Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Spiritual Sau Religios, bizare


mihaitza
post Nov 10 2006, 06:50 PM
Post #1


Mikcael,dark angel
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 17-October 06
From: Gherla
Member No.: 3.139
Points: 29
Gender:



Este important sa faci distinctia intre aparenta si esenta. Uneori ,spiritualitatea iti da solutii ,alteori religia.

Si se pune intrebarea A fi spiritual sau religios?
Astept pareri si linkuri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Nov 10 2006, 10:05 PM
Post #2


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Acum 2 zile citeam o statistica (pe CIA factbook cred) si m-a socat procentul de persoane ne-religioase din romania: 0.1% (am gasit linkul: https://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/ro.html )

Revenind la topic, ce mi se pare linistitor este ca poate exista spiritualitate fara religie. De asta pot eu, ateu vechi, sa intru intr-o biserica si sa ma rog, fara sa mi se para o contradictie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mihaitza
post Nov 10 2006, 11:27 PM
Post #3


Mikcael,dark angel
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 17-October 06
From: Gherla
Member No.: 3.139
Points: 29
Gender:



Deci inteleg ca esti ateu. Si cum poti trai asa in viata renegand ca exista un Dumnezeu,o creatura divina ce este deasupra tuturor?

Nu iti doresti raspunsuri,raspunsuri ce uneori le gasesti in religie?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Nov 10 2006, 11:35 PM
Post #4


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Apai i-adevarat ca in religie gasesti raspunsuri, dar numai daca cauti mai degraba raspunsuri decat adevar... (what?! you hit me first :P)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Nov 11 2006, 04:31 PM
Post #5


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



Se poate spune ca dak Dumnezeu nu are treaba cu mine nici eu nu am treaba cu El...
Nu cred in El asha cum cred ceilaltzi...eu cred ca ceea ce noi numim Dumnezeu este doar o particica din ceva mult mai mare shi mai complex...ceva care dak shi-ar arata adevarata putere ar fi prea mult pentru noi sa suportam...
Shi nu vad care e problema cu cei care se considera atei...e problema lor...in fond shi eu sunt unul dak stam sa ne gandim...sau sunt mai degraba pagan...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mihaitza
post Nov 11 2006, 05:04 PM
Post #6


Mikcael,dark angel
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 17-October 06
From: Gherla
Member No.: 3.139
Points: 29
Gender:



Si totusi ,adevarurile se pot gasi undeva daca spui ca in religie gasesti numai raspunsuri? Unde poti gasi ceea ce cauti? Daca vei sta si vei cerceta filozofiile tuturor culturilor(ma refer la spiritualitate,gen Budha si Confucius) vei gasi aceeasi poveste doar ca spusa intr-un mod cu totul diferit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Nov 11 2006, 08:09 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



Pai da aceasi poveste spusa diferit pt ca imaginatia oamenilor e foarte limitata mia ales cand sunt posibile influente de la diverse alte civilizatii este absolut normal acest fenomen.
Cat despre gasirea adevarului :lol: sa fim seriosi religia e o colectie de povesti imaginate de oameni primitivi pt creierele primitive ale concetatenilor lor, nu ai observat cat de invechite si retrograde sunt multe dintre conceptele promovate de religii, nu incerca sa vezi doar ce iti place priveste si reversul medaliei, PAREREA MEA adevarul nu se afla in religie ... defapt adevarul e undeva asa de mult deasupra noastra incat e putin probabil sa il aflam noi vreodata ..suntem inca prea prosti pt el .. to put it simple
Tot ce putem face este sa fim atenti sa nu inlocuim cea ce nu stim cu cea ce ne imaginam, sa nu cadem in scalvia propriei noastre imaginatii
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Nov 11 2006, 08:13 PM
Post #8


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Wow! bogdane, dau o bere. Mi-a trecut supararea pe procentele de mai sus :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Nov 13 2006, 11:58 PM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hehee nu te uit cu berea aia :P
anyway legat de procente..uite iti dau un exemplu cu tata care la ultimu recensamant ne-a declarat pe toti din casa crestini ortodocsi (oare asa se scrie corect??) cu toate ca el nu credea o boaba din chestia aia numita religie

PS cmon people post post .. imi place subectu :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

just girl
post Nov 14 2006, 08:41 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 8-November 06
From: Titikaka
Member No.: 3.247
Points: -17
Gender:



fara suparare dar voi nu va intrebatzi dc oare ne ducem totzi in pamant va spun yo In pamant Dumnezeu ia facut pe Adam si Eva ..nu va intrebatzi cum de exista bine si rau va spun tot yo
Acum multi ani ce ani..la facerea lumii... nu cunostea nimeni acest cuvant "rau"..pana cand in fiintele cele mai frumoase si smerite numite Ingeri s-a trezit invidia ptr Dumneazeu.Dumnezeu a aflat de acest lucru..si i-au transformat din fiinte bune si smerite in fiinte urate si rele...ingerul care la invidiat si probabil ink il invidiaza pe Dumnezeu se numesthe Lucifer(un nume care datorita invidiei sa dus pe lumea smolii)

Nu am nimik impotriva celor ce nu cred in Dumnezeu..dar ar trebui sa va ganditzi sa stitzi ca norocul nu apare din senin se spune ca la nastere O "zana" itzi spune soarta..sa stitzi ca tot ceea ce e legat de Dumnezeu eu cred..chiar daca sunt un copil pacatos(adik nu pot sa spun ca nu am pacate.)

Si inca ceva Mantuitorul nostru IIsus Hristos...a predicat si el evanghelia alaturi de ucenicii sai care astazi ii sarbatorim cu mandrie..cu + rosie pe unii..eu sunt mandra ca port numele unei imparatese care a fost de accord cu religia care a crezut in Dumnezeu.chiar daaca nu prefer sa mi se spuna...elena in gandul meu ma felicit ca am acest nume
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Nov 14 2006, 09:11 PM
Post #11


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Of nu ma pot abtine si ma bag si eu in discutie (ce nasol :P)

@Mogadorian: Pai si crestinii ce cred?
@Bogdan: Adevarul despre care vorbim nu este decat un punct de vedere. Noi ca fiinte umane nu putem ajunge la un adevar universal ci doar la niste concluzii trase in urma experientelor proprii (si asa fiecare, eu cu ale mele, tu cu ale tale, el cu ale lui). Cat despre conceptiile promovate de religie nu stiu daca le-as numi totusi invechite, retrograde, dar aici revin la vechia idee si spun ca totul tine de perspectiva :D
Oricum, din punctul meu de vedere daca religia ar fii urmata macar din punct de vedere moral ar da nastere la utopii (din pacate respectarea unor reguli morale fara inradacinarea lor in religie este imposibila, dupa cum s-a observat de-a lungul istoriei). Iar pe de alta parte sa nu uitam ca societatea umana fara religie nu a existat vreodata. (chiar daca de multe ori credintele religioase au fost doar impuse si/sau doar respectate din obisnuinta).
@just girl: Da... si?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Nov 15 2006, 01:24 AM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



@Tezeu ... hmm tu spui ca adevarul e relativ la cel ce-l defineste io spun ca e un ideal imposibil de atins deoarece mintea noastra nu-l poate cuprinde... mie mi se pare ca e acelasi lucru da in fine ... Partea cu societatea umana nu ar exista fara religie ... inclin sa dezaprob adika nohh la inceput religia a fost un mijloc de a explica fenomene pe care omu primitiv nu le intelegea a fost un mijloc de a da sens vietii si de a ocupa mintea primitiva cu ceva alaturi de arta religia a fost ca un drog social mia apoi cativa oameni destepti au vazut in ea o modalitatea de a-si intari pozitia de sefi in cadrul tribului, ce alta autoritate putea fi mai amre decat vrerea zeilor ;) tot aceasta putere a fost folosita apoi pentru a impune diverse alte tabu-uri si legi nu zic ca ata nu ar fi un lucru bun..dar din moment ce unele pasaje incrimineaza ca pacate hotia si violenta si adulteru alte pasaje le lauda si le ridica la rangul de ex :blink: de asta spun ca pormoveaza concepte retrograde .. nu inteleg dece un om al secolului 21 care stie vb lui eminescu ca "un cer de stele dedesubt/ deasupra cer de stele" poate crede ca povestile biblice sunt adevarate societatea omeneasca e adevarat poate nu ar fi cea ce este acuma fara religie ... nu am fi avut capela sixtina nu am fi avut templele de pe acropole ... dar nu am fi avut nici jihad, cruciade, razboiul de 30 de ani, masacrul amerindienilor, interzicerea jocurilor olimpice, inchizitia si arderea pe rug a lui copernic si giordano bruno
Parerea mea este ca omenirea ar trebui sa invete sa traiasca fara aceste concepte ..ca oameni ar trebui sa inteleaga ca ce-a mai mare valoare pe aceasta palneta este viata si ca din respect pt aceasta valoare ar trebui sa urmeze legile si sa incerce sa traiasca liberi fara a ingradi libertatea altora .. poate ca e o utopie ..dar la fel sa spus si despre zborul , calatoriile in spatiu si cate altele ... ca si in cazul adevarului ala asa de iluzoriu..cred ca si in privinta viitorului suntem prea ingusti al minte ca sa-l anticipam pe o perioada mai mare de 5..10 ani ne lipsesc poate si informatiile dar si gandirea libera (gandire libera intructva ingradita de religii)

@just girl ... mai deci ce zici tu acolo nu are nici o logica pt un necrestin ... sunt doar intrebarile unei minti ce nu are un sistem clar de gandire si se agata de ce-a cei spun ceilalti ... ai citit tu tot ce se poate in materie... daca da cum explici ca din adam si eva au aparut atatea tipologii umane (par negru/ par blond, ochi verzi/albastri, piele neagra/piele alba ...) ... in fine pt tot ce ai zis tu se poate aduce contra argument... ce vreau io sa subliniez e ca daca te-ai fi nascut budista probabil ne-ai fi indemnat sa cautam nirvana ... asat e impresia mea
PS si io m-am intrebat ce te-ai intrebat tu ... si raspunsul care l-am gasit e total diferit ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Nov 15 2006, 08:37 AM
Post #13


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



@mihaitza: "Nu iti doresti raspunsuri,raspunsuri ce uneori le gasesti in religie?"

Asa'i k in religie gasesti raspunsuri la intrebarile la kre nu gasesti raspunsuri in mod normal? Intotdeauna mi s'a parut k oamenii excesiv d religiosi sunt oameni slabi, oameni kre kuta refugiu in suprantaural, oameni kre se simt mai bine stiind k e ceva acolo sus kre vegheaza asupra lor, oameni kre nu suporta realitatea. But that's just my opinion ;)

@just girl: Nu exista bine si rau. Banuiesc k ejti relativ mik dpdv al varstei asa k o sa'ti dai seama mai tarziu k viata nu e in alb si negru ci in nuante de gri. Nu exista o parte buna si una rea; exista doar oameni cu pcte d vedere diferite.

Si da, sunt ateu. Knd o sa am un motiv stiintific sa cred in Dumnezeu o sa cred.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

just girl
post Nov 15 2006, 09:07 AM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 8-November 06
From: Titikaka
Member No.: 3.247
Points: -17
Gender:



sa stii ca yo in Dumnezeu am crezut in Dumnezeu am sa cred asha m-am nascut yo ortodoxa si sunt mandra de asta sunt mandra ca Dumnezeu exista cat despre bine si arau eu zic ca exista..(ma asta cred yo..nu vreau sa par contra altei religii dar asta e credinta mea..deci nu vreau sa par contra niciuneai..credinte..sper sa nu va suparati pe mine cei ce avetzi alte religii :D )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Nov 15 2006, 09:45 AM
Post #15


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



"sunt mandra ca Dumnezeu exista" poti sa demonstrezi stiintific k exista? ...asa ma gandeam si eu ;)

"cat despre bine si arau eu zic ca exista" dupa cum am mai zis, asteapta sa mai cresti si o sa privesti viata cu alti oki. O sa vezi de ce am spus k nu e asa simplu sa pictezi viata in alb si negru si d c e in nuante d gri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hamster
post Nov 15 2006, 03:49 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 78
Joined: 31-October 06
From: Cluj Napoca
Member No.: 3.211
Points: 28
Gender:



"shuin" are completa dreptate, Si eu sunt un adept al stiintei :).
Stiinta poate demonstra multe lucruri, dar in acelasi timp nu poate explica multe. Dar macar stiinta incearca sa aduca un raspuns rezonabil la ceea ce exista pe lumea aceasta, pe cand religia aduce numai vorbe aruncate in vant, nimic concret.
P.S There is no such thing as good or evil,
Si eu sunt ateu ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Nov 15 2006, 05:53 PM
Post #17


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



... mie una nu-mi plac conceptiile astea gen "daca nu vad, inseamna ca nu exista" ... multe lucruri nu au putut fi percepute de oameni inainte si s-a dovedit apoi ca ele exista...

si ce a zis just girl suna in totalitate a "ora de religie", dar ma rog... banuiesc ca din anumite puncte de vedere e mai bine sa crezi in toate chestiile alea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Nov 15 2006, 06:34 PM
Post #18


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



Nu cred ca este bine pusa intrebarea.."spiritual" shi "religios" sunt oarecum termeni gemeni,pentru ca se refera amandoi la suflet.Religia apartine sufletului, dezvaluie si explica o lume imateriala ce coexista cu cea vazuta.Stiinta studiaza materia (vazuta) si neputand dovedi existentza unei entitati superioare devine limitata si din aceasta perspectiva inutila.Desi...daca un lucru nu poate fi perceput, nu inseamna ca acest lucru nu exista.In fond, cu totii credem ca sufletul exista desi il vedem,nu? <_<

PS + no offence: Parerea mea (neschimbabila) este ca cei ce nu sunt convinsi de existentza sufletului refuza sa evolueze, ramanand la stadiul de animale bipede :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

just girl
post Nov 15 2006, 07:49 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 8-November 06
From: Titikaka
Member No.: 3.247
Points: -17
Gender:



nu neaparat de la ora de religie stiu..sa stii bunica mea ma invatat toate astea...de mica stiu de toate astea ...avem 5 ani cand ma invatat Tatal Nostru,cand ma invatat despre apostoli ..si altele repet nu vreau sa par contra altor religii..va rog sa nu mai spunetzi ca o sa cresc mare si am sa vad..imi pare rau dar eu am sa cred pe vecie in Dumnezeu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Nov 15 2006, 08:07 PM
Post #20


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



just girl, foarte bine pentru tine. :) Stick to your beliefs, e cel mai sanatos.

In rest, sunt de acord cu transe... mi se pare chiar ceva egocentric sa presupui ca daca tu nu poti percepe ceva acel ceva nu exista. Ca si cum sunetul copacului din padure care cade are nevoie de urechea noastra ca sa existe.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 02:09 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |