Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

32 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Death Note, Did u know shinigamis only eat apples?


AlraM
post Jan 3 2007, 02:33 AM
Post #81


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



hmmmmmm.... ok, chiar am stat sa citesc tot threadul asta si chiar am o groaza de spus :P o sa fie un post lung, ati fost avertizati :P

1) The death note anime

- e superb, incredibil, genial, omg omg omg, e asha de mishto, sunt ultra obsedata, abia astept sa vad urmatorul episod. *phew* glad I got that out of my system :P

- imi place super mult grafica si vocile alese pentru personaje. Muzica e excelenta, diversele efecte folosite functioneaza f mishto. imi plac mai ales contrastele alea albastru/rosu pentru kira/L si muzica aia tip cor de biserica cand mai omoara raito uneori :) E un simbolism misto si bine gandit.

2) The death note manga - m-am apucat recent de ea ca mi-e frica de spoilere :huh: am primit unul MASIV doar citind o chestie F F F minora pe wikipedia si m-am ofticat rau *sigh*

2) The death note film

- NU se ia dupa manga. Adica, daca vrea cineva sa-l considere canon, be my guest, dar eu personal tind sa ma oftic cand se schimba substantzial subiectul si detalii despre personaje, si urmaresc filmul ca o alta alternativa, dar nu "aia care s-a intamplat de fapt". Deci in general nu accept concluzii trase din film, aplicate in anime, mi se par cam aiurea

- In general mi s-a parut mishto, watchable, dar inferior mult animeului. Parca s-au grabit, parca au schimbat prea mult, si parca chestiile cu care le-au inlocuit sunt cu mult mai putin profunde si inteligente.

- Mie de L mi-a placut enorm de mult in film, de fapt a fost my favorite thing... nush de ce pare prea mult ca vorbeste la telefon ca in anime, e un gest dubios si in anime si in manga, si in general povestea se vrea cat mai veridica, in afara fazelor supranaturale. L e pur si simplu un tip f ciudat si incredibil de inteligent, cu ticuri si gesturi si obiceiuri anormale. Mi se pare ca daca-i lau gesturile isi pierdea tot farmecul. :(

Din punctul de vedere al dezbaterii care s-a iscat pe aici...

Sincer, nu cred ca trebuie pus atat de mult accent pe "oare ce face Light e moral sau nu?"... constat ca fiecare il intelege pe light altfel, si poate ar fi interesant sa ne lamurim cu cum ar trebui el perceput...

Una la mana, vreau sa fac o distinctie care pentru mine e importanta... Light e personaj. Ca personaj, il iubesc, si mi se pare genial. E o experienta incredibila pentru mine sa-l vad cum rationeza, si chiar in admir din unele puncte de vedere... Plus ca eu sunt obsedata rau de L, si L e caracterizat macar in proportie de 60% in raport cu kira/Light. Daca personajul lui Light ar fi fost mai slab, mai bland, mai putin infricosator, cu atat mai putin mi-ar fi placut si L, si animeul death note.
Bineinteles, daca Light ar fi o persoana reala, l-as dispretui, abia as astepta sa fie prins, pentru ca e infricosator.
In mod similar, mi se pare interesant sa citesc despre psihologia criminalilor, dar mi se pare oribil ca cineva din lumea asta chiar gandeste asa...

Eu cred ca in momentul in care Light a gasit death noteul (uhm, mai bine zis din momentul imediat dupa acea panica initiala, din momentul in care a conceput nebunia ca va fi zeu al justitiei) s-a simtit „ales”. Chiar daca Ryuk ii spune ca nu l-a ales in mod direct, ci a fost doar o intamplare, sunt convinsa ca Light simte ca providenta i-a oferit aceasta sansa. Se simte norocos ca are caietul, si mai mult decat atat, simte ca il merita pentru ca il are. (noi om considera ca el are puterea asta in mod gresit, pentru ca nu a facut nimic sa gaseasca caietul, dar EL nu gandeste asa. Cred ferm ca pentru al condamna, trebuie inteles pe deplin) Asta nu e deloc ciudat avand in vedere ca in general Light are o gandire foarte machiavellica. Luat din subsectiunea „the prince” de pe wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Niccol%C3%B2_Machiavelli ... sper sa va pot demonstra ce misto se potriveste cu actiunile si gandirea lui Light.

QUOTE
a new prince [..] must stabilize his newfound power and build a structure that will endure. This task requires the Prince to be publicly above reproach but privately may require him to do things of an evil nature in order to achieve the greater good.


Is that Light-ish or what? :P

QUOTE
A careless reading of The Prince could easily lead one to believe that its central argument is "the ends justify the means" - which is a teleological philosophical view ("telos" is greek for ends) - that any evil action can be justified if it is done for a good purpose. This is a limited interpretation, however, because Machiavelli placed a number of restrictions on evil actions.

sunt de acord cu partea asta... motiv pentru care am si dat linkul la machiavelli.. chiar NU te poti restrange la acel citat ultra faimos.

QUOTE
First, he specified that the only acceptable end was the stabilization and health of the state; individual power for its own sake is not an acceptable end and does not justify evil actions. Second, Machiavelli does not dispense entirely with morality nor advocate wholesale selfishness or degeneracy.


Cred ca si asta se aplica lu Light, faza la care ma aflu in dezacord cu Moonsparkle si cu Shinju si cu Trickster, si cred ca cu multi altii. Eu SINCER cred ca avand in vedere gandirea si psihologia lu light, nici nu se minte, nici nu e ipocrit. El efectiv crede cu atata tarie incat _shtie_ ca prin actiunile sale, va crea o lume mai buna. Bineinteles, AICI intervine ce zicea L, ca e „copilaros si nu suporta sa piarda”. Cred ca adjectivul copilaros se leaga direct ce cum el nu suporta sa piarda. Light nu e pregatit pentru ideea ca va pierde. De aia si pune ATAT de multa pasiune in meciul ala de tenis, si el si L. E imposibil sa pui impreuna doi oameni care NU suporta sa piarda si sa nu ai un „duel” la un nivel foarte foarte ridicat. Dar atunci cand nici nu concepi ca exista posibilitatea ca vei pierde e totusi o chestie, IMO, f copilaroasa.

Mai era ceva.. Trikster ai zis „Deci admiti ca Light e zero fara carnet?” – nu se pune deloc asa problema. Pentru ca Light fara carnet NU e Light din anime. E un elev japonez eminent, foarte inteligent si plictisit. In momentul in care se decide sa schimbe ordinea lumi, are loc o schimbare in el, si devine un organ al justitiei SUPREME, DIVINE, un print machiavellic. Evident ca fara caiet nu e asa ceva

QUOTE
The primary contribution of "The Prince" to the history of political thought is its fundamental break between realism and idealism. While Machiavelli emphasized the need for morality, the sole motivation of the prince ought to be the use of good and evil solely as instrumental means rather than ends in themselves. A wise prince is one who properly exercises this proper balance.


Asta mi se pare ca se potriveste la scena aia cand afirma ryuk ca Light e idealist :) E de fapt si idealist si realist, in modul asta f machiavellic. El vrea sa aiba o „domnie” asupra lumii inteleapta, nu un pumn de fier. Sunt convinsa ca nu ar ajunge sa omoare pe toata lumea, sau daca o va face, va veni dupa o alta schimbare interioara. La momentul lui de acum, nu ar omori decat pentru as servi scopul, si pe cei care ii stau in fatza scopului sau. Observati ca nu se complica stupid si inutil omorand pe toti membrii investigatiei din politie, sau obtinand repede ochii de shinigami ca sa stea linistit. Gandeste foarte rational, dar pur si simplu foloseste TOATE resursele pe care le are la dispozitie permanent pentru a-si atinge scopul in mod optim, indiferent de valoarea de moralitate a actiunilor sale.

QUOTE
Machiavelli's assumptions about human nature as being fundamentally flawed are also reflected in the need for brute force to attain practical ends. Complete trust and faith in one's subjects is not sustainable.


asha, si asta i se potriveste, nu mai shtiu exact citatul, dar ii priveste pe oamenii „de rand” ca inferiori lui, si zice ca cei inocenti in sustin, cei vinovati sunt speriati de el. La un moment dat parca in film, Light citeste nietzche. :P ideea e dezvoltata si la el, intamplator :P

*phew* ok :P Ar mai fi de zis, da mai bine sa astept niste idei in dezacord, sa vad pe ce sa ma mai dezvolt, ca as putea sa o tin asha toata noaptea ^^

ps – frate, de ce nu sunt pusa niciodata sa scriu esee despre anime pentru facultate? :P ar fi ultra bestial :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jan 3 2007, 10:54 AM
Post #82


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE
El vrea sa aiba o „domnie” asupra lumii inteleapta, nu un pumn de fier


ba tocmai mi se pare ca prin frica pe care o starneste vrea sa conduca lumea. nu vad nimic intelept in asta.

QUOTE
Observati ca nu se complica stupid si inutil omorand pe toti membrii investigatiei din politie, sau obtinand repede ochii de shinigami ca sa stea linistit


nu ii omoara pt ca stie ca s-ar da de gol si nu vrea sa isi scurteze viatza, pt ca asta nu l-ar ajuta in atingerea scopului

QUOTE
Gandeste foarte rational, dar pur si simplu foloseste TOATE resursele pe care le are la dispozitie permanent pentru a-si atinge scopul in mod optim


tu singura spui asta, tot ce face e pt scopul lui, dar asta nu il face intelept. il face inteligent, "clever" e cuvantul pe care l-as folosi.
poate avem noi idei diferite despre ce insemna sa fii intelept.


edit - acuma vad ca ai scris "lumii inteleapta". cred ca prima data am luat-o drept o typo, acuam ma gandesc ca spuneai ca lumea e inteleapta (?!). daca e asa, atunci argumentele mele de mai sus nu isi au rostul. daca nu e asa...nu m ai inteleg nimic...oricum tre sa plec si nu mai am timp sa mai scriu.

PS. AlraM poti sa imi dai un add pe mess, mi-ar placea sa povestim...userul meu il am la profil..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Jan 3 2007, 12:03 PM
Post #83


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



Mai, sa fiu sincera, nici eu nu sunt de acord cu light, si nu mi se pare ca ce face el e o alegere inteleapta in orice caz. Dar am incercat sa scriu postul de mai sus la modul "cum cred eu ca gandeste el" si eu cred ca se ia dupa un model machiavelic :P

Deci eu sunt convinsa ca el crede ca fiecare actiune a lui e FIE inteleapta si blanda, FIE justificata pentru ca cruzimea pe care o foloseste este necesara pentru a-si atinge scopul final. Se vede dupa cum vorbeste despre "cei inocenti" si cum reactioneaza cand vede cum reactioneaza "al doilea kira", ca nu vrea sa omoare la intamplare, sa le fie tutoror frica de el...

E adevarat ca vrea sa conduca prin frica, dar asta nu e neaparat ceva neintelept din punctul LUI de vedere, tinand cont ca vrea sa schimbe oranduirea societatii in mai putin de o viata de om. Evident ca o schimbare asa brutala si drastica nu poate venii fara sacrificii... cel putin asa gandeste el. (si bine, la faza sunt de acord, chiar nu s-ar putea schimba oranduirea lumii intr-o viata de om)

Acuma, da, si eu cred ca nu-i tocmai intelept ce face, si e clar ca pana la urma va fi prins/va muri :P dar toate astea intervin numai cand ii aplic propiile mele concepte despre valori morale, si ideile mele ale unei lumi ideale. Nu-i normal sa "explic" gandirea personajului prin referirea la ce cred eu ca e bine sau nu :) Ca asa risc sa simplific problema. Discutia moralitatii e o treapta mai incolo in discutie :)

Dar daca nu esti de acord, Shinju (sau orice altcineva care are o alta idee), atunci tu cum crezi ca s-ar putea descrie si explica Light? Cum il percepi? ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 3 2007, 01:22 PM
Post #84


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Damn AlraM...n-am mai vazut post asa de lung de acu 3-4 ani :lol: Interesanta idea de a-l explica pe Lighto fara sa fi de acord cu el.....cand am inceput sa citesc postul am crezut ca a mai aparut cineva care sa fie de acord cu modul in care actioneaza Light.....aparent i was wrong.....pacat :P

Tu a trebui sa-l corelezi cu Machiavelli....eu pana acuma l-am corelat cu modul meu de a gandi :P ....de acea probabil sunt singurul care crede ca ceea ce face si cum face e corect. E ciudat totusi.....priviti problema din prisma celor inferiori......dar nu sunteti de acord cu faptul ca Light ar eradica crima de pe Pamant.....sau o fi din cauza ca nu sunteti de acord ca un alt om sa va conduca? Well....daca e asa va cam dat cu virgula......ptr ca oricum toti suntem condusi(si pls fara alte posturi ala Thor.....nu-mi place sa ma repet)

Tot o dati ca nu e intelep.....ok....De ce nu e? Pana acuma n-am vazut un argument concret pt a motiva asta. Si daca tot nu e intelept...cam cum ar fi intelept? Gasiti voi o intrebuintzare inteleapta la Death Note.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Jan 3 2007, 02:30 PM
Post #85


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



Nu cred ca esti singurul care e de acord cu light, chiar am o prietena f buna pe care am obligat-o sa se uite la death note si ea e f de acord cu light. Problema e ca tu scorpio deviezi f usor in offtopic mama :P Si e clar ca pentru ati raspunde la intrebare, tre si eu sa ma detasez de death note nitzel...

Eu nu sunt de acord cu un singur conducator. In general nu sunt de acord cu oameni conducand. Nu ii cred in stare. De cate ori m-am gasit in pozitia de lider, mi-am dat seama si singura ca nu e o situatie ideala. Da, un lider inteligent si capabil e de preferat unui lider care habar n-are sa se impuna. Da eu in general cred ca-i mai mishto si mai bine fara lider. Evident ca asta nu exista inca, si poate ar fi haos general daca s-ar intampla. Dar daca ma intrebi de ideea mea a unei lumi ideale, aia ar fi una in care ar exista o presiune sociala din TOATE directiile pe oameni sa evolueze si sa se dezvolte... La modul in care daca esti in lotul de olimpiada national, te chinui sa inveti/lucrezi cat mai mult, pentru ca esti inconjurat de oameni destepti (si hopefully care itzi si plac ca persoane) si intrii in competitie cu ei. Rezultatul face ca intreg lotul olimpic sa se dezvolte f mult. Fara sa fie un lider anume care sa le zica sa invete toti f bine, sa nu se faca de ras, sau mai stiu eu ce porcarie tipica invatamantului romanesc, nu? ca profu care mai vine sa faca niste exercitii cu tine, la un nivel f superior, nu itzi e lider, ci doar un tip care te va invata ceva ce tu inca nu shtii, dar peste o saptamana vei shtii perfect. Asta a fost doar un exemplu, incearca si tu sa maresti acest mediu la nivelul intregii societati umane, si exact ala ar fi idealul meu :P E o idee f anarhista de altfel, zau :P Dar ca sa functioneze, societatea umana ar trebui sa evolueze mult dincolo de nivelul ei curent, deci evident nu se poate impune aceasta schimbare repede.... Si nu incerca sa demontezi modelul cu afirmatii d-astea generale de genul "omul nu e in stare de asa ceva" ca iti zic eu ca e, pentru ca mediul asta chiar se intalneste in unele cercuri ceva mai restranse, gen un lot olimpic, stafful unei scoli care se ia in serios, etc...

Frate, how offtopic is that? dar te intrebai de ce nu-l consider pe Light intelept... pai, pur si simplu, eu nu am vazut vreun exemplu in istorie in care chiar sa existe o schimbare DRAMATICA a societatii in stilul in care procedeaza Light. Daca tu shtii, spune-mi, ca I'd be glad sa aflu de asa ceva... Schimbarea sociala se produce incet... asta-i pur si simplu un fapt. Si cu toate ca-l inteleg perfect pe light, nu sunt de acord cu el, pentru ca sunt convinsa ca pana la urma el va lasa un val in urma, o tragedie la nivelul tarii, o urma de frica, intensa dar nu permanenta, si nu o schimbare definitiva in oamenii lumii. Si cand va muri Light, ce se va intampla? Brusc Kira nu va mai omori, si dupa cativa ani, criminalii iar ar ataca, si iar ar intina societatea. Cum poate asta sa fie o actiune inteleapta atunci?

QUOTE
Gasiti voi o intrebuintzare inteleapta la Death Note.


Stii, asta e o intrebare f interesanta, si de cand am inceput sa urmaresc serialul, ma tot intreb si eu asta. Nu sunt convinsa ca Death Noteul poate fi folosit in mod intelept... *shrug* La fel cum bomba nucleara nu prea poate fi folosita in mod intelept :P orice i-ai face, implicatiile folosirii ei sunt devastatoare pentru intreaba umanitate... :P

dar tare as vrea sa shtiu ce ar face L cu death noteul, cu toate ca nu cred ca ar reactiona FOARTE diferit de Light... poate doar ca s-ar face mult mai greu de prins, si ar omori mult mai putin (de exemplu nu cred ca ar omori criminalii din inchisoare, e cam pointless, ca nu fac rau societatii, cel putin nu in prezent) :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 3 2007, 03:01 PM
Post #86


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
Problema e ca tu scorpio deviezi f usor in offtopic mama
What can i say...it's a gift :P Iar pe topicul asta momentan sunt singurul care este de acord cu Light.

Nu avean de gand sa-ti demontez idea de lume ideala cu o idea asa de ieftina ca "oamenii nu sunt capabili".....ti-o demontez cu alte argumente :P . Desi suna faina idea....nu are aplicabilitate practica....pt ca nu e gandita pt mase. Chiar si tu ai spus ca e folosita in cercuri restranse......asta inseamna elite.....ori masele nu sunt elite. Foarte multe persoane sunt nativ nascute cu instinctul de sclavi, de subordonati......le convine mai mult sa fie conduse decat sa ia decizii ei (cel putin pe plan profesional). Lipsa unui lider ar putea fi mai dezastros decat ceea ce vrea Light......asta pe langa faptul ca o idee de egalitate intre oameni este absurda. Intotdeauna vor exista elite care nu vor accepta sa fie puse la acelasi nivel cu restul...ci vor dorii sa domine masele. Liderii sunt priviti ca modele demne de urmat....lipsa lor ar insemna lipsa exemplelor.....nu poti omogeniza nivelul social/cultural/economic.

Inca nu ai adus argument pt lipsa de intelepciune a lui Light. Chestia aia cu istoria e praf in ochi si nu constitue un argument :P. Iar daca vrei exemple urmareste istoria colonizarilor....cuceririlor....de la Roma antica pana pe la colonizarile facute de UK ,Frantza, Olanda etc. Cat despre ce se va intampla cand moare Light.....well.....citeste manga-ul pana la final si ai sa afli acolo cateva variante :P .... sa nu uitam ca pana la urma poate sa aibe un copil si acela sa-i urmeze pasii (Asta e argumentul cel mai simplu :P ). Ah...si toata actiunea din Death Note se petrece pe de-a lungul catorva ani....lumea chiar se schimba.....si exista extrem de multi Kira followers....da ma rog....astea-s detalii de citit in manga :P

Oricum nu consider discutiile de aici offtopic.....practic corelam idea din death note cu realitatea actuala......you can say that we are like persons living in the Death Note univers that analize what's happening :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 3 2007, 03:19 PM
Post #87


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



De ce nu e intelept Light? Pentru ca crede ca ajunge sa omori vreo cateva sute, sa bagi frica in cateva mii si uite asa ai alterat natura universului. A universului pentru ca nu o sa zic ca crima e in natura umana, o sa zic ca e in natura universului... chestie pe care o puncteaza foarte bine si serialul prin death gods. Vrei un folos mai bun pentru death note? Caiet de notite. Daca ar renunta la toata atitudinea "self-righteous" si ar recunoaste ca vrea doar sa fie deasupra tutor, venerat, admirat, chiar daca e un criminal de rand as mai intelege :P

Stii, pentru un fan Nietche atat de infocat, prea zici ca toti (inclusiv tu, sincer) suntem oi. Fara argumente pot sa zic si eu ca esti broasca. Pana la urma si greseala lui nea Nietche era ca dadea ce scop vroia el la umanitate si se criza ca de ce nu ne conformam...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 3 2007, 03:26 PM
Post #88


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



"Prin mine o lume mai buna" cam asta e idea lui Light....i still fail to see what's you beaf with it. Daca printr-un bine facut mie.....se face un bine lumii....totul este ok.

Si sa stii ca a omora cateva sute si a baga frica in cateva mii e f. intelep si f. practic.......voi inca priviti idea de intelepciune ca un atribut al binelui.....ceea ce consider narrow....avand in vedere ca poate fi f. usor atribuit si raului.

Cat despre afirmatiile mele.....eu zic ca am argumentat......pt ca pur si simplu voi nu priviti problema de sus....ci de jos.....dar probabil e mai bine asa...ca daca toti o priveam de sus murea topicul asta de mult :P . Iar spusele fara argumente.....sunt goale :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Jan 3 2007, 03:29 PM
Post #89


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



QUOTE
Desi suna faina idea....nu are aplicabilitate practica....pt ca nu e gandita pt mase.


Aplicabilitatea practica e sa help people improve one at a time :) ti-am zis ca cred ca schimbarea e inceata :) Dar eu am vazut cu ochii mei oameni care au ajuns sa se destupe la cap in cam vreo 3 ani :) se mai intampla, si chiar am vazut programe misto, care lucreaza cu elevi de liceu sau gimnaziu menite in mod special sa le deschida orizonturile in diverse feluri :) Sunt de acord ca in zilele noastre exista oameni care vor sa faca parte din elita, si oameni care se complac. Dar nu cred ca asta e un instinct sau ca e ceva innascut (cred in tabula rasa). Sunt convinsa ca asta e o treaba care poate fi schimbata in timp si actionand cu copii de cand sunt mici. Da bine, nu o sa se schimbe daca tot ce vezi la televizor e Becali si fotbal :P Ideea ar fi ca intreaga societate sa puna mai mult pret pe inteligenta si pe cultura, si atunci chiar cred ca am progresa :P Asta s-a mai intamplat in diverse perioade in istorie :P

Pana una alta, in lumea care traim, daca ai chef sa schimbi ceva, poti sa te implici intr-un program d-ala sa ajuti copii care ar ajunge sa faca marte din "mase" sa aiba o scala de valori diferita de a "maselor", si deci sa-i ajuti sa devina parte din elita.

QUOTE
Intotdeauna vor exista elite care nu vor accepta sa fie puse la acelasi nivel cu restul...ci vor dorii sa domine masele.


Eh, uite vezi, cu asta nu-s de acord. Adica da, nu se vor sa se puna pe picior de egalitate, da nu prea am vazut atata obsesie de a "domina". Eu cand vorbesc cu in intelectual, in general il aud ca se plange ca nivelul mediu nu e mai ridicat, ca SUNT atatia oameni mediocrii. Nu il bucura ca e superior, si in general s-ar bucura sa ajute un om "mediocru" sa devina mai bun. Deci eu zic ca se potriveste ideea mea cu treaba asta de "elita/sclavi", intr-o oarecare masura.

QUOTE
Iar daca vrei exemple urmareste istoria colonizarilor....cuceririlor....de la Roma antica pana pe la colonizarile facute de UK ,Frantza, Olanda etc.


Exemplu invalid. Cand s-a condus cu frica a dus tot timpul la revolutie/razboi civil... dupa o perioada relativ scurta. Nebunie care a dus tara "cucerita" in mai multa instabilitate... Iar cand s-a cucerit repede (eventual cu putine batalii/morti), apoi s-au adus repede multe improvements in tarile cucerite, a fost mai bine o vreme (oricum light nu le si aduce oamenilor fericire. Doar omoara p-aia rai. Da nu le si da ceva f misto sa le faca zilele mai bune, deci el nu se inscrie in categoria asta IMO), tara cucerita era nice and happy, si dupa o vreme, se gandeste ea "vai, da de ce sa nu fim si noi independenti" si iar izbucneste revolutia :P rezultatul e cam acelas, dar perioada in care se ajunge la el, si ce se mai intampla pana la el variaza :P

QUOTE
Ah...si toata actiunea din Death Note se petrece pe de-a lungul catorva ani....lumea chiar se schimba.....si exista extrem de multi Kira followers....da ma rog....astea-s detalii de citit in manga tongue.gif


O sa revin cu comentariu la faza asta when I'll finish the manga :) dar oricum, nu am zis ca nu se va schimba lumea, si in mod special, nu ca nu se va schimba in timp ce kira omoara :P doar ca schimbarea nu va fi permanenta :P
Adica sincer, un cult in jurul lui kira mi se pare perfect pauzibil, imi suna a la "cultul lui Manson" :P dar asta nu inseamna neaparat ca nu va fi haos total la o vreme dupa ce Light moare :P

Apropo, tu tot spui ca nu ti-a demonstrat nimeni ca Light nu e intelept :P Dar tu nu mi-ai demonstrat mie ca Light ESTE intelept :P Deci, te rog :P go for it :P

ps - fac posturi prea lungi, o sa le scurtez nitzel in viitor. promissed :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 3 2007, 03:50 PM
Post #90


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ce-i drept DA faci posturi lungi :P ... i like it :lol: ...desi am acuma o lene sa citesc si sa scriu ... :lol:

Elitele vor sa domine....ca n-o arata pe fatza e altceva, cat despre intelectuali....ei sa zicem ca sunt un caz special de elite....pt ei cultura e f. importanta ei sunt niste visatori....dar intr-o lume manata de bani si putere....cultura poate sa ia locul 2. Eu cand vb de elite vb de oameni care misca lumea....care o domina....care o privesc de la un nivel mult mai ridicat si au o viziune mai ampla.

Ce-ai zis despre colonizari : se schimba sau nu societatea? Nu conteaza la ce se ajunge eu atat vreau sa-mi raspunzi daca se schibma sau nu :P Iar schimbarile petrecute atunci se simt si azi. Deci cine are argumentul invalid? ;) :P

Iar Light da cel mai important lucru oamenilor : SIGURANTA . Daca oamenii stiu ca exista cineva acolo "sus" care judeca si pedepsesce practic (nu chestii din alea de auzi pe la religie ca Dumnezeu e acolo sus si vede si alte povestii pt copii mici) si este incoruptibil (nu ca justitia de azi) s-ar gandi de 2 ori inainte sa se apuce sa faca ceva rau.

Cat despre demonstratii : Ladies first :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 3 2007, 03:52 PM
Post #91


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(Scorpio @ Jan 3 2007, 11:26 PM)
"Prin mine o lume mai buna" cam asta e idea lui Light....i still fail to see what's you beaf with it. Daca printr-un bine facut mie.....se face un bine lumii....totul este ok.
Ok, contrazice-ma:
Light vrea sa elimine crima.
Vrea sa faca asta omorand si bagand frica (creand isteri poate? :P)
Crima nu poate fi eliminata si Light e naiv.
Daca gresesc cu una din astea trei afirmatii sa-mi spui. "Prin mine o lume mai buna" e gandire naiva, presupune sa stii ce-i bine pentru lume, nu numai pentru tine. Sau sa stii rezultatele actiunilor tale, si sincer nici de asta nu-l cred capabil, obiectivitate fata de propriile actiuni.

QUOTE(Scorpio @ Jan 3 2007, 11:26 PM)
voi inca priviti idea de intelepciune ca un atribut al binelui.....ceea ce consider narrow....avand in vedere ca poate fi f. usor atribuit si raului.
Not really... de fapt de obicei mi-s destul de indiferente problemele de moralitate. Intelepciune e intelegere a universului pe baza experientelor anterioare, chiar ti se pare ca-l descrie asa ceva pe Light?

QUOTE(Scorpio @ Jan 3 2007, 11:26 PM)
pt ca pur si simplu voi nu priviti problema de sus....ci de jos.....
Tot nu reusesc sa-ti patrund argumentul.

Light ofera siguranta... asta a oferit pana acuma, moarte criminalilor, fara exceptie, sau a mai calcat si stramb? A fost exemplul de altruism pe care-l faci tu sa para, si-a pus idealul inaintea propriei persoane ca sa fie dreptatea impartiala de care vorbesti? Nu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Jan 3 2007, 04:02 PM
Post #92


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



auzi, tocmai mi-a picat fisa pentru o alternativa la cum foloseste Light Death Noteul...

Eu l-as vrea folosit pentru eliminarea tuturor liderii de opinie mediocrii, care fac mediocritatea sa para omg, super misto. Adica oamenii gen Becali... daca m-as chinui un pic ti-as mai da exemple, dar cred ca ma intelegi :P si probabil ca as vrea sa moara in niste moduri in care efectiv sa marcheze masa de oameni pe care ii influenteaza :P

Nu cred ca siguranta e lucrul cel mai dorit de oameni, cu toate ca da, e o nevoie umana semnificativa... eu zic ca lumea VREA si libertate :P (eu consider ca libertatea absoluta e o tendinta, nu o stare. Nu cred ca omul e liber, dar cred ca VREA sa fie liber si cat mai independent)... deci pana la urma lumea se va rascula, ZIC eu, impotriva lui Kira.... eventually... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 3 2007, 04:09 PM
Post #93


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Acuma sincer, tie ti se pare ca oamenii aia au vreo vina? Cum zice Scorpio, s-au nascut in mediocritate. E ca si cruzimea fata de animale...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jan 3 2007, 04:10 PM
Post #94


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



wow, merge omu la servici cateva ore, se intoarce si nu mai dovedeste cu cititul! grozav :D !
ok, sa vad de unde sa incep. a, da, de ce nu ar fi light intelept....eu am vorbit despre asta cu imaginea de "intelept" care exista in mintea mea. totusi de curiozitate am cautat prin mai multe dictionare ce insemna intelept. in majoritatea definitiilor am gasit cuvinte de genul mintea clară, cuminte, deştept, judecată sănătoasă, chibzuit. hm, sa vedem. destept este, asta se vede in felul in care reuseste sa faca fata "luptei" cu L. chibzuit...hm, eu in mare parte as zice ca da, sta si analizeaza situatia pt a gasi varianta pe care o crede potrivita. minte clara....discutabil. multi ar spune ca sufera de ceva tulburare psihica, eu spun oricum ca e orbit de scopul lui suprem si nu judeca asa limpede
aici e argumentul, e din manga asa ca cititi pe proprie raspundere
atunci cand renunta la caiet, isi pierde memoria si il ajuta pe l in continuare in cautarea lui Kira este foarte pornit impotriva lui Kira, vrea sa il prinda si considera faptele acestuia drept crime (si chiar crede asta, nu se preface). se comporta ca tatal lui sau ca oricare din echipa.

cuminte si judecata sanatoasa. din punctul meu de vedere sunt foarte subiectivi termenii, dar as afirma ca a fi cuminte nu insemna a ucide oameni, fie asta intr-un scop bun.

nu stiu cat de solid e argumentul meu pt ca mai tot despre ce vorbim noi e subiectiv, dar macar mi-am pus punctul de vedere.

o, doamne, s-au mai scris 2 posturi de cand scriu eu asta....

AlraM, spuneai ca o lume ideala pt tine e una in care ar exista presiune sociala din toate partile...tu o vezi ca pe o motivatie. da, presiunea sociala poate fi folosita asa, numai ca nu functioneaza la toti....poate cineva din lotul olimpic (exemplul tau) nu e motivat de faptul ca e inconjurat de pers care indirect il invita la o competitie....poate el vrea sa demonstreze propriei lui persoane ca poate ajunge acolo unde si-a propus. atunci presiunea sociala nu prea mai are efect.
plus ca e faza cu liderii. da, scorp, bine zici ca nu toti pot fi lideri, dar nu insemna neaparat ca cei care sunt asa s-au nascut cu un instinct in acest sens, poate asa au fost crescuti (aici ma refer la familie, prieteni, colegi, societate in general, prin conditionare, presiune :P , sau alte moduri. fara lider ar fi cam greu, cel putin momentan in societatea umana. dar asta nu insemna ca asta ii da dreptul lui light sa devina"zeu". exista mai multe feluri de lideri, dar light e unul reactiv. poti motiva in alte feluri oameni sa nu faca unele lucruri, nu neaparat sa le omori semnii. solutia lui lught e una extrema ce ar trebui folosita in situatii extreme, nu generalizata, cum face el.

intrebuintare pt death note? :D pai ar fi bun de ars si incalzit mainile intr-o noapte geroasa de iarna, :P , sau ar putea fi ingropat ca peste milioane de ani sa mai existe cateva grame de carbuni in sol. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Jan 3 2007, 04:20 PM
Post #95


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



sau poti sa-l dai inapoi shinigami-ului :) si uiti tot si stai linistit :P

QUOTE
dar nu insemna neaparat ca cei care sunt asa s-au nascut cu un instinct in acest sens


doamne, dar eu niciodata n-as indrazni sa zic asa ceva. eu cred ca ne nastem perfect egali (cu exceptia problemelor genetice), ca suntem niste oameni fara nici o caracteristica, si toate trasaturile de personalitate se formeaza datorita educatiei. tocmai d-aia cred ca societatea umana poate evolua :P ca daca unii ar fi nascuti sa conduca si alti ar fi nascuti sa fie sclavi, atunci clar nu mai conteaza... :P Oricum, ideea mea era o "utopie", o chestie catre care ar fi frumos sa ne indreptam, nu o idee care sa o aplicam de maine.

si da, bine spus, discutia asta este ULTRA subiectiva, nu cred ca o sa ne convingem careva de ceva.. d-aia in primul meu mesaj am incercat sa ma rezum la o analiza oarecum obiectiva asupra gandirii lui Light...

QUOTE
Acuma sincer, tie ti se pare ca oamenii aia au vreo vina?


care oameni? nu am inteles exact la ce te refereai :P

oricum, am oferit doar o alternativa la ce a facut light, cu ideea mea de a folosi death noteul... in principiu nu cred ca cu carnetul ala se poate schimba in bine lumea :P

ps - daca ma mai prinde mult discutia asta, nu o sa citesc manga nici poimaine :P

PPS - mi s-ar parea relevant sa-si expuna fiecare definitia lor a "intelepciunii" ca e clar ca dezacordul nostru sta in cum intelegem intelepciunea :) (sunt de acord in principiu cu notiunile mentionate de Shinju in legatura cu intelepciunea:

QUOTE
totusi de curiozitate am cautat prin mai multe dictionare ce insemna intelept. in majoritatea definitiilor am gasit cuvinte de genul mintea clară, cuminte, deştept, judecată sănătoasă, chibzuit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 3 2007, 04:23 PM
Post #96


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Hihihi kore wa tanoshisugiru :lol: yokkata :D

Dorintza ta AlraM e mult mai ingrozitoare decat cea a lui Light. Daca toti am fi liberi cu adevarat....asta insemna desfiintarea sistemului juridic...pt ca omul e liber atat cat ii permite legea. Ori unde daca asta s-ar intampla ar fi mai rau ca in vestul salbatic.

Iar acesti lideri de opinie mediocrii nu sunt chair useless.....in societatea actuala au si ei un rol.....dar asta e un subiect care chiar nu are legatura cu topicul

Trickster in manga chiar se ajunge la lumea acea ideala a lui Light....mai era f. putin pana sa ajunga la 100%....dar finalul nu permite. Ceea ce face Light...din perspectiva lui si a celor care-l urmeaza....nu este crima......este Divine Punishment.....capice? ;)

QUOTE
Wisdom is the ability, developed through experience, insight and reflection, to discern truth and exercise good judgment.
Experience : istoria....viatza cotidiana
Insight: propriul sistem de valori
Reflection: gandurile si conceptele sale

In baza acestei definitii Light e intelept. Fiind fiul sefului politiei el a avut destul de mult acces la cum se misca sistemul juridic....nu i-a placut ce a vazut. Este unul dintre cei ma inteligenti elevi.....deci sistemul sau de valori si conceptele sale sunt la un nivel superior majoritatii si sunt bazate pe o multitudine de cunostine acumulate. Need i say more? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 3 2007, 04:30 PM
Post #97


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Scorpio, pe-acolo parerile mele si ale creatorului povestii se despart. Lume ideala, auzi colo...

Experience - as in personal experience.
Insight - as in smarts, natural talent for understanding
Reflection - ok, de asta majoritatea is capabili
"to discern truth and exercise good judgment" - e subiectul discutiei partea asta

AlraM, despre trasaturile ereditare ce zici? Saracu darwin, n-a avut dreptate, suntem toti o pasta uniforma, si cand ne uitam unii la altii de uitam in oglinda. E cam aberant sa zici ca ne nastem tabula rasa, fara nici un fel de predispozitie catre un anumit fel de comportament... prea multe exemple contrare. Sau tu mergi pe exemplul cu evil twin brother? :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 3 2007, 04:37 PM
Post #98


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Spoler din manga raspus pt ce-a zis Shinju....read at your own expens :P
Da...dar ai vazut ca mai incolo sta sa se analizeze si isi da seama ca si el ar gandi cam la fel treaba si incepe sa se gandeasca daca nu chiar a fost Kira si nu-si mai aduce aminte. Deci Death Note-ul pt el era un catalizator. iar daca ai fost atenta cand se arata complexitatea planului sau....ai sa vezi ca el zice ca o data ce o sa uite de Death Note si de faptul ca el e Kira o sa-l vaneze pe Kira cu tot ce are.....pt ca asa e el.


Si totusi materialul genetic da niste predispozitii la anumite atribute pe care le ai....atat fizice cat si psihice.

Trickster partea aia e subiectiva....in opinia lui Light actiunile sale si modul sau de a privi problema....sunt rezultatul uni discernamant bun si o judecata buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Jan 3 2007, 04:48 PM
Post #99


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



QUOTE
AlraM, despre trasaturile ereditare ce zici? Saracu darwin, n-a avut dreptate, suntem toti o pasta uniforma, si cand ne uitam unii la altii de uitam in oglinda. E cam aberant sa zici ca ne nastem tabula rasa, fara nici un fel de predispozitie catre un anumit fel de comportament... prea multe exemple contrare. Sau tu mergi pe exemplul cu evil twin brother? tongue.gif.


da, exista trasaturi ereditare, dar nu cred ca influenteaza personalitatea, that's all. adica nu prea cred in predispunerea unui anumit comportament, cred ca asemuirea intre parinti si copii dpv al comportamentului e datorata invatarii nu geneticii... ma rog, asta cred eu :) e o teorie destul de valida, si asta, si cea legata de comportament, dar daca nici oamenii de stiinta nu s-au pus inca de acord, nu o sa incerc eu sa ma cert p-aci ca sa te conving :)

eu ma retrag macar pentru cateva ore din discutie :P pana una alta, zic ca am zis ce idei interesante aveam de zis, daca mai trebuie clarificat ceva, o fac mai incolo :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 3 2007, 04:57 PM
Post #100


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Hai ca am dat-o in altele...acuma totusi reveniti la idea Death Note-ului...lasa-ti-l pe Darwin :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

32 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 08:29 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |