Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Hot Blooded Woman, She... she's a dog! x.x


Probably me
post Mar 24 2006, 07:21 PM
Post #1


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Hai, fan club "yey we luv Korea", ziceţi-mi şi mie cum devine cazul. Citesc HBW pe nerăsuflate, īmi place foarte mult, iar la sfīrşit domnu' scanlator mă loveşte cu dispreţul dīnsului. Zice că ştie că mi-a plăcut, dar că ar trebui să-mi fie jenă, pentru că Mi Ri Whang e o neruşinată care a făcut HBW din bucăţele luate din diverse alte manga (ale ei, ce-i drept) special cu scopul de-a atrage publicul. Cu alte cuvinte, HBW este o combinaţie comercială, un truc publicitar, un "Codul lui da Vinci" al manga.

Mai spune şi că e o serie de mīna a 3-a şi că el, ca om cu adīncă experienţă īn domeniu, i-ar da nota 5 (din 10), spre deosebire de seriile scoase de Whang pe vremuri, care meritau 6 pentru că se adresau adulţilor (aici m-a lovit) şi implicau conţinut mai dur şi schimbări de situaţie mult mai suprinzătoare.

Ce-i drept, eu n-am o experienţă manga atīt de mare, iar din genul gangsta' n-am mai citit decīt "Smuggler" (īn care să zicem doar că nu prea abundă implicaţiile romantice :D). Tind totuşi să-i dau dreptate la unele aspecte. Finalul happy end m-a cam deranjat. La un moment dat, spre volumele finale, acţiunea se precipitase, se acumula o tensiune, dar a fost relaxată īn ultimul volum şi de-a dreptul făcută fleaşcă la final.

Şi, īntr-adevăr, m-a suprins faptul că a folosit acelaşi aspect şi pentru Aram şi pentru Yeong In. Pot īncerca să raţionalizez că e un aspect oarecum "standard" pentru femeile asiatice din īnalta societate, sau că a vrut să īncerce un efect emoţional de suprapunere, dar totuşi...

(Atenţie, spoilers). Iar scena finală cu scaunul şi pistolul m-a lăsat foarte nedumerit. Nenea scalator susţine că Ha Ji ar fi tras, dar nu mi se pare deloc evident. Lipsesc (sau sīnt ambigue) nişte elemente foarte importante din scenele acelea, iar fără ele mie personal nu-mi e deloc clar dacă Ha Ji şi-a simulat dintotdeauna naivitatea, sau aia chiar era personalitatea ei reală.

Help.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Probably me   Hot Blooded Woman   Mar 24 2006, 07:21 PM
Kisa   RE: Hot Blooded Woman   Mar 25 2006, 11:07 AM
ruxi   RE: Hot Blooded Woman   Mar 25 2006, 12:06 PM
Probably me   RE: Hot Blooded Woman   Mar 25 2006, 01:45 PM
Animal   RE: Hot Blooded Woman   Apr 2 2006, 11:28 PM
ruxi   RE: Hot Blooded Woman   Apr 3 2006, 08:58 AM
Animal   RE: Hot Blooded Woman   Apr 3 2006, 03:20 PM
ruxi   RE: Hot Blooded Woman   Apr 3 2006, 03:29 PM
lia   RE: Hot Blooded Woman   Jan 7 2007, 03:23 PM
Tessa   RE: Hot Blooded Woman   Dec 22 2008, 11:12 AM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 11:37 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |