Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

10 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Regulament pt concursul de cosplay, discutii, nu certuri


Animal
post Jun 3 2010, 12:50 PM
Post #61


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Awesome pics+vids! Ca intotdeauna coverage-ul a fost la inaltime!

(IMG:http://img203.imageshack.us/img203/3750/1274659026743.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shizuko
post Jun 3 2010, 01:04 PM
Post #62


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 26-May 10
Member No.: 9.734
Points: 34
Gender:



QUOTE(Shinju @ Jun 3 2010, 11:55 AM)
Sincer eu ard de nerabdare sa vad regulile.
*





Nu esti singura, Shinju XD
Si eu ard de nerabdare sa vad regulile(care sper ca o sa fie mai stricte anul asta). Tu ce crezi ca ar trebui sa modifice in regulamentul care a fost pana acum?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jun 3 2010, 06:31 PM
Post #63


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Ei


Noi



Ei(si pentru cei care vor follow up: partea a 2 a, partea a 3 a)



Noi



Ei(partea a 2a)


Noi



Nu am nimic cu cosplayerii nostri, am ceva cu prestatiile insa. Nu am nimic cu voi, am in schimb ceva cu importanta acordata costumului.

Ii prefer pe 'ei', anyday of the week, chiar daca nu au costume bestiale, nu au melodii populare pe fundal si nu dau din buci pe MC Hammer. In spectacolele alea de liceu, fie cum ar fi, s-a pus mai mult suflet decat in orice an la noi.

Se discuta prea mult despre cosplay, va comportati de parca este singurul loc in care sunt probleme. Vreti sa faceti ceva? Diversificati, incercati o activitate noaptea, un bal ar fi placut - da, un bal sau ceva similar, o petrecere de seara, etc.

BTW siteul asta se incarca foarte greu. Nu, nu e netul meu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jun 3 2010, 10:01 PM
Post #64


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Alexander, e normal sa se discute si niciodata nu o sa fie discutie prea multa, si sunt sigur ca o sa dea si rezultate ce se discuta pe aici.

De asemenea nu cred ca e ok sa faci comparatie intre cosplay si teatru, pentru ca in afara de prestatie pe scena sunt lucruri total diferite. In teatru nu se pune accent pe decor cat mai mult pe prestatia actorilor.. cu atat mai mult ca e clar ca aceste secvente au fost regizate de un cunoscator... cel putin in primul link actorii au jucat foarte bine pentru liceeeni si scenele au fost lucrate curat cu accente unde trebuia. In cosplay insa oamenii nu au pregatire scenica si nici vreun regizor cu experienta, de cele mai multe ori fac totul singuri si pentru asta apreciez efortul depus. Costumele de asemenea au importanta mare si trebuie tinut cont si de acestea. Imi place si mie teatrul insa nu o sa il amestec in cosplay. Evident ca lumea o sa faca greseli cum sunt intoarcerea cu spatele la public sau nu o sa poata vorbi tare sau scenetele prea alambicate insa incetul cu incetul lumea o sa invete, pentru asta si discutam, ca sa ne imbunatatim :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Jun 4 2010, 01:11 AM
Post #65


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Well, draftul regulilor e cam gata si se plimba de colo-colo prin diverse maini pentru tweaking. Pe sambata asa cred ca veti avea ce citi.

Legat de ce s-a schimbat - aproape tot.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jun 4 2010, 07:28 AM
Post #66


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Omedetou !!!! sa inteleg ca se da de baut ;) :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jun 4 2010, 08:40 AM
Post #67


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



Scuze ca opresc discutiile asa in plin avant, dar as vrea sa explic un pic mutarea posturilor.Am inceput acest topic pt ca cel de la Otaku festival a degenerat si s-a ajuns sa se discute doar despre cosplay si mai ales despre cum ar trebui sa fie, cum a fost, cum va fi, etc etc regulamentul la concursul de cosplay.

Am facut acest topic la Cafenea pt ca aici pare unul dintre putinele locuri unde lumea chiar mai intra . In momentul in care acest topic se va stinge incet incet il voi muta la subforumul de Cosplay, unde ii este locul.

Va rog mult de tot sa incercati sa nu va certati, fara flame-uri, fara "uri" de mult uitate si reinviate. Pt asta exista mesaj privat si flame thrower. Vrei sa discuti despre cosplay si regulamentul la concurs? Bun. Stai aici, citeste si raspunde. Consideri ca e un subiect prea fumat si nu are rost sa vb despre asta? Bun din nou. Iti cauti alte topicuri interesante unde sa porti discutii inteligente. Nu ramaneti pe topicul acesta decat daca aveti ceva de spus la subiect!

Cu acestea spuse, asteptam mostra de regulament de la Mechanist curand :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jun 4 2010, 01:00 PM
Post #68


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



QUOTE
De asemenea nu cred ca e ok sa faci comparatie intre cosplay si teatru, pentru ca in afara de prestatie pe scena sunt lucruri total diferite.


What the hell are you people on about? Daca s-ar chinui lumea la fel de mult la partea de 'play' cat se chinuie la costume atunci cred ca s-ar vedea ca nu sunt atat de diferite.

Diferentele au inceput cu primul spectacol cosplay(parca a fost primul) la otaku festival 2 cand cei din cluj au intrat pe scena pe cate o melodie - AICI
. Acel spectacol a fost luat drept exemplu. Apoi a venit faza de la nijikon cu aruncatul microfoanelor profesioniste dintr o parte intralta - AICI(la 4:40) si AICI(la 5:55). Obviously dupa nu s-au mai folosit microfoane at all.Si asa s-a ajuns la acest hibrid de lucruri pe care il avem acum si anume: playback, melodii populare/openinguri, glume fumate.

Nu mi se pare ca se poate vorbi de cosplay decat pe partea de costume la noi. Nu imi pasa cum fac cei din alte tari, un cosplay facut in regim de piesa de teatru ar da clasa oricarei prestatii.

"au fost regizate de un cunoscator" - Cand eram eu in liceu profa mea de romana a regizat mai multe piese cu noi care au iesit cam de calitatea celor la care am dat link. As sugera sa nu vorbesti fara sa gandesti pe viitor, nu se poate vorbi de profesionalism acolo, e facut ok, dar nu excelent. In orice caz le-am ales pentru a evidentia faptul ca se poate si ca setting-ul sau costumele nu conteaza atat de mult o data ce ai ceva solid, cum ar fi replici, joc scenic etc.

Mai adaug ce vorbeam mai devreme cu Seandreea si anume ca daca interpretezi un personaj care nu are trasaturi UBER SPECIFICE la costum nu stiu cum o sa judecati. Daca eu ma imbrac precum protagonistul seriei Welcome to NHK, adica blugi, tricou si o sapca, NU O SA MA RECUNOASCA NIMENI.
O sa ma mai intrebe juriul in cazul asta daca e facut sau cumparat costumul?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jun 4 2010, 01:33 PM
Post #69


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



QUOTE(Alexander @ Jun 4 2010, 12:00 PM)
What the hell are you people on about? Daca s-ar chinui lumea la fel de mult la partea de 'play' cat se chinuie la costume atunci cred ca s-ar vedea ca nu sunt atat de diferite.
*



Total de acord. Calitatea skitului este extrem de importanta pentru impresia pe care i-o dai publicului. Si da, Alexander are dreptate, asta a fost total neglijat la noi.
Un skit de calitate pentru cosplay nu trebuie sa fie facut de un profesionist pentru ca nu se face totul de la zero ca la teatru, ci s-ar folosi concepte si personaje deja formate din anime/manga. Tot ce trebuie "regizorul" sa faca e sa construiasca skitul din concepte deja gata facute de mangaka/producatori. Sau macar asa ar fi frumos.

Un skit bun poate face parul publicului sa stea in sus chiar daca este simplu costumul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Harima
post Jun 4 2010, 06:44 PM
Post #70


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 27-May 10
Member No.: 9.738
Points: 22
Gender:



QUOTE
What the hell are you people on about? Daca s-ar chinui lumea la fel de mult la partea de 'play' cat se chinuie la costume atunci cred ca s-ar vedea ca nu sunt atat de diferite.


agreed on that. Si asta inseamna sa le cerem cosplayerilor pe langa lucrul manual sa aiba si talent actoricesc...because cosplayers are multifunctional, what the heck. Dar nu cred ca trebuie sa ne facem griji pentru asta. Asa cum juriul se ocupa de punctele pentru costum are acelasi rol sa judece si jocul scenic. (si sincer ar fi indicat sa vorbeasca in cunostinta de cauza). Insa face reality..nu toata lumea se descurca la partea de teatru.

QUOTE
Diferentele au inceput cu primul spectacol cosplay(parca a fost primul) la otaku festival 2 cand cei din cluj au intrat pe scena pe cate o melodie - AICI
. Acel spectacol a fost luat drept exemplu. Apoi a venit faza de la nijikon cu aruncatul microfoanelor profesioniste dintr o parte intralta - AICI(la 4:40) si AICI(la 5:55). Obviously dupa nu s-au mai folosit microfoane at all.Si asa s-a ajuns la acest hibrid de lucruri pe care il avem acum si anume: playback, melodii populare/openinguri, glume fumate.


Nice story and reminder. (Le-am simtit durerea bietelor microfoane) Dar sincer, toata treaba asta nu are nimic de-a face cu forma pe care o are un skit. Everywhere, and I mean EVERYWHERE acolo unde e o conventie bine organizata si cu aparatura se apeleaza la varianta skit. Acum tine de cosplayer modul in care abordeaza el specatcolul. In acea editie de Nijikon ca sa o spunenem direct lucrurile nu stateau chiar pe roze din punct de vedere al aparaturii; microfoanele nu mergeau iar 'skiturile' au fost la pamant.

Si daca tot vorbim de teatru in forma lui naturala microfonizarea e out of question si neprofesionala. Dar daca asigura cineva liniste deplina in sala in timpul skiturilor incercam si varianta asta (which will be an epic fail anyway, pt ca in afara de ceea ce priveste jocul scenic si capacitatea de interpretare a cosplayerului, sorry to inform u guys dar there are no more cross points between theatre and skits; two bloody different things. Si nope, nu imi dau doar cu parerea pentru ca am ceva ani buni de tarait coate prin lumea teatrului. B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jun 4 2010, 07:18 PM
Post #71


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



@Harima - First off, ur name sounds like it came out of a hindu movie. How could u expect anyone to reply to u and be serious?! SERIOUSLY!

La ce raspuns ai dat am sa dau si eu unul pe masura. Sa faci cosplay care sa implice prezenta scenica e ca si cum ai face amv-uri pentru surdomuti! Asa e, ai dreptate.

Frate tu ai citit/vazut ce am scris? Tu intelegi ce inseamna cosplay? Ce se face in alte parti.... asa e, pentru ca daca e din alte parti e, evident, mai bun. Romania nu poate sa dea clasa, pe nici un plan.

Raspunde cineva cu ceva de spus? Consider ca am dat destule argumente valide care sa sustina jocul scenic. Iar cu argumente de genul 'nu toata lumea se pricepe', care oricum se aplica si la partea de croitorie, n-am ce sa fac.

Daca mai vad un opening dintr-un anime I WILL PULL A CARRIE!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Harima
post Jun 4 2010, 07:56 PM
Post #72


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 27-May 10
Member No.: 9.738
Points: 22
Gender:



QUOTE
@Harima - First off, ur name sounds like it came out of a hindu movie. How could u expect anyone to reply to u and be serious?! SERIOUSLY!


Ku ku ku ku ;) nu o sa dau raspuns la asta pentru ca e mult prea amuzant din varii motive. (It does remind u of that doesn't it? :D

Putting that aside, there there, no need to level your temper *pat pat* Si nu veni cu acuzatii nejustificate si ironii care nu isi au locul. Lets not make this about Romania shall we? Eu doar ti-am spus k nu are sens sa te astepti ca toti cei care urca pe scena sa te si impresioneze. Sunt sigur ca stii cum e sa te zgarai pe ochi in timpul unui skit lame. There: acum suntem ambele tabere pesimiste. Insa pe de alta parte ar fi interesant daca nu i-ai pune pe toti in aceeasi oala. We do have cosplayers care stiu sa faca mai mult decat sa defileze pe scena. Si aici i-am exclus din start pe cei care ne-au starnit momente de *cri cri cri* prin reprezentatiile lor. Sunt cosplayeri care au stiut sa intre si in personaj si in acelasi timp sa ofere un deliciu prin gestica and such. Daca nu ai reusit sa observi chestiile astea din cauza ca te deranja coloana sonora nu e vina cosplayerilor >.> look somewhere else.

Cat despre Carrie, damn the scene was priceless. just make sure the ending doesn't apply too when u do that.
Si sincer... no anime opening? *gives an informational call to Forbin or Methos... *what was this convention about again? Da, toti ne-am saturat poate sa vedem acelasi lucru pe scena (ex: dansurile pe MJ d la Nijikonul de anul trecut o.O How do they manage?) dar inca nu am ajuns la nivelul in care sa ne permitem sa spunem voi intrati cu reprezentatia, voi nu.(ceea ce oricum nu ar fi un lucru etic de facut daca sceneta nu implica incalcari ale regulamentului)

si nu stiu de ce ti se pare ca lumea de aici e impotriva jocului scenic. ar fi perfect sa il avem la fiecare participant but reality is a hard pill. say "aaaaaa...."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jun 4 2010, 08:41 PM
Post #73


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Just to add my 2 dimes in here :)

Cat am fost in liceu si un an dupa am facut si eu teatru (daca poate fi numit ala teatru) si am fost o mica trupa care mai faceam diferite scente sub coordonarea unei profesoare care terminase regia teatrala sau ceva de genul asta. Dupa aia am mai participat la un coontest cativa ani la rand care implica reprezentatii teatrale; n-o sa intru in detalii dar concursul semana mult cu ce fac coslpayerii insa cu reguli mai ciudate si probleme mai ciudate. Diferenta dintre astea doua era ca in prima aveam un coordonator iar in celalalt caz ne autoorganizam. Si pentru cine nu a facut asa ceva vreodata pare foarte simplu insa cel mai dificil e sa iei decizii de grup. Se lasa cu certuri lacrimi si nervi. Si fiecare amanunt se dezbate de 100 de ori si de la fiecare provin certuri. Dupa care se adaoga lipsa de experienta si lipsa cuiva care sa te indrume si sa-ti zica cum si ce sa faci. De aia dau jos palaria, mai ales celor de la grupuri, pentru ca inteleg munca lor si ma mir cum le ies prezentari atat de faine (tinand cont de aceste limitari). Din aceasta cauza nu consider acest concurs un concurs de teatru pentru ca implica mai multe lucruri decat teatru.

Si in concluzie iar ne certam pe care dintre criterii trebuie sa fie cel mai important, eu zic ca e importanta si purtarea scenica si costumele si cat de bine copiaza un personaj. Cred ca e mai bine sa aiba importante egale decat sa dam importanta foarte mare jocului scenic sau numai costumelor. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jun 4 2010, 09:14 PM
Post #74


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



QUOTE



QUOTE
Dupa care se adaoga lipsa de experienta


Asa se este, cum spuneti voi. As vrea sa mai adaog niste ironi daca se mai este loc:

1. Au fost cateva scenete la cosplay la nijikon care mi-au placut. La otaku fest nu pot sa spun ca am fost impresionat decat de pustoaica aia cu fantana, dar cand a intrat preotul in scena... mi s a parut cam over done, ca am trecut deja de la cosplay la politica.

*Edited* Am uitat sa spun si de tipul care era annonymous pe 'Trolololo'.

Mentionez si ca nu eram in sala si le-am vazut dupa event, pe net. Daca au fost chestii foarte misto si nu stiu eu... Imi cer scuze, scopul nu e sa jignesc cosplayerii ci sa dau cateva sfaturi despre ce se poate imbunatati. Sper sincer sa se inteleaga.

2. Daca nu se iau masuri impotriva prestatiilor proaste - si nu, nu ma refer la interzicerea lor, ci la punerea in practica a unui sistem de ajutor, 2-3 persoane care stiu cate ceva despre cosplay sa dea sfaturi simple la fiecare grup in functie de ce vor sa faca - se va ajunge la ceva foarte grav.

3. Eu am fost la un concurs la Buftea candva prin liceu, cu o piesa, si in primele 5 pozitii din 10 sau mai multe, nu mai tin minte, erau piese chiar decente. Asa ca nu stiu pe unde ai fost, se prea poate sa fi avut ghinion...

Efortul de care este nevoie pare in ochii multora sisific, dar o data ce munca va fi facuta, veti da un exemplu, etc, vom face level up pe planul asta. Nu vor mai dori openinguri, ci skituri faine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Jun 4 2010, 09:41 PM
Post #75


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Hai mah Alexander o sa stea cineva sa dadaceasca cosplayerii... cu atat mai mult ca sunt unii din alte orase. Si cum propui tu sa-i sortezi sa le zici in reguli fara prezentari proaste ??? Raspunsul la aceste intrebari nu este in masuri drastice ci in maturizarea cosplayului, si acesta se face 1 prin experienta si prin promovarea acestuia. Astfel de ex odata cu aparitia CosplayMagului de ex mai multa lume o sa stie de unde sa gaseasca materiale si informatii despre cosplay si o sa se informeze din mai multe surse. Alte surese sunt forumurile etc etc. Inteleg ca lasa de dorit din punct de vedere al jocului scenic si asta este o realitate insa nu trebuie sa ceri mult prea multe. Daca cineva vrea sa faca cosplay si in viata lui nu a urcat pe scena eu dimpotriva o sa-l incurajez sa faca asta si o sa-l ajut cum pot sa faca acest lucru. Si nici nu o sa astept sa se prezinte actoriceste. Cel mult ce se poate face este sau sa faci ceva worksopuri sau sa faci un guide cu advises.

Pana la urma ce ceri tu ? Ce propui ? Ca asa si nu am inteles :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jun 4 2010, 10:50 PM
Post #76


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Propun o serie de tutoriale despre cum se poate face o prestatie live decenta, sunt multe de zis aici si din pacate momentan sufar la capitolul timp.
Se poate face o lista cu sfaturi practice despre cum se poate imbunatati partea de 'performing arts', cum sa para naturali pe scena.

Nu cer sa fie actori profesionisti, cer doar o egalare a efortului acordat, costum - prestatie.

Am sa revin sper cu niste sfaturi ceva daca imi permite timpul.

"Hai mah Alexander o sa stea cineva sa dadaceasca cosplayerii..." Ar trebui, cel putin cu cei din Buc, care, imi imaginez, sunt cei mai numerosi. Cred ca am avea rezultate mai bune.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jun 4 2010, 11:51 PM
Post #77


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



I am sorry, Alexander, tu esti f bine intentionat, dar nu stii sa dai un sfat sau un feed-back calumea.


QUOTE(Alexander @ Jun 4 2010, 01:00 PM)
Nu mi se pare ca se poate vorbi de cosplay decat pe partea de costume la noi. Nu imi pasa cum fac cei din alte tari, un cosplay facut in regim de piesa de teatru ar da clasa oricarei prestatii.


Tu nu vezi decat partea de scena, dar eu vad si partea de costume. For your information, sunt multe costume PROASTE in cosplay-ul de la noi, facute asa cu o zi sau doua inainte de conventii si care ajung si pe scena!

QUOTE
In orice caz le-am ales pentru a evidentia faptul ca se poate si ca setting-ul sau costumele nu conteaza atat de mult o data ce ai ceva solid, cum ar fi replici, joc scenic etc.


Aici trebuie sa te contrazic, parerea mea este un pic diferita. Daca ar fi asa cum spui tu, atunci nu ar mai fi cosplay... ar fi teatru! Sau si mai bine! Hai sa concediem scenografii si sa nu mai avem costumne si props la teatru! Prestatia actorilor va face toata piesa, nu?

Dupa cum spuneam si in alt post de mai sus, exista personaje in jurul carora poti face un skit si poti crea comedie/drama/whatever si exista personaje care sunt prea serioase sau ceea ce fac nu poate fi pus in practica din motive de legi ale fizicii ca sa le poti baga intr-un skit, dar au costume extraordinare. De asta si exista in strainatate probe separate de craftsmanship si masquerade/skit. Ca sa dea posibilitatea cosplayerilor sa profite de partea care se potriveste cel mai bine personajului dupa care face cosplay. Acuma tu ce zici? Sa ne limitam la a alege personaje dupa care putem face skiturile sa prinda la public si sa fie de calitate?


QUOTE(Alexander @ Jun 4 2010, 07:18 PM)
Frate tu ai citit/vazut ce am scris? Tu intelegi ce inseamna cosplay?


Explica-ne te rog viziunea ta despre cosplay.

QUOTE
Ce se face in alte parti.... asa e, pentru ca daca e din alte parti e, evident, mai bun. Romania nu poate sa dea clasa, pe nici un plan.


Nu asta e ideea. In alte parti chestia asta se face de mai mult timp decat la noi si sunt sigura ca si ei s-au lovit la inceput fix de aceleasi probleme de care ne lovim si noi acuma. Costum vs prezenta scenica, skit vb live theatre, microfoane taraite pe scena, etc... Si ei, in timp au invatat care este cea mai buna metoda (atat pt organizare, pt concurenti si pt public). Chiar este un lucru grav sa invatam din experienta altora? Normal, putem sa incercam si noi alte metode, un tutorial o sa fie mereu bine venit, sfaturi si alte cele.

Nu sunt de acord la faza cu "sa scoatem inregistrarile de fundal". Sorry, mate, daca faci tu liniste in sala (cum mai spunea cineva mai sus) sau daca inveti tu toti pustii de 14 ani sa foloseasca microfonul sau mai bine... sau sa vb destul de tare incat sa nu mai fie nevoie de microfon, stii tu, ca actorii adevarati. Sau sa se cumpere microfoane cu casti ca sa aiba libertate de miscare cosplayerii ar fi si mai bine. Dar pana o sa se ajunga la asa ceva o sa mai dureze, cred eu.









User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jun 5 2010, 12:53 AM
Post #78


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Pana la urma ambele parti sunt la fel de importante. Nici una nu exceleaza, asa ca in functie de personajul pe care ti l-ai ales o sa alegi pe ce vrei sa te bazezi: skit sau costumul epic. Iar unele dintre personaje cu costume epice sunt no name si apar de exemplu doar intr-un artbook sau pe un cover de manga etc. La personaje de genu chiar nu ai ce interpreta pe scena. Nu-ti ramane decat sa te plimbi pe un bgm.
Cum a zis Shinju, de asta exista mai multe categorii de notare.
Cat despre inregistrare, este o decizie mai buna avand in vedere circumstantele si faptul ca nu toti sunt actori inzestrati. Pana la urma se poate face un skit de calitate si cu ost-ul din anime, daca folosesti muzica aia cu cap. Un ost ca cel din hack sau gits e pacat sa nu folosesti daca tot cosplayezi un personaj din seriile respective.

Mereu vor exista mai buni, mai putini buni si cei NASPA. Nu poti sa ai pretentii de la fiecare, pentru ca degaba ceri unde nu este. Singura chestie care ramane e ca unii sa dea tot ce pot iar altii sa dea cat sunt dispusi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Jun 5 2010, 02:40 AM
Post #79


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



QUOTE
I am sorry, Alexander, tu esti f bine intentionat, dar nu stii sa dai un sfat sau un feed-back calumea.


Eu acum ceva timp m-am oprit din a face sugar coating.

Am sa revin cand pot, sper in vreo saptamana, cu niste sugestii - doar pe partea de performing arts, la costume, aveti cuvantul.

Costume Play - Ambele arte sunt implicate in cosplay, si pana acum doar pe partea de costume s-a lucrat. Nu imi poti spune ca ai avut "play" undeva pana acum care sa exceleze. Skituri pot fi si serioase, eu asta nu pricep la voi, de ce va imaginati scenete scurte DOAR funny...
Microfoane, la proba individuala se pot folosi, asa ca scuti-ma de pretentii de genul 'de unde sa cumpere', etc. Cat despre partea de grup, acolo inteleg ca inca nu se poate - dar adevarul e ca nici nu se vrea/nu se incearca.

Imi place ca nu realizati ca spunand ca nu putem face liniste in sala jignim toata comunitatea, de parca e o gloata intreaga de retarzi care nu pot face liniste. Intr-o sala mare cum e cea de la Nijikon insa trebuie un microfon sus pentru amplificare si vorbit tare... Altfel nu se poate. La Otaku festival in sala unde a fost cosplayul anul asta eu cred ca se putea face si fara microfoane, vorbit tare si cu liniste in sala. Acustica era de asa natura. In fine...

Se pot face multe dar inainte sa ne apucam de sfaturi si de discutii, ar fi mai usor cred daca ar intra cosplayerii si ar spune exact ce sunt dispusi sa faca. Nu vor actorie? Fine, nu se face. Ramanem pe muzica/playback.

Sfaturi de genul nu stati cu spatele la public cred ca inca se aplica. La cosplay pentru cei care au torrentul cu videouri uitati-va la IMAG0006.AVI pe la 8:15, cand danseaza pustoaica aia, la un moment dat ea se pune jos si isi scoate cureaua si prima rochie, ei bine daca la faza aia s-ar fi intors si nu s ar fi vazut ce face ar fi fost cu totul alt efect. Pentru ca acolo a pierdut din atmosfera tocmai din cauza ca vedeam ce face. Deci toate aceste sfaturi trebuie explicate si cu detalii despre cand si cum sa fie aplicate.

Cat despre costume, acolo NU m am bagat, am afirmat doar ca oricum e ciudat cu jurizarea cand ai ceva simplu... La costume nu ma pricep si da, teatrul implica si costume, te asigur, dar prin actorie se poate compensa daca costumele nu sunt cine stie ce.

Ma enerveaza ca se aprinde toata lumea si de fapt dorim acelasi rahat: sa fie mai bine. Macar aici cred ca suntem de acord cu totii, se poate mult mai bine. Ce si cum trebuie sa facem ca sa fie mai bine... e problema.

Am sa revin cu ceva mai solid, dupa cum imi permite timpul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jun 6 2010, 12:45 PM
Post #80


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(Alexander @ Jun 5 2010, 02:40 AM)
Eu acum ceva timp m-am oprit din a face sugar coating.


Ohhh, damn it, si eu care credeam ca ne mai indulcim si noi un pic pe aici, mai ales ca de cand cu criza parca si zaharul s-a scumpit!

QUOTE
Am sa revin cand pot, sper in vreo saptamana, cu niste sugestii - doar pe partea de performing arts, la costume, aveti cuvantul.


Ar fi f bine primit! :)

QUOTE
Skituri pot fi si serioase, eu asta nu pricep la voi, de ce va imaginati scenete scurte DOAR funny...


Da, pot fi si skituri serioase, dar lumea vine la conventii sa se simta bine si sa plece de acolo cu un zambet pe buze si de asta si ca cosplayer te gandesti sa faci ceva funny. Plus ca funny se potriveste mult mai multor personaje decat ceva serios. Sunt atatea personaje de anime de care poti face bascau! SI mai e ca si la fan fiction, poate iti vezi personajul preferat intr-o alta situatie decat cea normala din anime/joc, lucru care pt un motiv necunoscut mie ( :P ) unge inima fanilor.

Nu spun ca ce afirm acuma e si adevarul. Probabil e doar impresia mea de om care nu se prea stie in ale show-ului. POate asta imi si doresc cumva. Si pe langa toate astea imi este mult mai greu sa imi imaginez un skit serios care sa si tina publicul in priza decat unul funny. Dupa cum am scris mai sus... sunt atatea chestii de care te poti lega... :P

QUOTE
Microfoane, la proba individuala se pot folosi, asa ca scuti-ma de pretentii de genul 'de unde sa cumpere', etc. Cat despre partea de grup, acolo inteleg ca inca nu se poate - dar adevarul e ca nici nu se vrea/nu se incearca.


Da, la individual da... desi eu acuma nu mai sunt adepta probelor de individual si grup, ci mai degraba skit (fie el individual sau grup) si craftsmanship. Iar ce zici tu de partea de grup tine de organizare. Vrei sa vina cosplayerii cu microfoanele lor de acasa? (eu as fi in stare, dar eu sunt destul de nebuna sa cheltuiesc si 2000 de lei pt un cosplay si sa il fac pe o perioada f lunga - sa nu dau faliment), dar ma indoiesc ca multi ar face asta.

QUOTE
Imi place ca nu realizati ca spunand ca nu putem face liniste in sala jignim toata comunitatea, de parca e o gloata intreaga de retarzi care nu pot face liniste.


Nu asta e ideea. Vor fi mereu oameni care o sa comenteze si o sa faca galagie. Plus ca in timpul concursului e mereu un du-te - vino prin sala. Nu e ca o piesa de teatru sa stea lumea cuminte la locul lor. Poti tu educa atatia oameni sa stea cuminti si sa taca? Ce poti face intr-o asemenea situatie?

QUOTE
Se pot face multe dar inainte sa ne apucam de sfaturi si de discutii, ar fi mai usor cred daca ar intra cosplayerii si ar spune exact ce sunt dispusi sa faca. Nu vor actorie? Fine, nu se face. Ramanem pe muzica/playback.


Atata timp cat sonorizarea/microfoanele o sa ramana la fel, se va ramane la varianta de muzica /playback. Asta nu implica lipsa "actoriei" in schimb. Tot trebuie sa ai mimica expresiva, tot trebuie sa ai miscare scenica, in mom in care se face inregistrarea trebuie sa iti modulezi vocea sa fie expresiva. Si trebuie sa faci in asa fel incat sa para cat mai putin ca e playback. Adica sa nu dai din gura in gol si banda sa zica altceva. Nimic nu ma scoate din sarite mai mult decat asta! oh, well, poate un costum prost facut!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

10 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 05:40 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |