Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Saikano


blackinque
post Jul 30 2005, 04:36 AM
Post #61


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



>_o

:lol: imi place discutia asta


shuji nu l-am considerat niciodata un porc, de fapt eu chiar vroiam sa se duca la fuyumi, pentru a complica situatia :lol: barbatii sunt diferiti de femei, they have their needs. :lol: va rog sa nu ma luati foarte in serios, e atat de tarziu, nu ma pot gandi la ceva serios, imi sta in minte faza amuzanta "am venit sa-mi iau lucrurile doar atat, si plec" si in secunda urmatoare e cu ea in pat.

o_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 30 2005, 09:53 AM
Post #62


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



shuuji poate fi acuzat de indecizie nu de infidelitate...imi aduc aminte cum povesteste el mometul in care Chise ii declara timid dragostea...cred ca si atunci nu era sigur inca daca intr-adevar o iubeste...
ps: heh...femeile dau mereu vina pe nevoile barbatilor...dar nu si le vad pe ale lor PP
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 1 2005, 08:33 AM
Post #63


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(blackinque @ Jul 30 2005, 05:36 AM)
imi sta in minte faza amuzanta "am venit sa-mi iau lucrurile doar atat, si plec" si in secunda urmatoare e cu ea in pat.


Mdeah... Dar cum zice Sidonix, "era patul lui Chise, dar ea nu era acolo" or smth like that. <_<
@Demiurgus: Mi-am recitit posturile si nu am gasit sa fi scris despre Shuuji ca s-ar fi "prostit" cu Akemi, ci doar ca a dat-o in telenovele. Ce mai consolare! Fata e pe moarte, plina de sange si el o dezbraca ca sa ii spuna ca este frumoasa. Asta dupa ce ea il iubise mereu (dar asta e alta problema deja, a carui vina o poarta clar Akemi - sa nu ziceti ca am ceva numai cu Shuuji <_< ).
Voi tot ziceti ca nu vad situatia per ansamblu si ca-l fac "porc" pe Shuuji pe nedrept. <_< Dar va dati seama ca si voi ii luati apararea excesiv, right? Tot vb despre drama/tragedia lui, parca ignorand-o pe a lui Chise, a carei tragedie e reala. Pt ca ea se lupta, ea se sacrifica, ea stie ca va muri mai devreme sau mai tarziu. Si de parca asta nu ar fi de ajuns, tot ea suporta si confesiunea lui Shuuji, cum ca a inselat-o cu Fuyumi (tks Demiurgus ca mi-ai amintit cum o cheama). Dar tot Shuuji este un neinteles si o victima. Please!!!!! <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 1 2005, 01:37 PM
Post #64


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



aici nu se tin parti...se comenteaza kisa...eu am contra-argumentat acuzatia de iresponsabil si usuratic adusa lui Shuuji...
...drama lui Chise reprezinta esenta Saikano ...eu o vad ca un fel de rastignire...magnitudinea suferintei fizice si psihice nu poti sa o descrii in citeva cuvinte...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 1 2005, 01:53 PM
Post #65


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



K, Sidonix. Cum zici tu. Poate sunt eu ceva mai incapatanata or smth, dar contra-argumentele tale nu le pot percepe ca atare. Mi se par mai mult o incercare de a apara personajul lui Shuuji de critici.
Si da, ai dreptate, tragedia lui Chise nu poate fi exprimata in cateva cuvinte.

P.S. Sumimasen pt offtopic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 1 2005, 02:49 PM
Post #66


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



tu nu poti accepta contra-argumentele...iar eu acuzatiile...oricum nu cred ca asta stiberste din farmecul Saikano...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 1 2005, 02:52 PM
Post #67


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Binenteles ca nu. Nu cred ca Saikano ar fi fost la fel, daca pers lui Shuuji ar fi fost altfel si daca nu ar fi existat o Fuyumi sau o Akemi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Aug 1 2005, 04:02 PM
Post #68


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



and everything has a happy ending...in final,copii, 1 Nu facezti asta acasa2.Saikano merita vazut:P
Shuiji o iubeste pe Chise, dar ese barbat...Chise il iubeste pe Shuuiji dar ea este arma absoluta...
dragostea care razbate printre razboi, tentatii si transformari...bla bla bla..un subiect foarte interesant...uramariti-l si va formatzi singuri parerea...
dar am si eu o intrebare..dc maj care ii iau apararea lui Shuuiji sunt baieti?O exceptam pe blackinque....era tarziu:P :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 1 2005, 04:21 PM
Post #69


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



faceti abstractie ca sunt baiat...aici eu mi-am exprimat parerea din ceea ce a reiesit din anime...toate scenele in care este implicat Shuuji in situatiile de "tradati in dragoste" reflecta subtil anumite emotii pe care le vrea autoru de la public...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Aug 2 2005, 10:31 AM
Post #70


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Faza cu Akemi e greu de inteles... el o consoleaza in felul acela pentru ca e singurul lucru care il mai poate face pentru ea. Ce nevoie de baiat credeti ca simte in momentul acela?! Sa fim seriosi !
Pana la urma daca ati fost atenti Chise are si ea scaparea ei...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 2 2005, 10:37 AM
Post #71


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



E clar ca nu simte nici o dorinta in momentul in care Akemi e in pat, ranita. Mai ales dupa ce ii vede rana de la cap (moment in care eu am considerat ca Shuuji a simtit o oarecare repulsie).
Stiu ca Chise a avut si ea o scapare. Nu-mi mai amintesc exact de ce nu s-a mai intamplat nimic pana la urma intre ea si sotul lui Fuyumi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Sep 14 2005, 01:47 PM
Post #72


Unregistered









Dupa cum stiti ( sau nu :P ) anul acesta a aparut primul din cele doua OVA
Saikano - Another love story , urmand ca luna aceasta , mai exact pe 21 sa apara si ultima parte ( daca nu a si aparut :rolleyes: ) .Problema este ca a si fost licentiat ..iar torrente .. prea putine ( exceptand unul..subtitrat in franceza <_< ).Astept pareri
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Sep 14 2005, 02:50 PM
Post #73


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



da`mi torrrentu si daca vreti veniti la mine si vi`l traduc :D
pareri...abia astept sa vad si OVAurile...sunt putin curioasa cu ce ar putea sa il continue...nice...can`t wait... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 4 2005, 03:38 PM
Post #74


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...Saikano OVA: Another Love Song a aparut si se gaseste pe boxtorrents.com ... din cite am inteles eu nu continua nimic din story-ul original...este doar o perspectiva a unui ofiter in legatura cu Ultimate Weapon...Chise vazuta din p.d.v.d militar...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Angy
post Feb 4 2006, 04:51 PM
Post #75


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 28-January 06
Member No.: 2.120
Points: 18
Gender:



For me a fos tprimul anime mai trist vizionat si pot spune ca mi-a palcut ff mult.la inceput nu pot spune ca eram innebunita dupa personaje..cum sunt desenate etc..dar am ajuns sa le indragesc chiar ff mult.de plans am plans putin la final la ultimul episod.desi trist finalul este superb.acum ce parere aveti ..lumea in care se reintalneste cu chise este creata de mintea lui??o lume imaginara sau nu?pt ca m-am contrazis pe tema asta cu un friend :P ce mi-a placut ff mult a fost serialul in sine,pe langa idee..desigur poate e slow motion cum s-a zis mai sus,dar mi-a placut pt ca a fost evolutia iubirii in acest cuplu...a fost oferita mentalitatea fiecarei partisi acea fericire de care se bucura cand descopera cat de mult se iubesc...in opinia mea un serial psihologic extraordinar ..pls cei care au experimentat si cei car enu au experimentat aceste sentimente...oricum eu il recomand...un serialde 5 stele din punctul meu de vedere :blink: :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Phaze
post Feb 4 2006, 09:13 PM
Post #76


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
Member No.: 1.409
Points: 184
Gender:



True true, foarte trist, dar finalul mi s-a parut oarecum stupid si putin cam greoi. Cine ii ataca si ce naiba erau tentaculele alea care apareau din cer ? Ce naiba venise apocalipsa ? Ceru rosu and shit. Sa inteleg ca in final mor amandoi ? Sau, dupa cum a zis Angy, totul era o in capul lui Shuuji ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Angy
post Feb 5 2006, 07:51 PM
Post #77


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 28-January 06
Member No.: 2.120
Points: 18
Gender:



Phaze,eu ziceam faza de final,dupa ce lumea e distrusa,cand se reintalneste shuuji c chise si se intorc intr-o lume...aia e lumea imaginara creata de shuiji?? si tentaculele alea :lol: nu erau tentacule ...erau bariere ale lui chise care omora oamenii...zice in serial..ntzntzntz nu ai fost atent :P ceru rosu and stuff de la razboie ...bomebe chestii ....
ok si acum s like dead ca l-am corectat :blink: may God(Phaze) have mercy on my soul :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Phaze
post Feb 6 2006, 03:06 PM
Post #78


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
Member No.: 1.409
Points: 184
Gender:



nu pot decat sa ma bucur ca sunt considerat un zeu, woah, ce viata! astept ofrande sub forma de fete tinerele virgine si cash.

on topic : nu m-am gandit ca ar putea fi o lume imaginara lumea de la sfarsit, totusi e un pic PREA apocaliptic, Chise nu era Satana era o fata cu niste arme in ea ( :D ) si ma indoiesc ca putea distruge TOT ... Mai bine aratau clar cum moare ea in bratele lui shu-kun intr-o poienita undeva , era mai cul :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 15 2006, 01:00 PM
Post #79


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Pt persoanele interesate, se pare ca s-a facut si un live action dupa Saikano. Momentan a aparut trailer-ul, pe care il gasiti aici, sub numele de Saishuuheiki Kanojo - Live Action Trailer.

[later edit] Vizionat trailer-ul. Pare destul de interesant si am impresia ca efectele speciale sunt bine realizate (trailer-ul nu este calitate f buna). ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Apr 8 2006, 06:53 PM
Post #80


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



A trecut mai mult de un an de cand am incercat sa vad seria..zic incercat pentru ca nu am terminat-o de vazut. Am ramas pe la episodul 7 pentru ca nu am mai avut rabdare.
Inainte de a ma uita la anime am auzit numai cuvinte de lauda (apropo thanks Bal pt serie :) ) si mi-a marit asteptarile..cu mult..probabil din acest motiv am fost si dezamagita..
Povestea e trista intradevar..dramatica..tragica...tot ce vreti..dar nu ma captivat.
Am citit cateva posturi si mi-am dat seama de niste detalii pe care nu le observasem asa ca o sa incerc sa-l termin..
Oricum tin minte ca nu mi-a placut de Chise...mai ales de reactiile pe care le avea in timp ce 'lupta' ...mi-am adus aminte de discutia pe care a avut-o cu un capitan(sau o functie de genul asta..) in care el ii cerea sa-i apere..
Oricum nu-mi mai aduc aminte multe asa ca mai bine revin dupa ce o sa revad seria. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 27th May 2024 - 01:08 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |