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Serpico
post Apr 10 2004, 07:43 AM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 82
Joined: --
From: Bucuresti/ Amestris
Member No.: 249
Points: 2



Okayyyy... Pai sunt doua erori:

La cartea 19 zice ca ' the requested URL was not found on this server.'
La cartile 22 si 24 pana la 33 (inclusiv) apare site-ul Paysforsurveys, care se autodescrie ca : ' is a marketing research designed to put people in contact with marketing companies who need their opinion!'

Si aceleasi probleme sunt si la ton1x.net c-am incercat sa le iau si de-acolo si-am primit aceleasi erori!! Si eu care eram in culmea fericirii...
:cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 10 2004, 01:02 PM
Post #13


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Pai.. asta e... am sa incerc sa le reuploadez, le-au sters aia de pe server, erau pute pe servere free, si asta se intampla cand pui pe ceva free, e numai pana cand le convine lor, am sa incerc sa le pun pe dap, cand am si eu timp...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Serpico
post Apr 10 2004, 01:12 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 82
Joined: --
From: Bucuresti/ Amestris
Member No.: 249
Points: 2



Thanks muchly O kind and generous one!! :D :D :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 11 2004, 01:41 AM
Post #15


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Nu imi multzumi pentru ca nu stiu cand reushesc sa le reuploadez, nu prea am o conexiune buna acuma, si cand imi bag cablul daca imi intra si uploadul latrafic... nu stiu daca am sa uploadez ceva, dar, daca le vrei potzi sa le iei de pe bittorent http://www.boxtorrents.com/torrents-search...0&submit=Search , aici gaseshti si seria, sau de pe irc.rizon.net pe #timeless-anime , homie are mai tot, si mai is, sau de pe #anime_ranma de pe irc.aniverse.com cred sau era #anime-ranma, nu mai stiu, incearca, gaseshti tot. Pe bittorent acolo gaseshti si Mermaid's Saga si altele www.boxtorents.com , daca nu sti sa fol bittorent, read this http://www.downloadanime.org/faq-1-Bittorrent.html sau guide-ul nostru de la downloads, ok :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Serpico
post Apr 11 2004, 06:28 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 82
Joined: --
From: Bucuresti/ Amestris
Member No.: 249
Points: 2



Hey, thanks!! Stiu sa folosesc bittorrentul (relativ/aproximativ, adica am citit trebile de la downloads despre torrent), dar n-o sa ma apuc sa trag Ranma de pe torrent decat in cel putin cateva zile, ca de vreo saptamana tot trag la Berserk (mai am 12% si daca dupa ce le trag si p-astea nu-mi rupe sor-mea capul ca-i mananc banda o sa-ncep sa trag Ranma. Dar cre' c-o sa-mi rupa capu' sor-mea... :lol:) Thanks din nou.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Serpico
post Apr 18 2004, 12:35 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 82
Joined: --
From: Bucuresti/ Amestris
Member No.: 249
Points: 2



Paaaaaiiii... acuma dldez Ranma cu torrentul si merge bine. Nu mai e nevoie sa uploadezi volumele alea acuma (decat daca vrei tu).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 18 2004, 09:51 PM
Post #18


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



np, oricum nu ash putea sa le uplodez, acuma is pe RDS si is nishte nesimtzitzi, uploadul mere numa cu 0.6 KB/s cu asa ceva nu pot sa uploadez nimic, sper sa trec pe cablu soon, poate atuncea daca nu intra si uploadul la trafic am sa uploadez puternic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 21 2005, 02:05 PM
Post #19


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Sunt ferm convisa sa scot topicurile vechi la lumina. :D
Pey tocmai am citit aceasta manga si mi-a placut destul de mult. Avand in vedere ca a aparut in 1984 (bun an :D ), grafica lasa clar de dorit, dar povestioarele sunt f simpatice.
Manga-ul este compus din Mermaid Forest (locul in care Mana si Yuta fac cunostinta), Mermaid's Dream si Mermaid's Scar.
Povestioara mi-a indus putin senzatia de Highlander (asta pt ca cei care mancau carnea de sirena puteau fi omorati doar daca erau decapitati). :D
Anyway, very nice, o recomand cu caldura si sper sa o citeasca mai multa lume. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 28 2005, 03:54 PM
Post #20


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Pai, Kisa as citio cu placere daca mi-ai spune de unde ai dldat-o, sau sa mi-o trimiti... :twisted: .
Eu am facut rost de anime, Mermaid forest tv, care e super.
Deci, Kisa , un link, ceva ? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 7th June 2024 - 10:06 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |