Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Ayakashi~japanese Classic Horror~


yuuko
post May 18 2006, 09:51 PM
Post #1


little klutz ^_^
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 14-April 06
From: Wishing shop
Member No.: 2.424
Points: 299
Gender:



Cred k animele asta isi merita un thread si ma mir k nu l`a deschis nimeni pana acu :P

Studio: Toei Animation;


Lungime: Necunoscuta;


Genul: Horror - Historical - Fantasy;


Anul aparitiei: 2006;


Plot:

Pana acum animele se imparte in trei povesti complet diferite una de alta.

1.Yotsuya Kaidan :

Povestea se desfasoara in jurul unui ronin,Iemon, care il omoara pe tatal nevestei lui, Oiwa, si apoi o otraveste si pe ea ca sa poata sa se recasatoreasca. Oiwa nu moare dar jumate din fata ei devine groteasca din cauza otravii. Ea se sinucide si il blesteama pe Iemon si pe toti cei apropiati lui.

2.Tenshu Monogatari:

In castelul Shirasagi isi au salsul zeii uitati care se hranesc cu carne de om pentru a putea supravietui. Printesa zeilor se indragosteste de un ingrijitor de vulturii pe nume Zushonosuke. Dar din cauza acestei iubiri imposibile ea incepe sa`si piarda puterile zeiesti, in final posibil si viata.

3.Bake Neko:

Inainte ca o femeie sa se casatoreasca este ucisa brutal de un monstru pisica sau cel putin asa sustine unul dintre localnici. In curand totii membri familiei incep sa moara din cauza unei tragedi care se intamplase mai demult. Acesta este blestemul monstrului.


Design:

La fel ca si la povesti toate trei partile au stiluri deiferite de animatie. Primul imi da impresia ca ma uiti la desene chinezesti pe pergamente. Nu cred ca am mai intalnit stilul asta e foarte diferit dar foarte precis, nu`mi da senzatia de design sters. A doua poveste are un stil curat, aerisit, desi colturile nu sunt bine definite castiga f mult prin culorile inchise, sumbre. Al treilea stil m`a dat peste cap. Cand am vazut ep mi`au adus aminte de stilul folosit in Contele de Monte`Christo si XXXHOLiC. Este un stil mai ciudat in care pers, cel putin mie, par neterminate sau lungite la extrem. Cred k dintre toate cele trei, Bake Neko, are calitatea cea mai proasta la design(noroc u povestea :P ).


OP & EN:

La muzica ii dau 10/10 fara sa stau pe ganduri. Desi inceputul e cam dubios suna asemanator cu cel de la Bleach(primul OP) adik hip`hop jp. Sfarsitul e o melodie trista care care se potriveste superb cu stilul sumbru al povestilor.

Opening: Rhymester - Heat Island;

Ending: Chitose Hajime - Haru no Katami / Memento of Spring;


Parere personala:

OK am adunat scorul iar nota finala din partea mea e 10/10. Chiar daca sunt mai multe povestiri si stilul nu se respecta la fiecare, Ayakashi ~Japanese Classic Horror~ este un anime grozav care merita urmarit. Cand am vazut ep am stat in suspans, mi s`a ridicat parul pe maini la unele faze, la povestirea a doua I was *not fair!* :( si chiar daca nu are parti amuzante animele poate cu usurinta sa intre in categoria mea de cele mai bune productii vazute.

Acum vreau sa stiu si parerea voastra. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies

Love-chan
post Aug 2 2008, 10:52 AM
Post #2


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Am urmarit cu sufletul la gura si mi-a placut foarte mult anime-ul. Ca si ceilalti Yotsuya Kaidan este povestea mea preferata, dar asta pe langa Bake Neko :D Dupa ce am inceput sa vizionez singurul gand a fost ca in sfarsit am gasit o poveste bine inchegata si grafica potrivita pentru fiecare parte (am apreciat foarte mult schimbarile de grafica o data cu povestile). E un anime care merita vizionat, apoi sa incercati Mononoke :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
yuuko   Ayakashi~japanese Classic Horror~   May 18 2006, 09:51 PM
axi   RE: Ayakashi~japanese Classic Horror~   May 19 2006, 08:43 AM
Diana   RE: Ayakashi~japanese Classic Horror~   May 19 2006, 09:15 AM
yuuko   RE: Ayakashi~japanese Classic Horror~   May 19 2006, 11:07 AM
Kisa   RE: Ayakashi~japanese Classic Horror~   May 25 2006, 09:35 AM
Alinna   RE: Ayakashi~japanese Classic Horror~   Jan 3 2007, 04:24 AM
Baka man   RE: Ayakashi~japanese Classic Horror~   May 6 2007, 11:34 AM
Daianara   RE: Ayakashi~japanese Classic Horror~   May 28 2007, 02:23 PM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 01:21 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |